Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#19
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cand te duci la vara la mare, uita-te si pe stanga si pe dreapta dupa ce treci de Medgidia si de lanurile de piersici, si o sa vezi cat vezi cu ochii lanuri de ceapa, pe teren modelat, cu straturi de 1 m latime si lungime cat cuprinde... Terenul ingrasat, erbicidat preemergent, erbicidat postemergent cel putin o data, irigat la greu.
Bio nici nu merge, ca nu ai o gramada de chinezi sa pliveasca atata ceapa.

#20
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteureur, on 8th March 2010, 17:45, said:

Am vazut (si mi-am luat) anul asta intr-un cont de incepe cu horn, are la saculeti cu 10 bulbi, mi-am luat vreo 2, la anul o sa am o tarla...


Spre deosebire de Sulla, care a fost prefectul Romei, prazul chiar e un soi de ceapa, ca si ceapa decorativa de altfel...

Cu tot respectul pentru eruditia dovedita ... noi vorbeam de ceapa ... hai sa nu bagatelizam cultura cepei amestecand aici personaje controversate ca pretorele de mai sus ... :P
Deci pentru cultura cepei comune de consum in forma uscata exista doua metode mari si late ori din samanta ori din arpagic ... am inteles bine ?
Metoda cu samanta pare a fi apanajul marilor cultivatori pentru ca presupune erbicidare si mecanizare.
Deci pentru noi astia eco-bio ramane arpagicul ... corect ?

#21
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
dar daca vrei sa o produci exclusiv in gospodarie trebuie sa produci si arpagicul ...

pare interesanta si esalota aia, dar de unde sa o iei ? si nici nu prea mi-e clar: se zice ca ustura mai tare, dar ca e mai dulce. merg astea 2 impreuna ?

#22
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 18:26, said:

dar daca vrei sa o produci exclusiv in gospodarie trebuie sa produci si arpagicul ...

pare interesanta si esalota aia, dar de unde sa o iei ? si nici nu prea mi-e clar: se zice ca ustura mai tare, dar ca e mai dulce. merg astea 2 impreuna ?

Eureur ne-a zis-o pe sleau ca a luat din Hornbach ... saculet cu 10 bulbi. Eu imi amintesc acum ca a facut Jamie o tocana la care a pus esalota in loc de ceapa ... era mica cat o castana si cu foile inchise la culoare ... si el zicea ca e foarte dulce.

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai atunci sa ma uit si eu prin H...   doar sa aiba capacitate de incoltire, caci cine stie ce marfa si de pe unde o aduc ...

#24
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 18:38, said:

pai atunci sa ma uit si eu prin H...   doar sa aiba capacitate de incoltire, caci cine stie ce marfa si de pe unde o aduc ...

Nu prea sunt tzepari nemtii.

#25
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
stai asa. dar Horn... are produse alimentare ????

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 19:00.


#26
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Neamuri de ceapa, ce si cum.....

1. ceapa comuna -Allium cepa-
  ceapa din arpagic care e trienala, ceapa ceaclama si ceapa de apa care sunt bienale.
  cea din arpagic are nevoie de 110-130 de zile si e superioara calitativ celorlalte la pastrarea pentru iarna.
  ceapa ceacla, cea care se seamana direct, are nevoie de 130-150 zile si in sistem casnic nu se cultiva.
  ceapa de apa are nevoie de 150-170 zile. implica mai multa munca, se seamana la brazda si se planteaza la locul de
  cultura dupa 40-50 de zile.

2. ceapa de Egipt sau ceapa Rocambole cum i se mai zice.  Allium cepa f. proliferum
    e perena, dureaza 7-8 o cultura, iese inaintea cepei comune, nu face seminte ca cea comuna, ci bulbili aerieni ca
    usturoiul.

3.  ceapa esalota, vlasita, ceapa hasme, hagima sau ascalona, dupa denumiri.  Allium ascalonicum.
    se poate trata ca si cultura perena sau anuala.
    bulbii au o foarte buna capacitate de pastrare si sunt mai iuti. asta infrateste ca usturoiul, pui un bulb si el face 3-5-25
    de frati.

4.  ceapa de iarna, ceapa cioreasca sau cepsoara.  Allium fistulosum
     cultura se face prin seminte semanate direct, prin rasad sau prin despartirea tufei.
     la noi nu stiu daca se mai cultiva

5.  ceapa margaritar sau rakkyo.  Allium ampeloprasum
     se cultiva pentru frunzele verzi si bulbii mici care arata ca arpagicul. asta e celebru la conserva in otet.
     are aceeasi tehnologie ca si cea esalota.

6.  ceapa de tuns.  Allium schoenomprasum
     se cultiva pentru frunzele fine folosite la ornamentarea aperitivelor sau ca planta floricola.
     cultura dureaza 4-5 ani
  

7. ceapa chinezeasca   Allium tuberosum
    asta nu se cultiva la noi, ci la aia mici, multi si fante in loc de ochi. :arigato:


Cam multa ceapa si mai e, dar nu la noi.

#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
a sosit @trestie . se simte !    :first:


a propos, te intreb si pe tine: ai vazut pe undeva esalota ?

#28
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 18:59, said:

stai asa. dar Horn... are produse alimentare ????

M-am intors din Hornbach cam acu' doua ore ... am luat esalota ... 10 cepe la 12 RON ... pret de bar de noapte ... dar eram curios ... si niste arpagic foarte ciudat la 500 g 4,9 RON cam 50-60 bulbi mici si alungiti ca o ceapa de apa in miniatura. Aveau vre- 4-5 feluri de arpagic ... toate provenienta Nemtia.
Ce m-a lasat cu gura cascata ... dar nu a durat prea mult mirarea ca eram cu wife si m-a luat pe sus de-acolo ... la pomii fructiferi adusesera niste dracii nemtesti ... meri, un soi de care nu am mai auzit care costa 56 RON puietul ... si pareau d'aia de vigoare mica spre foarte mica ... dar erau tot cu radacinile ambalate ca si cei de 13 RON romanesti/unguresti. O sa mai studiez problema maine cand o sa ma duc singur sa am ragaz sa casc gura si sa-i intreb pe oamenii de'acolo ce si cum cu pomii nemtesti.

#29
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 8th March 2010, 23:31, said:

M-am intors din Hornbach cam acu' doua ore ... am luat esalota ... 10 cepe la 12 RON ...
cat ???   :w00t:   da-s poleiti, sau ce-au ?





la ce raion ai gasi ceapa? la bulbi de flori ? pana la urma poate bag si eu mana in buzunar si iau esalota; prea mi-a facut pofta @eureur; da sa vad cand oi mai ajunge pe la Buc.

arpagicul ala are si el o poza, ceva pe punga ? se vede cum iese ceapa ?

pomii s-ar putea sa fie columnari, din cei pitici; astia sunt scumpi.

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 23:38.


#30
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 8th March 2010, 23:37, said:

cat ???   :w00t:   da-s poleiti, sau ce-au ?





la ce raion ai gasi ceapa? la bulbi de flori ? pana la urma poate bag si eu mana in buzunar si iau esalota; prea mi-a facut pofta @eureur; da sa vad cand oi mai ajunge pe la Buc.

arpagicul ala are si el o poza, ceva pe punga ? se vede cum iese ceapa ?

pomii s-ar putea sa fie columnari, din cei pitici; astia sunt scumpi.

Am fost la masina si am recuperat pungile cu ceapa ... sunt fix 18 bulbi mici cam cat o nuca in punga de esalota. Pe eticheta scrie ca sunt importati de Hornbach de la tzutzu GMBH ... dar pe spatele etichetei scrie ceva de genul Golden Gourmet ... Ursprungsland Holland ... si niste indicatii de plantare in luna a III-a la 20 cm intre plante si la adancimea de 3 cm. La celelalte nici o indicatie de plantare.
Pomii nu erau columnari ... aveau doua trei crengi de schelet formate ... doar ca erau de max 1,5 m inaltime si subtiri cat un creion.

#31
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View Postmasterd6ib6, on 8th March 2010, 17:07, said:

Stai asa ... ce-are prazul cu prefectura ?
Nu e alta leguma ?

View Postmasterd6ib6, on 8th March 2010, 18:21, said:

Cu tot respectul pentru eruditia dovedita ... noi vorbeam de ceapa ... hai sa nu bagatelizam cultura cepei amestecand aici personaje controversate ca pretorele de mai sus ... :P
Cu tot respectul, citatele arata ca tu ai introdus "personajul controversat" in discutie... Eu doar ti-am atras atentia ca spre deosebire de praz, care nu are legatura cu prefectura, Sulla se asociaza foarte usor cu prefectura :naughty:  :P

#32
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Posttrestie-de-balta, on 8th March 2010, 21:53, said:

4.  ceapa de iarna, ceapa cioreasca sau cepsoara.  Allium fistulosum
     cultura se face prin seminte semanate direct, prin rasad sau prin despartirea tufei.
     la noi nu stiu daca se mai cultiva
La noi se mai cultiva si acum pentru ca frunza creste inaintea celei de ceapa normala.
E buna ca e foarte timpurie, dar ca gust lasa de dorit, sau poate ca nu-mi place mie...

Edited by green_waves, 09 March 2010 - 11:49.


#33
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteureur, on 9th March 2010, 10:49, said:

Cu tot respectul, citatele arata ca tu ai introdus "personajul controversat" in discutie... Eu doar ti-am atras atentia ca spre deosebire de praz, care nu are legatura cu prefectura, Sulla se asociaza foarte usor cu prefectura :naughty:  :P

:notangel:

Prof. Dr. Indrea, in Cultura Legumelor (Ed. Ceres), spune ca esalota face 8-15 bulbi sau mai multi de 30-50 g fiecare si ca fiecare bulb va forma 10-15 frunze fara a dezvolta tulpini false. Are cerinte mari fata de umiditatea solului si prefera soluri mijlocii cu fertilitate ridicata. Daca e plantata in toamna (e foarte rezistenta la ger -200 C) se recolteaza primavara pentru ceapa verde si in iunie pentru ceapa uscata. Daca e plantata primavara se recolteaza pentru ceapa uscata in iulie august. Productie estimata de 15-20 t/ha la o densitate de plantare de 800-1200 kg/ha bulbi.

Adica pui 1 kg si scoti 10 kg ... cu apa la greu si cu plivit si cu sapat si cu ... recoltat la dimensiuni nu prea generoase.
Ok ... vom testa anul asta ... cum se potoleste vaju' o pun la Valeni.
500g ... 18 bulbi x 20 cm inseamna un rand de 4 m sau doua de 2 m sau patru de 1 m. Deci o sola de 1 m2... de pe care ar trebui sa iasa 5 kg de ceapa esalota ... cel putin.

#34
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
@master, cand am fost eu, aveau doua soiuri, asta de spui tu, cu bulbii mici, si mai aveau un soi, cu bulbii mai mari (aproape dubli) si lunguieti - cam ca cea de apa - eu din ala mi-am luat. Din asta cu bulbi mici am mai avut, asa cum am spus intr-un post anterior, si am renuntat la ea exact din acest motiv.
Iti recomand sa-i raresti (sa recoltezi cam 1/3 sau 1/2 din bulbii din fiecare cuib pentru ceapa verde, daca ii lasi pe toti la cuib vei obtine bulbii cam trei sferturi din dimensiunea initiala - la marimea celor pe care ii ai acum, vei obtine ceva gen arpagic.

N-or sa-ti iasa 5 kg, dar vreo 3-4 kg ies sigur.

Edited by eureur, 09 March 2010 - 12:25.


#35
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
hai ca pe mine m-ati pierdut pe drum. am inteles de la @masterd ca a luat ceapa esalota SI niste bulbi mici si alungiti
@eureur - tu de care vorbesti pana la urma ? nu de alta, dar daca oi ajunge in timp util pe acolo, mi-as lua si eu esalota.

#36
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Vorbeam de esalota, aveau doua soiuri, unul mai mare si alungit, culoare galbui, altul mai pricajite, culoare maro.
Am vazut si arpagicul, mi s-a parut cam ciudat, n-am luat, poate la anu' dupa ce va luati voi si ne dati feedback.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate