Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#4123
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Vă salut stimați colegi, am mai făcut ceva corpuri de pal însă cu o singură excepție am avut doar uși. Majoritatea îmbinărilor le-am făcut cu cepuri de lemn însă acum pentru ca multe îmbinări nu vor fi vizibile, o să folosesc erricsoane. Debitat și canturi îl fac la un atelier. Schiță o fac eu în schetchup.
Aș dori câteva sfaturi legate de
- o recomandare de șablon pentru găurirea ușoară pentru erricsone. Am ceva burghiu cu zenciuitor pentru găuri.
- o recomandare pentru glisiere la sertare. Nu vreau să am amortizări sau push to open și din câte am văzut cele cu bile nu costă mult și sunt chiar cu extracție toatăla. Un model care e bun dacă ați folosit mi-ar fi util
-cantul abs de care e recomandat să fie? E ok cel de 0.4 sau trebuie mai gros?

Mulțumesc pentru timpul acordat.

#4124
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Nu știu dacă este șablon special pentru prindere cu Ericsson. Trasezi la 9 mm și la minim 60 mm de margine pentru a nu se crăpa. Atenție la păstrarea aliniamentului pentru a nu da gaura într-o parte. Glisiere cu bile simple am cumpărat de la mambricolaj. Legat de cant. De 2 am folosit doar la fețe sertare și uși, în rest 0,4.

#4125
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi mult de sfaturi. Deci cantul de 2 e mai rezistent și e recomandat la uși/fronturi. În acest caz se scad toate dimensiuni cu 2 mm perimetral corect?

#4126
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Trebuie să întrebi acolo unde se aplică deoarece depinde de prefrezare. În practică ai dreptate, 2 mm la ușă/față sertare, doar nu lucrezi atât de precis. Ai grijă la grosimea glisierelor pentru a scade din cota sertarelor chiar 1-2 mm în plus.

#4127
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
:)  un coleg a zis ca face el treaba deșteaptă și si-a proiectat un șifonier (ma rog, dressing) ținând cont de prefrezari și alte "pre".
Când a dat comanda la tăiat panourile nu le-a zis și ălora, a crezut ca ce pune pe hârtie asa se si execută. Dar aia au crezut ca el n-a stiut si n-a tinut cont si au mai băgat și ei odată (comanda a fost de pe o zi pe alta, n-a stat lângă ei, ca era la sfârșit de program).
Când a inceput montajul, distractie: jumate de chestii nu încăpeau, jumate cădeau pe jos.

#4128
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020

 alinescoo, on 11 ianuarie 2024 - 18:39, said:

Vă salut stimați colegi, am mai făcut ceva corpuri de pal însă cu o singură excepție am avut doar uși. Majoritatea îmbinărilor le-am făcut cu cepuri de lemn însă acum pentru ca multe îmbinări nu vor fi vizibile, o să folosesc erricsoane. Debitat și canturi îl fac la un atelier. Schiță o fac eu în schetchup.
Aș dori câteva sfaturi legate de
- o recomandare de șablon pentru găurirea ușoară pentru erricsone. Am ceva burghiu cu zenciuitor pentru găuri.
- o recomandare pentru glisiere la sertare. Nu vreau să am amortizări sau push to open și din câte am văzut cele cu bile nu costă mult și sunt chiar cu extracție toatăla. Un model care e bun dacă ați folosit mi-ar fi util
-cantul abs de care e recomandat să fie? E ok cel de 0.4 sau trebuie mai gros?

Mulțumesc pentru timpul acordat.


Eu am folosit asa ceva. Gasesti pe OLX.
Attached File  sablon.png   508.01K   31 downloads

#4129
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
@Flav94 mersi mult de sugestie, am luat legatura cu cel care vinde sa vad ce recomandari imi face, am observat ca are multe modele de vanzare.

Glisierele de sertare raman cu semnul intrebarii, vad ca unii zic ca cele cu bile nu ar fi fiabile in timp, ca incep sa sara bilele si dupa aia se strica.
Daca aveti vreo recomandare de pret/calitate bun pentru vre-un model, o astept. Cred ca in cele din urma o sa am mai multe sertare decat usi, par a fi mai convenabile ca si utilizare pentru corpurile de bucatarie de jos.

#4130
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
De curiozitate ati apelat la vre-un serviciu de debitare PAL care sa si livreze prin curier? Chiar vazusem un video pe youtube unde primise frumos fiecare bucata de pal in folie stretch etichetata.

#4131
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ceva pareri legate de glisierele Hafele Matrix? Vad ca la extractie totala, 30Kg e pe la 65 lei.

#4132
eduard_louis

eduard_louis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2020
Salutare!

Context:
Lucrez la un proiect de pat rabatabil pe perete combinat cu o canapea. Momentan sunt la stadiu de proiect.
Va fi ceva de genu: https://www.youtube....?v=PYt5FzfIwt8. Nu am toate mecanismele disponibile, asa ca partea de canapea o simplific cu ce gasesc pe piata.

Problema:
Am nevoie sa cobor putin canapeaua astfel incat patul cand este intins sa nu fie prea inalt. Am gasit acest sistem care poate cobora destul de mult.
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

In actiune este aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/23ejsRQGyLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cerinta:
Imi poate oferi cineva mai multe informatii despre acesta? La folosit careva? Ma intereseaza tolerante, cateva dimensiuni in plus fata de imaginea ce o gasesc pe internet; sa nu ma trezesc ca nu are loc destul mecanismul pentru a se misca in voie.
https://cdn.mathaus....85985486878.pdf

Multumesc,
Eduard

#4133
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ce aa putea face sa nu mai slabeasca conectorii de tipul asta https://www.leroymer...set-4-buc/42698

Tot la cateva luni imi joaca comoda si trebuie sa scot sertarele sa strang conectorii.

#4134
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
I-ai strâns până semnul este în linie cu șurubul? Practic până simți că se blochează. Oricum diblurile trebuiau fixate cu aracet dacă se tot mișcă.

#4135
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Va salut!

Imi puteti recomanda o canapea extensibila confortabila cu dimensiuni reduse de circa 2 metri lungime?

Am fost prin magazinele locale dar nu am gasit ceva confortabil. Am acum o canapea unde stau de la jisk dar e al dracului de tare, daca apuc sau sunt nevoit sa dorm pe ea..ma trezesc de parca's batut cu paru...nu-s bun de nimic in ziua respectiva.

Canapeaua va fi amplasata in living ca sa ne putem odinhi pe ea cat ne uitam la TV dar sa fie si confortabila in cazul in care vine cineva la noi sau nu mai apuc sa urc in dormitor...

#4136
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Proiectul cu pat rabatabil @Eduard:
Nu recomand decât daca vrei sa tot faci drumuri la client. Pe mine nu m-a lasat tamplarul si am ascultat, o prietena n-a ascultat si ...
1. Oamenii nu se apuca or8cum sa isi stranga patul daca nu sunt obligati.
2. Si daca lasi spatiu de saltea si asternuturi... Mecanismul ala va ceda f repede ca joaca in pal, oamenii mai pun presiune stanga-dreapta, placa e grea, nici nu trebuie sa se straduiasca cineva sa il defecteze.
3. Ca alternativa (voiam pt camera copilului🙈) am facut un pat la inaltime de 120cm, cu sertare si dulap dedesubt.
Are 10 ani si nici nu misca, desi a fost destul de chinuit (iar copilul e ditai adolescentul de 65kg - de asta ma uit pe aici, dupa idei).
So, idk, depinde daca vrei sa faci proiectul ca sa bifezi la catastif ca ai facut-o si pe-asta sau chiar iti pasa de viitorul clientilor 😂😂😂


#4137
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Care ar fi distanța recomandată să fie lăsată între partea superioară a ușilor/fronturilor sertarelor și blat la corpurile de bucătărie? 3mm, 6mm?

De asemenea e vreo problemă dacă s-a zicem sunt 3 corpuri unul lângă altul și le pun picioare comune celor din interior. Adică, 2 picioare pe exterior, 2 picioare la întâlnirea a 2 corpuri (prins la jumate cu câte 2 șuruburi pe fiecare corp) șamd. Am văzut la Ikea ca folosesc sistem asemănător.

Vă mulțumesc pentru timpul acordat.

#4138
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postalinescoo, on 13 aprilie 2024 - 11:15, said:

Care ar fi distanța recomandată să fie lăsată între partea superioară a ușilor/fronturilor sertarelor și blat la corpurile de bucătărie? 3mm, 6mm?...

Câte bordeie atâtea obiceie. Nu este vorba de nicio recomandare, pur și simplu lași cât crezi că este necesar.

View Postalinescoo, on 13 aprilie 2024 - 11:15, said:

...3 corpuri unul lângă altul și le pun picioare comune celor din interior. Adică, 2 picioare pe exterior, 2 picioare la întâlnirea a 2 corpuri (prins la jumate cu câte 2 șuruburi pe fiecare corp) șamd. ...

Nu este nicio problemă dar decât să faci 3 corpuri pe care să le solidarizezi după care să le atașezi picioare ca în exemplul tău, mai bine faci un singur corp (în limita lungimii unei foi de PAL- 2,8 m) și salvezi și material pentru 2 laterale. Magazinele au altă logică, a ambalării și paletizării subansamblelor. Tu nu ai asemenea constrângeri.

#4139
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
@MFU multumesc pentru raspunsuri. Voi folosi manere subtiri care se pun pe cant si se prin in interiorul usii/frontului. Ma gandesc sa las 3mm in cele din urma, cat am si intre fronturile la sertare/fronturile intre usi. Manerele au cred 1mm grosime.

Ideea cu un singur corp nu e rea deloc, insa din experientele anterioare cand am mai facut ceva corp suspendat dintr-o bucata, problema a fost greutatea atat in manevrarea lui cat si montajul.

La cuptorul integrat in mobila, in specificatii zice ca e nevoie de minim 560mm, deci un corp de 600mm cred ca e ce trebuie. Am vazut ca unii recomanda sub cuptor sa se decupeze un spatiu liber. Oricum in spate se lasa loc liber fara PFL unde e cuptorul + loc pentru aer catre perete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

dorugrz

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate