Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Facultatea de mate-info vs calculatoare si tehnologia informatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salutare la toata lumea. Am postat acest thread in speranta ca cineva ma poate ajuta la problema pe care o am. Vreau sa merg la facultate. Problema e ca nu stiu exact ce sa aleg. Inclin intre mate-info sau calculatoare si tehnologia informatiei, aceasta din urma nefiindu-mi insa cunoscuta. Stie cineva exact care e diferenta ditre cele doua? Ce anume inveti la una si nu inveti la cealalta? Sau daca exista o diferenta semnificatica? Si daca da care? Multumesc anticipat!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca diferenta dintre ele este cea a materialului studiat. Adica la mate-info studiezi programare (C++/Java/etc.) iar la Calculatoare si tehnologia informatiei (TIC) vei studia elementele de baza ale functionarii sistemelor de calcul, precum si lucrul in aplicatii office, access...

#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
In primul rand mai existau inca vreo 2 topicuri de genu

 Ann0nyym0us, on 14th April 2010, 08:40, said:

Cred ca diferenta dintre ele este cea a materialului studiat. Adica la mate-info studiezi programare (C++/Java/etc.) iar la Calculatoare si tehnologia informatiei (TIC) vei studia elementele de baza ale functionarii sistemelor de calcul, precum si lucrul in aplicatii office, access...


In al doilea rand cum poti spune ca la calculatoare si tehnologia informatiei faci office.Esti tare daca te gandesti ca la o asemenea facultate faci office.
Eu cred ca incurci clasa a 9 -a si a-10-a pe unde se face TIC cu facultatea.

La calculatoare si tehnologie informatiei faci acceasi programare ca si la informatica (C/C++,Java,C#)
In plus faci si hardware.Structura si organizarea calculatoarelor, proiectarea sitemelor cu procesoare ,proiectarea microporcesoarelor, faci elemente de electronica digitala, electrotehnica.

P.S Citeste
Aici
Si aici\
Si aici

Edited by yonut_a, 14 April 2010 - 07:54.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 yonut_a, on 14th April 2010, 08:50, said:

In al doilea rand cum poti spune ca la calculatoare si tehnologia informatiei faci office.Esti tare daca te gandesti ca la o asemenea facultate faci office.
Eu cred ca incurci clasa a 9 -a si a-10-a pe unde se face TIC cu facultatea.

Hei, mi-am dat cu parerea; plus am zis ca nu stiu sigur;  oricum am fost pe aproape cu partea hardware :D

#5
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

 yonut_a, on 14th April 2010, 08:50, said:

In primul rand mai existau inca vreo 2 topicuri de genu




In al doilea rand cum poti spune ca la calculatoare si tehnologia informatiei faci office.Esti tare daca te gandesti ca la o asemenea facultate faci office.
Eu cred ca incurci clasa a 9 -a si a-10-a pe unde se face TIC cu facultatea.

La calculatoare si tehnologie informatiei faci acceasi programare ca si la informatica (C/C++,Java,C#)
In plus faci si hardware.Structura si organizarea calculatoarelor, proiectarea sitemelor cu procesoare ,proiectarea microporcesoarelor, faci elemente de electronica digitala, electrotehnica.

P.S Citeste
Aici
Si aici\
Si aici

Multumesc pentru raspuns!
Iar despre matematica in ce proportie studiezi disciplina la mate-info si in ce proportie la calculatoare? Ma intereseaza intrucat nu sunt un geniu al matematicii dar nu stau nici foarte prost cu ea.

#6
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mithnick, on 14th April 2010, 09:17, said:

Multumesc pentru raspuns!
Iar despre matematica in ce proportie studiezi disciplina la mate-info si in ce proportie la calculatoare? Ma intereseaza intrucat nu sunt un geniu al matematicii dar nu stau nici foarte prost cu ea.
La mate-info in primii ani faci matematica superioara: analiza matematica, geometrie neeuclidiana, logica matematica, algebra superioara, probabilitati si statistica.
Trebuie sa stai foarte bine cu matematica ca sa faci fata, intre geniu si nu stau foarte prost este o diferenta cam mare... :rolleyes:

Edited by Cr1spy, 14 April 2010 - 08:39.


#7
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

 Cr1spy, on 14th April 2010, 09:25, said:

La mate-info in primii ani faci matematica superioara: analiza matematica, geometrie euclidiana, logica matematica, algebra superioara, probabilitati si statistica.
Trebuie sa stai foarte bine cu matematica ca sa faci fata, intre geniu si nu stau foarte prost este o diferenta cam mare... :rolleyes:

Ok. Dar vad ca te-ai rezumat doar la mate-info. Ma refeream la faptul ca stiu matematica din liceu respectiv liceul de mate-info. Doar ca nu ma consider un geniu la matematica,

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Si la CTI faci cam la fel analiza matematica, algebra ,logica si geometrie.Nu e chiar atat de speriat daca esti atent la seminarii cand se fac probleme si iti dai cat de cat interesul nu va fi atat de greu.Oricum difera materia de ceea ce ai facut in liceu.

Uite niste cursuri si niste probeleme de la seminarii sa ti faci o idee
Cursuri de mate la Calculatoare si Tehnologie Informatiei IASI

#9
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

 yonut_a, on 14th April 2010, 09:30, said:

Si la CTI faci cam la fel analiza matematica, algebra ,logica si geometrie.Nu e chiar atat de speriat daca esti atent la seminarii cand se fac probleme si iti dai cat de cat interesul nu va fi atat de greu.Oricum difera materia de ceea ce ai facut in liceu.

Uite niste cursuri si niste probeleme de la seminarii sa ti faci o idee
Cursuri de mate la Calculatoare si Tehnologie Informatiei IASI


Multumesc frumos baieti! M-ati ajutat sa iau o decizie   ! Sper sa fie si cea buna :confuzzled:

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mithnick, on 14th April 2010, 09:36, said:

Multumesc frumos baieti! M-ati ajutat sa iau o decizie   ! Sper sa fie si cea buna :confuzzled:
Trebuie sa te uiti pe site la facultatea unde vrei sa mergi tu, fiindca este autonomie universitara si difera oarecum planurile de invatamant. Uite alt exemplu:
http://www.cs.ubbclu...amp;PAGE_id=214

Edited by Cr1spy, 14 April 2010 - 08:45.


#11
sendrea2009

sendrea2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.01.2010
Absolvind AC specializare automatica, poti ajunge programator?

#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Legat de matematică, la Cluj la informatică se fac 4 cursuri (Algebră, Analiză, Geometrie, Statistică și Probabilități) iar la calculatoare se fac 6 cursuri (Algebră și Geometrie, Matematici Discrete, Analiză I, Analiză II, Matematici Speciale, Calcul Numeric).

 sendrea2009, on 12th May 2010, 19:44, said:

Absolvind AC specializare automatica, poti ajunge programator?
Programatorii cu studii superioare pot fi absolvenți ai următoarelor facultăți/specializări: Calculatoare, Informatică, Telecomunicații, Automatică, Cibernetică, Matematică, Electronică.

Edited by m3th0dman, 12 May 2010 - 23:37.


#13
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006

 Ann0nyym0us, on 14th April 2010, 08:40, said:

Cred ca diferenta dintre ele este cea a materialului studiat. Adica la mate-info studiezi programare (C++/Java/etc.) iar la Calculatoare si tehnologia informatiei (TIC) vei studia elementele de baza ale functionarii sistemelor de calcul, precum si lucrul in aplicatii office, access...

Hai ca ai dat-o cu mucii in fasole. Adica eu o sa ies secretar? =))
Daca stii ca esti bazat la programare nu veni la AC..primul an o sa stai degeaba invatand o matematica care nici nu e predata ca lumea .

#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 sendrea2009, on 12th May 2010, 19:44, said:

Absolvind AC specializare automatica, poti ajunge programator?
Programator poti ajunge si fara facultate!

#15
RazvanPp

RazvanPp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2015
Nu stiu daca raspunsul e de actualitate pentru tine, probabil acum esti in anul 3, insa ma gandesc ca e util pentru alții. Informatica studiaza aspectul computational din punct de vedere teoretic, incearca sa raspunda la intrebarea "ce poate fi calculat" iar CTI e o stiinta inginereasca, raspunde la intrebarea "cum poate fi calculat rezultatul problemei date". Alege informatica daca ai aplecare spre stiinte teoretice, te vei face profesor, si alege CTI daca vrei o cariera inginereasca. In general, cu oricare dintre cele doua universitati vei putea deveni programator. Informatica studiaza mai multa matematica decat CTI, unde insa inveti si electronica sau fizica. De asemenea, poti solicita universitatii unde vrei sa te inscrii planul de invatamant, cu lista completa a cursurilor care vor fi predate. Matematica nu e neaparat inutila in facultate, te invata sa gandesti abstract si structurat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate