Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Vine EURODOCSIS 3 ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
580 replies to this topic

#19
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Dar tot nu inteleg ce legatura are ce trage rtc la blocurile noi si ce nu, sau ce face rds! Nu am deschis acest topic sa va laudati: "uite ce net tare am eu"!

#20
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002

View PostPORTOCAL, on 5th March 2010, 08:15, said:

Ni s-a spus ca vin cu fibra optica direct pana in apartament si ca asta este solutia pe care merg in locurile unde nu au deja infrastructura.

Asa o fi dar pentru restul unde exista retea RTC ...
Cu atat mai mult UPC trebuie vina rapid eu DOCSIS 3.

#21
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003

View PostFlorin64x, on 4th March 2010, 21:27, said:

la mine merge cu 100% din cat ar trebui :) sunt un norocos ce sa zic...  :naughty:
Count me in too. :)
Si inca nu sunt "modernizat". :P
Spre surprinderea mea noul µTorrent 2.0.1 beta merge full. Am renuntat la Halite.

#22
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007
.. si aici de la ultima mica marire, merge mai bine, mereu prind 16-18 down iar up ca intotdeauna sta la maxim cu externul. Din ftp prind si 22, extern!!
In mod categoric una din problemele  de viteza pe torrenti este cat lasa liber up-ul seederii. Nu scuza in totalitate upc de probleme cu alti useri, dar trebuie tinut cont si de asta. In fond e o problema de civilizatie cu cei care doar vor sa ia.

#23
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Eu am avut ab de 24mb/s si am renuntat, trecand pe 12mb/s. Motivul e ca ca plateam degeaba  24 pentru ca nu mergea mai mult de 17mb/s.
Nu am retea modernizata, cu toate ca echipele de interventia imi tot spuneau ca e cea mai beton retea UPC din tara. Cu toate astea ultima data cand a fost schimbat vreun cablu pe strada mea a fost prin 2002-2004. (Stau in Timisoara).
Este prematur sa vorbim de docsis 3, eu cred ca nu vor arunca decat un abonament Fiber power, de  max. 60mb/s cu un pret de 90-100 ron+TVA. Cred ca cei mai multi useri vor proveni tot din clientii existenti care vor migra la un serviciu mai scump. Parerea mea!
Sa nu uit, comparatia UPC vs RDS e total inutila si se faca pe baza unor tehnologii diferite, care provin din perioade diferite pentru ceea ce inseamna avansul tehnologic si dezvoltarea comunicatiilor. Idem UPC vs RTC.

#24
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007
Preturile nu au cum sa creasca, piata a impus-o! Se vor mari de cca 4 ori vitezele ca pe vremuri. Sper doar ca si Up. Acum se cunoaste, fiecare cu ce il doare. Mai sper ca daca sunt cautati si va fi posibil in cazul meu, trecerea la ce va fi sa fie cat mai rapida si nu dupa luni de zile.
Se doreste in mod sigur adaugarea a unu sau 2 abo pe langa ce exista. Cred ca va fi un numar de 5 dupa ceea ce ofera si in alte tari.

#25
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postmuc_cel_mic, on 5th March 2010, 11:41, said:

Eu am avut ab de 24mb/s si am renuntat, trecand pe 12mb/s. Motivul e ca ca plateam degeaba  24 pentru ca nu mergea mai mult de 17mb/s.
Nu am retea modernizata, cu toate ca echipele de interventia imi tot spuneau ca e cea mai beton retea UPC din tara. Cu toate astea ultima data cand a fost schimbat vreun cablu pe strada mea a fost prin 2002-2004. (Stau in Timisoara).
Este prematur sa vorbim de docsis 3, eu cred ca nu vor arunca decat un abonament Fiber power, de  max. 60mb/s cu un pret de 90-100 ron+TVA. Cred ca cei mai multi useri vor proveni tot din clientii existenti care vor migra la un serviciu mai scump. Parerea mea!
Sa nu uit, comparatia UPC vs RDS e total inutila si se faca pe baza unor tehnologii diferite, care provin din perioade diferite pentru ceea ce inseamna avansul tehnologic si dezvoltarea comunicatiilor. Idem UPC vs RTC.

Pai vorbim de viteze si de preturi.
De acord ca sunt alte tehnologii, insa pana la urma noi tot cu aceeasi bani platim pentru un serviciu.
Daca UPC doreste sa ramana pe coaxial care este prost si instabil este cu siguranta alegerea lor, insa la fel de adevarat este ca acolo unde exista si o alta optiune, consumatorii vor alege o ofera calitativ superioara. Cum este cazul meu cu Romtelecom.
Ca sa va mai dau un exemplu: astazi am aflat ca nu numai modemul se desincronizeaza ci si set top boxul!!!
Vine o echipa astazi sa vada.
UPC este un brand care are o imagine f proasta si este f greu sa schimbi perceptia vizavi de serviciile acestei companii.

#26
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Daca vor implementa docsis 3, automat o sa schimbe si modemurile? Sau la abonamentul medium o sa ramana pe docsis 2, si ce va fi peste medium va fi pe docsis 3?

#27
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View PostPORTOCAL, on 5th March 2010, 12:00, said:

Pai vorbim de viteze si de preturi.
De acord ca sunt alte tehnologii, insa pana la urma noi tot cu aceeasi bani platim pentru un serviciu.
Daca UPC doreste sa ramana pe coaxial care este prost si instabil este cu siguranta alegerea lor, insa la fel de adevarat este ca acolo unde exista si o alta optiune, consumatorii vor alege o ofera calitativ superioara. Cum este cazul meu cu Romtelecom.
Ca sa va mai dau un exemplu: astazi am aflat ca nu numai modemul se desincronizeaza ci si set top boxul!!!
Vine o echipa astazi sa vada.
UPC este un brand care are o imagine f proasta si este f greu sa schimbi perceptia vizavi de serviciile acestei companii.
Ai partea ta de dreptate.

View Postdc2shit, on 5th March 2010, 12:02, said:

Daca vor implementa docsis 3, automat o sa schimbe si modemurile? Sau la abonamentul medium o sa ramana pe docsis 2, si ce va fi peste medium va fi pe docsis 3?
Pentru cei care vor abonamente docsis 3 atunci obligatoriu sunt necesare modemuri compatibile docsis 3. Nu este necesar sa schimbe toate modemurile! Doar la cei care vor abonamente cu viteze docsis 3.

#28
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
unele modele se upgradeaza prin update de soft..  :OK:

#29
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postlafayette, on 5th March 2010, 12:26, said:

unele modele se upgradeaza prin update de soft..  :OK:

Nu este adevarat. Modemurile existente nu sunt compatibile DOCSIS 3!
Este ca si cand ai vrea sa folosesti un telefon pe reteraua 3G desi el nu suporta decat GSM.
Uitati-va pe site-urile producatorilor de modemuri (Cisco-Scientific Atlanta, Motorola, Arris) si veti vedea ca sunt putine modele care suporta DOCSIS 3 si nu sunt cele folosite in prezent de UPC!

Edited by PORTOCAL, 05 March 2010 - 12:57.


#30
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostPORTOCAL, on 5th March 2010, 12:51, said:

Nu este adevarat. Modemurile existente nu sunt compatibile DOCSIS 2!

Serios?  :confuzzled:  si cum merg acum?

Edited by lafayette, 05 March 2010 - 13:02.


#31
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postlafayette, on 5th March 2010, 12:54, said:

serios? si cum merg acum?

Docsis 3 am vrut sa zic

#32
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostPORTOCAL, on 5th March 2010, 13:06, said:

Docsis 3 am vrut sa zic

aham..banuiam eu....dar era scris, altceva..

#33
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Nu sunt mare fan Upc, ii critic des, dar domnul Portocal am inteles ideea, Rtc e zeu, e cel mai bun. Trage fibra si pana in placa de retea, aaa da numai la blocuri.... casele sunt uitate.... aaa si inca o chestie iar o sa fie disponibil ca vdsl! Si daca sunt asa de buni de ce se plang vecinii mei din strada ca le cade la fiecare furtuna internetul? Si de ce suna degeaba la Romtelecom ( ca nu or rezolvat de 1 luna problema, or zis ca e prea veche reteaua)? Si de ce vine vecinu la netul meu atat de jalnic sa isi verifice email-ul?
Daca e asa de roz, cat de modernizata e reteaua Rtc din tara? Cate persoane or disponibilizat recent?
Sorry de offtopic, dar deja e enervant!

Edited by dc2shit, 05 March 2010 - 17:27.


#34
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postdc2shit, on 5th March 2010, 17:23, said:

Nu sunt mare fan Upc, ii critic des, dar domnul Portocal am inteles ideea, Rtc e zeu, e cel mai bun. Trage fibra si pana in placa de retea, aaa da numai la blocuri.... casele sunt uitate.... aaa si inca o chestie iar o sa fie disponibil ca vdsl! Si daca sunt asa de buni de ce se plang vecinii mei din strada ca le cade la fiecare furtuna internetul? Si de ce suna degeaba la Romtelecom ( ca nu or rezolvat de 1 luna problema, or zis ca e prea veche reteaua)? Si de ce vine vecinu la netul meu atat de jalnic sa isi verifice email-ul?
Daca e asa de roz, cat de modernizata e reteaua Rtc din tara? Cate persoane or disponibilizat recent?
Sorry de offtopic, dar deja e enervant!

Ei lasati, ca unde ajunge RTC sa dea net, UPC nici nu viseaza.

#35
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007

View PostPORTOCAL, on 5th March 2010, 20:37, said:

Ei lasati, ca unde ajunge RTC sa dea net, UPC nici nu viseaza.

Si la ce viteze ofera netul si la ce preturi (mai ales la sate... ca tu zici de sate). Si ofera pe sarma vechi de 20 de ani! :thumbdown:

#36
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postdc2shit, on 5th March 2010, 21:07, said:

Si la ce viteze ofera netul si la ce preturi (mai ales la sate... ca tu zici de sate). Si ofera pe sarma vechi de 20 de ani! :thumbdown:

Sa ofere si UPCul daca poate! :thumbdown:
Am uitat, n-au cum, ca nu baga cablu la sat.  Multa bataie de cap...
Dar cine stie, poate merg la cucietii din deal cu docsis 3 ce spui?
Ah, am uitat, nu au asa ceva nici macar in Bucuresti :nonobad:

Edited by PORTOCAL, 05 March 2010 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate