Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Vishnuismul, monoteismul hindus

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
660 răspunsuri în acest subiect

#271
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 05.11.2008

 aid, on 20th April 2010, 09:10, said:

Multumesc pentru precizari. Acum tare mi-as dori niste linkuri unde sa gasesc respectivele texte, sa le citesc!!
Care este totusi explicatia pentru care, in viziunea ta, Vedele sunt net superioare altor scripturi. Adica am inteles motivele pentru care le consideri superioare. Dar de ce ar fi ales Dumnezeu sa lumineze la maximum doar un set limitat de popoare, iar  pe ceilalti sa ii lase in penumbra?
In plus, de ce sunt Avatarurile mentionate de tine cvasinecunoscute in afara spatiului hindus? Adica de Iisus a auzit toata lumea, dar daca este cineva mai important decat Iisus, atunci de ce este practic necunoscut majoritatii oamenilor??
Alta chestiune ar fi despre dualitatea personal-impersonal a lui Dumnezeu-Brahman?
Apoi, care e faza cu toate divinitatile din hinduism? Are legatura cu ceea ce numeai tu suflete care au decis sa nu se intrupeze? Totusi, de ce este asa complicata teologia vedica? Cu siguranta ca "materialismul" de care acuzi tu religiile abrahamice decurge din faptul ca au vrut sa simplifice religia, incat sa fie evidente aspectele esentiale pentru progresul spiritual.

Nu este voia Domnului ca doar anumiti oameni sa ajunga la adevaratele scripturi, ci este doar vointa oamenilor, care ti-am mai spus, se situeaza la distante diferite de Dumnezeu, in functie de alegerile din vietile trecute.In Bhagavad-Gita Domnul spune clar:celor care vor sa uite de Mine, le dau uitarea, iar celor care vor sa nu ma uite, le readuc aminte de Mine.Legea karmei influenteaza si gradul de suferinta fizica, dar si puterea memoriei si a inteligentei, si desigur ca si nivelul iluminarii la care putem ajunge intr-o viata.La origine, noi sintem sat-cit-ananda-vigraha, ca si Domnul, adica avem un corp etern plin de cunoastere si beatitudine (si nu e limbaj poetic, ci stiintific), dar daca dupa prima viata petrecuta in lumea materiala ma comport ca un porc, voi optine un corp de porc, si constiinta este sufocata.Diferenta dintre un om care ajunge ca sa cunosca doar Veda si un altul care ajunge sa cunoasca toate celelalte carti, dar mai putin Veda este data tot de alegerile noastre din trecut. Si nu trebuie sa discutam despre popoare sau spatii luate in intreg, ci despre indivizi, pentru ca nu toti indienii cunosc Veda, si in acelasi timp sint alti oameni din alte spatii care o cunosc.
Despre avataruri pot spune aceleasi lucruri.In Bhagavad-Gita Domnul spune clar ca, in momentul cand El coboara pe pamant, prostii il considera un om obisnuit.Este vorba tot de efectul alegerilor din trecut, adica daca vrei uitare, asta capeti.Desigur, putini stiu ca Sri Krsna este Dumnezeu, dar in Kali-yuga 99 % dintre entitatile care apar sint fiinte cu mentalitati demonice si care traiesc in intuneric, desi unii se cred civilizati.
Acum despre problema personal-impersonal.Daca ai intelege ce inseamna cuvantul Absolut, atunci ai intelege ca Dumnezeu, pentru a fi complet, trebuie sa aiba si un aspect personal, dar si unul impersonal.Daca nu ar fi asa, si ceva ar lipsi din el, atunci n-ar fi Dumnezeul Absolut.De fapt este vorba chiar de trei aspecte, Brahman, Paramatma si Bhagavan.Brahman este aspectul impersonal, Paramatma este aspectul localizat (in fiecare din inimile noastre, pe langa sufletul nostru spiritual sta si Paramatma, care Acesta inregistreaza tot ce gandim, dorim, facem.De aceea stie Domnul tot), iar Bhagavan este aspectul Personal, care are un corp ca si al nostru, sat-cit-ananda-vigraha, adica Suprema Personalitate a Divinitatii.
Acum despre divinitati.Fiecare stat are un guvern, cu diferiti ministri, al apararii, al agriculturii, al educatiei etc.Similar, fiecare Univers material are un guvern cu diferiti miistrii, unii se ocupa cu apa, altul cu focul, altul cu judecarea sufletelor celor morti etc.In Univers exista 33 de milioane de "angajati ai statului", si fiecare dintre ei sint suflete ca si ale noastre, dar care stau mai bine la capitolul karma.Astfel, Brahma creaza Universul material, fiind imputernicit de catre Domnul ca sa faca acest lucru.Brahma este tot o fiinta ca si noi, numai ca are o alta karma, si de aceea a ocupat o asemenea pozitie.Acest lucru nu inseamna ca exista mai multi Dumnezei, ca in unele religii politeiste.Domnul e unul singur, si este exact ca un rege, care desi stapaneste tot regatul, nu se ocupa direct de curatenia de pe strazi, sau de puscariile din regat etc.
Cartile amintite de mine le gasesti , din pacate in limba engleza, pe http://vedabase.net/.
Bhagavad-Gita exista tradusa si in limba romana, dar nu stiu unde locuiesti, ca daca ai sta pe langa anumite orase ai cumpara-o de acolo.O poti insa comanda de pe http://www.krishna.ro/, si costa doar pretul tiparirii.

#272
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 20th April 2010, 12:26, said:

Acum despre divinitati.Fiecare stat are un guvern, cu diferiti ministri, al apararii, al agriculturii, al educatiei etc.Similar, fiecare Univers material are un guvern cu diferiti miistrii, unii se ocupa cu apa, altul cu focul, altul cu judecarea sufletelor celor morti etc.In Univers exista 33 de milioane de "angajati ai statului", si fiecare dintre ei sint suflete ca si ale noastre, dar care stau mai bine la capitolul karma.Astfel, Brahma creaza Universul material, fiind imputernicit de catre Domnul ca sa faca acest lucru.Brahma este tot o fiinta ca si noi, numai ca are o alta karma, si de aceea a ocupat o asemenea pozitie.Acest lucru nu inseamna ca exista mai multi Dumnezei, ca in unele religii politeiste.Domnul e unul singur, si este exact ca un rege, care desi stapaneste tot regatul, nu se ocupa direct de curatenia de pe strazi, sau de puscariile din regat etc.

De unde stii ca exista doar 33 de milioane de "angajati ai statului" in Universul asta ?

Mai devreme ai zis ca si VEDELE spun despre misiunea lui Iisus. Ai aratat ca numele lui Iisus este mentionat intr-o PURANA.
Nu mi-ai raspuns la intrebarea daca in VEDE sint cuprinse si Purana-ele.
Daca nu sint cuprinse si Purana-ele, atunci tu de ce zici ca si in Vede este mentionata misiunea lui Iisus?

De ce nu e buna Bhagavad Gita lui Sergiu Al George?

#273
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 05.11.2008

 Thot31, on 20th April 2010, 13:04, said:

De unde stii ca exista doar 33 de milioane de "angajati ai statului" in Universul asta ?

Mai devreme ai zis ca si VEDELE spun despre misiunea lui Iisus. Ai aratat ca numele lui Iisus este mentionat intr-o PURANA.
Nu mi-ai raspuns la intrebarea daca in VEDE sint cuprinse si Purana-ele.
Daca nu sint cuprinse si Purana-ele, atunci tu de ce zici ca si in Vede este mentionata misiunea lui Iisus?

De ce nu e buna Bhagavad Gita lui Sergiu Al George?

Este o informatie din Veda, ca in Univers sint 33 de milioane de entitati care se ocupa cu diverse activitati (ploaie, iluminat etc), similar cu situatia dintr-un sat, sau oras, sau planeta etc, adica cineva trebuie sa faca toata treaba, administrativ.Puranele sint parte din Veda, si daca ar fi ca sa citesti unul dintre mesajele mele de mai sus ai gasi si explicatia de ce.Am mai spus, Dumnezeu a crezut de cuviinta ca Veda trebuie rescrisa, si acest lucru se intampla mereu, la debutul unei noi ere, in care karma entitatilor care se nasc in era respectiva nu le permite acestora ca sa inteleaga Scriptura scrisa intr-un anumit fel.De ex, Upanishadele fac parte din cele patru Vede, dar limbajul acestora este foarte filosofic, si de aceea Vedanta-sutra a fost scrisa, tot de Domnul, pentru a rezuma Upanishadele, care sint texte despre viziunea spirituala a unor realizati care au vazut Adevarul.Desigur, Kali-yuga inainteaza, si karma devine si mai grea, totul se inrautateste, si din aceasta cauza au fost scrise Puranele si Mahabharata, pentru entitati si mai putin inteligente.Bhagavata Purana este de fapt esenta tuturor scrierilor vedice.Cine citeste aceasta carte macar pana la Cantul 9, se va realiza spiritual, pentru ca este vorba de contactul direct cu Domnul, prin forma literara a Acestuia, Bhagavata-Purana.Si gandeste-te cum ar fi sa stai in aceiasi incapere cu Dumnezeu cat timp citesti o carte.Oamenii nu stiu aceste detalii si explicatii, si se reped sa creeze situri gen wikipedia, care nu-i autoritativa.
Similar, Sergiu-Al George nu-i o autoritate spirituala, de aceea nu are puterea de la Domnul ca sa transmita Adevarul, exact ca si tipii amatori de scris texte pe situri gen wikipedia.Numai sufletele imputernicite au aceasta misiune de a le transmite altora Adevarul.Acest lucru nu-i ca o meserie, asa ca in crestinism, unde stim cu totii cum sint popii din biserici.Daca cei care au citit Bhagavad-Gita a lui Sergiu Al George mai simt nevoia ca sa mai citeasca si alte carti, inseamna ca acest autor nu l-a transmis pe Dumnezeu prin cartea sa, ci doar propriile sale interpretari.Si eu am citit cu ani in urma cartea autorului roman, dar nu a avut nici un efect asupra mea, pentru ca nu a existat contactul cu Dumnezeu.Dar daca veti citi Bhagavad-Gita tradusa si comentata de o autoritate spirituala, adica de un suflet realizat si imputernicit de Domnul, care este un canal divin de transmitere a Adevarului, nu veti mai simti nevoia ca sa cititi alte carti neautoritative.Daca il gusti pe Domnul in orice mod, nimic altceva nu mai are gust.Acesta este inceputul vietii spirituale autentice, si restul vine de la sine.laptele este un aliment complet, dar daca un sarpe va veni si va bea din laptele din cana noastra, veninul acestuia va contamina acest aliment, similar, un speculant minor ca Sergiu Al George nu ne transmite de fapt nimic, ci doar inrautateste lucrurile.
De aceea Srila Prabhupada si-a numit traducerea si comentarea Gitei "Bhagavad-Gita asa cum este ea", tocmai pentru a restabili adevaratul inteles al Gitei si de a se delimita de interpretarile demonice ale atator speculanti mintali din Kali-yuga.Iata si linia de trasmitere autoritativa a Adevarului vedic:
THE DISCIPLIC SUCCESSION

Evam? parampar?-pr?ptam imam? r?jars?ayo viduh? (Bhagavad-g?t? 4.2). This Bhagavad-g?t? As It Is is received through this disciplic succession:

1. Kr?s?n?a

2. Brahm?

3. N?rada

4. Vy?sa

5. Madhva

6. Padman?bha

7. Nr?hari

8. M?dhava

9. Aks?obhya

10. Jaya T?rtha

11. J??nasindhu

12. Day?nidhi

13. Vidy?nidhi

14. R?jendra

15. Jayadharma

16. Purus?ottama

17. Brahman?ya T?rtha

18. Vy?sa T?rtha

19. Laks?m?pati

20. M?dhavendra Pur?

21. ?¶vara Pur?, (Nity?nanda, Advaita)

22. Lord Caitanya

23. R?pa, (Svar?pa, San?tana)

24. Raghun?tha, J?va

25. Kr?s?n?ad?sa

26. Narottama

27. Vi¶van?tha

28. (Baladeva) Jagann?tha

29. Bhaktivinoda

30. Gauraki¶ora

31. Bhaktisiddh?nta Sarasvat?

32. A. C. Bhaktivedanta Sv?m? Prabhup?da

Marii maestrii de mai sus si-au trecut numele pe cartile lor, cand a fost cazul sa se trasmita in scris ca acum, doar din considerente istorice si pentru ca noi sa intelegem ca aceasta este metoda aleasa de domnul pentru a ne informa.A-ti pune numele personal pe stiinta despre Dumnezeu, ca un Sergiu Al George, desi nu esti imputernicit si un suflet realizat, este pur demonism.

"The disciplic succession holds that the Vedas were uttered by Lord Krsna to Brahma, by Brahma to Narada, and by Narada to Vyasadeva, and then by Vyasadeva to Sukadeva Gosvami and so on. So there is no difference between the versions of all the authorities. The truth is eternal, and as such there cannot be any new opinion about the truth. That is the way of knowing the knowledge contained in the Vedas. It is not a thing to be understood by one's erudite scholarship or by the fashionable interpretations of mundane scholars. There is nothing to be added and nothing to be subtracted, because the truth is the truth."

Srimad-Bhagavatam 2:2:32 Purport

Editat de marian12345, 20 aprilie 2010 - 12:55.


#274
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 20th April 2010, 13:47, said:

Este o informatie din Veda, ca in Univers sint 33 de milioane de entitati care se ocupa cu diverse activitati (ploaie, iluminat etc), similar cu situatia dintr-un sat, sau oras, sau planeta etc, adica cineva trebuie sa faca toata treaba, administrativ.Puranele sint parte din Veda, si daca ar fi ca sa citesti unul dintre mesajele mele de mai sus ai gasi si explicatia de ce.Am mai spus, Dumnezeu a crezut de cuviinta ca Veda trebuie rescrisa, si acest lucru se intampla mereu, la debutul unei noi ere, in care karma entitatilor care se nasc in era respectiva nu le permite acestora ca sa inteleaga Scriptura scrisa intr-un anumit fel.De ex, Upanishadele fac parte din cele patru Vede, dar limbajul acestora este foarte filosofic, si de aceea Vedanta-sutra a fost scrisa, tot de Domnul, pentru a rezuma Upanishadele, care sint texte despre viziunea spirituala a unor realizati care au vazut Adevarul.Desigur, Kali-yuga inainteaza, si karma devine si mai grea, totul se inrautateste, si din aceasta cauza au fost scrise Puranele si Mahabharata, pentru entitati si mai putin inteligente.Bhagavata Purana este de fapt esenta tuturor scrierilor vedice.Cine citeste aceasta carte macar pana la Cantul 9, se va realiza spiritual, pentru ca este vorba de contactul direct cu Domnul, prin forma literara a Acestuia, Bhagavata-Purana.Si gandeste-te cum ar fi sa stai in aceiasi incapere cu Dumnezeu cat timp citesti o carte.Oamenii nu stiu aceste detalii si explicatii, si se reped sa creeze situri gen wikipedia, care nu-i autoritativa.
Similar, Sergiu-Al George nu-i o autoritate spirituala, de aceea nu are puterea de la Domnul ca sa transmita Adevarul, exact ca si tipii amatori de scris texte pe situri gen wikipedia.Numai sufletele imputernicite au aceasta misiune de a le transmite altora Adevarul.Acest lucru nu-i ca o meserie, asa ca in crestinism, unde stim cu totii cum sint popii din biserici.Daca cei care au citit Bhagavad-Gita a lui Sergiu Al George mai simt nevoia ca sa mai citeasca si alte carti, inseamna ca acest autor nu l-a transmis pe Dumnezeu prin cartea sa, ci doar propriile sale interpretari.Si eu am citit cu ani in urma cartea autorului roman, dar nu a avut nici un efect asupra mea, pentru ca nu a existat contactul cu Dumnezeu.Dar daca veti citi Bhagavad-Gita tradusa si comentata de o autoritate spirituala, adica de un suflet realizat si imputernicit de Domnul, care este un canal divin de transmitere a Adevarului, nu veti mai simti nevoia ca sa cititi alte carti neautoritative.Daca il gusti pe Domnul in orice mod, nimic altceva nu mai are gust.Acesta este inceputul vietii spirituale autentice, si restul vine de la sine.laptele este un aliment complet, dar daca un sarpe va veni si va bea din laptele din cana noastra, veninul acestuia va contamina acest aliment, similar, un speculant minor ca Sergiu Al George nu ne transmite de fapt nimic, ci doar inrautateste lucrurile.
De aceea Srila Prabhupada si-a numit traducerea si comentarea Gitei "Bhagavad-Gita asa cum este ea", tocmai pentru a restabili adevaratul inteles al Gitei si de a se delimita de interpretarile demonice ale atator speculanti mintali din Kali-yuga.Iata si linia de trasmitere autoritativa a Adevarului vedic:

Deci, TU nu stii sigur ca sint 33 de milioane, dar stie VEDA. E clar, este informatie stiintifica. Unde ai mai vazut tu stiinta in care se spune ca :SINT 33 DE MILIOANE...sigur sint, scrie in VEDA. Asa cum nu am vreo dovada ca Dumnezeu chiar a creat lumea in 6 zile, tot asa NU AI NCIO DOVADA in afara faptului ca SCRIE IN VEDA ca Universul este condus de 33 de milioane de... entitati.

Cred ca intelegi ca esti in aceeasi barca cu crestinii, doar ca te bati cu cei care calatoresc cu tine. Si barca aia mai are putin si se scufunda.
Bun, am inteles, totul se opreste la Prabhupada. Asta e. Ai probleme cu crestinismul, ai gasit in visnuism combustibil pentru alimentat FLAME-ul ce te roade.
In lumina lamuririlor tale, daca eu nu m-am oprit la... Sri Isopanishad ce inseamna? Nu am ce sa-ti fac, nu m-am putut opri la ea.

Si, nu stiu daca realizezi, dar este cam penibil sa zici: "DACA CITESTI CUTARE CARTE NU MAI SIMTI NEVOIA SA CITESTI ALTELE".
Esti aidoma cu unii ciudati fanatici care au ARS biblioteci din cauza lui "DACA AVEM CARTEA CE NEVOIE MAI E DE ALTELE".

Nu stiu daca iti dai seama, dar site-uri de genul WIKIPEDIA au aparut din dorinta oamenilor de a sta deoparte de FANATISMELE RELIGIOASE de genul celor prezentate si de tine aici. Dar, trebuie sa curga ceva timp pentru ca un fanatic sa isi dea seama ca este fanatic. De cele mai multe ori fanaticul va sari in alta barca ce ii ofera COMBUSTIBIL PENTRU FLACARA ce-l mistuie.

Tu spui ca omul care va citi "Bhagavad Gita" neaparat "asa cum este ea" se va realiza spiritual. Ce faci daca nu se intimpla asta?
Vei invinovati omul ca NU A CITIT cu atentie, nu s-a raportat la Krsna sa-l lumineze, nu a cerut binecuvintare, nu este visnuit...?
DECI PE SCURT ii vei crea LANTURI. Lanturi care, cit ar fi ele de AUR, tot LANTURI SE CHEAMA... zicea nemuritorul...
Ai tu autoritatea de a crea LANTURI?

Sigur, toata treaba asta e prezentata ca experiment. Cum altfel sa patrunzi in mintea occidentala decit angrenind-o in experimente stiintifice cu mantra-e. Bineinteles, ca tu stii si ce faci si mai ales... DE CE FACI un lucru. Doar esti om de stiinta ce stie SIGUR ca in Univers sint FIX, DAR FIX...33 de milioane de entitati. Daca asa zice... Bib...VEDA.

Eu am inteles unde bati, de aceea nu mai insist. Modul tau de a prezenta doctrina voastra ma face sa NU MA OPRESC LA VISNUISM. Faptul ca tu prezinti o stare avansata de fanatism spune cam multe despre tine si informatiile ce le vehiculati pe la... religia voastra monoteista.
Am stat un timp sa ma gindesc daca mai are rost sa intru in discutie si raspunsul tau de acum m-a lamurit pe deplin.
Deci, din nou iti zic. NU AM CUM SA MA OPRESC LA VISNUISM. Ce inseamna asta, conform cu modul tau de gindire? Stiu, vei gasi o justificare ce ma incrimineaza pe mine. Si vei gasi sprijinul in... Yoga starii demonice. E buna si... Bhagavad Gita lui Sergiu Al. George.

Editat de Thot31, 20 aprilie 2010 - 14:03.


#275
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Ar trebui ca sa intelegi ca exista o consecventa in personalitatea oamenilor, care ii face ca sa se comporte previzibil, si astfel faptele lor sa aiba o legatura cu toate celelalte fapte ale lor din trecut.Ca un ex, cand mi-am cerut iertare, a fost acest gest al meu consecvent cu restul gesturilor mele de pe acest topic?Adica cum pot fi un fanatic, asa cum crezi tu, si cum sa-mi si cer iertare, iar apoi sa devin iar fanatic?Atunci te-ai repezit sa te simti vizat de cererea mea de iertare, nepunandu-ti intrebarea pentru ce anume imi cer iertare, sau care era legatura dintre acel gest al meu si restul gesturilor mele de pe acest forum.Acel gest al meu a fost un test pentru mintea si inteligenta ta, ca sa vad cat esti de istet.Concluzia este ca nu poti sa fi foarte istet daca ideile preconcepute te domina si daca crezi ca toti ceilalti oameni au aceiasi mentalitate ca si a ta.
Daca privesti in tine insuti si nu-ti place ce vezi nu inseamna ca toti oamenii au sufletul la fel de tulbure.In acelasi timp esti si foarte inspaimantat din cauza trecutului tau, si asta te impiedica ca sa fi mai deschis, pentru ca daca te arzi cu ciorba sufli si-n iaurt.
Fanatismul apare vizibil in stilul tau de a scrie, si al celorlalti oameni de pe acest topic care doar au aruncat cu noroi, si nu la mine sau la sokanorman.Daca calea voastra ar fi cea autentica ati fi mult mai toleranti, pentru ca ar trebui ca sa fiti mai purificati si astfel sa deveniti mai buni.Daca un om istet ar privi din afara acest topic mi-ar da dreptate.Gasirea Adevarului iti aduce pace, dar nu este cazul cu tine sau cu restul amicilor crestini.In sufletele inveninate Dumnezeu nu coboara.

#276
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 20th April 2010, 16:45, said:

Ar trebui ca sa intelegi ca exista o consecventa in personalitatea oamenilor, care ii face ca sa se comporte previzibil, si astfel faptele lor sa aiba o legatura cu toate celelalte fapte ale lor din trecut.Ca un ex, cand mi-am cerut iertare, a fost acest gest al meu consecvent cu restul gesturilor mele de pe acest topic?Adica cum pot fi un fanatic, asa cum crezi tu, si cum sa-mi si cer iertare, iar apoi sa devin iar fanatic?Atunci te-ai repezit sa te simti vizat de cererea mea de iertare, nepunandu-ti intrebarea pentru ce anume imi cer iertare, sau care era legatura dintre acel gest al meu si restul gesturilor mele de pe acest forum.Acel gest al meu a fost un test pentru mintea si inteligenta ta, ca sa vad cat esti de istet.Concluzia este ca nu poti sa fi foarte istet daca ideile preconcepute te domina si daca crezi ca toti ceilalti oameni au aceiasi mentalitate ca si a ta.
Daca privesti in tine insuti si nu-ti place ce vezi nu inseamna ca toti oamenii au sufletul la fel de tulbure.In acelasi timp esti si foarte inspaimantat din cauza trecutului tau, si asta te impiedica ca sa fi mai deschis, pentru ca daca te arzi cu ciorba sufli si-n iaurt.
Fanatismul apare vizibil in stilul tau de a scrie, si al celorlalti oameni de pe acest topic care doar au aruncat cu noroi, si nu la mine sau la sokanorman.Daca calea voastra ar fi cea autentica ati fi mult mai toleranti, pentru ca ar trebui ca sa fiti mai purificati si astfel sa deveniti mai buni.Daca un om istet ar privi din afara acest topic mi-ar da dreptate.Gasirea Adevarului iti aduce pace, dar nu este cazul cu tine sau cu restul amicilor crestini.In sufletele inveninate Dumnezeu nu coboara.

Faptul ca esti previzibil nu face decit sa ne confirme ca esti un fanatic autentic. N-ai ratat O SINGURA ETAPA ce te inscrie la categoria sectanti fanatici. Numai unui fanatic autentic i se pot anticipa pasii pe care ii va urma in demersul lui de a converti. Ti-am si zis pe PM. Ma distrai cu "tactica"... Si imi spuneam" Oare cind imi va propune sa recit mantra?" Si... te-ai grabit. Ca un fanatic infrigurat sa isi depene cit mai repede teoria si sa "aduca oamenii la Visnu".
Oamenii isteti isi dau seama ce urmaresti cu toate... studiile tale vedice reinnoite acum pentru dasteptii din Kali Yuga.

Si, stai tu linistit, ceea ce numesti tu PACE si GASIREA ADEVARULUI, nu e decit TRANSA in care te induce lent si sigur recitarea aia. O poti obtine cu orice cuvint... Iti propun un experiment stiintific. Te bagi?
Vezi cazul unui intelept hindus (stii despre cine e vorba, da?) care a repetat indelung mantra....MARA, MARA, MARA...Sper ca stii ce inseamna MARA.
Uite, pentru ca stiu ca apreciezi uichipedia: http://en.wikipedia....ki/Mara_(demon)
Daca lui i-a iesit cu MARA... de ce sa nu iasa si cu VAX. Sau poate preferi alt cuvint...Zbang, sciiiirt, trosc sau poate bija-mantra BUM. Mantra sa fie...
Da', daca tu zici ca ai gasit adevaru'... O sa ramii intepenit in el pina cind o sa gasesti o alta religie ce iti ofera o cifra octanica mai buna. Fanatismul ce il cari dupa tine vrea PAPICA. Ca si in cazul lui soka norman, ce a fost calugar fanatic ortodox inainte sa fie fanatic... visnuit. Si mai inainte a fost vreo doi ani pe la MISA. Asta ne-a revelat el pe forumul exmisa.

Acu', io ce pot sa iti urez decit:" Gaseste adevarul ala ce te face cu mintea limpede si inima fericita".
Ai sa vezi ca atunci cind o sa il gasesti, acel adevar nu te va lasa sa te opresti la el. E in firea Vietii sa faca asta. Adevarul ala nu suporta fanaticii. Este mult prea destept... In schimb, fanaticii cred ca l-au gasit. Si vor sa converteasca si alti oameni la... fanatism.

Editat de Thot31, 20 aprilie 2010 - 22:00.


#277
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.978
  • Înscris: 28.05.2006

 Thot31, on 20th April 2010, 22:44, said:

Si, stai tu linistit, ceea ce numesti tu PACE si GASIREA ADEVARULUI, nu e decit TRANSA in care te induce lent si sigur recitarea aia. O poti obtine cu orice cuvint... Iti propun un experiment stiintific. Te bagi?
Vezi cazul unui intelept hindus (stii despre cine e vorba, da?) care a repetat indelung mantra....MARA, MARA, MARA...Sper ca stii ce inseamna MARA.
de ce nu spui povestea intreaga?cand acela zicea MARAMARAMARA fara sa isi dea seama zicea RAMARAMARAMA,numele lui Rama,incarnarea lui Vishnu.

Ai dovezi in sprijinul faptului ca repetarea unui cuvant duce la transa?vrei sa spui ca si cand isihastii ortodocsi intra in transa cand zic rugaciunea inimii sau budistii cand se concentreaza pe un pucnt sau o mandala?

Poate ne explici si cum se manifesta transa respectiva.

#278
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 soka norman, on 21st April 2010, 00:10, said:

de ce nu spui povestea intreaga?cand acela zicea MARAMARAMARA fara sa isi dea seama zicea RAMARAMARAMA,numele lui Rama,incarnarea lui Vishnu.

Ai dovezi in sprijinul faptului ca repetarea unui cuvant duce la transa?vrei sa spui ca si cand isihastii ortodocsi intra in transa cand zic rugaciunea inimii sau budistii cand se concentreaza pe un pucnt sau o mandala?

Poate ne explici si cum se manifesta transa respectiva.
Corect, domnu' scandalizat...Multumesc de completari. :thumbup:
Si pentru ca sa fiu in ton cu... tipuriturile tale ca nu am zis toata povestea ti-as spune:"ZI MA, NUMELE INTELEPTULUI, HAIDE, REPEDE.Zi povestea intreaga." Cuuum il chema? Vyasa... ?
Tie nu iti este clar nimic ce este cu povestile astea despre intelepti care zic un nume de demon (din religia lor) si le iese... un nume de incarnare divina?
Daca zici RAMARAMARAMARAMA....asa-i ca repeti numele lui MARA (Papman, dracu' la hindusi)?  :naughty: De ce reciproca nu ar fi valabila daca se pot face asemenea joculete de... silabe?
De asta te-am intrebat: ESTI SIGUR CA STII CE FACI si CE INVITI ?

Si mergind mai departe pe firul joculetelor lui Vyasa... ce s-ar intimpla daca ne jucam cu silabele din cuvintul Krsna? Ce cuvinte interesante gasim? Ca la RAMA-MARA....am vazut.

Nu stau acum sa caut special PENTRU TINE niste dovezi... Aaaa....Stai! Ia pune mina mataluta si cauta pe wikipedia... Daaa, site-ul ala lau si ulit. Ce-mi amintiti voi doi (tu si marian12345) de misanii speriati de influentele demoniace si neautoritative (de unde va extrageti totusi copy/paste-ul) ale Internetului.

Cea mai buna dovada pe care o poti dobindi imediat este sa incerci sa repeti de numai 100 de ori un cuvint scurt. Sa iti dau sugestii? :naughty:
Repeta monoton... si iti garantez ca o sa ai o stare speciala.
O miscare ce se repeta ritmic, monoton creeaza o stare de transa.
Hipnoza se bazeaza pe asa ceva, scrie in VEDE. Nu conteaza ce aplici daca repetitia este monotona si ritmica. Important este sa captezi mintea cu o miscare ce se repeta, sa o fixezi de ceva.
Deci, ce faceti voi acolo la HAREKRSNA nu este decit transa hipnotica. Sigur, o sa negi, pentru ca esti bagat pina peste cap in ea. Si tu vorbesti acum, fiind in transa visnuita.
N-o sa iti mai raspund si pe forumul exmisa. N-aaaare rost.

Editat de Thot31, 21 aprilie 2010 - 08:00.


#279
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Nu poti sa faci si tu schimb civilizat de opinii...in loc sa faci scandal?!

#280
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 aid, on 21st April 2010, 10:28, said:

Nu poti sa faci si tu schimb civilizat de opinii...in loc sa faci scandal?!
Topicul incepe cu o tendinta de scandal, de FLAME. Tipul soka-norman (Harekrsna pe exmisa) are probleme cu crestinismul si a gasit kerosen la Prabhupada.
Nu e vorba despre nicio religie la el.
Pur si simplu are ca motor FANATISMUL caruia ii cauta COMBUSTIBIL. Si pe moment a gasit unul bun la HareKrsna. El inainte a fost pe la MISA 2 ani, apoi a fost calugar si fanatic ortodox. Ce e de asteptat la cineva care si-a mutat fanatismul dintr-o barca in alta. Acu e fanatic visnuit. Miine va fi... nondualist si buddhist. Sau poate saman Laika. Daca ar fi un cautator sincer si-ar da seama ca fanatismul nu il duce in directia corecta. Daca....daca...
Daca nu iti convine ce zic, ai buton de REPORT. Esti invitatul meu.
Acesta este genul de opinii pe care gasesc de cuviinta sa le schimb cu acesti doi indivizi (soka si marian12345) care nu stiu pe ce lume sint. Asta in limitele impuse de regulamentul forumului.

Asa, si poti raspunde si tu la intrebarea:"Daca zici RAMARAMARAMARAMA....asa-i ca repeti numele lui MARA (Papman, dracu' la hindusi)?

Oricum, nu ma mai intereseaza ce e pe aici. Asa ca va las teren sa va insirati pretentiile de studiosi in ale Vedelor.

Editat de Thot31, 21 aprilie 2010 - 10:03.


#281
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 30.06.2009

 Thot31, on 21st April 2010, 09:57, said:

Asa, si poti raspunde si tu la intrebarea:"Daca zici RAMARAMARAMARAMA....asa-i ca repeti numele lui MARA (Papman, dracu' la hindusi)?
Cacat! Mie imi suna a margarina.
Dar nu stiam ca exista dracu la hindusi...?!?
Eu inteleg din postarile tale doar asarnementul; ai ceva de acuzat impotriva faptului ca a fost la MISA sau calugar? Adica...ai putea discuta pe baza argumentelor, nu pe atacuri ad-hominem. Si, deloc in ultimul rand, sa iti impartasesti si tu cunostintele tale in domeniu!

#282
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 aid, on 21st April 2010, 11:27, said:

Cacat! Mie imi suna a margarina.
Dar nu stiam ca exista dracu la hindusi...?!?
Eu inteleg din postarile tale doar asarnementul; ai ceva de acuzat impotriva faptului ca a fost la MISA sau calugar? Adica...ai putea discuta pe baza argumentelor, nu pe atacuri ad-hominem. Si, deloc in ultimul rand, sa iti impartasesti si tu cunostintele tale in domeniu!
Margarina... RAMA. Tare... :coolspeak: Daca Iisus este un maaare acarya atunci exista si draci la hindusi. Ai sa vezi ca vizuina iepurelui... e adinca.
Phii... Sa vezi ca vine acum marian12345 si iti zice ca ai comis ofense la adresa zeului Visnu. Bietul lui avatar nu e decit o MARGARINA.

Asa, acu' ca tot ai zis tu de argumente. Pai, cu oamenii astia n-are rost sa vorbesti in argumente. Ei au un singur scop in viata: sa te converteasca. Si aici argumentele nu fac fata. Pur si simplu ei trec peste argumente, intrebari logice.
Daca tot vrei argumente, eu am aratat ca aceasta miscare Harekrsna nu este nici mai mult nici mai putin decit o MISA, iar adeptii NU fac sex. In rest nu e nicio diferenta. Am adus aci o discutie intre Dumnezeu si una dintre adeptele lui Bivolaru, Svetlana Sauciuc. Si de acolo reiese ASEMANAREA intre doctrina ce o au in cap acesti... fanatici visnuiti si adeptii lui Bivolaru. Si pentru a fi tacimul complet, exista si.. justificari astrologice pentru pretentiile lui Bivolaru de a trece ca mare avatar. Sigur, marian12345 il considera pe Bivolaru un ASURA.
Nu ai decit sa citesti din urma.
Nu il acuz pe soka norman de vreun lucru din trecut. Nici pentru prezent nu e de acuzat. Totusi... daca tot repeta e cam diabolica treaba. Mai cade omul in groapa, o data, de doua ori, dar a treia oara merge pe alta strada. Ii atrag atentia ca modul cum concepe el sa prezinte visnuismul nu face decit sa arate cam pe unde e el... Si e in zona fanatica visnuita. Adica nu a facut foarte multi pasi fata de... fanatismul ortodox.
I-am spus sa ia o pauza, sa nu mai repete NIMIC. Sa nu se mai gindeasca la religie. SA STEA. SA SE LINISTEASCA. Abia din acea linistire poate sa porneasca mai departe.
Nu am revenit decit pentru a-ti da acest raspuns. In rest, te las in compania... visnuitilor. Deci... margarina RAMA. :thumbup:  Pe cind vom avea si prezervative Bivolaru? Sau aparate de muls lapte, Gopi.

Editat de Thot31, 21 aprilie 2010 - 11:03.


#283
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Thot31, poate aduci argumente filosofice la ce anume am prezentat eu si cu sokanorman aici.Am inteles, ne crezi sectanti, este de ajuns.Acum hai sa discutam cu argumente, daca esti capabil.Desigur, o sa repeti, asa cum faci de la inceput, ca noi sintem sectanti rai.Dar cine are sanse mai mari ca sa fie dezechilibrat, unul ca mine sau ca soka care am cautat dialogul, sau un tip ca tine care doar tipa, jigneste si spumega, de parca ai fi un scorpion care s-a intepat singur cu acul din coada?Esti intr-o faza de agonie.Tu nu prezinti nimic care poate trece drept argument.
Daca nu esti capabil de dialog si nu mai suporti acest topic, ca simptom al agoniei tale, ai putea totusi ca sa nu mai intri ca sa mai citesti, este foarte simplu.
Cam urat din partea ta ca sa vorbeste despre lucruri care ti le-am scris pe privat (oricum ai denaturat).Chiar vrei sa spun despre marturisirea ta ca ai activat ca agent de racolare la MISA, pentru foarte multa vreme?Deci daca tu ai facut asemenea lucruri in trecutul tau, pentru bani, manipuland oamenii, nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si caile bune nu exista ca oamenii curati sa ajunga la El.Repet, nu mai judeca universul dupa propriul tau suflet negru.
Despre ofense ce sa-ti mai spun?Probabil ca o sa simti pe pielea ta ce inseamna asa ceva.Oricum ai cazut ca musca in lapte, si probabil ca ceva urat din trecutul tau te-a impins ca sa faci atatea ofense pe acest topic.

#284
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 21st April 2010, 14:29, said:

Cam urat din partea ta ca sa vorbeste despre lucruri care ti le-am scris pe privat (oricum ai denaturat).Chiar vrei sa spun despre marturisirea ta ca ai activat ca agent de racolare la MISA, pentru foarte multa vreme?Deci daca tu ai facut asemenea lucruri in trecutul tau, pentru bani, manipuland oamenii, nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si caile bune nu exista ca oamenii curati sa ajunga la El.Repet, nu mai judeca universul dupa propriul tau suflet negru.
Despre ofense ce sa-ti mai spun?Probabil ca o sa simti pe pielea ta ce inseamna asa ceva.Oricum ai cazut ca musca in lapte, si probabil ca ceva urat din trecutul tau te-a impins ca sa faci atatea ofense pe acest topic.
Cine le stie, le cunoaste. Eu nu imi amintesc sa iti fi spus ceva despre bani, dar tu... stii mai bine.  :thumbup: Eu ti-am spus ca stiu ce impinge sectantii sa caute prozeliti printre oamenii obisnuiti. Si tu nu faci exceptie. Respecti toate standardele. Cind spun TOATE... sint TOATE. Unul nu ai ratat.
Poti sa spui si restul de... marturisiri cutremuratoare.  :lol:
Ti-am zis ca ceea ce propui tu, eu am trait. Si pe acea strada nu ma intorc. Nici macar pentru un experimentel hipnotic.
Daca vrei dovezi si argumente, e plin Internetul cu informatii despre HIPNOZA ce li se induce ADEPTILOR UNEI SECTE. OVERSEAS  a deschis un topic pe aceasta tema. Foarte interesant topic.
Oricum, sint amuzante presupunerile tale. Scuze... Denaturarile tale.
Ofense? Fata de... zeul tau? Ha... Cred ca mai bine te-ai gindi cite ai comis tu prezentindu-l in lumina acestui topic. Mie putin imi pasa de prietenul tau imaginar pe care ti l-am jignit. Tie insa nu iti pasa cite ofense comiti fata de Iisus. De ce sa ii pese cuiva de un zeulet hindus? Nu crezi ca ceri cam multe. Pretentiile astea spun unele lucruri despre tine. Ghici ce?
Hai ca ti-am lasat teren liber...

Editat de Thot31, 21 aprilie 2010 - 14:22.


#285
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Nu stiam ca hinduismul poate fi prozelitor!!
Totusi este jenant: dupa cum indica titlul, topicul este despre religie, nu despre rivalitati intre persoane!

#286
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 aid, on 21st April 2010, 15:18, said:

Nu stiam ca hinduismul poate fi prozelitor!!
Totusi este jenant: dupa cum indica titlul, topicul este despre religie, nu despre rivalitati intre persoane!
Corect. Se pare ca unii au gasit ca HINDUISMUL este aducator de bani. Si atunci daca exista fraieri, de ce sa nu profite?

Un anume (soka norman) ce face STUDII VEDICE vine si deschide un FLAME prezentind ca alternativa pentru crestinism, visnuismul. Si nu oricare, ci secta ISKCON.

Tipul nu isi recunoaste impostura si continua crezind ca este cel mai nimerit sa faca o prezentare a visnuismului. Si cum o continua?
Atacind crestinismul. Asa intelege el sa arate VISNUISMUL. Apoi recunoaste ca... are o exprimare gresita... etc.
El nu stie sa prezinte visnuismul decit aratind cit de malefici e crestinii si popii... Se imbraca in negru...Buhuhuuu. Si pentru ca tortul sa aiba si cireasa vine si sustine ca crestinii trebuie sa ia ceva si de la VISNUISM ca sa fie crestini adevarati. :wallbash:
E jenant rau de tot, dar tipul nu intelege. El de fapt vrea sa isi prezinte propria RELIGIE dominata de FLAME. Si vad ca il mai gaseste si pe marian12345 ca sa ii tina isonul. Asta arata ce teorie li se da sa pape la secta lor. Teorie care n-are nimic cu religia.
In fine,... Vezi cum te descurci cu ei. Esti responsabil sa nu se incarneze ca furnici. Cere lamuriri despre treaba asta, dar tine-te bine pe scaun...O sa vezi de ce. :lol: Si atentie la... ofensele fata de Visnu. Asa, acum ti-am dat toate indrumarile.

Editat de Thot31, 21 aprilie 2010 - 14:44.


#287
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.185
  • Înscris: 09.01.2007

 aid, on 21st April 2010, 15:18, said:

Nu stiam ca hinduismul poate fi prozelitor!!
Totusi este jenant: dupa cum indica titlul, topicul este despre religie, nu despre rivalitati intre persoane!

What ? Glumesti sau nu ai acces la net  :lol:
Pai la prietenii din USA s-au saturat de 'jde mii de secte hinduse cu abuzurile, rapirile si scandalurile lor. ISKCON e la loc de cinste, dar chiar si ei sunt gelosi pe Shri Rajneesh care e tatucul tuturor (avea vreo 40 de Rolls-uri)
http://www.factnet.o...eesh/index.html

PS: Ptiu drace, acu vazui ca Rajneesh = Osho. De porcariile lui Rajneesh stiam demult, am vazut si o caseta filmata la ashramul lui din US, o stare de transa colectiva dezgustatoare. Dar nu stiam ca Osho e numele sub care publica atatea carti...

#288
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Mi-am mai adus aminte de o chestiune: ce parere aveti despre "viata secreta" a lui Iisus in India, Tibet etc? Dar despre evangheliile gnostice (apocrife) - unde, din cat am citit, imi pare ca Iisus ar predica... foarte "in limba" hindusa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate