Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#325
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthoria66, on 04 martie 2013 - 12:52, said:

Acuma, depinde: daca vrei sa devii permaculturist, trebuie sa inveti sa fii prieten cu paduchii de gaina, si impreuna (matale, orataniile, paduchii, plantele utile si buruienile) sa traiti intr-o mare armonie.

asta-i taaaare. :) da' cred ca o sa las pe altii sa experimenteze...

#326
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
sal, sper ca ma postat bine aici...
nu reusesc sa scap de soriceii care si-au facut o adevarata retea subterana intr-o voliera de 5m2  in care am 2+1 gainuse credli.
nu pot folosi capcane, lipici sau otrava ca sa nu cada gainusele victime, iar aparatele cu ultrasunete si unde electromagnetice sunt abureli, cel putin asta am constatat eu!
are cineva o solutie viabila sa scap si eu de soricei ca ma gandesc ca le afecteaza si pe gainuse atata timp cat soriceii se 'scalda' in hranitoarea automata (pasarile stau singure, le vizitez doar in weekend sau ocazional)?
anii trecuti, in special in octombrie, mai erau vizitate volierele mele de soricei, dar ocazional, anu asta insa e plin de soarec...
multumesc, manu.

#327
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Faci niste incinte din PVC de canalizare, cu un grilaj de sarma la capete, prin care sa nu poata intra pasarile. Acolo pui bucati de carton cu lipici pentru soareci. Lipiciul este non-toxic.

#328
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Posthoria66, on 15 decembrie 2014 - 22:51, said:

Faci niste incinte din PVC de canalizare, cu un grilaj de sarma la capete, prin care sa nu poata intra pasarile. Acolo pui bucati de carton cu lipici pentru soareci. Lipiciul este non-toxic.

buna idee, multumesc mult!

#329
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Este prima mea postare pe acest forum, pe care, recunosc, nu l-am citit cap-coada.
Cresc (si) eu iepuri si gaini, pentru consumul familiei. Am incercat sa le fac conditii de trai decente, spun asta deoarece am curtea mica si nu pot lasa pasarile libere prin gradina. Cu toate astea cotetele sunt din beton, igienizate de 2 ori/an, padocul acoperit, asternutul format din talas de rasinoase, strat consistent. Hrana si apa la discretie, cea din urma in sistem automat. Rezultate, cum este normal, pe masura, adica carne si oua din belsug.
Drept rasplata pentru ce am citit/invatat de pe acest topic va prezint un filmulet cu mica mea automatizare de la usita dintre adapost si padoc, asta pentru ca are legatura cu titlul forumului.
Numai bine si promit sa citesc tot de pe aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tenUT4Q9Co0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#330
Italktome

Italktome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.01.2015

View Posthoria66, on 15 decembrie 2014 - 22:51, said:

Faci niste incinte din PVC de canalizare, cu un grilaj de sarma la capete, prin care sa nu poata intra pasarile. Acolo pui bucati de carton cu lipici pentru soareci. Lipiciul este non-toxic.

Unde se pun incintele? Oriunde in voliera?

#331
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostItalktome, on 10 ianuarie 2015 - 11:31, said:

Unde se pun incintele? Oriunde in voliera?
In general pe laterale, langa pereti. Rozatoarele au in general tendinta sa circule pe langa pereti, nu prea le plac spatiile deschise.

#332
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte
dar am vazut ca anumiti forumisti ,ca sa zic asa, se plang pe acest topic cum ca nu ar fi bine ca inaripatele sa se tarasca prin noroaie si nici sa nu primeasca mancarea pe jos

pai bai fratilor , asa au trait ele de cand le-a domesticit omul de vreo 500 de ani incoace ("The chicken reached Europe (Romania, Turkey, Greece, Ukraine) about 3000 BC"  https://en.wikipedia.org/wiki/Chicken )

sa va mai zic o chestie anumiti sateni le lasa libere prin curte , va dati seama ce inseamna asta ? sa scurme ele prin pamant dupa rameeee (iaaaacc ) si mai si mananca boabeeeee (care sunt foaretee nociiiive )

nu mai pot , o sa trec pe o cura de pui din comert , care a stat intr-un cotet si au bagat prafuri cu streoizi ca sa creaza repede si nu au nici-un fel de anticopri in ei ca de au luat toate vitaminele posibile si imposibile din pastilele alea care i le-au dat aia in faina pe care o mananca
ah si sa nu uit au ratia de somn redusa ca sa creasca repede , deci sigur is mai buni decat aia stati cu "picioaere tarate prin noroaie , vai vai de ei  "

#333
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Se prea poate sa ai dreptate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te superi asa rau.
Poate unii dintre noi, printre care si eu, nu avem spatiul si noroiul necesar prin care sa umble bietele pasari dupa rame, care dupa parerea mea, ramele, sunt mai utile la pescuit decat in gusa gainii...

#334
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Poti sa le cresti cum vrei, ia incearca vreo 5 ani si vorbim dupa aia.


#335
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgcosmin2, on 08 martie 2016 - 17:15, said:

...nu ar fi bine ca inaripatele sa se tarasca prin noroaie...
Noroaiele alea daca sunt reci (combinate si cu ceva lapovitza...), in special la tineret produc scaderea imunitatii prin vasoconstrictie periferica (scade aportul sanguin de imunitate celulara si umorala) si "ridica capul" tot felul de infectii.

Quote

....si nici sa nu primeasca mancarea pe jos...
Daca "pe jos"-ul acela este comun si cu alte specii, care mai si defeca acolo, se va produce o infestare parazitara lejera, si chiar se vor transmite infectii pe cale digestiva.

#336
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Cutii o trăsnaie; UE ar vrea "la inițiativa a 1 mil. de cetățeni" să elimine cuștile pentru animale...Va dați seama cat o sa crească prețul la carne ouă etc?! Ecopopocomuniștii ăștia o să ne bage in foame și în frig garantat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate