Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Probleme cu ochii - Conjunctivita

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Postez pentru un prieten foarte bun:
Acuma 1 luna de zile a observat ca i-au aparut câteva bubite pe lânga ochii (pe interiorul pleoapelor), speriat a fost la medic, medicul a spus ca are o boala (nu pricep scrisul medicului - si nici oricine altcineva, era ceva incipient) care daca nu se rezolva cu Netildex, în doua saptamânii trebuie operat pentru îndepartarea nodulilor, au trecut 2 saptamânii, nodulii erau tot acolo
Acuma 4 zile a fost la alt medic Oftalmolog, medicul asta a pus diagnosticul "Conjunctivita", a prescris: Tobrex, o picatura de 4 ori pe zi, acuma problema este ca picaturile au început sa dea un fel de "efecte adverse", adica: îl doare/ustura ochiul, lacrimeaza des
La al doilea medic a fost din cauza "frica de operatie", îmi pare putin ciudat: 2 medici, 2 diagnostice
Acuma motivele pentru care am creat topicul:
- În cât timp se trateaza conjunctivita?
- Este normal sa te jeneze ochiul în timpul tratamentului cu Tobrex?
- A mai trecut cineva prin asa ceva? > adica nodul, etc...

Edited by Courage, 09 March 2010 - 22:16.


#2
CosCuStele

CosCuStele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.10.2009

 MV2Player, on 9th March 2010, 21:25, said:

Postez pentru un prieten foarte bun:
Acuma 1 luna de zile a observat ca i-au aparut câteva bubite pe lânga ochii (pe interiorul pleoapelor), spriat a fost la medic, medicul a spus ca are o boala (nu pricep scrisul medicului - si nici oricine altcineva, era ceva incipient) care daca nu se rezolva cu Netildex, în doua saptamânii trebuie operat pentru îndepartarea nodulilor, au trecut 2 saptamânii, nodulii erau tot acolo
Acuma 4 zile a fost la alt medic Oftalmolog, medicul asta a pus diagnosticul "Conjunctivita", a prescris: Tobrex, o picatura de 4 ori pe zi, acuma problema este ca picaturile au început sa dea un fel de "efecte adverse", adica: îl doare/ustura ochiul, lacrimeaza des
La al doilea medic a fost din cauza "frica de operatie", îmi pare putin ciudat: 2 medici, 2 diagnostice
Acuma motivele pentru care am creat topicul:
- În cât timp se trateaza conjunctivita?
- Este normal sa te jeneze ochiul în timpul tratamentului cu Tobrex?
- A mai trecut cineva prin asa ceva? > adica nodul, etc...

Buna, am o prietena careia ii lacrimeaza ochiul toata ziua.De :-? .. sambata cred !
A fost azi la oftalmolog,i-a pus ceva picaturi in ochi dupa care tipa a iesit,s-a urcat in tramvai si a lesinat.Acum, nu stiu daca din cauza sperieturii a ce i-a spus medicul ori ca i s-a inrosit si umflat putin ochiul,dar cert este ca nu se simte foarte ok.Are dureri de cap,cateodata mai ameteste.

...Revin maine cu ce i-a zis doctorul ca are si ce i-a prescris.. azi nu stiu exact :) .
Si bafta si prietenului tau ! :)

Edited by CosCuStele, 09 March 2010 - 21:51.


#3
CosCuStele

CosCuStele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.10.2009
Buna seara..

Am aflat:  -diagnostic : conjunctivita
               -tratament : Betabioptal , o sticluta cu picaturi care se pun in ochi,la recomandarea oftalmoloagei, din ora in ora.

Acum.. nu stiu de cate tipuri ar putea fi ..

Bafta !

#4
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
CosCuStele - Asteptam si vedem, amicul meu are mâine programare la medicul Oftalmolog, sa vada cum merge tratamentul, asteptam, speram ca da rezultate
Eu am incercat sa aflu in cat timp se trateaza conjunctivita , sa speram ca se trateaza repede, urasc sa vad pe cineva bolnav

#5
CosCuStele

CosCuStele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.10.2009

 MV2Player, on 10th March 2010, 19:29, said:

CosCuStele - Asteptam si vedem, amicul meu are mâine programare la medicul Oftalmolog, sa vada cum merge tratamentul, asteptam, speram ca da rezultate
Eu am incercat sa aflu in cat timp se trateaza conjunctivita , sa speram ca se trateaza repede, urasc sa vad pe cineva bolnav
Cine crezi ca nu uraste? :(
Asteptam.. mai posteaza, vreau sa stiu cum,in cat timp i-a trecut.. si cum se simte.

Aaah.. si scuze, nu ti-am raspuns exact la intrebare dar na ..

Multumesc ! :)

Edited by CosCuStele, 10 March 2010 - 20:00.


#6
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Salut, revin cu o veste buna, se pare ca tratamentul merge bine, alt consult peste 10 zile, durata tratamentului vad ca difera, revin la sfârsit cu numarul total de zile necesar pentru vindecare

#7
codeman

codeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.10.2007
Si eu am patit-o. Am conjunctivita, cel putin asa cred. Spun asta deoarece nu pot sa merg la un medic oftalmolog pentru ca nu sunt in tara si in oraselul in care locuiesc nu sunt cabinete private sa pot face o programare. Haideti sa va explic cum sta treaba poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Simptomele au inceput sa apara de sambata trecuta cand mi s-a inrosit ochiul stang. Am dat vina pe curent si nu i-am facut nimic. Duminica Dimineata cand m-am trezit aveam ochiul lipit si lacrima destul de tare. Am fost la o farmacie si am luat niste picaturi care contin apa purificata si clorura de sodiu. Cand am vazut ca acestea nu dau nici un rezultat si incepe sa se inroseasca si ochiul drept am trimis un prieten de al meu la un cabinet de optica medicala sa intrebe unde pot gasi un doctor oftalmolog sa ma consulte dar cei de acolo i-au spus ca nu gaseste in zona ci doar in alt oras. De acolo i-au spus sa imi ia un medicament "Tobral". In compozitie spune ca are "collirio soluzione" si "tobramicina" De marti am inceput sa iau acest medicament dar deja au trecut 3 zile si nu pare sa se amelioreze situatia. Ochii tot rosii raman, parca s-au umflat si simt o senzatie de discomfort parca am nisip in ochi.
Ce sa fac sa continui cu tratamentul asta? Stiu ca conjunctivita ar trebui sa dispara dupa o saptamina dar deja se apropie "termenul" si sincer nu vad nici o imbunatatire. Daca trebuie neaparat voi merge la un cabinet oftalmologic numai ca primul cabinet este la vreo 30 de km distanta de mine.

#8
alxsz

alxsz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2012

 MV2Player, on 9th March 2010, 21:25, said:

Postez pentru un prieten foarte bun:
Acuma 1 luna de zile a observat ca i-au aparut câteva bubite pe lânga ochii (pe interiorul pleoapelor), speriat a fost la medic, medicul a spus ca are o boala (nu pricep scrisul medicului - si nici oricine altcineva, era ceva incipient) care daca nu se rezolva cu Netildex, în doua saptamânii trebuie operat pentru îndepartarea nodulilor, au trecut 2 saptamânii, nodulii erau tot acolo
Acuma 4 zile a fost la alt medic Oftalmolog, medicul asta a pus diagnosticul "Conjunctivita", a prescris: Tobrex, o picatura de 4 ori pe zi, acuma problema este ca picaturile au început sa dea un fel de "efecte adverse", adica: îl doare/ustura ochiul, lacrimeaza des
La al doilea medic a fost din cauza "frica de operatie", îmi pare putin ciudat: 2 medici, 2 diagnostice
Acuma motivele pentru care am creat topicul:
- În cât timp se trateaza conjunctivita?
- Este normal sa te jeneze ochiul în timpul tratamentului cu Tobrex?
- A mai trecut cineva prin asa ceva? > adica nodul, etc...

Salut. Si eu am probleme cu conjunctivita, in general de la pc, fum sau praf. O tratez rapid cu Tobradex. Insa nu am niciun fel de efect secundar. Am patit si eu o chestie cu niste picaturi care ma jenau, insa foloseam Visine si ma usturau ochii la fiecare aplicare. Discuta cu oftalomogul, vezi poate ai vreo alergie ceva la vreunul din componentele Tobradexului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate