Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Licentiere in retea

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Trebuie sa implementez un mecanism de licentiere pt clienti, care va fi folosit in retea. Momentan oscilez intre serial-number si un fisier binar care sa contina licenta.
Acest mecanism trebuie sa permita accesul simultan la baza de date a X clienti din aceeasi retea (X = depinde de licenta cumparata).
Ma gandeam ca la fiecare conexiune al bazei de date, sa pun un flag intr-o tabela a bazei de date, iar cand ma deconectez de la ea, sa sterg flagul.

Nu stiu cum as putea rezolva situatiile cand cade curentul/restart brusc la PC/etc, mai ales ca incerc o optimizare maxima.

Any help?Thanks.:)

#2
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
clientii se conecteaza direct la baza de date ?
sau folosesc un program client care tu il pui la dispozitia lor sa se lege la un server de-al tau?

#3
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postromio79, on 19th March 2010, 11:36, said:

clientii se conecteaza direct la baza de date ?
sau folosesc un program client care tu il pui la dispozitia lor sa se lege la un server de-al tau?

Exista un server (pe unul din calculatoarele lor) unde e tinuta baza de date (SQL Server), iar restul calculatoarelor se conecteaza la el.

#4
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
La solutia ta cu flagul ca sa nu ai probleme cu picat curentul etc , poti sa bagi si un camp de tip datetime care sa fie o data de expirare (care o setezi cu o valoare mica , un minut de exemplu adica bagi ceva de genu current_timestamp + 1 minut) si cand faci verificari iei in considerare flagul doar daca data de expirare e mai mare decat current_timestamp, altfel il consideri 0, si asa daca ii pica curentul se poate conecta fara probleme peste un minut.

#5
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postromio79, on 19th March 2010, 16:28, said:

La solutia ta cu flagul ca sa nu ai probleme cu picat curentul etc , poti sa bagi si un camp de tip datetime care sa fie o data de expirare (care o setezi cu o valoare mica , un minut de exemplu adica bagi ceva de genu current_timestamp + 1 minut) si cand faci verificari iei in considerare flagul doar daca data de expirare e mai mare decat current_timestamp, altfel il consideri 0, si asa daca ii pica curentul se poate conecta fara probleme peste un minut.

Dar asta ar insemna sa reactualizez acel camp la fiecare minut (pentru a fi considerat ocupat), si nu prea imi convine sa scriu in BD la fiecare minut dpdv al optimizarii...

#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
reinventezi roata si o faci patrata. mai toate serverele de sql stiu notiunea de session. legi licentierea de acest session. nu ai nici o treaba in managementul lui ca se ocupa serveru sql; tu doar citesti din el si actionezi in consecinta.

#7
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postciuly, on 19th March 2010, 17:18, said:

reinventezi roata si o faci patrata. mai toate serverele de sql stiu notiunea de session. legi licentierea de acest session. nu ai nici o treaba in managementul lui ca se ocupa serveru sql; tu doar citesti din el si actionezi in consecinta.

Mersi.
Am cautat ceva pe net referitor la asta si am gasit doar legat de ASP.NET.
O sa mai caut.:)

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
n-are treaba cu asp.net, php, sau mai situ eu ce alte limbaje de soi. exista un motiv bun pt care i-am zis "notiunea de session". termenul mai mult ca sigur difera de la un server la altul. pe oracle ii zice chiar asa, session. pe mysql ai processlist. ms sql 100% iti ofera ceva metode pt managementul conexiunilor. cum le zice? habar n-am. google for it. sau intreaba pe aria de Db.

#9
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Revin cu o problema noua.
Retin datele cu privire la licenta intr-o baza de date pe server (codate, desigur), dar cum impiedic pe cineva sa faca Backup si apoi Restore la baza de date, astfel copiind implicit si licenta si distribuind pe cate calculatoare vrea?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
In string-ul tau criptat pune informatii despre server (procesor, hdd, serii componente etc).

#11
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postneagu_laurentiu, on 29th March 2010, 11:53, said:

In string-ul tau criptat pune informatii despre server (procesor, hdd, serii componente etc).

Da, la asta ma gandeam si eu.
Dar cand un client se conecteaza la server, cum poate clientul citi informatiile reale al serverului pentru a le compara cu cele din string?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
In povestea ta conteaza sau nu calculatorul clientului ? Sau doar nr. de useri concurenti ?

#13
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postneagu_laurentiu, on 29th March 2010, 11:57, said:

In povestea ta conteaza sau nu calculatorul clientului ? Sau doar nr. de useri concurenti ?

Nu conteaza CINE se conecteaza, ci CATI clienti se conecteaza in acelasi timp.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Ai undeva controlul conexiunilor ? Daca da, nu ai treaba cu ce ai intrebat anterior (sa verifice clientul etc). Pur si simplu limitezi la nr. de conexiuni conform cu fisierul codat (sau unde tii tu asta in baza de date).

Edited by neagu_laurentiu, 29 March 2010 - 13:05.


#15
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postneagu_laurentiu, on 29th March 2010, 12:04, said:

Ai undeva controlul conexiunilor ? Daca, da nu ai treaba cu ce ai intrebat anterior (sa verifice clientul etc). Pur si simplu limitezi la nr. de conexiuni si fisirul codat (sau unde tii tu asta).

De exemplu eu vand aplicatia firmei AAA, iar firma AAA (care are server + 5 clienti) face backup la baza ei de date si i-o da firmei BBB (tot server + 5 clienti) care o restore-aza si are produsul deja cumparat.
Pe mine ma intereseaza ca, atunci cand clientul C1 de la firma BBB se conecteaza la serverul de la BBB, sa dea eroare, spunand ca licenta nu e cumparata (ea fiind cumparata doar de AAA).

Repet intrebarea: Cum pot verifica asta?
Degeaba retin pe server date secrete, pe mine ma intereseaza sa compar cumva datele REALE (de pe calc), cu datele tinute in server la activare.Dar datele reale nu le pot citi in retea, doar local.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Am inteles si ramane valabila sugestia.  Nu am precizat un lucru: server-ul verifica (doar are acces full la calculator). Nu clientul.

Edited by neagu_laurentiu, 29 March 2010 - 13:13.


#17
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postneagu_laurentiu, on 29th March 2010, 12:13, said:

Am inteles si ramane valabila sugestia.  Nu am precizat un lucru: server-ul verifica (doar are acces full la calculator). Nu clientul.

Da, as vrea ca serverul sa verifice tot, dar cum pot face asta FARA vreun executabil care sa citeasca continuu sa vada daca acea conditie se indeplineste mereu (id real = id din BD) sau vreun fisier ascuns or something?
Se poate face doar din SQL cumva, ca sa nu instalez alte lucruri suplimentare?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Din SQL Server poti apela aplicatii COM sau clasice pentru determinarea arhitecturii sau ce vrei tu sa afli. E destul o data pe zi sa faci verificarea, iti alegi ora cand.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate