Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#217
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Azi,la Kaprun, am observat o polițistă, îmbrăcată în uniforma, care măsură viteza  de deplasare a autoturismelor,pe tronsonul de sosea,situat după trecerea la nivel de cale ferata, cum se intra în aceasta localitate, lângă ieșirea din parcarea auto situata lângă clădirea unde se afla ghișeele de bilete pentru telecabinele/telegondole,cu care se face accesul pe munte, inclusiv la ghetarul  Kitzsteinhorn,   unde viteza maxima admisa este de 30km/h.Atentie la viteza maxima admisa, dacă nu vreți sa plătiți amenzi.

Edited by max_01, 30 August 2022 - 22:45.


#218
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Am rezervat si eu la Zell am See,3-8 Octombrie ,hotel Vaya,4 stele cu demipensiune si Summer card inclus.
Poate va fi frig,poate va ploua,nu conteaza.Piscinele sunt incalzite si oricum,imi place cand ploua la munte.
Mai greu cu drumetiile,dar nu e problema.
Punem o protectie de ploaie si gata-)).

#219
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostGroh, on 06 septembrie 2022 - 15:01, said:

Am rezervat si eu la Zell am See,3-8 Octombrie ,hotel Vaya,4 stele cu demipensiune si Summer card inclus.
Poate va fi frig,poate va ploua,nu conteaza.Piscinele sunt incalzite si oricum,imi place cand ploua la munte.
Mai greu cu drumetiile,dar nu e problema.
Punem o protectie de ploaie si gata-)).
Recomand un tur al lacului cu vaporul.Totul durează circa 45 de minute.
Kaprun este foarte aproape.Aici îți recomand să mergeți cu telecabina la ghetarul/piscul   Kitzsteinhorn si   platforma „Top of Salzburg“, situata la 3.029 m,  de unde puteti admira panorama regiunii.
Obligatoriu însă să aveți îmbrăcămintea adecvata deoarece la o asemenea altitudine  este rece si vara.

Edited by max_01, 08 September 2022 - 21:10.


#220
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postmax_01, on 08 septembrie 2022 - 20:59, said:


Recomand un tur al lacului cu vaporul.Totul durează circa 45 de minute.
Kaprun este foarte aproape.Aici îți recomand să mergeți cu telecabina la ghetarul/piscul   Kitzsteinhorn si   platforma „Top of Salzburg“, situata la 3.029 m,  de unde puteti admira panorama regiunii.
Obligatoriu însă să aveți îmbrăcămintea adecvata deoarece la o asemenea altitudine  este rece si vara.

Daca va fi vreme ok,clar vom merge si cu vaporul.
De urcat cu telecabinele oricum o facem,cu sau fara ploaie-)).
La Spa Tauren a fost cineva?
Ma bage gandul sa petrec o zi pe acolo.

Edited by Groh, 09 September 2022 - 16:30.


#221
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Prin urmare,revenit de pe plaiuri austriece.
Cazat in Zell am See,Vaya Hotel,langa statiile de telecabina si gondola.
Hotel super frumos,curat,mancare excelenta.
Noroc mare cu vremea,toata saptamana soare si 21 de grade.
Cum avem cardurile de vara incluse,am profitat si urcat la greu cu ce am prins.
Sus pe ghetar la 3000m,de asemenea o vreme superba.
La fel si sus la 2000 la barajele de apa Urcat cu autobuzul,apoi luat un lift foarte abrupt,un fel de funicular foarte lat care urca pe o pana cu inclinatie de 84%,apoi luat alt autobuz pe niste serpentine,tuneluri pana sus la 2000.
Mancat,baut si apoi putin hiking ca era frumoasa vremea.
Mers si la faimosul Spa Tauren in Kaprun.Aici am platit 100 euro,cardurile de vara neacoperind acest Spa.
Vremea la fel de calda,am putut sta cu cel mic afara in piscina.Ma rog,apa avea 36 de grade.
Cum am stat mai mult pe munte,am vizitat doar vreo doua ore Zell am See.
Intradevar,incredibil de multi arabeti.Cred ca acolo jumatate erau colorati,jumatate albi.Din jumatatea alba,probabil jumatate austrieci,restul alte nationalitati -))).
Evident,fiecare are dreptul sa vina in vacanta.
Per total,zona Zell am See-Kaprun este foarte frumoasa si sunt multe lucruri de facut,in special daca esti amator de drumetii pe munte sau pasionat de schi.

Edited by Groh, 09 October 2022 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate