Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

prima casa 2010 - finalizare constructie sau constructie noua

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adist

adist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2008
A reusit cineva sa se inscrie in program pentru finalizarea unei case (neintabulata)?

umblu de doua saptamanani pe la banci si pana acum nu am reusit nimic
BRD - la o agentie, unde am depus dosarul, consilierul mi-a zis ca inca nu se stie nimic si sa mai astept sau sa accesez un alt tip de credit (a vorbit cu directoarea de agentie)
          la o alta agentie mi-am facut programare pe maine - au primit regulamentele noi
          la Vocalis - serviciul telverde-mi s-a spus ca au fost aprobate regulamentele noi
BCR - la tel verde mi s-a spus ca au aprobate reglementarile noi, iar la agentie nu primesc dosare pentru finalizare constructii
Banca Romaneasca - nu au regulamentele noi
Alpha Bank - nu au regulamentele noi

ce acte ar fi necesare - pe langa cele obisnuite- proiect, deviz de lucrari, contract cu o firma de constructii......
se va acorda avans pentru inceperea lucrarilor?
banii vor fi virati direct firmei de constructii sau in contul nostru?
situatiile de plata lunare vor fi verificate in teren de un reprezentant al bancii sau ajunge sa fie vizate de dirigintele de santier ?
ipoteca se va constitui pe terenul pe care se afla constructi in rosu sau se va gasi un artificiu sa se intabuleze constructia finalizata?

#2
paolo34

paolo34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.07.2009
[quote name='adist' date='22nd March 2010, 18:34' post='7976352']
Ai mai reusit sa afli ceva??? Si eu vreau sa construiesc prin prima casa dar nimeni nu stie nimic!!! Daca reusesti ceva sa-mi spui si mie te rog!!!

#3
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
si eu sunt interesat sa construiesc prin prima casa. daca stie cineva mai multe informatii .... sa nu se sfiasca :)

#4
adist

adist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2008
Pe 1 aprilie s-a modificat OUG nr. 60/2009 dar inca nu a fost publicata in monitorul oficial
Va trebui sa gasiti un constructor dispus sa isi blocheze 10 % din suma pe care o imprumutati (in garantia de buna executie) si sa aiba platite taxele si impozitele (dificil deoarece aproape toate firmele de constructii sunt in blocaj financiar)
In mod normal la contractele de constructii se solicita o garantie de buna executie de 5% (2,5 % pentru IMM) care se constituie din fiecare situatie de plata (in momentul incasarii efective a banilor) si nu la inceputul lucrarilor. Dupa parerea mea acest lucru va duce la umflarea de catre constructor a preturilor cu 10 %.

citez din comunicatele de presa:
Locuințele care urmează să fie construite în regim individual prin credite bancare garantate de stat, în programul "Prima Casă", trebuie să fie finalizate în maximum 18 luni, cu o prelungire maximă de un an, interval în care proprietarii vor plăti băncii doar dobânzile și comisioanele, nu și ratele. Durata de realizare a construcției trebuie să rezulte din contractul de antrepriză încheiat cu firma de construcții, în calitate de antreprenor general al imobilului, iar constructorul va trebui să ateste capacitatea sa de a finaliza lucrarea în termenul stabilit prin faptul că nu înregistrează restanțe mai mari de 60 zile la plata obligațiilor bugetare, dar și printr-o garanție de bună execuție de 10% din valoarea devizului estimativ de lucrări, sub forma unei scrisori de garanție bancară.
La rândul lor, proprietarii trebuie să dispună de un aport propriu de minimum 5% din valoarea costului de construire a locuinței, care acoperă diferența dintre valoarea din contractul de antrepriză și finanțarea garantată, dar se vor obliga totodată să constituie un depozit colateral pentru garantarea dobânzii, în valoare egală cu trei rate de dobândă.

http://www.mondonews...n id-21074.html

#5
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Stiu ca dezgrop un subiect vechi de 8 luni, dar chiar sunt curios ce banca a dat anul asta credite de constructie prin Prima Casa. Eu stiam ca e mort subiectul, insa intr-un articol de saptamana trecuat am citit altceva: http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...tat-141768.html

Are careva idee care e banca aceea care a dat cele 232 credite pentru constructie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate