Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cum învățăm să mergem pe bicicletă?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007

View PostSeb, on 26th March 2010, 21:49, said:

Cea mai buna metoda este pe o bicicleta cu pedalele demontate.
Buna idee, o sa experimentez pe amicii mei :)

#20
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 31.03.2010
Eu am învățat singur pe un Pegas în 2 zile. Câte căzături am luat...

#21
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
am invatat pe un ponton mare.Daca greseam ceva faceam baie , la 4 ani

#22
meandrro

meandrro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.04.2008
eu aveam cam 4-5 ani ... eram la un coleg si el avea un pegas mic iar curtea lui era intr`o vale ... cat timp el a plecat la masa, am luat bicicleta si imi dadeam drumul la vale ^^ in ziua aia am pus "baza" .. dupa am invatat sa fac curbele si tot asa ... :)) cate vanatai am avut in prima zi

#23
Tapy27

Tapy27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.12.2009
Eu am invatat sa merg cu bicicleta pe la 12 ani...aveam un DHS...fraele meu se dadea prima data...deoarece mie imi era teama sa ma dau :peacefingers: pana intr-o zi cand mi-am zis sa imi infrunt temerile :notangel:...fratele meu a vrut sa ma ajute...si pot spune ca nu a fost foarte greu...desi in primele zile am luat cateva capuri de asfalt :console: dar totul sa terminat cu bine si asta datorita rabdarii mele si mai ales fratelui meu :kisstogether:

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Văd că ați învățat în forță. Până am învățat, am căzut o singură dată. După aia, cu duiumul. :) Și cam toate căzăturile erau cu zbor peste ghidon. Ultima - cu aterizare pe genunchi. :D Încă mai trag ponoasele.

#25
yonutzzz_stelistu

yonutzzz_stelistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.02.2011
Buei eu am invatat anu trecut:))aveam 15 ani si mi-a trecut prin cap sa invat. M-a ajutat si tata dar mai mult cu sfaturi si in vreo 3-4 zile am invatat la un nivel decent. Acuma am deja ceva experienta, mi-am luat si un bike intre timp si paradoxal, n-am cazut cand invatam, ci am cazut acum destul de urat, ca mi-am rupt mana  :coolspeak:  Ii cam gata sezonu asta pentru mine. As mai avea o intrebare legat de o bicicleta si vreau sa stiu daca pot s-o pun aici sau trebuie sa deschid topic nou. Stima!

#26
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Cea mai buna metoda (dupa parerea mea), pentru copii sau adulti:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WP3DNPDKxOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Cam pe la 5 ani mi-a scos tata rotile ajutatoare de la bicicleta, am cazut de doua-trei ori si cam asta a fost...
Inainte de "marele debut" aveam o vasta experienta pe tricicleta si bicicleta+rotile ajutatoare. Cred ca ai mei m-au pus pe sa de la 3 ani :bicycle:

Am renuntat de la pedala pe la vreo 14 ani deoarece Pegasul imi era cam mic si destul de obosit. Am reluat activitatea anul trecut (dupa o pauza de circa 10 ani)... ma temeam ca nu o sa fiu in stare sa imi mentin echilibrul dar mersul pe bicicleta nu se uita. Dupa cateva sute de metri am prins smecheria si dupa cativa kilometri mi-am intrat in mana. Anul trecut, am incheiat sezonul de pedalat la nivelul avansat!  :first:

Libertate pe doua roti!

#28
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostDihorul Razboinic, on 26th March 2010, 22:14, said:

Cum ați învățat să mergeți pe biclă și cât timp v-a luat să ajungeți la un nivel satisfăcător?
la 6 ani stiam deja sa merg pe bicicleta, aveam prieteni care la 6-7 ani puteau merge chiar pe bicicleta tohan cu cadru, de adulti! Pedalau pe sub cadru. Eu am invatat pe o bicicleta care nu avea frana(mergea si inainte si inapoi) si nici cauciucuri gonflabile.
La maxim sapte ani ar trebui sa putem merge pe bicicleta si la maxim 12 sa inotam in rauri balti etc.

Edited by costables, 01 May 2012 - 08:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate