Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ubuntu 10.10 a.k.a. Maverick Meerkat

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#1
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Mark Shuttleworth a anuntat azi: Ubuntu 10.10 cu numele de cod Maverick Meerkat

Dupa lansarea Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) din Aprile, incepe lucru' la Ubuntu 10.10... care va fi gata la sfarsitul lui Octombrie.

La ce sa ne asteptam?

- GNOME 3.0 (probabil si cu GNOME Shell, sau poate nu... cine stie)
- Mai rapid, mai usor :)
- Social
- Perfect pentru netbook-uri
- Sincronizare usora intre netbook - telefon mobil - desktop

Stirea Softpedia: http://news.softpedi...at-139104.shtml

Despre Meerkats: http://en.wikipedia.org/wiki/Meerkat

#2
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Nume cam neinspirat .. Lucid Lynx e intreadevar un nume care suna frumos,dar Maverick Meerkat suna ca ... prima data cand am citit l-am pronuntat Maverick MarcketMan  :lol:
La fiecare "serie" ar fi trebui sa pastreze acelasi nume (ex: 10.04 si 10.10 = Lucid Lynx) ... asta e doar parerea mea  <_<
Meerkat .. o rozatoare mica,rapida si puricoasa  :w00t:

Sa nu mai zicem de faptul ca gnome shell dupa opinia mea e o prostie ...

Edited by Gh3r0m, 02 April 2010 - 16:29.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

Sa nu mai zicem de faptul ca gnome shell dupa opinia mea e o prostie ...
sunt sigur ca va fi si o versiune Kubuntu, deci fara gnome.
ps. eu folosesc Ubuntu, Kubuntu chiar nu imi palce. Deci e foarte bine ca fiecare persoana are posibilitatea alegerii.

#4
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003

View PostGh3r0m, on 2nd April 2010, 17:28, said:

Sa nu mai zicem de faptul ca gnome shell dupa opinia mea e o prostie ...

Chiar e o prostie... mai bine baga dock decat idiotenia aia  :D

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu de unde se inspira pentru numele astea dar toate mi se par aiurea de cand am auzit de Ubuntu :D

#6
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postdani.user, on 3rd April 2010, 09:59, said:

Nu stiu de unde se inspira pentru numele astea dar toate mi se par aiurea de cand am auzit de Ubuntu :D

:naughty:

http://uncyclopedia....urbating_Monkey

#7
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
http://news.softpedi...le-139176.shtml

June 3rd, 2010 - Alpha 1 release;
July 1st, 2010 - Alpha 2 release;
August 5th, 2010 - Alpha 3 release;
September 2nd, 2010 - Alpha 4 release;
September 23rd, 2010 - Beta release;
October 21st, 2010 - Release Candidate;
October 28th, 2010 - Final release of Ubuntu 10.10.

Asa da! Doar un beta! :thumbup:

#8
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Sper ca Gnome 3 sa aduca imbunatatiri semnificative la aspect, functionalitate si stabilitate. De asemenea sper sa invete din greselile facute de rivalii de la KDE cand au introdus varianta 4.

Bafta!

#9
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View PostAndy_ACS, on 6th April 2010, 17:44, said:

Sper ca Gnome 3 sa aduca imbunatatiri semnificative la aspect, functionalitate si stabilitate. De asemenea sper sa invete din greselile facute de rivalii de la KDE cand au introdus varianta 4.

Bafta!

Changing our User Experience

When talking with some great people at GUADEC about GNOME 3.0, one concern that came more than once was that it would be an error to do GNOME 3.0 without any big user-visible change. While some of us didn't necessarily agree with this concern, it was still a fairly valid one. But it turns out that if you tell the community that there's something after 2.x, then the community will stop vaguely thinking about future ideas and start working on concrete plans.

It seems pretty clear now that there are two important ideas that can have a real positive impact on the user experience:
      GNOME Shell: the shell idea is not just about changing the panel and the window manager. It's about changing the way you start an activity and how you switch between two different activities. Or more generally, how you manage your different activities on the desktop.
      Changing the way we access documents (via a journal, like GNOME Zeitgeist): having to deal with a filesystem in their daily work is not what makes users happy -- on the contrary, they generally just want to access their documents and not to browse their hard disk. Providing new solutions to this problem (using timelines, tags, bookmarks, etc.) is something that has been of interest in our community for a long time, but we never completely jumped in. We simply should.

Edited by Gh3r0m, 06 April 2010 - 16:46.


#10
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Nu am inteles exact, in afara de Gnome Shell-ul de care personal nu duc lipsa, o sa arate by default Gnome3 a GUI din 2010 sau ramane cu aspectul trist similar cu Win98 si o sa ramana in sarcina userului sa configureze ceva comestibil?

Bafta!

#11
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostGh3r0m, on 2nd April 2010, 17:28, said:

Meerkat .. o rozatoare mica,rapida si puricoasa  :w00t:
Off topic: nu e rozătoare cum nici iepurele nu este de fapt (dovadă că are doar incisivii de sus mari). E din familia suricatelor.

On topic: dock-ul ar fi bun în locul shell-ului dacă s-ar rezolva problema cu driverele 3D pt plăcile video. Altfel pică ideea.

Edited by tzotzolyno, 06 April 2010 - 19:04.


#12
x35t3

x35t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.04.2010

View PostGh3r0m, on 3rd April 2010, 10:10, said:

:lol:

M-ai facut sa rad cu faza asta. Da, ar fi fost nostim sa se numeasca Masturbating Monkey, nu Maverick Meerkat.

P.S. Pentru cei care nu stiu, Linus Torvalds i-a numit pe cei de la openBSD "masturbating monkeys".

#13
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Primul Alpha a sosit... http://news.softpedi...ng-143721.shtml

Pentru cei ce vor sa il testeze :)

June 3rd, 2010 - Alpha 1 release;
July 1st, 2010 - Alpha 2 release;
August 5th, 2010 - Alpha 3 release;
September 2nd, 2010 - Beta release;
September 30th, 2010 - Release Candidate;
October 10th, 2010 - Final release of Ubuntu 10.10.

Succes!  :peacefingers:

Edited by TheMatrix, 03 June 2010 - 14:26.


#14
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Dupa 10.10 ar trebui sa lanseze o versiune la un an.Poate e doar parerea mea,dar multi useri au probleme dupa update,nu e prea convenabil sa faci clean install la fiecare 6 luni.

#15
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003

View PostGh3r0m, on 3rd June 2010, 15:21, said:

Dupa 10.10 ar trebui sa lanseze o versiune la un an.Poate e doar parerea mea,dar multi useri au probleme dupa update,nu e prea convenabil sa faci clean install la fiecare 6 luni.

Hmmm.... dupa cum se poate vedea, s-a schimbat ceva la build-uri. Nu mai sunt 4 Alpha cum erau initial, iar finalul apare mai devreme... pe 10 Octombrie... intr-o duminica  :thumbup:

#16
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View PostGh3r0m, on 3rd June 2010, 15:21, said:

nu e prea convenabil sa faci clean install la fiecare 6 luni.
Atunci foloseste o versiune LTS si faci clean install o data la fiecare 3 ani.

#17
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View PostGh3r0m, on 3rd June 2010, 15:21, said:

Dupa 10.10 ar trebui sa lanseze o versiune la un an.Poate e doar parerea mea,dar multi useri au probleme dupa update,nu e prea convenabil sa faci clean install la fiecare 6 luni.

Nu are legatura. De exemplu 10.04 LTS (Long Term Support) e menit pentru  3 ani. Dupa cum zice o vorba: Linux nu e Windows... vorba care se aplica si in cazul de fata. Si asta-i valabil in special pentru suportul hardware, precum si inbunatatirile la nivel de Software... inbuntatiri care pot veni din partea Kernelului de Linux si aici se complica treaba... cum un update de kernel sub orice distributie de Linux nu e neaparat o solutie. Ca tot l-am dat exemplu pe Ubuntu Lucid, acesta e facut in baza kernel-ului 2.6.32... poate in 3 ani de zile o sa ajunga la 2.6.34 prin Update-uri, kernel care e accesibil la ora actuala... iar pana la vremea respectiva o sa mai fie lansate alte versiuni - unele care "vor aduce inbunatatiri MAJORE"... si pentru asta e utila o noua distributie de linux facuta in baza unui Kernel mai recent, distributie care aduce si update-uri/inbunatatiri in baza acelui kernel, implicit a noutatilor introduse cu ajutorul sau ( se zvoneste ca 10.10 va fi facut in baza kernel-ului 2.6.35).

Desigur, mai sunt si distributii de linux care nu sunt dependente de o noua versiune de linux, ci se actualizeaza in continuare... folosind update-uri pentru teste ca surse principale, update-uri clasate drept unstable aduse la un stagiu cat mai stabil de functionare de autorii acestor distributii. Asta pentru anumiti utilizatori avansati de linux, sau pentru cei ce vor sa invete si implicit ii satisface idea de update si suport de ultima ora sa-i zic asa... De exemplu Debian isi numeste distributiile clasate drept Unstable Sid - si in baza acestor snaphot-uri a aparut Sidux.... si mai sunt si alte, tot bazat pe deb mai este si Kanotix (face actualizari cu mai multe distributii in minte, ba chiar face script-uri in baza acestora, simplificand partea de update pentru cei ce nu-s obisnuti sa faca totul manual) sau din alta bransa non deb - Arch Linux (cele mai mari progrese le-am vazut aici).

Edited by AXS, 03 June 2010 - 15:34.


#18
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Cine ar sta 3 ani la o versiune stiind ca a aparut una mai buna? sa presupunem ca nu e mai buna,userul tot va face update fiindca e curios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate