Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

sonda urinara montata de 5 luni consecutiv

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristinel_eni21

cristinel_eni21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2009
Stimati colegi de forum,
VA supun atentiei urmatoarea tema de discutie.
Tatal meu este operat in data de 2 noiembrie 2009 de un cancer ano-rectal cu amputatie de rect si instalare de anus iliac definitiv. Problema cea mai grava este ca dupa aceasta operatie majora inca poarta la aceasta data 30 marti 2010 ( adica dupa 5 luni incheiate ) sonda urinara. Doctorul care l-a operat nu s-a pronuntat in nici un fel. Am apelat la un urolog din |Galati care sustine ca vezica neurologica este foarte intinsa si abia dupa 6 luni isi reia activitatea. S-a incercat de citeva ori scoaterea sondei pentru 1-2 ore dar fara nici un rezultat.
Tata este disperat si isi imagineaza ce este mai rau, adica ca va ramine asa tot restul vietii. Stie cineva dintre dvs. daca aceasta situatie este un accident in urma unei greseli operatorii sau sunt manifestari normale?
In tot acest timp a luat o multime de antibiotice contra infectiei urinare si OMNIC la greu pentru tratarea prostatei.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
De obicei sonda se scoate pt ca traumatizeaza uretra, dar nu e ok ce se intampla.
Sincer.. nu stiu ce e e facut...
Au aparut aderente pe care nu vad cum le veti putea indeparta :(

#3
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 cristinel_eni21, on 30th March 2010, 07:45, said:

S-a incercat de citeva ori scoaterea sondei pentru 1-2 ore dar fara nici un rezultat.
Tata este disperat si isi imagineaza ce este mai rau, adica ca va ramine asa tot restul vietii.

cum adica fara nici un rezultat? schimba medicul urolog
sondele trebuie schimbate la 3 luni, de preferat sa NU fie de latex, ci de silicon

#4
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

 sygeplejersken, on 1st April 2010, 04:02, said:

cum adica fara nici un rezultat? schimba medicul urolog
sondele trebuie schimbate la 3 luni, de preferat sa NU fie de latex, ci de silicon
Mai degraba era vorba ca sonda trebuie repusa dupa o ora-doua pentru ca tatal lui nu urineaza spontan(asa am inteles eu, in plus a fost adusa in discutie vezica neurologica).
Daca local boala era intr-un stadiu avansat, iar disectia a fost laborioasa, din pacate e una dintre complicatiile postoperatorii posibile.
Multa sanatate tuturor si Sarbatori fericite!

#5
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Cred ca primul pas ar fi sa tineti sonda pensata majoritatea timpului. O decomprimati pentru 5-10 minute cam la fiecare 4 ore. Asta e un fel de gimnastica foarte utila pentru purtatorii cronici de sonda, astfel incat reflexul de mictiune se reia.
Cam dupa 2 saptamani de gimnastica din asta puteti incerca din nou scoaterea completa a sondei.

#6
tugui_nicoleta

tugui_nicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2010

 cristinel_eni21, on 30th March 2010, 08:45, said:

Stimati colegi de forum,
VA supun atentiei urmatoarea tema de discutie.
Tatal meu este operat in data de 2 noiembrie 2009 de un cancer ano-rectal cu amputatie de rect si instalare de anus iliac definitiv. Problema cea mai grava este ca dupa aceasta operatie majora inca poarta la aceasta data 30 marti 2010 ( adica dupa 5 luni incheiate ) sonda urinara. Doctorul care l-a operat nu s-a pronuntat in nici un fel. Am apelat la un urolog din |Galati care sustine ca vezica neurologica este foarte intinsa si abia dupa 6 luni isi reia activitatea. S-a incercat de citeva ori scoaterea sondei pentru 1-2 ore dar fara nici un rezultat.
Tata este disperat si isi imagineaza ce este mai rau, adica ca va ramine asa tot restul vietii. Stie cineva dintre dvs. daca aceasta situatie este un accident in urma unei greseli operatorii sau sunt manifestari normale?
In tot acest timp a luat o multime de antibiotice contra infectiei urinare si OMNIC la greu pentru tratarea prostatei.
buna.eu am lucrat la o frima care distribuie asemenea dispozitive pt pacientii cu insuficienta renala, anus iliac, si tot asa. problema cu anusul e intr-adevar definitiva si din pacate nu se mai poate face nimic, din pacate pt ca exista riscul de deces.cunosc foarte multi pacienti(sute-am lucrat in mod idrect cu ei) cu acest tip de handicap(app tatal poate obtine pensie de handicap si scutiri de impozit si sunt obligati sa dea) care lucreaza, sunt fericiti, au familie, traiesc ca oamenii normali(este foarte important ca familia sa sprijine pacientul, chiar primordial). in ceea ce priveste sonda e posibil sa raman si cu ea daca nu isi reia vezica activitatea  insa sunt 2 posibilitati: sa ii puna sonda foley pe care o poate tine 3 luni chiar sau sunt niste sonde(in domeniu se numesc catetere urinare)cu care treb sa se autosondeze de 3-4 ori pe zi(depinde de cum are nevoie). diferenat uriasa dintre aceste 2 tipuri de sonde este ca de la cea foley exista un risc foarte mare de infectie pe cand cateterele sunt prelufrifiate si sterile si de unica folosinta(depinde si de firma de unde se procura). dar exista si partea frumoasa a lucrurilor ca vezica sa isi reia activitatea si sa nu mai fie nevoie. ca sa raspund la intrebare nu este un accident deoarece a avut cancer ano-rectal si este mai mult dcet probabil sa ii fi afectat si vezica daca nu si alte organe ale aparatului digestiv. chiar imi pare rau pt tatal tau stiu prin ce trece si daca pot sa te mai ajut cu ceva, te rog sa ma intrebi. sper cati-am fost de folos

#7
cristinel_eni21

cristinel_eni21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2009

 tugui_nicoleta, on 28th April 2010, 14:39, said:

buna.eu am lucrat la o frima care distribuie asemenea dispozitive pt pacientii cu insuficienta renala, anus iliac, si tot asa. problema cu anusul e intr-adevar definitiva si din pacate nu se mai poate face nimic, din pacate pt ca exista riscul de deces.cunosc foarte multi pacienti(sute-am lucrat in mod idrect cu ei) cu acest tip de handicap(app tatal poate obtine pensie de handicap si scutiri de impozit si sunt obligati sa dea) care lucreaza, sunt fericiti, au familie, traiesc ca oamenii normali(este foarte important ca familia sa sprijine pacientul, chiar primordial). in ceea ce priveste sonda e posibil sa raman si cu ea daca nu isi reia vezica activitatea  insa sunt 2 posibilitati: sa ii puna sonda foley pe care o poate tine 3 luni chiar sau sunt niste sonde(in domeniu se numesc catetere urinare)cu care treb sa se autosondeze de 3-4 ori pe zi(depinde de cum are nevoie). diferenat uriasa dintre aceste 2 tipuri de sonde este ca de la cea foley exista un risc foarte mare de infectie pe cand cateterele sunt prelufrifiate si sterile si de unica folosinta(depinde si de firma de unde se procura). dar exista si partea frumoasa a lucrurilor ca vezica sa isi reia activitatea si sa nu mai fie nevoie. ca sa raspund la intrebare nu este un accident deoarece a avut cancer ano-rectal si este mai mult dcet probabil sa ii fi afectat si vezica daca nu si alte organe ale aparatului digestiv. chiar imi pare rau pt tatal tau stiu prin ce trece si daca pot sa te mai ajut cu ceva, te rog sa ma intrebi. sper cati-am fost de folos

Buna seara tuturor!
Imi pare rau ca abia acum accesez acest forum. Nu stiu de ce nu am primit notificari automate la mesajele voastre? Asta si programul extrem de aglomerat m-a indepartat de acest subiect. Din NEFERICIRE el revine brusc si mai amenintator in viata mea si a familiei mele. Tata este reinternat la Fundeni pentru investigatii la 6 luni si evaluarea problemei amintite. Azi a primit rezultatul RMN si ce mi-a dictat pe telefon ma ingrijoreaza enorm in conditiile in care analizele lunare de pina acum nu au relevat ceva deosebit si sedintele de chimioterapie s-au desfasurat destul de calm.
In continuare as vrea sa incerc sa transcriu informatiile pe care le-am primit pe telefon in speranta ca cineva dintre cei care citesc aceste topicuri este avizat sa faca o interpretare.
" Diagnostic: suspiciune de abces pelvin. ADK rect operat in 11/2009.
Examinare IRM pelvina inainte si dupa administrare de substanta de contrast  Ax T2, cor STIRE, SAG,T2, Ax T1 FAT,SAT,Ax T1+ GD FAT SAT cor T1 + GD FAT SAT si SAG evidentiaza la nivel presacrat, pe traiectul bontului rectal,acumulare cu semnal neomogen ce se extinde la aproximativ 2,5 cm de orificiul anal intern pina la aproximativ 6-7 cm cranial, in contact nemijlocit cu prostata si veziculele seminale; zona apare difuz conturata, avind diametrul in plan transvers de aprox 4,5 cm in hiposemnal T1 neomogen si discret hipersemnal T2, avind gadolinofilie neomogena in periferic.
- Prostata cu dimensiuni de aprox. 4,3/3 cm, cu contur neregulat spre posterior pe zona de contact spre colectia anterior descrisa( 2,8 cm). Priza nodulara de gadolinium de aproximativ 10 mm la nivelul lobului stg.
- Vezica urinara cu sonda prezenta, fara ingrosari parcelare parietale;
- Microadenopatii iliobuturatorii si mici adenopatii inghinale bilateral.
- Fibroza in benzi la nivelul grosimii perirectale, perivezicale si intervezicale.
-Modificari postradice la nivelul segmentelor osoaseale bazinului;la nivelul acetabular stg, zona marginala in hipersemnal STIRE de aprox. 14 mm cu minima gadolinofilie.
Concluzii:status postamputatie de rect pentru ADK, de rect inferior preiradiat.
Colectie pe bontul rectal cu acracter IRM ce orienteaza diagnosticul spre posibil abces versus recidiva tumorala abcedata.Mici adenopatii pelvine. Fibroza postradica.Modificari postradice ososase."

Multumesc anticipat pentru efortul dvs in incercarea de a lamuri pe cei care nu primesc explicatii pe intelesul oricui de la cei care ar trebui sa le ofere!

Astept cu emotie o veste oricare ar fi ea.
O seara buna tuturor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate