Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Multifunctionala Samsung SCX-4828FN

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Multifunctionala Samsung SCX-4828FN
http://www.emag.ro/m...fn--pSCX-4828FN

Are cineva multifunctionala : Samsung SCX-4828FN ?
Am inteles ca tonnerul ajunge pentru 2000 de pagini.Dar dupa aceea ?

Se poate face refill la cartusul asta?Are chip cartusul?

http://live.emag.ro/...4575#comentarii

Quote

Marin Costin | 23.02.2010 18:22

Nu stiu daca se poate face refill la tonner ca nu l-am golit inca. Dar la volumul meu de printare, cred ca ma tine undeva spre 6 luni un cartus si nu ma deranjeaza sa dau 200 de lei pe unul nou. Citisem pe undeva ca are chip si chiar daca are tonner, cartusul nu mai scrie peste 2000 de pagini, insa cred ca se "rezolva" asta oriunde. Oricum, mai cauta un raspuns mai exact, mai mult de atat nu stiu

Cum se poate "rezolva" in cazul in care cartusul mai are tonner si nu mai scrie peste 2000 de pagini?

Care ar fi optiunile cele mai ieftine pentru : refill/schimbarea cartusului?
Ce cartusuri se potrivesc la multifunctionala asta?

Ce parere aveti de : samsung scx-4828fn?

mersi mult si astept parerile voastre

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
din cate cate am citit poti reseta counterul (reset all counters) daca faci un update cu un firmware modificat. Mie imi vine maine sau poimaine imprimanta, iti spun ce am rezolvat.

p.s. : cel mai rentabil pare a fi tonerul large (care tine 5000 pagini) pe care sa-l incarci singur acasa (foarte usor de refillat). te tin la curent.

p.p.s. : toner compatibil sky-008

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Se poate reumple acest cartus (astazi am reumplut 2 bucati) pana la aparitia erorii "toner exausted" - dupa aparitia acestei erori trebuie sa cumparati un toner nou. (din cate am vazut eu merge refilat de 2 - 3 ori inaitne de a aparea eroarea de mai sus).

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cateva ore de nervi am reusit sa instalez firmware-ul "modificat", care imi permite sa sterg absolut toate contoarele :)

Ce inseamna asta ? ca dupa vreo 500 de pagini printate doar astazi, printr-o simpla comanda totul e ca nou. si chiar mai bine ca nou, in sensul ca imi arata ca si cum as avea un cartus de 5000 de pagini (eu am de fapt de 2000, cel starter) + tonerul la 100 %. Dupa fiecare 5000 de pagini printate trebuie resetat din software, operatiune care dureaza cateva secunde :).

singura problema care ramane (si pe care sper s-o elucideze daniel 21) este : se gasesc drum-uri pt cartusele acestea ? daca da, la ce pret ? merci.

p.s. : de curiozitate, folosesti sky-008 ?

Edited by MembruAnonim, 06 April 2010 - 20:06.


#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 daniel21, on 6th April 2010, 20:52, said:

Se poate reumple acest cartus (astazi am reumplut 2 bucati) pana la aparitia erorii "toner exausted" - dupa aparitia acestei erori trebuie sa cumparati un toner nou. (din cate am vazut eu merge refilat de 2 - 3 ori inaitne de a aparea eroarea de mai sus).


Cand apare eroarea : "toner exausted" trebuie cumparat un toner nou ( adica praful negru ) , sau un alt cartus / un cartus nou ?


MLT-D2092S Negru 214,99 RON

MLT-D2092L Negru 324,99 RON

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 nublete, on 6th April 2010, 21:01, said:

Dupa cateva ore de nervi am reusit sa instalez firmware-ul "modificat", care imi permite sa sterg absolut toate contoarele :)

Ce inseamna asta ? ca dupa vreo 500 de pagini printate doar astazi, printr-o simpla comanda totul e ca nou. si chiar mai bine ca nou, in sensul ca imi arata ca si cum as avea un cartus de 5000 de pagini (eu am de fapt de 2000, cel starter) + tonerul la 100 %. Dupa fiecare 5000 de pagini printate trebuie resetat din software, operatiune care dureaza cateva secunde :).

singura problema care ramane (si pe care sper s-o elucideze daniel 21) este : se gasesc drum-uri pt cartusele acestea ? daca da, la ce pret ? merci.

p.s. : de curiozitate, folosesti sky-008 ?


Drum (cilindru fotosensibil) nu am vazut inca in ofertele furnizorilor mei. Cartusele le incarc cu toner (ISOLINE sau LaserMate) si merg perfect.

 luk2011, on 8th April 2010, 16:14, said:

Cand apare eroarea : "toner exausted" trebuie cumparat un toner nou ( adica praful negru ) , sau un alt cartus / un cartus nou ?


MLT-D2092S Negru 214,99 RON

MLT-D2092L Negru 324,99 RON


Cumparat cartus nou. Dar daca @nublete a reusit resetarea multifunctionalei (si iti va spune si tie ce si cum se face) atunci ar trebuii sa mearga reumplut cartusul pana la deteriorarea cilindrului fotosensibil (adica 5 - 7 reumpleri).

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 daniel21, on 8th April 2010, 18:49, said:

Drum (cilindru fotosensibil) nu am vazut inca in ofertele furnizorilor mei. Cartusele le incarc cu toner (ISOLINE sau LaserMate) si merg perfect.




Cumparat cartus nou. Dar daca @nublete a reusit resetarea multifunctionalei (si iti va spune si tie ce si cum se face) atunci ar trebuii sa mearga reumplut cartusul pana la deteriorarea cilindrului fotosensibil (adica 5 - 7 reumpleri).

Am reusit si eu sa-i fac un upgrade de firmware (modificat ) , si pot sa resetez si eu counterul de la imprimanta.

Ce toner recomandati pentru cartusul de la SAMSUNG SCX-4828FN ? SKY-008 ?

ISOLINE sau LaserMate . Care e mai bun/ieftin ?

De cat toner ( gramaj ) am nevoie pentru a reumple cartusul original pe care l-am primit cu imprimanta ? ( 140gr / 200gr , mai mult ? )

Am desfacut suruburile laterale de la cartusul original pe care l-am primit cu Multifunctionalul SCX-4828FN si n-am vazut nici un CHIP acolo.


Doar cartusele de schimb au CHIP ? Fiindca la asta original pe care l-am primit in pachet n-am vazut nici un chip.


Cum se poate face refill-ul ? Pe unde umplu cartusul cu toner ? E complicat ? Pot sa fac si eu singur acasa fara sa fiu nevoit sa ma duc la ceva firma specializata ?


Cum imi dau seama daca cilindrul fotosensibil mai e functional sau nu ? Se poate schimba separat doar cilindirul fotosensibil ( drumul ) ?


Daca da, se merita sa fac asta?Unde se gaseste cilindru fotosensibil pentru imprimanta asta ?



Quote

How to Refill toner cartridge of your Samsung SCX-4824FN SCX-4826FN SCX-4828FN laser printer
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XsYMGEhiWvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by luk2011, 11 April 2010 - 14:35.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iti raspund doar la intrebarile la care stiu sigur raspunsul corect :)

1. doar cartusele de schimb au chip, cele starter NU. Daca vei cumpara vreodata cartus de schimb si vrei sa-ti mearga cu noul firmware, trebuie sa le scoti chipul.
2. se desfac 3 suruburi pe partea laterala a cartusului, se da jos o "masca" de plastic, in spatele careia vei gasi un capac pe care-l vei scoate cu un cutit / o surubelnita. si gata, poti "turna" toner.
3. refill-ul se poate face linistit acasa.
4. cand nu mai e functional drum-ul calitatea printurilor scade considerabil.
5. se poate schimba numai cilindrul, desi e recomandat sa schimbi si lamela care " capteaza" tonerul nefolosit. si da, se merita, daca gasesti (deocamdata nu se prea gasesc)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce se mai aude ?

#10
mdnviseu

mdnviseu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2005

 luk2011, on 11th April 2010, 15:19, said:

Am reusit si eu sa-i fac un upgrade de firmware (modificat ) , si pot sa resetez si eu counterul de la imprimanta.

Ce toner recomandati pentru cartusul de la SAMSUNG SCX-4828FN ? SKY-008 ?

ISOLINE sau LaserMate . Care e mai bun/ieftin ?

De cat toner ( gramaj ) am nevoie pentru a reumple cartusul original pe care l-am primit cu imprimanta ? ( 140gr / 200gr , mai mult ? )

Am desfacut suruburile laterale de la cartusul original pe care l-am primit cu Multifunctionalul SCX-4828FN si n-am vazut nici un CHIP acolo.


Doar cartusele de schimb au CHIP ? Fiindca la asta original pe care l-am primit in pachet n-am vazut nici un chip.


Cum se poate face refill-ul ? Pe unde umplu cartusul cu toner ? E complicat ? Pot sa fac si eu singur acasa fara sa fiu nevoit sa ma duc la ceva firma specializata ?


Cum imi dau seama daca cilindrul fotosensibil mai e functional sau nu ? Se poate schimba separat doar cilindirul fotosensibil ( drumul ) ?


Daca da, se merita sa fac asta?Unde se gaseste cilindru fotosensibil pentru imprimanta asta ?


daca te rog frumos poti sa imi trimiti si mie firmware pt SC-4828? [email protected]

#11
win32jeefo

win32jeefo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2007
salutare
nublete, luk2011, trimiteti-mi  si  mie, va rog, fisierele cu  firmware-ul pe  care  l-ati folosit, pe  adresa: [email protected]
va multumesc

#12
trofihome

trofihome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.10.2005
Salutare tuturor. Va rog sa imi spuneti daca stiti de unde pot descarca un firmware sau un software de reset pentru SCX-4824 sau pentru SCX-4623. Multumesc anticipat - [email protected]

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Veseti daca va ajuta asta, daca reusiti sa-mi spuneti si mie.

www.mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=373&postdays=0&postorder=asc&start=45

#14
trofihome

trofihome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.10.2005

 daniel21, on 10th June 2010, 23:07, said:

Veseti daca va ajuta asta, daca reusiti sa-mi spuneti si mie.

www.mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=373&postdays=0&postorder=asc&start=45


Multumesc Daniel21. Eu inca nu am cumparat imprimanta SCX4824 dar vreau sa stiu daca se poate incarca usor pentru a decide daca sa o cumpar sau nu.
Am vazut la o firma de reumplere cartuse ca tonerul original starter cu care vine imprimanta nu se reincarca , deci va trebui sa mai iau inca un toner de schimb de 5000 pag care este in jur de 300 ron. Incarcarea pentru cartusul de 5000 pag este undeva la 62.10  Ron pentru coamnda online dar nu scrie nimic de pretul cip-ului si al cilindrului - vezi http://reincarcari-c...anta/SCX_4824FN

As mai avea o optiune si anume : Canon 4350D dar este mai scumpa si cartusul FX10 are decat 2000 pagini dar banuiesc ca se poate reincarca acest cartus starter si nici nu are cip.

Daca are cineva alte informatii, il rog sa posteze. Multumesc anticipat pentru sfaturile ce vor urma.

Trofin.

#15
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004
vreau si eu firmware-ul pentru SCX4828 la [email protected]

#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Pentru marea majoritate a imprimantelor/multifunctionalelor FIX'ul trebuie generat in functie de versiunea de firmware si serialul imprimantei, incercarea de a pune un firmware care nu este exact compatibil cu versiunea aflata pe multifunctionala poate duce la defectarea "placii de baza" a imprimantei/multifunctionalei.
Este foarte important ca atunci cand incercati sa faceti update de firmware sa tineti cont de versiunea de firmware.

#17
peelpenel

peelpenel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.11.2009
daca vrea cineva programul de resoftare am pentru SCX 4623F dar am inteles ca merge si pt SCX3200,3205,CLP320! Doar pentru versiunile V2.01.00.99, V2.01.01.00, V2.01.01.01, le-am gasit pe alt forum, asa ca nu stiu daca ii voie sa lepostez, trimiteti un mail pe: [email protected]
Eu am incercat in seara asta si merge imprimanta :D

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
peelpenel - sa nu fiu interpretat gresit.
Dar soft generalist exista doar pana la versiunea SCX-4623F .98 (sau mai vechi de .98) in rest toate softurile se creaza dupa seria imprimantei si versiunea de firmware, mai mult nu exista un program care sa mearga la mai multe tipuri de imprimante (de ex exista program special pt SCX-4623F si program special pt SCX-4623FN - cu atat mai mult pentru imprimante diferite). Folosirea unui alt soft decat cel special creat pentru fiecare imprimanta in parte poate duce la "stricarea" placii formater a imprimantei.
Asa dar luati in considerare acest risc inainte de a folosi softuri gasite undeva pe internet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate