Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cum se aplica pasta termoconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
G30R23COOL

G30R23COOL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.03.2010

 victorcool, on 1st April 2010, 08:28, said:

As vrea sa stiu cum se aplica o pasta termoconductoare. sunt 2 optiuni ---sa pui cat un bob de mazare
Curata pasta veche si sterge bine cooleru si nucleu. Si apoi sa pui cat un bob de mazare si apoi so intinzi pe nucleu cat si pe cooler ......

Edited by d4m4g3, 03 April 2010 - 02:22.
Fara intreg citatul.


#20
victorcool

victorcool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 10.01.2010
Oricum va multumesc pentru tot. si pasta incepe sa asi faca efectul. eu am crezut ca e de proasta calitate.

#21
billy_loc_dog

billy_loc_dog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.07.2008
pana la  urma se poate folosi si spirt pentru a curata procesorul de pasta termoconductoare?

#22
victorcool

victorcool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 10.01.2010
da este destul de bun si spirtul. dar mai bun e alcool izopropilic sau alcool metilic.

si pasta nu stati si va ganditi arctic silver 5 3,5 grame (pui de 10 ori pe un procesor) este 34-36 lei

Edited by victorcool, 09 May 2010 - 19:20.


#23
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Procesorul si talpa coolerului trebuiesc curatate cu alcool izopropilic (de preferat), cum a fost scris mai sus.
Doar sterse de pasta veche fara a fi curatate bine nu e ok pentru ca noi dorim defapt un transfer termic optim.

Depinde de pasta, de procesor, de cooler se poate pune o "bobita" de pasta si se intinde cand punem coolerul si il miscam un pic pe procesor inainte de fixare.
Putem deasemenea sa intindem pasta intr-un strat foarte subtire inainte de a monta coolerul.
Daca avem un cooler HDT (cu heatpipe-uri ce ating procesorul) si finisajul talpii colerului nu este "perfect" putem pune pe talpa coolerului pasta incat sa astupam bine denivelarile acelea. Se mai poate pune si pasta sub forma unei linii si se intinde la montarea coolerului.
Depinde. Cert e ca in final trebuie sa fie un strat foarte subtire de pasta si intinsa bine - altfel nu avem transfer optim de caldura.

Daca tot o schimb este de preferat sa punem o pasta buna:
- Arctic Cooling MX2 / MX3
- Arctic Silver AS5
- Tuniq TX2
- etc.

Pentru alte detalii:
http://forum.softped...howtopic=503725
http://forum.softped...howtopic=382759
http://forum.softped...howtopic=279718
http://forum.softped...showtopic=75146

Edited by d4m4g3, 09 May 2010 - 19:38.
Update


#24
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut! Am laptopul de aproape 1 an, nu se incalzeste dar vreau sa-i schimb pasta termoconductoare sa nu se intareasca.
Laptopul e un hp hdx 16 1370us si vreau sa-i pun pasta spire SP-700/0.5G. E buna de ceva?

#25
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.06.2009
Iti dau un sfat: nu umbla la pasta fara motiv. Ea in nici un caz nu se intareste decat daca e adeziv termoconductor care nu e cazul tau.

#26
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
daca tot umbli macar pune pasta calumea(arctic silver 5)

#27
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

 iulik17d, on 18th May 2010, 21:23, said:

daca tot umbli macar pune pasta calumea(arctic silver 5)

Multumesc!
Ideia e ca pe cipurile de memorie video nu e pusa pasta, este doar o bucata de silicon sau ceva de genu.

#28
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 16.05.2010
E un patch sau cum se cheama , ca un fel de guma , nu ? Pune pasta linistit , e mult mai buna decat cum era pana acum .

#29
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
peste cipul video daca e o guma destul de grosuta trebuie sa pui o bucata de cupru in locul gumei.

#30
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 16.05.2010
Guma aia face o gramada de belele . Unii au pus monezi de Cu lustruite bine si temperatura a scazut simtitor .

#31
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Am vazut 20 de tutoriale pana acum si nu am gasit o majoritate de opinii pentru o metoda sau alta de aplicare decat cand vine vorba de curatare buna si sa nu se aplice pasta in exces.... in rest fiecare cum il taie capul, vad ca nici producatorii nu se inghesuie cu tutorialele. Mi-am comandat Arctic Silver 5 dar nu sunt convins ca metoda "middle dot" recomandata de ei, nu stiu daca coolerul meu are sau mai are suficienta forta de apasare sa imprastie pasta. Pana acum cu alte paste am folosit fie "metoda" cu cartela de telefon fie cea cu degetul in punga. Iar de curatat cel mai bine am curatat cu acetona in lipsa de ceva special pentru asa ceva. Ultima data cand am fost multumit de rezultate bune am folosit o pasta ceramica ieftina prin metoda cartii de credit si rezultatele s-au vazut imediat, poate pentru ca era ceramica si de aia am obtinut rezultate imediate.

#32
kendoo

kendoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2007
La ce interval de timp e indicat sa fie schimbata pasta term. de pe CPU ?

#33
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Atunci cand temperaturile devin anormal de mari. Daca in mod normal ai 40 grade la un procesor in full-load si dupa 1-2 ani iti arata 50 poate e timpu sa o schimbi. Daca ai cooler cu turatie variabila si auzi ca de la o vreme se tureaza mult mai tare iara este indicat. Eu recomand paste conductoare pe baza de argint etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate