Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#5437
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
stai linistit rand nu o sa te injur am invatat multe de la tine ...dar conteaza orice parere si nu tre sa ne suparam unu pe altul ..fiecare zona e cu specificul ei

din discutiile noastre tre sa iasa ceva constructiv

#5438
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
Eu nu dau sfaturi nimanui.Cum sa-i dau eu sfaturi din Constanta lui irimiaciprian din Piatra Neamt?Eu am recoltat mereu la umiditate foarte mica.N-am avut probleme cu mucegaiurile.Nu mi-e frica ca am sa mor de cancer din cauza aflatoxineiPosted Image Cred ca am sa mor de inima rea din cauza preturilor.

#5439
tubicu

tubicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2013

View Postfinescu, on 15 septembrie 2013 - 08:49, said:


Pai bineinteles ca rezultatele s-au vazut din moment ce tu bagi niste boabe intr-o lada si nu stii ce umiditate au,Daca la tine in zona pana si stiuletii se compromit,lasa-te de agricultura.Sau recolteaza-l in ianuarie.
razi acum de noi cei din nordul tari ca avem umiditate dar dupa cum merge clima in cativa ani tu chiar nu o sa mai ai umiditate de loc nici vara nici primavara si nici toamna asa ca nu stiu cine se va lasa se agricultura voi astia cu recolte acum f mari sau noi astia obisnuiti sa  tragem din greu pt cca 3 tone la hectar
o sa plangi tu dupa umiditate

#5440
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

View Posttubicu, on 16 septembrie 2013 - 15:39, said:

razi acum de noi cei din nordul tari ca avem umiditate dar dupa cum merge clima in cativa ani tu chiar nu o sa mai ai umiditate de loc nici vara nici primavara si nici toamna asa ca nu stiu cine se va lasa se agricultura voi astia cu recolte acum f mari sau noi astia obisnuiti sa  tragem din greu pt cca 3 tone la hectar
o sa plangi tu dupa umiditate

Aici cam ai dreptate.crezi ca nu m-am gandit si la treaba asta?O sa cultiv cactusi.

#5441
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
chiar si aici in nord sunt diferente mari eu cu daniel florici,cristiflb, stim cel mai bine cum stau treburile nu trebuie sa le mai amintesc, dar cred ca cu o agrotehnica corespunzatoare si cu o alegere buna a hibrizilor se pot face productii peste tot..................

#5442
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Posts3ekon, on 16 septembrie 2013 - 20:12, said:

chiar si aici in nord sunt diferente mari eu cu daniel florici,cristiflb, stim cel mai bine cum stau treburile nu trebuie sa le mai amintesc, dar cred ca cu o agrotehnica corespunzatoare si cu o alegere buna a hibrizilor se pot face productii peste tot..................
asa este numai ca anu ista multi au ales hibrizi dupa prognoza meteo care spunea ca e seceta .

#5443
edguy

edguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.12.2006
in loc sa ne certam cu productiile realizate sa ne laudam .
PR36V52 intre 9 - 10t/ha neirigat , ~ 55000, 4 saci complex /ha la semanat  pe 28 aprilie  recoltat pe 16 septembrie.  probarea umiditatii cu ajutorul maxilarului mai mult de 16- 17 % nu are.

#5444
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
De acum incolo  la  alegerea hibrizilor o sa ma consult cu prietenul tubicu.E mai bun decat Romica Jurca.Renunt  si la Accuweather.Se pare ca nordistii stiu mai bine cum sta treaba cu vremea in sud-est.

#5445
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postfinescu, on 17 septembrie 2013 - 07:00, said:

De acum incolo  la  alegerea hibrizilor o sa ma consult cu prietenul tubicu.E mai bun decat Romica Jurca.Renunt  si la Accuweather.Se pare ca nordistii stiu mai bine cum sta treaba cu vremea in sud-est.
Agricultura ii un subforum in categoria "Professional Zone", nu la sectiunea ironie si sarcasm. Pentru aia exista sectiunea E-Opinions.

#5446
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

View Postsavantu, on 17 septembrie 2013 - 08:48, said:

Agricultura ii un subforum in categoria "Professional Zone", nu la sectiunea ironie si sarcasm. Pentru aia exista sectiunea E-Opinions.

S-a tot glumit pe forumul asta,dar de cand cu preturile astea de nimic,v-ati pierdut si simtul umorului.

#5447
vis87

vis87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2013
O intrebare pt cunoscatori: daca in acest moment porumbul are o umiditate de 17,2 - 17,7 , cam cat timp mai trebuie lasat, cu aproximatie? Umiditatea cea mai buna de recoltat este de 14 nu!?

Multumesc!

#5448
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
cum ai facut proba, desfacat manual sau la combina? Daca e manual si ai 17 iti mai trebe in jur de o saptamana caldura. la combina va mai imprumuta umiditate din corpuri straine.

Edited by Daniel_Florici, 17 September 2013 - 14:02.


#5449
vis87

vis87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2013
,,Manual'', dar daca nu are caldura ci din contra? 1 sapt jumatate cred ca e de ajuns!?

Multumesc!

#5450
tubicu

tubicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2013

View Postfinescu, on 17 septembrie 2013 - 07:00, said:

De acum incolo  la  alegerea hibrizilor o sa ma consult cu prietenul tubicu.E mai bun decat Romica Jurca.Renunt  si la Accuweather.Se pare ca nordistii stiu mai bine cum sta treaba cu vremea in sud-est.
nu trebuie sa fiu nici romica jurca si nici busu ca sa vezi in se directie se indreapta clima desi eu pe drept cuvant as vrea sa ma insel pt ca o clima secetoasa nu avantajaza pe nimeni din conta eu chiar nu vas dori asa ceva celor din sud si nici sa faceti si voi ca si noi 2-3 tone la ha si alea chinuite  si apoi mai vin si preturile de rahat,Mai bine ma las de malai si ma apuc de pruni ca  la palinca chiar nu ne intrece nimeni pe noi salajeni doar ca dureaza un pic pana culegi roade

#5451
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
0,5 RON kg de prune rosii culese. Nu e mult...
1.1 RON porumbul de anu' trecut. Nici ala nu e scump

Edited by rand, 17 September 2013 - 16:33.


#5452
tubicu

tubicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2013
asai dar cheltuielile cu una sau cu alta  nus la fel stiu ce vb pt ca am si o mica livada pusa asa ca la carte nu din batrani si la livada nu ma oftic sa vad ca alti din alte zone scot recolte de 4 sau5 ori mai mari ca mine

#5453
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Te adaptezi la ce ti se potriveste. Mie nu imi place sa culeg prunele :)). Si nici palinca nu beau de ceva vreme. Asa ca imi place sa vad cum creste porumbul. Avantajul ( al meu cel putin) este ca in zona sunt turme mari si multe de oi, deci se vinde porumbul la pret bun. Si la 4 To/ha anul trecut vandut intre 1.1 - 1.3 RON/kg si estimat cam la 7To/ha anul asta,vandut probabil pe la 0.7RON in medie, inca sunt pe plus. Da, puteam face banii astia mai repede si mai usor din alte parti, dar imi place asa. Si cred in viitorul fermelor mici si flexibile.
Daca Dumnezeu imi ajuta si imi ies planurile mai departe, va fi chiar ok. Daca nu, ii lasam pe altii si ne ocupam de alte cele.

#5454
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Domn "injiner" la mata acolo in zona cu, cat se da porumbul? Dupa cum te stiu, cam greu sa te lasi de agricultura Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate