Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

animal de companie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008
Vreau si eu un animal micut, de companie, usor de intretinut.

Ce imi recomandati?

O sa ma mut intr-un apartament de 3 camere, deci curte nu intra in discutie si parca nu as vrea sa chinui un caine in apartament.

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Mai, oricat de micut e animalutul ala, sa stii ca face mizerie. Trebuie hranit, schimbat apa, facut curat dupa el, trebuie sa iti afaci timp sa te joci cu el, sa ii vorbesti, trebuie sa il duci la veterinar cand  e bolnav, si trebuie sa il lasi in grija cuiva daca pleci mai mult de o zi de acasa.

#3
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008

View Postcitronelle, on 15th April 2010, 00:17, said:

Mai, oricat de micut e animalutul ala, sa stii ca face mizerie. Trebuie hranit, schimbat apa, facut curat dupa el, trebuie sa iti afaci timp sa te joci cu el, sa ii vorbesti, trebuie sa il duci la veterinar cand  e bolnav, si trebuie sa il lasi in grija cuiva daca pleci mai mult de o zi de acasa.

Stiu cum este, deoarece am avut pana acum in grija perioade mici de timp, boboc de gasca, iepuri, pesti, pisica.

Dar nu am avut on the long run.

Stiu ca toate au dezavantaje:

bobocul de gasca: nu isi face nevoile in acelasi loc orice i-ai face

iepurele: roade toate cablurile din casa, nu te baga in seama daca nu are chef, miroase foarte urat

pesti: sunt non interactivi

pisica: te mai trezesti ca o ia razna si iti distruge, daca ai noroc doar o mana si putin din gat.

Astept pareri. :)

Sunt dispus sa investesc timp, bani si atentie acestui viitor animal de companie.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
O capra !?
Daca nu, imi spunea cineva care sta in Milano ca a vazut in centrul orasului pe una cu un dihor in lesa! Ar fi si asta o varianta!

P.S.: La dezavantajele pe care le-ai insirat mai sus trag concluzia ca iti place sa nu ai deranjamente, mizerie, par prin casa. In cazul asta cea mai buna solutie e sa nu iti iei nici un animal! Si eu am vrut sa imi iau unul, macar un hamster, dar am ajuns la concluzia ca ideal pentru om e fara animale in casa!

Edited by dan84, 14 April 2010 - 23:57.


#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Mie toate cablurile din casa mi le-a ros pisica. Iar iepurele nu miroase daca-l tii curat si-l obisnuiesti sa mearga la tavita. Gandeste-te bine de ce vrei animalu, ca daca-l vrei doar de moft,nu tine, si-i pacat de el sa-l neglijezi pe urma.

#6
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
un sarpe. cred ca e destul de interactiv.
si e si trendy  :naughty:

#7
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008
Nu il vreau doar de moft, cum spuneam, sunt pregatit si imi doresc un animal de companie.

Eram doar interesat de parerea unor oameni ce au trecut prin diferite, speram ceva mai de amanunt decat experientele mele.

Multumesc, si astept in continuare!

#8
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007
Eu îți sugerez să optezi pentru pisică. Dacă le îngrijești sunt mai mult decât adorabile :) .

#9
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008
Spre pisica tind sa optez si eu, dar am auzit diferite povesti despre cum au luat-o razna si au atacat.

Stiu un caz in care mana proprietarului a fost facuta tandari si sincer nu imi doresc.

#10
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

View Postsecosan, on 15th April 2010, 01:27, said:

Spre pisica tind sa optez si eu, dar am auzit diferite povesti despre cum au luat-o razna si au atacat.

Stiu un caz in care mana proprietarului a fost facuta tandari si sincer nu imi doresc.
Eu am doi motani și încă trăiesc.

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Totusi cred ca ASTA e cel mai interactiv si nepretentios animal EVER!

#12
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Un porcusor de guineea ? :) Sau un hamster ?

#13
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postsecosan, on 15th April 2010, 01:27, said:

Spre pisica tind sa optez si eu, dar am auzit diferite povesti despre cum au luat-o razna si au atacat.

Stiu un caz in care mana proprietarului a fost facuta tandari si sincer nu imi doresc.


Pisicile ataca daca simt frica. Daca esti genul care are o frica inexplicabila de pisici si nu stii sa te impui, te ataca de fiecare data cand te crizezi ca s-au zburlit un pic la tine.

#14
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008
Multumesc SirLaurentiu, dar nu ma atrag hamsterii sau porcii de guinea. Dar imi plac mult soriceii vietnamezi, sunt foarte draguti asa mici cum sunt si plini de energie.

Multumesc Citronelle si Blue Wings. Probabil ca la pisica o sa raman. Ma gandeam sa adopt una de la Robi, sa fac si un bine cu ocazi asta, ce parere aveti?

Dane, ala nu e animal, este o incercare a companiei sony, daca nu ma insel de a mai stoarce niste bani. :)

#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cauta-ti o nevasta.

#16
secosan

secosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2008

View Postpelikanu, on 15th April 2010, 01:58, said:

Cauta-ti o nevasta.

Orice comentariu are un grad de inteligență, care nu poate fi mai mare decât al autorului.

#17
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
La pisicuta ma gandeam si eu...sunt adorabile iar daca iei un puiut de mic nici nu se pune problema de atacat, dupa parerea mea animalul e o reflectie a atitudinii stapanului. Daca ai un caine si il bati normal ca el va fi agrestiv si agresivitatea va fi orientata impotriva oricui, inclusiv a ta. Dar daca esti bland cu animalul, el nu are de ce sa fie agresiv, cu atat mai mult cu cel care-l ingrijeste si hraneste.
La Robi vei gasi animalute foarte frumoase care-ti vor rasplati inzecit gestul de a le lua acasa.

Si eu am o pisicuta, salvata de pe strada, este cea mai lipicioasa pufoasa, nu cred ca m-am rastit vreodata la ea. Mai face si ea pozne, gen: imi scoate pamantul de la flori, ravaseste hainele in sifonier dar sunt minore pe langa dragalasenia ei.

Succes si sa ne arati si noua achizitia!

#18
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010
Eu de un an incoace am avut cativa iepurasi de talie mare (pana de Paste, cand niste oameni fara suflet i-au furat din curte (aici puteti gasi anuntul de cautare cu recompensa), crezand probabil ca sunt " doar niste iepuri" ) si nu as vrea sa mai traiesc fara ei in preajma. E-adevarat ca sunt putin mai dificil de "domesticit" decat un catel sau o pisica pentru ca se tem in mod intemeiat de oameni, mai ales daca nu sunt obisnuiti de mici cu viata langa om, dar daca ai rabdare si ii tratezi ca pe niste fiinte inteligente, pot fi incredibil de destepti si afectuosi. Cu putin efort, le-am modificat spatiul ca sa nu poata face cele cateva prostioare tipice iepurasilor (sa roada cabluri sau alte lucruri rontaibile pentru ei, sa se urce pe mobile de pe care pot cadea si sa se vare in spatii unde sa nu ii poti vedea). O problema mare e spatiul, chiar daca e un singur iepuras, pentru ca trebuie sa aiba un loc pe care sa-l stie numai al lui. De asta depinde si educatie la litiera. E-adevarat ca iepurasii pot face lucruri neprevazute, asa cum fac si celelalte animale de companie. Asa ca te poti astepta la mici surprize, chiar daca faci totul cum trebuie. Dar daca ai norocul sa devii atat de apropiat de el incat sa te lase sa-l tii in brate fara sa mai protesteze, sa te lingaceasca toata ziua, sa stea cu boticul lipit de fata ta, sa alerge prin casa sarind in sus de bucurie sau sa se tranteasca pe o parte langa tine, multumit ca i-ai dat sa pape un morcovel, nu-ti mai pasa daca greseste din cand in cand. Sunt niste animale extraordinare. Dar e adevarat ca nu sunt pentru oricine. Trebuie sa inveti multe despre ei ca sa ii poti ingriji cum trebuie.

Edited by elisia, 15 April 2010 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate