Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

ITP EXPIRAT

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009
Salut,am o intrebare .ITP meu expira pe 14.01.2011 si nu voi puteaa sal reinoiesc ptr ca sunt afara.nu am la cn sa las masina din motive persnale.Voi reveni in tara in martie-aprilie,intrebarea mea fiind:cand ma duc la ITP cu 2-3 luni intarziere,pot sa-mi dea amenda cva?masina sta in garaj,nu merg cu ea.

#2
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007

 ioannes, on 14th April 2010, 19:48, said:

Salut,am o intrebare .ITP meu expira pe 14.01.2011 si nu voi puteaa sal reinoiesc ptr ca sunt afara.nu am la cn sa las masina din motive persnale.Voi reveni in tara in martie-aprilie,intrebarea mea fiind:cand ma duc la ITP cu 2-3 luni intarziere,pot sa-mi dea amenda cva?masina sta in garaj,nu merg cu ea.
itp il faci la RAR, ei nu iti dau amenda, poti sa te duci si cu 10 ani intarziere, dar daca te prinde politia pe drum fara itp te arde rau

#3
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 dragos02, on 14th April 2010, 22:00, said:

itp il faci la RAR, ei nu iti dau amenda, poti sa te duci si cu 10 ani intarziere, dar daca te prinde politia pe drum fara itp te arde rau
bun.am inteles.mai am o intrebare ,daca ITP se face la RAR ,autentificarea la RAR la statiile astea de ITP din service-uri ce se face?

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E gresit, poti face ITP si la statii normale, doar ca trebuie sa duci cumva masina acolo. Asta insemnand ori sa nu te intalnesti cu politia, ori s-o duci pe platforma, pentru ca masina cu ITP expirat nu mai are drept de circulatie.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Du-te liniștit la orice centru, nu neapărat la RAR și vei fi primit. La RAR trebuie să te duci doar dacă ți-a luat poliția talonul. Adică dacă te duci fără talon la centrele obișnuite ITP, nu te ia nimeni în seamă. Personal am fost în situația asta.
Ăștia de la centrele ITP obișnuite nu sunt polițiști să te amendeze că ai circulat tu de acasă până la ei fără ITP valabil.
Ori că te duci la centrele obișnuite, ori că te duci la RAR, tot o să circuli fără ITP valabil pe drumul până acolo.

Dacă vrei să nu ai niciun risc și să fii mai catolic decât papa, plătește o platformă de acasă până la centrul ITP.

Baftă!

Edited by Digix, 14 April 2010 - 19:29.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cand am fost sa schimb talonul mi-a zis politaiul ca am ITP-ul expirat. Mea culpa, nu observasem ca expirase asa ca am gasit o statie ITP aproape de casa si m-am dus frumusel si i-am facut ITP-ul. Cam aceeasi abordare poti avea si tu sau cum a zis cineva mai sus, te duci remorcat si nu-ti mai faci nici o grija.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 ioannes, on 14th April 2010, 19:48, said:

Salut,am o intrebare .ITP meu expira pe 14.01.2011 si nu voi puteaa sal reinoiesc ptr ca sunt afara.nu am la cn sa las masina din motive persnale.Voi reveni in tara in martie-aprilie,intrebarea mea fiind:cand ma duc la ITP cu 2-3 luni intarziere,pot sa-mi dea amenda cva?masina sta in garaj,nu merg cu ea.
ITP-ul il poti face si inainte sa expire doar ca atunci vei pierde lunile alea care le mai ai pana expira. Poti sa-l faci si dupa ce ti-a expirat fara probleme daca esti convins ca ai cum duce masina la ORICE firma care face itp-ul(nu neaparat RAR).

 dragos02, on 14th April 2010, 20:00, said:

dar daca te prinde politia pe drum fara itp te arde rau
Il arde din parti.Ii retine certificatul de inmatriculare si e obligat sa faca itp-ul la RAR pentru redobandire.Doar ca il costa mai mult.

#8
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 atupi, on 14th April 2010, 22:30, said:

Cand am fost sa schimb talonul mi-a zis politaiul ca am ITP-ul expirat. Mea culpa, nu observasem ca expirase asa ca am gasit o statie ITP aproape de casa si m-am dus frumusel si i-am facut ITP-ul. Cam aceeasi abordare poti avea si tu sau cum a zis cineva mai sus, te duci remorcat si nu-ti mai faci nici o grija.
ok mersi mult.e bine ptr ca am un service in capul strazii ,max 50 m de blocul meu,care face ITP.problema e ca nu am cum sal fac la data scadenta.nu mi-e frika sa merg cu masina 50 de m fara itp:)). mai ales ca este in cartier nu-i pe autostrada :D ms mult ink o data.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Si inca un lucru important de care am uitat: poate merge oricine cu masina ta sa-i faca ITP-ul.Doar sa aiba certificatul, CIV-ul si banii.

#10
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ce nu inteleg eu e de ce nu ii faci ITP-ul cu o saptamana inainte de a pleca din tara? :huh:

#11
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 Marius3k, on 14th April 2010, 23:09, said:

Ce nu inteleg eu e de ce nu ii faci ITP-ul cu o saptamana inainte de a pleca din tara? :huh:
pai da da plec prin sept si vin prin mai si mie imi expira in ianuarie.e aiurea.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e nici o problema, eu l-am facut in noiembrie si expira tot in ianuarie. Am considerat ca-i mai bine sa il fac atunci daca am timp si chef decat sa uit si probabil sa ma prind la ceva vreme dupa ce expira.

#13
sisu_stelistul

sisu_stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,

In legatura cu noua legislatie ramane valabil ce s-a scris aici?
Daca am ITP-ul expirat, il pot face la orice statie ITP?

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsisu_stelistul, on 17 noiembrie 2018 - 19:39, said:

Salut,

In legatura cu noua legislatie ramane valabil ce s-a scris aici?
Daca am ITP-ul expirat, il pot face la orice statie ITP?
https://www.hotnews....pe-loc.htm#self

https://stirileprotv...i-anuntati.html

Edited by titoo, 18 November 2018 - 10:55.


#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
nu scrie nimic acolo de ce sa faci daca ti-a expirat deja, scrie doar de cazul in care mergi cu masina si te prinde politia.
singurul paragraf cat de cat util de acolo e:

Quote

Începând cu 20 mai, se va aplica suspendarea de drept a înmatriculării vehiculului pentru ITP expirată. Suspendarea încetează automat la data la care vehiculul trece o nouă inspecţie tehnică periodică.

de unde eu inteleg ca procedura veche ramane valabila.

#16
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Post_-livio-_, on 18 noiembrie 2018 - 11:35, said:

nu scrie nimic acolo de ce sa faci daca ti-a expirat deja, scrie doar de cazul in care mergi cu masina si te prinde politia.
singurul paragraf cat de cat util de acolo e:


de unde eu inteleg ca procedura veche ramane valabila.
Ce faci, inchiriezi o platforma si mergi la orice service care face ITP . Daca iti place riscul te urci la volan si o conduci pana acolo ,  in cazul in care ai ghinionul sa fii oprit, ti se da o amenda si faci ITP-ul la RAR .

Edited by titoo, 18 November 2018 - 11:54.


#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
pai asta era si procedura veche, omul intreba daca s-a schimbat ceva de cand cu cea noua.

#18
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Post_-livio-_, on 18 noiembrie 2018 - 12:16, said:

pai asta era si procedura veche, omul intreba daca s-a schimbat ceva de cand cu cea noua.
Si dupa parerea ta s-a schimbat ceva, ca de aia am pus cele 2 link-uri ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate