Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Instalatie mica producere biogaz

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vale72

vale72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2010
ma intereseaza daca este posibil sa intilnesc pe cineva care a construit o instalatie produs biogaz si care functioneaza de ceva timp pentru a-mi explica mai multe detalii referitoare la volum,cantitatile de ingrediente si altele.Am o micro ferma in zona Olteniei compusa din patru vaci de lapte,vitei,trei porci,gaini,curci.M-ar interesa daca pot produce suficient biogaz pentru nevoile familiei mele.As vrea sa fac o instalatie care in mare parte sa fie sub nivelul pamintului.

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ce inseamna nevoi?
- gatit
- si apa calda
- si caldura

Pentru gatit sigur iti ajunge, pentru aport la apa calda ramane de vazut, pentru incalzirea casei iarna sigur nu.

Edited by blimpyway, 28 February 2010 - 11:47.


#3
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ba se poate ca biogazul sa asigure caldura si apa menajera intr-o locuinta . Dupa cate am citit, trebuie sa ai mai multe instalatii (butoaie de tabla
sau gropi betonate izolate termic ). Fiecare instalatie tine cam 3 saptamani si trebuie sa ai alta pregatita cand in una a terminat de produs gaz sa te cuplezi la alta, sa produci tot timpul.
Cauta pe net sau mai gasesti niste articole in revistele Tehnium din anii '70 sau '80. Bafta la cautat!

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
s-o putea da nu cu patru vaci trei porci si-o gaina. Mai ales iarna cand e rece si bacteriile se lenevesc.


L.E.
Aici un calculator pt. estimarea productiei  in echivalent metri cubi de metan pe an: http://www.anaerobic..._calculator.php

O vaca de lapte: 104mc
Vitel: 42mc
Porc la ingrasat: 40mc
Gaina ouatoare: 9mc

Dar cifrele sunt foarte relative, calculele se refera la ferme  intensive, productia variaza de la o saptamana la alta, iarna trebuie asigurata temperatura ridicata a reactorului a.i. se pierde o parte importanta din caldura produsa.

Edited by raduk, 02 March 2010 - 07:27.


#5
alexsilasi

alexsilasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.12.2010
da de stiut instalatia de biogaz da un randament f foarte bun si eu sunt interesat in asa ceva sa vedem daca este cineva ce detine asa o instalatie sa ne spuna de randament  si eu sunt in cautare de alternative    


specific detin o ferma de pui si cantitatea de "gunoi" este semnificativa   ca sa vezi ce miros degaja dupa depozitare la groapa :naughty:

#6
DonGigi5

DonGigi5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2011
Din cate am aflat o parte semnificativa a gazului produs in astfel de instalatii este CO2. Stie cineva cum se separa CO2 de restul? Multumesc anticipat!

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai ce te incurca, nu poti sa-l arzi cu co2 cu tot?

#8
DonGigi5

DonGigi5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2011
Dar totusi exista vreo  posibilitate de a le separa?

#9
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai depinde ce vrei, ai spus ca vrei sa separi CO2-ul da nu a fost clar daca vrei sa-l colectezi separat sau pur si simplu sa scapi de el. Cel mai simplu si mai costisitor mod de a scapa de CO2 este sa treci gazul printr-un butoi cu bucati de var. Var stins merge sigur nu stiu daca si nestins. Sau sa barbotezi gazul prin lapte de var.

E oarecum scump ca la fiecare metru cub de biogaz se consuma o cantitate de var ce se transforma in carbonat de calciu ce trebuie inlocuit.

Acu depinde la ce vrei sa folosesti gazu, daca vrei sa-l arzi in motor tre sa elimini si hidrogenu sulfurat care poate sa corodeze motorul.  Daca vrei sa produci CO2 poate nu-i asta cea mai buna metoda.

#10
DonGigi5

DonGigi5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2011
Scopul meu nu este obtinerea CO- lui, ci a unui gaz cat mai combustibil care la nevoie sa poata fi magazionat.

#11
DonGigi5

DonGigi5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2011
Incerc sa reformulez! Exista vreo modalitate prin care se poate magaziona biogazul nefolosit cu sau fara CO2?

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cel mai simplu si sigur e sub clopot plutitor pe apa, la presiune mica. Undeva afara desigur.

#13
DonGigi5

DonGigi5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.02.2011
intr-adevar, clopotul este cel mai simplu si cel mai sigur, dar e o solutie pentru perioade relativ foarte scurte, pt ca poti magaziona doar 20-50-100 L de gaz care mai are si CO2 in compozitie. Daca am putea separa CO2-ul de restul, aproape ca am dubla eficienta clopotului.....Uzinele mari de biogaz cum procedeaza in legatura cu magazionarea si separarea Co2-ului?

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cred ca sunt multe "uzine" cu clopot. Pentru ca nu-l fac separat ci cat bazinul de fermentare, pus direct peste acesta. Un butoi intr-adevar e cam mic.  La bazinele alea care-s la suprafata ca niste rezervoare mari cilindrice pe sol (nu ingropate) nu incurca pe nimeni clopotul care se ridica si coboara.

Nu stiu daca merge facut ceva mai mare ca un "sac" sau balon din folie de iaz cu gura  peste un cerc greu care sta scufundat.  Gandeste-te ca nu e nevoie de cine stie ce rezistenta, doar etanseitate si rezistenta la coroziune. Daca e prea mult gaz  acesta scapa in aer pe langa clopot, deci n-ai grija cu suprapresiunile. Fiind fragil, peste clopot e necesar un "foisor" din material usor  (de ex. tabla, osb) care sa-l fereasca de pasari, crengi, copii curiosi cu bete ascutite.

Sistemele astea cu clopot peste bazinul de fermentare, chiar elimina o buna parte din CO2 prin inelul de apa care e pe langa clopot. CO2-ul e mult mai solubil in apa decat metanul si difuzeaza incet spre inel si de acolo in atmosfera.

PS. nu stiu detalii despre cum procedeaza uzinele sa separe CO2-ul, multe nu cred ca-l separa. Daca-i o ferma mare ard gazu si incalzesc un boiler mare sau un puffer de apa calda pentru incalzire.  Am atasat totusi un document, mai gasesti destule pe net in engleza dar s-ar putea ca instalatia sa fie prea complicata ca sa fie mai ieftina decat un clopot mai mare.

ps2 daca vrei sa arzi gazu in motor atunci e important sa elimini hidrogenul sulfurat,ala corodeaza.

Attached Files

  • Attached File  E264.pdf   143.1K   285 downloads

Edited by blimpyway, 23 February 2011 - 20:08.


#15
iqchallenger

iqchallenger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2008
Salut, biogazul contine CO2, metan, sulf, si urme de apa. Exista posibilitati de separare, sau mai bine zis neutralizarea lui cu apa cu var, prin care se trece gazul, si este destul de costisitor avand in vedere ca dupa un timp solutia devine saturata si trebuie inlocuita.
Daca mai aveti intrebari despre biogaz, va astept pe forumul meu Romania Recycle unde este o sectiune dedicata biogazului si productiei lui, si puteti posta intrebati despre biogaz, sau orice alt subiect gasit pe forum si eu o sa raspund in maxim 24 de ore.
http://romaniarecycle.forumotion.eu

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
iqchallenger, succes cu forumul, pare interesant.
Despre eliminarea gazelor nedorite - principalele sunt hidrogenu sulfurat H2S si CO2 - metoda cu apa recicleaza apa, nu consumul de apa e scump ci instalatia in sine. Se barboteaza biogazul prin apa la presiune ceva mai mare care apoi prin depresurizare si prelingere la presiune normala,  in atmosfera, se elimina gazele respective care sunt mult mai solubile in apa decat metanul.
Gazul se curata suficient pentru a permite folosirea in motoare cu combustie interna, la care problema majora nu e CO2-ul ci H2S. CO2-ul e incomod la stocare, ca ocupa aprox. jumatate din capacitatea rezervorului. Proportia de hidrogen sulfurat depinde mult de nivelul de sulf din substantele cu care e alimentat digestorul.

#17
wyruss

wyruss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 11.08.2007

 blimpyway, on 10 aprilie 2012 - 23:14, said:

iqchallenger, succes cu forumul, pare interesant.
Despre eliminarea gazelor nedorite - principalele sunt hidrogenu sulfurat H2S si CO2 - metoda cu apa recicleaza apa, nu consumul de apa e scump ci instalatia in sine. Se barboteaza biogazul prin apa la presiune ceva mai mare care apoi prin depresurizare si prelingere la presiune normala,  in atmosfera, se elimina gazele respective care sunt mult mai solubile in apa decat metanul.
Gazul se curata suficient pentru a permite folosirea in motoare cu combustie interna, la care problema majora nu e CO2-ul ci H2S. CO2-ul e incomod la stocare, ca ocupa aprox. jumatate din capacitatea rezervorului. Proportia de hidrogen sulfurat depinde mult de nivelul de sulf din substantele cu care e alimentat digestorul.

deci pentru eliminarea unei parti din H2S din gaz este deajuns sa il barbotez cu presiune in apa ?, am postat pentru confirmare.

Iar pentru stocare mai cunoasteti alte medode inafar de cele cu clopot ?,, 'se poate comprima si stoca asa?

Edited by wyruss, 06 October 2012 - 22:31.


#18
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
wyruss,
La biogazu facut din fan, H2S e mult mai putin concentrat, in fecale animalu deja a extras mai toata energia din plante si sulful e mai concentrat.

Cu apa am vazut doua chestii - Primul avea o instalatie simpla cu clopot deasupra bazinului de fermentare cu o foarte usoara agitare in bazin. Ideea e ca apa avand contact (in jurul clopotului) cu suprafata aerului se elimina o mare parte din co2 h2s.

Al doilea e tehnologia industriala care e ceva in felul urmator :

biogazul trece printr-un filtru cu prelingere (trickle filter) la presiune. Asta  e in felul urmator - poate fi din pietre sau alt material granulat - de sus se prelinge apa si de jos urca biogazul.  La presiune CO2 si H2S se dizolva mult mult decat metanul in apa. Apoi apa "carbogazoasa" aflata sub presiune e adusa la presiune normala si prelinsa pe alt filtru "spalat" cu aer, in care sunt eliminate gazele cam in acelasi fel cum se intampla cand deschizi si agiti o sticla de apa minerala si apoi apa e recirculata.

La capacitate mica probabil nu e necesara presurizare.
-----------

Gazul se poate si stoca in butelii dar nu stiu daca se merita. Un "clopot" se poate face si din folie groasa de polietilena, daca e acoperit de un foisor sau "cort" care sa-l fereasca de razele soarelui si de intepaturile accidentale. Mi se pare mult mai ieftin, chiar daca e voluminos. Daca faci si eliminarea gazelor  inutile,  capacitatea de stocare creste cu cel putin 50%

Edited by blimpyway, 08 October 2012 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate