Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Pompe de apă cu alimentare solară

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#1
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

 zaitzus, on 31st March 2010, 08:27, said:

Momentan eu sunt in cautarea unei solutii care sa-mi permita miscaera intregului ansamblu de panouri pe directia Est - Vest. momentan stau intreptate spre Sud. voi face o poza sistemului de prindere poate-mi dati o idee. Este important sa pot sa captez cat pot de mult dimineata deoarece ar trebui udata gradina iar hidroforul suge 80 de amperi din baterii si n-as vrea sa le brutalizez, prefer sa iau de la soare o mare parte din puterea solicitata de hidrofor
Viorel, daca tot vorbim de eficienta suprema, solutia cea mai eficienta ar fi cam asa:
Pompa alimentata solar, fara acumulatori, care merge in timpul in care exista soare si umple un rezervor. Va avea timp toata ziua sa incarce rezervorul si apoi apa se poate folosi dupa bunul plac.
Asta scuteste bateriile de uzura, pentru ca bazinul acumuleaza apa, inclusiv energia pe care o va capata ulterior gravitational cind se va uda gradina. Si daca bazinul este suficient de sus, va avea si o presiune acceptabila.
Din pacate solutia asta nu merge decit cu sisteme de irigatii cu picaturi sau curgere, nu cu aspersoare.


L.E.
Pompele solare de care vorbesc au regulator MPPT si nu au acumulatori. Deci vor folosi foarte eficient energia.
Din pacate scumpe, peste 500 eur.
Exista chiar si din cele cu piston, care pot ridica apa chiar si de la 100m adincime, dar nu cred ca e nevoie de asa ceva totusi.

Edited by raduk, 05 April 2010 - 13:47.


#2
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
Cea indicata de Viorelsolar ar fi ok, consum 50W presiune 1 bar, ideea este ca ar trebui sa scoata apa de la 9 metrii si samai poata s-o trimita sin in gradina la aprox 40m. nu stiu daca ar fi capabila. Voi ce spuneti? Nu tin neaparat sa ud cu presiune, pun tevi gaurite care sa puna apa direct in brazda.

#3
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Iti recomand o pompa submersibila. La cea indicata de Viorel nu vad specificatii tehnice deloc.
Tu trebuie sa te uiti la inaltimea de evacuare si sa o calculezi ca atare. Teava care merge orizontal nu conteaza in calculul asta.
Recomandam rezervorul pentru ca iti va da multa apa intr-un timp scurt, ca sa poti uda si seara sau diminetile in care nu e soare.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 zaitzus, on 31st March 2010, 14:58, said:

Cea indicata de Viorelsolar ar fi ok, consum 50W presiune 1 bar, ideea este ca ar trebui sa scoata apa de la 9 metrii si samai poata s-o trimita sin in gradina la aprox 40m. nu stiu daca ar fi capabila. Voi ce spuneti? Nu tin neaparat sa ud cu presiune, pun tevi gaurite care sa puna apa direct in brazda.



Vezi ca ai sa gasesti si pompe submersibile alimentate direct de panou care sunt capabile sa traga apa  de la 30m adancime ,numai ca le trebuia un panou de 100 w ,12v. Le gasisem pe un site ,dar trebuie sa-l caut , erau daneze de la Grunfos (Mercedesul in domeniul pompelor)  eficienta  de peste 90% daca nu ma-nsel. La firma la care lucrez ,in domeniul forajelor de apa si petrol, folosim doar acesta marca de pompa (puturi de apa) ,sunt foarte performante si pompam apa de la peste 200m adancime cu acestea . :thumbup:

#5
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
Am vazut ca cele la 12 v mai serioase au niste preturi.....

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ce intelegi prin serioase? Spune concret care-i necesaru de cantitate de apa pe zi, inaltimea de pompare si diametru putului. De ex. eu am gasit pompa la 1 litru pe minut cu presiuni pana 6atm (60m),  la 20-30watt parca am dat vreo 30EUR. Si sunt o tehnologie destul de fiabila, pompe cu membrana. Se foloseste in mod normal la ministatii de osmoza inversa. Durata de viata epinde cat de curata-i apa si la ce mai sunt expuse, dar poate depasi 10000 ore pana la schimbarea membranei.

#7
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Se poate bricola un montaj artizanal. Un regulator MPPT, un invertor si pompa la 220V AC, preferabil 110V AC sa pierzi putin la conversie, si tot fara baterii. Nu va avea eficienta uneia la 12Vcc, dar va functiona cu siguranta.
Atit timp cit functionarea continua nu este o cerinta, nu vad nici un impediment.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pai si eu fac agricultura ,dar niciodata nu ud gradina de legume direct cu apa din fantana, distrug plantele mai ales in timpul zilei , sa mai fie si 30 de grade afara ?. Eu stochez apa intr-un bazin de vreo 4000 de litri la 6 m inaltime ,apoi o folosesc la udat incalzita deja de razele soarelui. Pompa asta care consuma 50w la 12v , baga 20 de l/min , 1200l/h  ce-ti trebuie mai mult de-atat daca ai un bazin de colectare al ei, la o inaltime oarecare ,uzi gradina prin cadere .Daca vrei sa uzi cu presiune atunci mai folosesti o pompa cu elicoid sau motopompa. Eu am o bijuterie de generator diesel de 8 CP pe care l-am recuperat de la fier vechi din Italia ,vroiau sa-l arunce cei de la firma unde lucrez ,si mi l-au dat gratis. M-a costat doar transportul de -acolo vreo 50 de euro ,dar avea arsa bobina de excitatie din generatorul de curent, diodele pe aparatul de sudura pe care le-am reparat. Am despartit generatorul de motorul mecanic ,si am facut un cuplaj mecanic rapid, in asa fel incat folosesc acest motoras diesel si pe pompa de apa ,pe care am inventa-to dintr-o pompa de camion raba de la racirea motorului ,gasita si aceasta la un centru de fier vechi acasa in zona unde locuiesc. In 5 min golesc bazinul de apa de 4000 de litri, dar trebuie sa tin strasnic de furtunul de pompieri ca are o presiune bestiala trimite apa la 150 de m. Stiti cat consum ?  100ml de motorina ,sa ud toata gradina de legume. :naughty:

#9
tim_matrix

tim_matrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 19.02.2010
Viorel@
Pe unde se gasesc pompe de apa pe 12-24Vdc cu consum redus? Tot pt colectarea apei ma intereseaza. oricum daca tragi apa cu o pompa normala trebuie sa ai reductor ca altfel tragi cu mult nisip si se duce pompa.
zici ca are presiune mare pompa asta facuta de tine?  E tare zic eu, daca te afla cei de la pompieri ...tio confisca! ,nici ei nu au asa pompe de presiune si daca arunca 50-60 de metri.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pai da dar si ei golesc cei 9000 de litri de apa din cisternele lor in cateva minute, max 5 minute, asa ca pompa mea rivalizeaza cu a lor, si este relativ simplu de construit, dar sa ai macar vreo 3000 de ture la motor, al meu scoate 3200 ture , motor diesel Ruggerini 377 cmc ,8,2 CP si il folosesc ca generator 5kw trifazic, 4kw monofazic, aparat de sudura direct din generator 145A (65 V) sudez cu electrozi de 3,25 mm, si motorul mecanic care are vreo 30 kg ,am modificat total sasiul generatorului, l-am lungit 20 de cm si am construit un sistem de cuplaj rapid pe sanie, deci motorul asta este un jolly joker ,cand am nevoie de pompa , pun motorul pe sasiul acesteia si ud gradina. Acum mai am ceva de lucru la casetele cu rulmenti ale abricului cu circular ,si voi scoate untul din el si cand am nevoie de lucrat cu lemnul ,acest motoras diesel este considerat ferrariul in generatoare, este facut doar pentru aplicatii profesionale, cel putin asta am citit despre el. :coolspeak:

#11
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
Am gasit pompa asta care se alimenteaza la 12v, consuma 80w.
Caracteristici:
Poate fi folosita si ca pompa submersibila; 12V CC; 17l/min.; inaltime de pompare: 19m(1.9bar); consum 65-80W; diam.max 42mm; inaltime:245mm; lungime cablu 1m; functioneza max.2 ore in regim uscat

O poza:
Attached File  018_1800.77M.jpg   7.23K   362 downloads


Practic va trebui sa-mi scoada apa de la 8 metrii si sa mi-o trimita la aprox 30 de metrii in gradina spre aspersoare. daca nu vor avea presiune suficienta voi improviza niste tevi de pexal gaurite si sa curga pe brazde toata dimineata. ce parere aveti?

Edited by raduk, 03 April 2010 - 13:57.


#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 zaitzus, on 3rd April 2010, 14:38, said:

...
Practic va trebui sa-mi scoada apa de la 8 metrii si sa mi-o trimita la aprox 30 de metrii in gradina spre aspersoare. daca nu vor avea presiune suficienta voi improviza niste tevi de pexal gaurite si sa curga pe brazde toata dimineata. ce parere aveti?

Cred ca e ok. Sfatul cu stocarea in bazin ziua si irigarea pe timp de noapte mi se pare totusi bun, daca e o zi fierbinte cu apa rece se poate crea un soc termic, nu stiu. Ce pret are pompa?

#13
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004

 blimpyway, on 3rd April 2010, 16:51, said:

Cred ca e ok. Sfatul cu stocarea in bazin ziua si irigarea pe timp de noapte mi se pare totusi bun, daca e o zi fierbinte cu apa rece se poate crea un soc termic, nu stiu. Ce pret are pompa?

cam 200 ron, de irigat as fi vrut sa irig dimineata cand incepe soarele sa rasara, n-ar fi atat de cald, astfel as elimina un bazin de acumulare pe care nu-l am.

#14
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 zaitzus, on 3rd April 2010, 14:38, said:

Am gasit pompa asta care se alimenteaza la 12v, consuma 80w.
Caracteristici:
Poate fi folosita si ca pompa submersibila; 12V CC; 17l/min.; inaltime de pompare: 19m(1.9bar); consum 65-80W; diam.max 42mm; inaltime:245mm; lungime cablu 1m; functioneza max.2 ore in regim uscat [...]
1. Ai mai multe date despre această pompă? Eventual, un link cu caracteristicile ei tehnice?
2. Ce culturi vrei să irigi cu această pompă?
3. La ce adîncime ai "oglinda apei"? Ce adîncime și ce diametru are puțul/fîntîna ta? Debitul "izvoarelor" îl depășește pe cel al pompei?

Edited by raduk, 05 April 2010 - 13:49.


#15
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
1.Cu datelor date preluate din pagina vanzatorului nu am, este un site cu produse nautice, ambarcatiuni....
2. Cateva randuri de rosii, cateva brazde de ardei, gogosari...alte legume si verdeturi
3. apa se gaseste la aprox 8 maxim 9 metrii diametrul putului este de aprox 50 cm, debitul izvoarelor este arhisuficient.

Ar fi idela o pompa pe 12 v deoarece o leg direct la panouri (am 2 panouri de 12v- 130w fiecare separate de de sistemul principal)
iar dimineata incepe sa lucreze inainte sa creasca temperatura astfel, pe langa asta nu mai am pierderi prin invertor si nici nu stresez acumulatorii. Ale surse de energie in afara de soare, vant (slabut de altfel) si generator nu exista, insa n-as vrea sa bag generatorul zilnic.

Edited by raduk, 05 April 2010 - 13:50.
citarea inutilă a postului precedent


#16
tim_matrix

tim_matrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 19.02.2010
Ma uitam si eu de o pompa pe 12V maxim 50W si nu am gasit.
Problema este in felul urmator,nu va merge doar cu panouri si regulator solar,deoarece pierzi foarte mult. Panourile nu au suficienta putere sa duca pompa decat pe momente de soare mai eficient asa.
Deci tot va trebui sa ai o baterie in tampon fie ea si de 20-30 amperi. Exista anumite regulatoare solare cu iesire de consumatori care decupleaza la tensiune mica si recupleaza cand aceasta sa incarcat la un prag anume.    Numai asa va merge pompa altfel nu are cum,si va merge constant .
Sau varianta cu automatizare cu relee de tensiune,de contact etc..

Edited by tim_matrix, 04 April 2010 - 03:12.


#17
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
e bine si asa, am 2 baterii mai vechi de 150 Ah fiecare( acum nu mai au atat dar impreuna sa tot aiba 150 Ah) si un regulator de care suporta si si consumatori , as putea sa folosesc fara probleme sistemul asta.

#18
tim_matrix

tim_matrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 19.02.2010
Pai asa da,mai ales cu un charger solar cu iesire de consumatori care opreste la pragul setat apoi dupa ce mai incarca ceva iar pleaca si tot asa.
Altfel insemna ca daca panourile produc sub 80w cat are pompa ,aceasta nu va pleca si energia se pierde sau va merge in suturi ,dupa cum trec norii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate