Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ITP EXPIRAT

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Pericolul de pe şosele: Aproape două milioane de maşini, dintr-un total de opt milioane la nivel naţional, nu au ITP

Astfel, din verificările efectuate în evidenţele DRPCIV se constată faptul că, de la data intrării în vigoare a prevederilor legale din mai 2018, dintr-un total de 8.211.381 autovehicule înmatriculate la nivel naţional, un număr de 1.996.132 au în prezent suspendată înmatricularea pe fondul lipsei inspecţiei tehnice periodice (ITP) sau al ne-transcrierii dreptului de proprietate de către noul proprietar al vehiculului.
„În conformitate cu prevederile OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, conducerea unui vehicul al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni (de la 9 la 20 puncte amendă, de la 1.305 lei la 2.900 de lei) odată cu reţinerea de către poliţistul rutier a certificatului de înmatriculare/înregistrare”, se mai arată în comunicatul DRPCIV.

Edited by cata, 10 January 2019 - 13:51.


#20
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Și câte din astea or fi fost duse deja la fier vechi și nu figurează ca radiate...

#21
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdragos02, on 14 aprilie 2010 - 19:00, said:

itp il faci la RAR, ei nu iti dau amenda, poti sa te duci si cu 10 ani intarziere, dar daca te prinde politia pe drum fara itp te arde rau
...si dupa 10 ani o scot din garaj si ma duc si eu ca tot omul la service pentru ITP. Trebuie sa o aeroportez daca nu vreau sa risc amenda?

#22
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
O duci pe platformă.

#23
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postalin2pas, on 04 august 2021 - 12:44, said:

O duci pe platformă.
Nasol

#24
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,921
  • Înscris: 09.12.2004
O rola... Cind ai facut programarea, mergi atunci direct la statie si cu asta basta.
Am inscris o motocicleta in luna 11 si cind i-a venit sorocul ITP-ului cum crezi ca a mers abia anul urmator dupa ce a iesit din iarna?!?

View Postdan.me, on 04 august 2021 - 10:47, said:

...si dupa 10 ani o scot din garaj si ma duc si eu ca tot omul la service pentru ITP. Trebuie sa o aeroportez daca nu vreau sa risc amenda?
Nu cred ca ti-ar da amenda, s-ar vedea si pe masina daca umbla zilnic sau e una de garaj ;)

#25
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Acum ca am certificatul de ITP primesc alta amenda daca nu'l am la mine?

#26
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Până acum nu am pățit să ceară cineva certificatul, oricum ITP e trecut și în talon și se poate verifica pe internet. Pentru liniștea ta poți să ai în mașină originalul sau o copie. Pui în torpedou într-o folie, cu o copie după asigurare și asta e. Nici asigurările rca nu mai vin în două culori, pentru a putea fi emise și online și scoase la imprimantă.

Edited by alin2pas, 05 August 2021 - 15:41.


#27
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Am scos tot din mașină ca s'o ușurez, ia rămas totuși motorul după multe încercări de a'l scoate și pe el, deci cum ar fi să car încă o foaie după mine. I-am făcut poza.
Așa e, se poate verifica online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate