Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#199
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Fiecare crede ce vrea! Sau ce poate sa inteleaga!

Va descriu un experiment (recunosc, facut la nivel mic): am cumparat un plic de seminte de ceapa....
in primavara trecuta....am pus semintele intr-un vas cu turba, prin martie.....au germinat...in conditii
grele, udate cand imi aminteam/cand se "ofileau" pe jumatate.....firicelele de "rasad" aveau 2-3 mm diam
si 7-10 cm inaltime....prin mai, intr-un sant putin adanc, de 4-5 cm.....le-am mutat afara!
In august am recoltat ceapa matura. Si in seara asta am mancat din aceasta ceapa. Cantitatea a fost mica
fiindca au fost putine seminte. O parte am consumat=o ca ceapa verde (stufat).
Cat va tine? Nu stiu! Va voi raspunde .... la anu` (si .... nu e la misto, chiar va voi tine la curent)!
Plantarea s-a facut in gradina. Udarea: la plantare (cu canuta) si cam de 2-3 ori peste vara (nu pot iriga in parcela respectiva).
Mii de rasaduri nu am produs. Nici intrebarea nu a sunat asa. Nici din raspunsul meu nu se putea intelege asa....ceva.
Mii de rasaduri se pot produce....exista masini (chiar simple) de plantat rasad...deci e posibil!
Se obtine ceapa, direct din seminte, pe sute de mii de ha, in toata Europa. Fara a mai trece prin stadiul de rasad.
E nevoie doar de o semanatoare pneumatica (putin cam scumpa, dupa parerea mea).
Eu doar am relatat experimentul meu!

Anknic, daca am avut pareri diferite pe alte sectiuni (a nu se citi contre).....nu trebuie sa ne "gasim nod in papura" peste ....tot!

Sa fie sanatate!

#200
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si cam cat de mare era ceapa aia a ta uscata obtinuta direct din samanta? la diametru de 4-5 cm asa? ala e un arbagic mai mare...nu e ceapa!

#201
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
5 cm diam.=arpagic ?
Atunci eu am avut si arpagic de 5 cm dar si ceapa!

Sa fie sanatate....macar!

#202
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 anknic, on 25th November 2011, 22:24, said:

deci deja m-am convins ca raspunzi la misto...

rasaduri la ceapa...tu chiar crezi ca sta cineva sa faca sute de mii de rasaduri ca sa scoata cateva zeci de kile de arbagic?

NU se poate trece peste arbagic pt.ceapa uscata, treci peste arbagic pt.ceapa verde eventual, dar iti trebe conditii (nu cred sa poata face cineva asa ceva in camp fara irigatie si in vreo sera...n-ar fi rentabil absolut deloc!)
se poate obtine ceapa direct din samanta ,fara nici o problema,asa se cultiva in toata europa.trebuie sa ai samanatoare pneumatica ,destul de scumpa si terenul sa poata fi irigat.deja si in romania exista fermieri care produc astfel de ceapa.se obtine ceapa si din rasaduri ,ceapa de apa cultivata in special in dimbovita.

#203
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 NOSZTALGIA, on 26th November 2011, 23:04, said:

se poate obtine ceapa direct din samanta ,fara nici o problema,asa se cultiva in toata europa.trebuie sa ai samanatoare pneumatica ,destul de scumpa si terenul sa poata fi irigat.deja si in romania exista fermieri care produc astfel de ceapa.se obtine ceapa si din rasaduri ,ceapa de apa cultivata in special in dimbovita.
Si inaite de "89 se folesea sistemul asta de cultura,  ceapa direct din arpacic pe suprafete mari. Si in gradina  se poate obtine depinde mult de densitatea de semanat si cantitatea de apa.

#204
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011
@ danutz_2009, și eu am semănat semințe de ceapă apoi le-am plantat în grădină când aveau circa 10-15 cm înălțime. S-a dezvoltat normal și a ieșit o ceapă foarte sănătoasă. Anul viitor o să pun doar semințe de ceapă, în felul acesta economisesc mulți bani deoarece arpagicul este destul de scump.

@ anknic, corect se scrie ARPAGIC și nu arbagic.

#205
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
ARPAGÍC s. n. Bulb mic de ceapă obținut din sămânță și care, răsădit, dă ceapa obișnuită. – Din tc. arpacik, bg. arpağic

arpagíc m. ca plantă și n. fără pl. ca marfă (turc. arpağyk, dim d. arpa, orz; bg. arpağik). Un fel de ceapă mică sălbatică și cultivată (állium schoenóprasum). Alt fel de ceapă mică care se întrebuințează ca sămînță, din care se dezvoltă ceapa cea mare. – Și arbagic (Munt.) și (h)arpagică saŭ -cică (est). În Olt. orceag.

Legat de dimensiune.Calibrul depinde si de soi.Nu toate soiurile fac bulbul mare cat pumnul.Si apoi mai sunt calitatile:extra,calitatea 1,calitatea 2 si calitatea 3 .

#206
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 NOSZTALGIA, on 26th November 2011, 23:04, said:

se poate obtine ceapa direct din samanta ,fara nici o problema,asa se cultiva in toata europa.trebuie sa ai samanatoare pneumatica ,destul de scumpa si terenul sa poata fi irigat.deja si in romania exista fermieri care produc astfel de ceapa.se obtine ceapa si din rasaduri ,ceapa de apa cultivata in special in dimbovita.


ceapa de apa si ceapa de apa rosie se cultiva de zeci de ani in buzau de catre sarbi (sau sarbaci cum le zic buzoienii) si o scot din arpagic! nici nu se gandesc sa o scoata direct din samanta (sa-i intrebi...ca mie mi-au zis ca ar iesi kilu 10 lei, nu 2 cat e acuma la cata apa ar trebui sa bage in ea). eu am scris ca se poate, dar cu irigare...ceea ce inseamna costuri economice f.mari, iar la ceapa care se face si numai din ploi...chiar nu vad sensul...si nu vad sensul sa faci rasaduri pt.ceapa cand ai nevoie de rasaduri pt.plantele anuale care chiar nu produc fara rasad.

eu am scos si arpagic si ceapa pe terenul meu fara sa ud niciodata. daca dupa ce am scos arpagicul din pamant l-as fi pus la loc ca sa scot ceapa (sau il lasam acolo daca era pus la distanta propice) trebuia sa ud fix in august cand a fost seceta. asa...le-am scos si am lasat pe terenul ala sa se dezvolte dovlecii :)

#207
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Aseara nu am "corectat" termenul de arbagic .... pentru a nu fi loc de "interpretari"!

Pentru a obtine ceapa din seminte se seamana in septembrie. Se recolteaza tot in septembrie (viitor).
Pentru a obtine arpagic din seminte se seamana in februarie si se recolteaza in iunie.

Pentru un ha sunt necesare 3-4 kg de seminte. In Rep. Moldova pretul este intre 10-20 euro/kg.
Moldovenii au seminte super: din diferite soiuri, bune calitativ, cu certificat de calitate, min 95 %
germinabilitate.
Legat de pretul cepei din seminte....faceti o mica socoteala!
Iau in calcul 5 kg de seminte/ha x 10 euro =50 euro.
Productia pe ha, la ceapa din seminte, tinde la 70-80 t/ha.
Eu iau in calcul 50 t/ha. Cat iese kg de ceapa? Nu prea trece.....de 10 ron!
Toate astea sunt socoteli pe hartie, in practica sunt ..... multe variabile. Dar.... totusi....

Se cultiva ceapa din seminte in Buzau si Arges. Poate si in alte judete....
Cateva kg de seminte/ha se "rezolva" numai cu semanatoare pneumatica si bine reglata.
Cu semanatori mecanice (pentru seminte mici) se ajunge si la 25-30 kg/ha.

Mai departe nu va mai zic nimic.....va trimit la biblioteca!

Numai bine!

#208
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sincer...eu nu cred ca are timp, plus ca ii trebe apa muuulta. plus ca acu' vii cu sept-sept, cand prima oara ziceai sa faca rasaduri primavara...

ca experiment am pus si eu seminte de ceapa (mai degraba am aruncat intr-o groapa intr-un coltisor prin mai o capatana de seminte de la o ceapa care a tinut neaparat sa incolteasca asta primavara si pusa-n pamant nici n-a dat frunze multe ca a si facut floare), azi am cazmaluit locul si era arpagic incoltit(eu ii zic arbagic dintotdeuna...si nu stiam ca sapa se incurca asa tare de semantica). tinut cont ca locul ala a fost udat mult pt.ca s-a intamplat sa fie locul de vinete de fapt, sa zicem mai-sept s-a facut arpagicul, pus inapoi in pamant-sau lasat acolo, prin iulie-aug la anu' scoti ceapa. asa ca nu cred sa aiba timp din sept in sept sa se faca ceapa serioasa...

calculul tau  bun, doar ca n-ai tinut cont de apa (numai apa te va costa o gramada, sa nu mai zicem de instalatie)

nenea ala din buzau cu care am vorbit eu despre ceapa (cu ocazia achizitionarii cepei de apa) mi-a zis ca ei pun primavara samanta, scot arpagicul prin aug si eventual il pun iar prin sept.ca sa scoata ceapa verde. anul urmator pun arpagicul si scot ceapa.

#209
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Daca veti citi ce am scris la pagina 2 in topicul asta, va lamuriti care e din samanta si care e din arpagic.
Daca vreti si tehnologia de cultura, dati un semn si scriu cand oi avea timp.

#210
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

 anknic, on 27th November 2011, 19:04, said:

sincer...eu nu cred ca are timp, plus ca ii trebe apa muuulta. plus ca acu' vii cu sept-sept, cand prima oara ziceai sa faca rasaduri primavara...

ca experiment am pus si eu seminte de ceapa (mai degraba am aruncat intr-o groapa intr-un coltisor prin mai o capatana de seminte de la o ceapa care a tinut neaparat sa incolteasca asta primavara si pusa-n pamant nici n-a dat frunze multe ca a si facut floare), azi am cazmaluit locul si era arpagic incoltit(eu ii zic arbagic dintotdeuna...si nu stiam ca sapa se incurca asa tare de semantica). tinut cont ca locul ala a fost udat mult pt.ca s-a intamplat sa fie locul de vinete de fapt, sa zicem mai-sept s-a facut arpagicul, pus inapoi in pamant-sau lasat acolo, prin iulie-aug la anu' scoti ceapa. asa ca nu cred sa aiba timp din sept in sept sa se faca ceapa serioasa...

calculul tau  bun, doar ca n-ai tinut cont de apa (numai apa te va costa o gramada, sa nu mai zicem de instalatie)

nenea ala din buzau cu care am vorbit eu despre ceapa (cu ocazia achizitionarii cepei de apa) mi-a zis ca ei pun primavara samanta, scot arpagicul prin aug si eventual il pun iar prin sept.ca sa scoata ceapa verde. anul urmator pun arpagicul si scot ceapa.

Uită aici o poză cu rasaduri de ceapă ieșită din semințe.

Attached Files



#211
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 trestie-de-balta, on 27th November 2011, 18:41, said:

Daca veti citi ce am scris la pagina 2 in topicul asta, va lamuriti care e din samanta si care e din arpagic.
Daca vreti si tehnologia de cultura, dati un semn si scriu cand oi avea timp.

daaa! acuma m-am prins si eu ca vorbeau de ceaclama (adica cei care vorbeau ca in europa asa se face), aia e alta ceapa decat aia de arpagic, alta samanta! NU iei samanta de ceapa de arpagic si..smechereste scoti toamna direct ceapa.

deci nu se trece peste arpagic! aia nu face arpagic!

#212
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 anknic, on 27th November 2011, 18:04, said:

sincer...eu nu cred ca are timp, plus ca ii trebe apa muuulta. plus ca acu' vii cu sept-sept, cand prima oara ziceai sa faca rasaduri primavara...

ca experiment am pus si eu seminte de ceapa (mai degraba am aruncat intr-o groapa intr-un coltisor prin mai o capatana de seminte de la o ceapa care a tinut neaparat sa incolteasca asta primavara si pusa-n pamant nici n-a dat frunze multe ca a si facut floare), azi am cazmaluit locul si era arpagic incoltit(eu ii zic arbagic dintotdeuna...si nu stiam ca sapa se incurca asa tare de semantica). tinut cont ca locul ala a fost udat mult pt.ca s-a intamplat sa fie locul de vinete de fapt, sa zicem mai-sept s-a facut arpagicul, pus inapoi in pamant-sau lasat acolo, prin iulie-aug la anu' scoti ceapa. asa ca nu cred sa aiba timp din sept in sept sa se faca ceapa serioasa...

calculul tau  bun, doar ca n-ai tinut cont de apa (numai apa te va costa o gramada, sa nu mai zicem de instalatie)

nenea ala din buzau cu care am vorbit eu despre ceapa (cu ocazia achizitionarii cepei de apa) mi-a zis ca ei pun primavara samanta, scot arpagicul prin aug si eventual il pun iar prin sept.ca sa scoata ceapa verde. anul urmator pun arpagicul si scot ceapa.
tu vorbesti numai din auzite,ceapa din samanta se cultiva pe mari suprafete ,inclusiv in romania.problema la aceasta cultura este semanatoarea pneumatica care este foarte scumpa[18000 euro una noua].se seamana pe terenuri bine pregatite,modelate si cu posibilitate de irigat.productia este net superioara cepei obtinute din arpagic s-au orceag cum este numit in teleorman,in jur de 40-70t/ha la ceapa din samanta fata de 10-20t/ha la ceapa din arpagic.singurul lucru care este in favoarea cepei din arpagic este gustul mult mai bun ,decat al celei din samanta.

#213
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Este pentru ultima data cand intervin!

Din seminte se poate obtine ceapa in trei moduri:
1. seminte....arpagic....ceapa (necesita 2 ani);
2. seminte puse in sol, toamna devreme.....recoltare dupa 11-12 luni;
3. seminte....rasad facut in primavara.....plantare la loc definitiv.

Cititi ce am scris anterior! Nu interpretati .... dupa cum vreti!

In rest....trestie-de -balta s-a oferit sa va ajute (profitati! detine multa informatie!)!
Sau poate va ajuta si asta: aman.ro

Bafta!

#214
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 NOSZTALGIA, on 27th November 2011, 19:05, said:

tu vorbesti numai din auzite,ceapa din samanta se cultiva pe mari suprafete ,inclusiv in romania.problema la aceasta cultura este semanatoarea pneumatica care este foarte scumpa[18000 euro una noua].se seamana pe terenuri bine pregatite,modelate si cu posibilitate de irigat.productia este net superioara cepei obtinute din arpagic s-au orceag cum este numit in teleorman,in jur de 40-70t/ha la ceapa din samanta fata de 10-20t/ha la ceapa din arpagic.singurul lucru care este in favoarea cepei din arpagic este gustul mult mai bun ,decat al celei din samanta.


e alta ceapa! discutiaa plecat de la: am samanta de ceapa de arpagic, pot sa sar peste arpagic si sa obtin direct ceapa? cineva a zis ca da...eu am zis ca ma indoiesc!

 danutz_2009, on 27th November 2011, 19:18, said:

Este pentru ultima data cand intervin!

Din seminte se poate obtine ceapa in trei moduri:
1. seminte....arpagic....ceapa (necesita 2 ani);
2. seminte puse in sol, toamna devreme.....recoltare dupa 11-12 luni;
3. seminte....rasad facut in primavara.....plantare la loc definitiv.

Cititi ce am scris anterior! Nu interpretati .... dupa cum vreti!

In rest....trestie-de -balta s-a oferit sa va ajute (profitati! detine multa informatie!)!
Sau poate va ajuta si asta: aman.ro

Bafta!


nooo

ceapa ceaclama: se seamana samanta toamna sau primavara si se recolteaza ceapa toamna
ceapa obisnuita: anul1 se seamana samanta primavara, vara se scoate arpagicul, anul2: se planteaza primavara arpagicul, in aug se scoate ceapa. intermdiar din arpagic mai scoti o ceapa verde.
ceapa esalota: se pune o cepsoara primavara in pamant si in aug scoti vreo 4-7 cepsoare.

iti urez succes in a scoate intr-un an ceapa din samanta de ceapa obisnuita!

LE: lasa tu arpagicul ala obtinut din seminte puse toamna prea mult in pamant...sa vedem daca il mai gasesti (de ce crezi ca se scoate si se replanteaza?)

Edited by anknic, 27 November 2011 - 19:29.


#215
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
ceapa ceaclama: se seamana samanta toamna sau primavara si se recolteaza ceapa toamna
ceapa obisnuita: anul1 se seamana samanta primavara, vara se scoate arpagicul, anul2: se planteaza primavara arpagicul, in aug se scoate ceapa. intermdiar din arpagic mai scoti o ceapa verde.
ceapa esalota: se pune o cepsoara primavara in pamant si in aug scoti vreo 4-7 cepsoare.

Ai iutat de ceapa de apa de care ai tot vorbit azi... cum se obtine.

#216
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 adriano1978, on 27th November 2011, 21:02, said:

ceapa ceaclama: se seamana samanta toamna sau primavara si se recolteaza ceapa toamna
ceapa obisnuita: anul1 se seamana samanta primavara, vara se scoate arpagicul, anul2: se planteaza primavara arpagicul, in aug se scoate ceapa. intermdiar din arpagic mai scoti o ceapa verde.
ceapa esalota: se pune o cepsoara primavara in pamant si in aug scoti vreo 4-7 cepsoare.

Ai iutat de ceapa de apa de care ai tot vorbit azi... cum se obtine.


habar nu am ca n-am pus decat esalota si de arpagic (esalota am scos anul asta 20 de kile si din arpagic 50). nenea ala din buzau de la care am luat ceapa rosie de apa mi-a zis ca el o scoate din arpagic. m-o fi mintit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate