Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cultivarea Tutunului

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Rusalin

Rusalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.04.2010
Buna Ziua

Ce parere aveti despre infintarea unei plantatii de tutun?
Ce sfaturi imi puteti da cu privinta la: perioada de cultivare , la perioada de recoltare , ce zona geografica sete mai prielnica , de unde pot procura samanta , cum trebuie pregatit terenul , subventii. Cum ar trebui sa incep , care sunt pasi..?? Chiar va rog daca aveti sa imi trimiteti pe email materiale care mi-ar fi de folos la infintarea si dezvoltarea unei culturi de Tutun.

va multumesc anticipat

#2
AnaMara

AnaMara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2007
O parte din intrebarile pe care ti le-ai pus tu (ca vad ca deocamdata nu se inghesuie nimeni sa raspunda) mi le-am pus si eu. Eu locuiesc mai la sud de Bucuresti, iar in copilaria mea pe-aici erau campuri cultivate cu tutun (adica undeva in anii '80). Imi amintesc de foile de tutun insirate pe ata si atarnate la uscat pe garduri. Eu am cautat samanta de tutun din 2 motive: as fi vrut sa fac productie hobby ca sa zic asa, iar pe de alta parte mi-a spus o femeie in varsta o metoda sa scapi de pir si alte buruieni: plantezi tutun in cultura foarte deasa si se pare ca moare orice buruiana de pe lotul respectiv. Am cautat anul trecut  samanta de tutun, nu am gasit, m-am gandit ca nu se mai cultiva in Romania, sau daca se cultiva cei care o fac nu se dau pe net...Intre timp am mai cautat informatii si am gasit cate ceva aici http://pipaclub.3xfo...ui_soiuri_etc_/
Am gasit si samanta de tutun, dar se vinde in cantitati industriale (1000 kg), iar eu vroiam cat sa plantez 1000 mp...Banuiesc ca ar fi o cultura profitabila pe suprafete mari, daca nu ma insel se dau si niste fonduri europene... La cat costa un pachet de tigari, probabil ca sunt ceva banuti in el si pentru producatorul materiei prime... Pe langa imensa acciza, bineinteles :-) Nu stiu daca ti-am fost de ajutor in vreun fel, poate se indura cineva priceput in domeniu sa posteze niste informatii.

#3
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009
Salut!

Ati gasit vreunul din voi vreo rezolvare? Stiu ca e un subiect vechi, dar acum m-a apucat si pe mine.

Primul pas a fost azi. Mi-am comandat cartea "cultura tutunului"

#4
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Am gasit pe net ceva informatii despre cultivarea tutunului. Daca reusesti sa vinzi recolta obtinuta poti face foarte multi bani. In primul rand statul ofera o subventie de 2 euro/kg, recolta obtinuta pe un hectar este de  cca 1500 kg , pretul de vanzare este de 3-4 lei /kg, iar costurile necesare cultivarii sunt mici.

#5
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009

 cristyy, on 1st March 2011, 22:29, said:

Am gasit pe net ceva informatii despre cultivarea tutunului. Daca reusesti sa vinzi recolta obtinuta poti face foarte multi bani. In primul rand statul ofera o subventie de 2 euro/kg, recolta obtinuta pe un hectar este de  cca 1500 kg , pretul de vanzare este de 3-4 lei /kg, iar costurile necesare cultivarii sunt mici.


asa, informatii teoretice am gasit si eu pe net, am aflat chiar ca procesatorii ti-ar da semintele gratuit daca reusesti sa cultivi conform planului

dar am tot incercat sa sun la min. agriculturii sa aflu ceva de subventia respectiva, dar nu raspunde niciunu :)

#6
s3v3r

s3v3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.03.2007
eu am comandat semninte de tutul online din germania si au sosit in 10 zile. Pretul in jur de 10 euro pt 2000 de seminte.
am comandat de pe www.magicgardenseeds.com

ps sper ca nu se considera reclama numele siteului.

Edited by s3v3r, 02 March 2011 - 12:16.


#7
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009

 s3v3r, on 2nd March 2011, 12:14, said:

eu am comandat semninte de tutul online din germania si au sosit in 10 zile. Pretul in jur de 10 euro pt 2000 de seminte.
am comandat de pe www.magicgardenseeds.com

ps sper ca nu se considera reclama numele siteului.


si 2000 seminte pt ce suprafata? eu ma gandeam la un hectar

#8
s3v3r

s3v3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.03.2007

 vs_bobi, on 2nd March 2011, 12:24, said:

si 2000 seminte pt ce suprafata? eu ma gandeam la un hectar

din ce am citit pt cultivare peste 1000 de mp... 0.1 ha, depinde de schema de plantare e doar un experiment acesta si se vrea pt consum de plante naturale...

De exemplu, americanii, recomanda pentru etapa de camp o spatiere de 1-1,2 m intre randuri si 40 - 60 de cm intre plante pe rand, or seminte cu dimensiuni mai mici de 1mm nu pot fi distribuite mecanic la o asemenea precizie.

Edited by s3v3r, 02 March 2011 - 13:13.


#9
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009
pe mine nu ma interesa cultura in interes propriu (nefiind fumator)  :peacefingers:

am gasit pe siteul celor de la apia o brosura referitoare la subventii, dar nu se specifica valoarea acesteia


Plata nationala directa complementarapentru tutun - PNDC 4
Pentru cultura de tutun se acorda o plata nationala directa complementara PNDC 4, care este cuplata de productie pentru toata productia livrata în baza contractelor de vânzarecumparare încheiate între cultivatori si prim procesatori cu îndeplinirea conditiilor specifice de eligibilitate.

Conditii specifice de eligibilitate pentru tutun:
Beneficiarii sprijinului sunt producatorii agricoli care solicita sprijin financiar pentru plata nationala directa complementara cuplata de productie pentru cultura tutunului trebuie sa depuna la APIA cererea de solicitare a platilor pâna la data de 15 mai a anului de recolta.

Pot beneficia de plata nationala directa complementara în sectorul vegetal, cuplata de productie pentru tutun si solicitantii care nu sunt eligibili pentru acordarea platii în cadrul schemei de plata unica pe suprafata (SAPS), datorita nerespectarii conditiilor de suprafata stipulate la lit. a) alin. 1 al art.7 din OUG 125/2006, cu obligatia sa bifeze în cererea de sprijin doar în casuta pentru plata nationala directa complementara cuplata de productie pentru cultura tutunului PNDC 4.
-  producatorul agricol individual sau grupul de producatori trebuie sa depuna copia contractului de cultura cu un prim procesator si sa îl înregistreze la directia pentru agricultura si dezvoltare rurala judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti (DADR).
Contractul trebuie sa fie încheiat pâna la data de 30 aprilie a anului de recolta si înregistrat în termen de 15 zile de la data încheierii, iar o copie a contractului trebuie predata la centrul local / centrul judetean sau al municipiului Bucuresti, al APIA pâna la data de 30 iunie a anului de recolta, inclusiv.
Daca termenul limita de încheiere al contractului sau cel de înregistrare este depasit cu maximum 15 zile, sprijinul este redus cu 20%, iar dupa expirarea celor 15 zile, sprijinul este anulat pe anul respectiv.
-  contractul va avea ca anexa lista nominala a membrilor grupului si suprafetele aferente fiecaruia, atunci când unitatea prim-procesatoare încheie contracte de cultura cu un grup de
producatori;
-  un producator agricol / grup de producatori încheie contract de cultivare cu un singur prim-procesator;
-  grupurile de producatori nu pot exercita activitatea de prim-procesare a tutunului;
-  cantitatile prevazute în contract pot fi majorate cu acordul partilor contractante, iar modificarea trebuie sa fie adusa la cunostinta directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala si centrul local / judetean sau al Municipiului Bucuresti, al APIA dupa caz , în scris, pâna la data de 9 iunie a anului de recolta;
-  un producator de tutun poate sa apartina numai unui singur grup de producatori;
-  producatorul agricol / grupul de producatori depune la centrul local / judetean sau al Municipiului Bucuresti, al APIA dupa caz, pâna la data de 1 mai a anului urmator recoltarii,
declaratia de livrare a tutunului livrat care sa contina si viza reprezentantului compartimentului de inspectii în sectorul vegetal din cadrul DADR, pentru atestarea calitatii tutunului livrat;
-  plata nationala directa complementara cuplata de productie se acorda în cuantum fix pe kilogram numai pentru productia obtinuta de pe suprafata stipulata în contractul de
cultivare si în baza declaratiei de livrare a tutunului;
-  producatorul agricol este obligat sa livreze la primprocesator întreaga cantitate produsa; sprijinul financiar se acorda numai în limita cantitatii contractate.
-  în cazul în care tutunul nu a fost replantat pe parcela indicata în contractul de cultivare pâna la data de 20 iunie anului de recolta, 50% din sprijinul pentru recolta aferenta va fi
redus daca transplantarea este realizata pâna la 30 iunie cel târziu si întreg sprijinul este anulat, daca transplantarea este realizata dupa 30 iunie.

#10
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Tutungiilor, da-ti si voi mura-n gura mie. Creste tutunul la munte? Mere bradu cu aroma de narghilea? Sau nu se coace-n veci ?

#11
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009

 omnitera, on 2nd March 2011, 23:01, said:

Tutungiilor, da-ti si voi mura-n gura mie. Creste tutunul la munte? Mere bradu cu aroma de narghilea? Sau nu se coace-n veci ?

pai intra pe http://www.apdrp.ro/...em=1967&lang=RO si descarca Anexa 9 ZONE cu POTENTIAL AGRICOL si vei gasi acolo o lista cu toate comunele/orasele din ro si potentialul agricol

#12
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Era deschis un topic, poate alipi domnu' Horia acolo postarile.
http://forum.softped...howtopic=708396

#13
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 Rusalin, on 3rd April 2010, 13:12, said:

Buna Ziua

Ce parere aveti despre infintarea unei plantatii de tutun?
Ce sfaturi imi puteti da cu privinta la: perioada de cultivare , la perioada de recoltare , ce zona geografica sete mai prielnica , de unde pot procura samanta , cum trebuie pregatit terenul , subventii. Cum ar trebui sa incep , care sunt pasi..?? Chiar va rog daca aveti sa imi trimiteti pe email materiale care mi-ar fi de folos la infintarea si dezvoltarea unei culturi de Tutun.

va multumesc anticipat
nu mai stiu cum e acum dar in copilaria mea participam la recoltat ,insforat si pus la uscat ,si doar atat pt ca asta se intampla in perioada cand aveam vacanta de vara.restul lucrarilor le faceau bunicii,adica semanat in melegar si apoi rasadit in teren.cultura e relativ usor de facut daca ai conditii deoarece in perioada de rasadire trebuie udat pt ca multe din rasaduri vor muri altfel.dupa aceea necesita vreo 2 prasile si apoi astepti sa creasca.deoarece el creste cu frunze mari ii tre ceva spatiu atat intre randuri cat si intre plante.din cauza naturii lui nu prea se fac buruieni ca tine umbra pamantului.totusi e expus altor factori de mediu cum ar fi mana.pe vremea aceea regia nationala de tutun iti asigura samanta gratis precum si achizitia lui la preturi bune in functie de calitate.practic stateai acasa si veneau ei dupa el .

#14
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 vs_bobi, on 3rd March 2011, 07:25, said:

pai intra pe http://www.apdrp.ro/...em=1967&lang=RO si descarca Anexa 9 ZONE cu POTENTIAL AGRICOL si vei gasi acolo o lista cu toate comunele/orasele din ro si potentialul agricol

M-am uitat si n-am gasit vreo referinta la judetul ce-l stapinesc! :notangel: In alta parte?

#15
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
in ziarele locale am vazut ca o firma din ungaria facea contracte pt tutun. adresa de contact era din arad. daca intereseaza pe cineva spuneti si o so caut. pe mine nu ma interesat din cauza volumului mare de munca manuala.

#16
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009

 omnitera, on 6th March 2011, 22:01, said:

M-am uitat si n-am gasit vreo referinta la judetul ce-l stapinesc! :notangel: In alta parte?

pai ar trebui sa fie destul de cuprinzatoare lista respectiva, in alta parte nu stiu sa te directionez

#17
ace1975

ace1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2008
este cam tarziu pt anul acesta
trebuie sa va inscrieti intr-o asociatie si sa aveti contract cu un primprocesator pt a putea sa luati subventia pe ha de la APIA
anu trecut subventia a fost 2600 euro la ha si 0.8*1.2 euro pe kg tutun uscat (productia e cam 2000 kg la ha), in occident subventia e de 5000 euro la ha
daca vreti va dau nr de telefon pt asociatia din Ardeal si Moldova da cum am spus e cam tirziu poate la anu
problema e ca e foarte multa manopera si plus spatii de depozitare si uscare tutun (prima livrare se face in decembrie si bani din subventie in anul urmator pina in iunie)
de cultvat se cultiva si in Mures deci nu va faceti probleme cu clima singurul inconvenient va fi o productie mai mica (va fi scos rasadul de tutun mai tirziu din solar pt plantare si ultimul cules va fi mai devreme pt ca da bruma si dupa nu mai e bun)
deci va trebuie si un solar vreo 40mp pt fiecare ha plus vreo 150 mp acoperiti/ha cultivat pt uscare si 3 oameni/ha de cules si insirat tutunul pe sfoara pe perioada iulie -octombrie
succes

#18
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Adica, cat as castiga pe un ha de tutun, dfaca mi-as "da interesu"?
Cu ce primprocesosator sa vorbesc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate