Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Amenda pentru seminte

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
In reglementarea actuala a domeniului contraventiilor, sarcina probei, respectiv sarcina de a dovedi ca nu s-a inatamplat fapta retinuta in procesul-verbal, or ca descrierea din procesul-verbal nu corespunde realitatii, revine contestatorului, deoarece legea prevede ca pana la proba contrarie procesul-verbal face dovada deplina a faptelor constatate prin acesta.

Eu personal, pana in prezent, n-am prea avut situatii in care sa fiu victima unor abuzuri in genul celor descrise aici si am primit amenzi slava domnului, ba chiar as putea spune contrariul, ca uneori am fost "iertat" de catre politisti/jandarmi pentru cate o abatere minora, fiindu-mi aplicate avertismente.

Nu spun ca nu exista abuzuri, insa ele nu sunt regula, astfel incat sunt de opinie ca trebuie mentinut regimul actual al contraventiilor, ci riscul existentei unor abuzuri izolate, altfel nu se poate atinge scopul acestora.

Cum ar fi ca oricine sa poata obtine anularea diverselor procese-verbale doar pentru ca "scrie frumos" ca agentul constatator "se inseala" si pentru ca nu exista martori? Cred ca s-ar anula mai bine de 60-70% dintre contraventii, or asta ar insemna ca oricine poate bea pe strada, poate arunca gunoaie pe unde nimereste, poate manca seminte pe unde apuca, poate urla la 3 noaptea cat il tin plamanii etc.

Nu trebuie facuta confuzia cu infractiunile, unde altfel sta treaba si sunt adeptul eliberarii celui mai temut infractor in lipsa de probe, insa o contraventie este cu totul si cu totul altceva decat o infractiune, iar multe dintre ele, prin natura lor, nu pot fi probate in absenta unor martori, ori martorii nu se gases pe toate drumurile, asta ca sa nu mai vorbim despre reticenta justificata a majoritatii populatiei de a accepta calitatea de martor.

In fine, discutia intra deja in alt registru si nu cred ca locul ei este aici, initiatorul topic-ului a fost lamurit pe cat posibil, zic eu, deci s-ar putea inchide,

#20
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Eram la un prieten la bloc in dimineata asta si au venit comunitarii, ca au avut sesizare pt deranj si ca mancam seminte si mi au cerut datele pt ca cica mancam seminte doar mie din 4 oameni, le a notat intr un caiet, nu mi a facut proces verbal nu nimic, m a intrebat ca sa mi faca p.v si i am zis ca nu il semnez si ca n are nicio dovada cu faptul ca mancam eu seminte, cam asta a fost tot si au plecat.
Teoretic nu are de ce sa mi vina amenda acasa atata timp cat nu exista un P.V si doar niste date notate in caiet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate