Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Ce se intampla cu Orange ?

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

Poll: Semnalul la Orange este... (281 member(s) have cast votes)

Semnalul la Orange este...

  1. FOARTE BUN (57 votes [20.21%])

    Percentage of vote: 20.21%

  2. BUN (119 votes [42.20%])

    Percentage of vote: 42.20%

  3. PROST (60 votes [21.28%])

    Percentage of vote: 21.28%

  4. FOARTE PROST (46 votes [16.31%])

    Percentage of vote: 16.31%

Vote Guests cannot vote

#217
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Acum fac legatura... vorbeam la telefon (orange-orange) cu un coleg care e la Neptun, eu fiind in Bucuresti (pe la 19:30). La un moment dat convorbirea s-a intrerupt. M-a sunat de pe un connex si mi-a zis ca nu mai avea semnal deloc pe telefonul orange, desi era la 2 metri de un BTS (cel mobil de pe plaja din Neptun). Acelasi fenomen si pe telefonul prietenei sale.

Cam dese problemele de la orange in ultimul timp... Si destul de grave...

Edited by horia.popescu, 15 August 2005 - 22:10.


#218
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

horia.popescu, on Aug 15 2005, 22:09, said:

M-a sunat de pe un connex si mi-a zis ca nu mai avea semnal deloc pe telefonul orange, desi era la 2 metri de un BTS (cel mobil de pe plaja din Neptun).

<{POST_SNAPBACK}>

BTS-ul acela de pe plaja e Barred, deci nu poti intra pe el decat daca ai facut handover de pe un alt BTS "fix", din Neptun. Oricum, daca reteaua a cazut in zona, nu se mai pune problema.

#219
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

Cosconor, on Aug 15 2005, 22:37, said:

BTS-ul acela de pe plaja e Barred, deci nu poti intra pe el decat daca ai facut handover de pe un alt BTS "fix", din Neptun. Oricum, daca reteaua a cazut in zona, nu se mai pune problema.

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu am gasit BTS in Cluj (un microsite) care era Barred.Numai cu test 19 am putut intra pe el . Care e rolul acestor celule daca nu te lasa sa intrii pe ele ? (Sau BSC-ul muta convorbirea pe aceasta celula , daca e congestie ?)
In Cluj pe cladirea Romtelecomului mai e un microsite , esti sub antena la 3 m de antena, dar celula fiind defavorizata nu intrii pe el. Celulele din jur sunt si ele puternice si nu sunt defavorizate. Numai cu test 17 am intrat pe el. Atunci care e rolul lui ?

#220
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

jano, on Aug 16 2005, 07:42, said:

Si eu am gasit BTS in Cluj (un microsite) care era Barred.Numai cu test 19 am putut intra pe el. Care e rolul acestor celule daca nu te lasa sa intrii pe ele ? (Sau BSC-ul muta convorbirea pe aceasta celula, daca e congestie ?)

<{POST_SNAPBACK}>

Un site Barred se instaleaza nu pentru acoperire, ci pentru capacitate. In Franta, de exemplu, Orange avea toate micro-urile Barred în paris, asa ca daca erai în imprejurimile unei asemenea antene, începeai comunicatia pe o celula normala, apoi erai balansat prin handover pe acel micro Barred. Nu te balanseaa daca e congestie sau nu, te balanseaza cam tot timpul pe ele, cum se întâmpla de exemplu si cu Orange la Bucuresti, unde începi convorbirea pe 900 Mhz, apoi te trezesti pe 1800 Mhz (Barred). Uneori, celulele sunt barred pentru ca sunt în curs de test (sunt noi instalate), sau au capacitati mai mici.

jano, on Aug 16 2005, 07:42, said:

In Cluj pe cladirea Romtelecomului mai e un microsite, esti sub antena la 3 m de antena, dar celula fiind defavorizata nu intrii pe el. Celulele din jur sunt si ele puternice si nu sunt defavorizate. Numai cu test 17 am intrat pe el. Atunci care e rolul lui ?

<{POST_SNAPBACK}>

Cam tot acelasi rol are si defavorizarea, dar macar asa ai o sansa sa intri pe acea celula, chiar daca e puternic defavorizata ; cu un canal Barred, fara Netmonitor, este imposibil sa te loghezi pe el.

#221
Florin274

Florin274

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 11.07.2005

Cătălin, on Jul 3 2005, 13:16, said:

Am Orange de ceva timp dupa ce am scapat (atat de greu  :rolleyes: ) de Zapp.
Evident ca mai am si vechiul meu Connex basca un Cosmo prafuit...

In ultima vreme sunt din ce in ce mai multe probleme cu SEMNALUL !!! Incepe sa ma enerveze si Orange. Am tot sperat ca e ceva temporar dar... ORANGE ARE PROBLEME. Deja pentru mine e clar. Pe aparate diferite face la fel.

Semnalul este foarte instabil ca nivel si sunt multe momente cand NU pot desfasura o convorbire normala in unele (din ce in ce mai multe) zone din Bucuresti.

Ce naiba se intampla? Mi se intampla de cateva ori pe zi sa vreau sa apelez si sa imi dea fucking "NETWORK BUSY"  :w00t: Come on... pentru asta platesc? Asta e marea calitate Orange? Unde sunt cei ce ii pupau in fund ca pe niste zei ca Orange rulez si ca "ei e altfel" ????

Pentru ce platesc atatia bani ?? Sa ma rog sa am "culoar" cand vreau sa sun?

De ce mama naibii toate companiile care vin in .ro devin ATAT de ROMANESTI?

Oare chiar nu exista un operator de telefonie care sa iti permita sa SUNI cand vrei si sa auzi PERFECT vocea partenerului de discutii ???

Zapp e clar ca nu e o solutie si nu o sa mai am de la ei VOCE never ever dar COME ON... daca si GSM-ul sucks ce dracu sa mai fac ?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt de acord cu tine, si eu patesc asa din cand in cand si sunt tot pe ORANGE dar vreau sa trec pe Vodafone dar cand vor prinde 100% radacini in Romania.

#222
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti; Str Madrid.

Acum nu pot da nici un telefon de pe Orange - Network Busy

#223
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

Courage, on Aug 17 2005, 12:49, said:

Intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti; Str Madrid.

Acum nu pot da nici un telefon de pe Orange - Network Busy

<{POST_SNAPBACK}>


inchide si redeschide tel ... o sa mearga ... chiar nu mai suport ... cum toata lumea se plange ca la un colt de strada nu se poate apela pentru juma de ora ...
asa cum e romanul tot timpul nemultumit ... niciodata nu o sa faca nimik ... oricine se ridica ... hat una in cap ...


sa ne zici dupa cat timp reusesti sa dai un tel ... chiar sunt curios ... sa vedem marea "problema" a ta

acelasi lucru si pentru cel care era la uniirii si nu putea sa sune de pe connex ...
dragilor ... este o conspiratie impotriva voastra .....

uffa  :puke:

Edited by Spiritul, 17 August 2005 - 13:16.


#224
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Spiritul, on Aug 17 2005, 14:15, said:

acelasi lucru si pentru cel care era la uniirii si nu putea sa sune de pe connex ...
dragilor ... este o conspiratie impotriva voastra .....

<{POST_SNAPBACK}>


zici de mine? am scris asta in alt topic... si nu eram eu acoo, doar mi s-a spus ca nu merge connexul acolo... dar era ceva temporar... sigur

#225
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

Andrei, on Aug 17 2005, 13:25, said:

zici de mine? am scris asta in alt topic... si nu eram eu acoo, doar mi s-a spus ca nu merge connexul acolo... dar era ceva temporar... sigur

<{POST_SNAPBACK}>


da la tine ma refeream ...
nu cred ca e cazul sa umplem forumul cu chestii de genu...
pentru 10 minute nu am putut sa sun din prima ... in ferentari colt cu rahova etc ...
chiar nu le vad rostul ...
acelasi lucru este si la orange si la connex si la zapp ... cu sig nu la cosmorom :)
hai sa disc lucruri serioase ... pe bune ...

#226
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Reteaua orange este picata momentan, cel putin in zona Obor din Bucuresti. Orice destinatie as incerca sa apelez, telefonul afiseaza mesajul "error in connection", sau pur si simplu apelul este deconectat. Din cate stiu eu, problemele au inceput in jurul orei 13:30. Este ora 15:15 si orange nu si-a revenit inca...  :nonobad:

#227
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

horia.popescu, on Aug 31 2005, 15:15, said:

Reteaua orange este picata momentan, cel putin in zona Obor din Bucuresti. Orice destinatie as incerca sa apelez, telefonul afiseaza mesajul "error in connection", sau pur si simplu apelul este deconectat. Din cate stiu eu, problemele au inceput in jurul orei 13:30. Este ora 15:15 si orange nu si-a revenit inca...  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

Ai incercat un location update?

#228
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Goofy, on Aug 31 2005, 14:25, said:

Ai incercat un location update?

<{POST_SNAPBACK}>

Adica un restart al telefonului... ;)

#229
Florin274

Florin274

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 11.07.2005

horia.popescu, on Aug 31 2005, 14:15, said:

Reteaua orange este picata momentan, cel putin in zona Obor din Bucuresti. Orice destinatie as incerca sa apelez, telefonul afiseaza mesajul "error in connection", sau pur si simplu apelul este deconectat. Din cate stiu eu, problemele au inceput in jurul orei 13:30. Este ora 15:15 si orange nu si-a revenit inca...  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

Eu stau in Bucuresti si tot pe ORANGE sunt si nu am nici o problema :coolspeak:

#230
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Este 17:30. Problema nu s-a rezolvat inca. Reteaua merge doar din cand in cand, in 90 % din cazuri da "error in connection" sau spune ca cel apelat are telefonul inchis, daca sun pe un telefon din aceeasi zona. Am aici 3 telefoane (modele diferite) si nici unul nu se mai intelege cu reteaua orange. :)
Cu siguranta e o problema locala. Am sunat la 411, au zis ca se ocupa. Sa vedem.

Edited by horia.popescu, 31 August 2005 - 16:35.


#231
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

horia.popescu, on Aug 31 2005, 16:35, said:

Este 17:30. Problema nu s-a rezolvat inca. Reteaua merge doar din cand in cand, in 90 % din cazuri da "error in connection" sau spune ca cel apelat are telefonul inchis, daca sun pe un telefon din aceeasi zona. Am aici 3 telefoane (modele diferite) si nici unul nu se mai intelege cu reteaua orange. :)
Cu siguranta e o problema locala. Am sunat la 411, au zis ca se ocupa. Sa vedem.

<{POST_SNAPBACK}>


probabil a picat siteul ala ...ata ete se mai intampla ... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate