Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#235
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
habar nu am, n-am pus usturoi paa acum decat din catei.

#236
sfatuitor

sfatuitor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.05.2010

View Posthappyhippie, on 10th May 2012, 08:59, said:

Salutare...am vazut ca te pricepi foarte bine la ceapa iar eu nu sunt un profesionist in asta. Spune-mi si mie te rog, de ce e mai bine ca ceapa pentru vanzare sa fie din seminte iar cea pentru consum sa fie din arpagic ? Pentru ca dupa raspunsul de azi dimineata chiar ca nu mai inteleg nimic:

?

Sau in primul citat te refereai la ceapa uscata ?

Multumesc frumos !

Rindurile citate de tine  erau  adresate catre cel care vinde seminte de ceapa din R. Moldova (in mod cert domnia sa e profesionist) si  unui alt cititor. Dar in afara raspunsului pe care ti la dat si "anknic" (adevarul  este ca ceapa din arpagic este deosebit de gustoasa mai ales daca ii dai apa cit si cum terbuie ca sa obtii o ceapa  putin mai dulce si la obtinera  unor tunici fragede) exista si alte considerente pentru care personal pentru propria familie cultiv ceapa pentru bulbi (uscata) din arpagic.

- Se planteaza manual foarte usor cu ajutorul unei sapaligi  numita de localnicii in zona Darasti-Novaci-Popesti (jud Giurgiu) tarnacop, o ustensila care imita la scara redusa partea lata a tarnacopului.Utilizez pentru nevoile personale 1/2 pogon pe care plantez diferite soiuri de arpagic pentru a aacoperi nevoile pina in primavara. Tot pe aceiasi sola plantez samanta de arpagic si  ceapa pentru obtinerea semintelor  pentru cultura urmatoare. Revin pe acelasi lod  doar peste 4 ani.
-Ai garantia ca germineaza 99% din bulbii de arpagic (imi produc singur an de an samanta si implicit arpagicul de care am nevoie, dar se pot procura foarte usor din targuri si oboare).
-Cultura nu este pretentioasa daca respecti tehnologia (eu insa utilizez o tehnologie diferita de cea standard in care nu folosesc deloc ingrasaminte chimice iar udarea o fac prin biloane pentru a evita mana si alte boli).
-Recoltatul il fac manual cu ajutorul unor leviere metalice numite razuri.
-Costurile pe  o suprafata mica (in cazul meu cam 1500 mp) sint minore.

De ce nu plantez pentru consum propriu ceapa din samanta:

-Costuri majore datorita faptului ca esti obligat sa folosesti semanatori de precizie si sistem de udare prin aspersie.
-Folosind aspersia exista riscul ca ceapa sa se maneze ori eu nu vreau sa folosesc pesticide.
-Se intretine mai greu si pe ici pe colo tot terbuie sa o raresti.
-Gustul nu este acelasi ca la ceapa din arpagic, foile nu sunt atat de fragede iar gustul e  destul de iute.

De ce folosesc samanta in cultura mare.

- Deoarece  e mai economic pe suprafete de 2-3-5 -X ha sa lucrezi in totalitate mecanizat. Categoric  ca si aici apar riscuri (mana in primul rind sau vreo ploaie iute care sa taseze solul si sa poti pierde recolta). Insa riscul face parte din meserie. In plus pe suprafetele amintite e greu sa gasesti oameni la timpul potrivit ca sa poti semana din arpagic.
-Productia  la ha e dubla.
-Poti vinde la pret mai mic.

Toate cele mai de sus se refera la ceapa uscata.

Pentru ceapa verde am explicat anterior de ce nu este economic sa plantezi din samanta sau arpagic. Daca  vei citi postarea mea vei intelege. Sper ca poti desprinde esentialul din actuala postare. Adica: pe suprafete mici  ceapa din arpagic, pe suprafete mari ceapa din samanta.

#237
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
Intrebare, de ce arata ceapa in felul asta, niciodata nu s.a intamplat asa ceva , e ceva rau sau bine :D?

Attached Files



#238
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Ceapa de EGIPT? Vezi ca era pe aici un tropic despre ea!

Edited by sebannu1, 09 June 2012 - 11:56.


#239
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
Pentru recoltarea mecanizata a cepei cum trebuie sa arate ceapa? cum trebuie sa imi dau seama cand pot recolta ceapa? :) am cateva imagini

Attached Files



#240
raela33

raela33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2012
Daca doresc sa am ceapa verde de craciun , cand trebuie sa pun ceapa in solar ?

#241
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postraela33, on 01 octombrie 2012 - 13:29, said:

Daca doresc sa am ceapa verde de craciun , cand trebuie sa pun ceapa in solar ?

Ce mai astepti!
Fugi in solar!Posted Image

Numai bine!

#242
carlosd

carlosd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.01.2010
Salutare la voi.
Acum ma apuc si eu pus arpagic, am luat un sac de la piata 14 kg = 2500 buc aprox, mai vreau sa iau 2-3 saci. In arad sunt 7 ron kg.
Ma intereseaza de unde pot cumpara samanta de ceapa ca sa fac arpagic. Nu vreau samanta pentru ceapa ceaclama.!!!

#243
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai lasi la vara ceapa din arbagic sa faca floare si sa coaca semintele. eu nu am vazut de vanzare seminte de ceapa...probabil ca cine produce arbagic nu vinde samanta si cine produce ceapa rupe fusteiele.

#244
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Voiam sa incerc ceapa esalota si, in fata unui raft cu seminte de legume am vazut un plic pe care scria ca sunt seminte de ceapa esalota. Ajungand cu plicul acasa, am vazut ca scrie pe el si Allium fistulosum, care am inteles ca e de fapt ceapa de tuns...Oare ce dracu' am cumparat, pana la urma? Pentru ca vad ca voi plantati esalota sub forma de bulbi, nu seminte...
Ati avut in gradina aceasta ceapa de tuns? Ca pe net scrie ca si asta face mai multi bulbi in pamant, ca si esalota, doar ca acestia nu se mananca...

Edited by claudia313, 04 March 2013 - 00:08.


#245
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
esalota face si fusteie cu seminte. doar ca deabia la anu' vezi daca e esalota sau nu: anul asta pui semintele, rupi fusteele scoti in vara-toamna bulbii, ii pui la pastrare, ii pui la anu' in primavara cate 1 in pamant si vara viitoare vezi daca a infratit sau nu :)

io te-am intrebat daca sa-ti mai trimit ceva cand ti-am trimis corcodusul...

#246
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Mersi anknic...cred ca nici nu seman ceapa aia, ca m-am enervat, ca daca e ceapa de tuns ce dracu fac cu ea, ca eu nici la ceapa verde cozile nu prea le mananc!
Pai cand mi-ai trimis buruiana cealalta inca nu mi se nazarise ca vreau esalota! Da' am descoperit ca prietena mamei mele are, asa ca o sa iau de la ea!

#247
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine pui 'arpagic' de esalote...e plin la supermarket...

#248
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Exact asa o sa fac, @guru, mie nu mi-a iesit in cale pe la magazine dar e drept ca nici nu l-am cautat, cand am dat de semintele aste ape care scia 'esalota' m-am gandit ca asta asa o fi, din seminte.

#249
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Cu semintele mai mult te incurci...din ce am vazut eu ieri dupa o tura in cautare de ghivece, cel mai aratos arpagic de esalote era la...Horn...baci.

#250
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
n-am vazut arpagic de esalota pe la niciun supermarket.

View Postsubway_guru, on 04 martie 2013 - 20:31, said:

Cu semintele mai mult te incurci...din ce am vazut eu ieri dupa o tura in cautare de ghivece, cel mai aratos arpagic de esalote era la...Horn...baci.

esti sigur ca era de esalota?

Edited by anknic, 04 March 2013 - 20:34.


#251
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
De gustibus...non disputandum!
Esalota e un fel de ceapa pentru 'aristocratii de fitze'...nu e pentru mancat cu o telemea 'nationala'...
Si da, era esalota...stiu sa o recunosc pt ca am si cultivat asa ceva...atat din samanta cat si din arpagic...cumparat de la supermaketi...

Edited by subway_guru, 04 March 2013 - 20:40.


#252
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsubway_guru, on 04 martie 2013 - 20:37, said:

Esalota e un fel de ceapa pentru 'aristocratii de fitze'...nu e pentru mancat cu o telemea 'nationala'...

dezvolta te rog...adica de ce? Intreb la modul serios, pentru ca n-am mancat niciodata! Am tot vazut scris pe topic ba ca e mai dulce decat cea normala, ba ca e mai iute...mie ceapa iute nu-mi prea place, de-aia cautam ca disperata ceapa de apa, dar n-am gasit, am cumparat din Co-- 5 cepe de apa si le-am infipt in gradina ca sa faca anul asta seminte. Ca tot veni vorba, poate-mi spuneti daca merge din seminte cea de apa, ca nu am inteles citind discutiile

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate