Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Instalatie mica producere biogaz

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Nu e cam periculos/complicat/nesigur?

Clopotul trebuie sa fie greu pt ca el se ridica/coboara dislocuind apa (creaza si o mica presiune de stocare)...

Parerea mea e ca pt cantitatea mica de gaz de care vorbim, nu merita de loc "economia". Daca gazul rezultat se poate folosi imediat, poate ar merita. Insa stocare, curatiere, etc... cred ca per cost final iese mai ieftin GPL. Si, indiscutabil mai sigur.

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 sbarsanescu, on 18 octombrie 2012 - 11:34, said:

Nu e cam periculos/complicat/nesigur?

Clopotul trebuie sa fie greu pt ca el se ridica/coboara dislocuind apa (creaza si o mica presiune de stocare)...

Parerea mea e ca pt cantitatea mica de gaz de care vorbim, nu merita de loc "economia". Daca gazul rezultat se poate folosi imediat, poate ar merita. Insa stocare, curatiere, etc... cred ca per cost final iese mai ieftin GPL. Si, indiscutabil mai sigur.

poate fi periculos, dar
- instalatia e afara, nu o tii in casa ca pe butelie
- gazul metan e mai usor decat aerul si cand  scapa se ridica in slavi, unde e mai sigur decat gpl-ul care ramane la suprafata pamantului

da, e mai complicat decat cu butelia.

cantitatile de gaz obtinute pot fi mici sau mari, in f. de cat material ai si cat de mare e digestorul

clopotul nu-i necesar sa fie foarte greu.


pretul... depinde. Instalatia are pret fix. Daca dai bani pe fan balotat (nu il cosesti tu) costul gazului e de vreo 2-3 ori mai mic decat GPL-ul

Se merita? depinde de la caz la caz, poate merita macar incercat. Pretul la GPL si alte "fosile"o sa tot creasca..

#21
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Salut,vroiam doar sa precizez ca hidrogenul sulfurat este extrem de toxic,in cantitati mai mari poate provoca moartea in cateva minute.Miroase a oua clocite,deci daca ti-au pus in practica ideea si o sa simti mirosul asta fugi din casa.Iti sugerez sa nu-ti alimentezi aragazul cu gazul produs de tine ci doar un boiler aflat intr-o camera tehnica sau o incapere separata.Cauta pe wikipedia hydrogen sulfide si citeste de acolo efectele adverse.Safety first

#22
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am vizitat un profesor bătrân care avea acasă o instalație mică de producere biogaz,stocarea gazului o făcea în camere de cauciuc de tractor legate în paralel și contragreutate cu pârghie deasupra acestora,binențeles locul era bine amenajat și aerisit în afara casei lângă hambarul de cereale,sub un umbrar făcut de pomii fructiferi.Posted Image

#23
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ceva simplu...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3th2bcqHbsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
gnedeianu

gnedeianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2011
Salut !
Daca mai sunt persoane interesate de constructia digesoarelor biogaz ieftine/scumpe , pt gospodarie/ferme , cat si incarcare/exploatare rationala , va stau la dispozitie cu informatii/schite/etc. Acum 2 luni am fost in Ro,pe langa Corabia-Olt,unde un primar a invitat la el acasa 8 gospodari de frunte ai localitatii. Dupa ce (gratis) le-am explicat,desenat si recomandat materialele cele mai ieftine pt realizarea unuia "ca sa vada omu' flacara din balegar" am realizat ca imi raceam gura de pomana...(adica sa sap in pamant si sa fac aia,credeam ca ne faci tu si noi stam cu berea in mana si te urmarim!). Asa ca mai bine las involutia intelectuala sa-si urmeze cursul ei spre...primate!
Am colaborat foarte bine cu un domn ce are pensiune in zona Sibiu (nu-i fac reclama,doar spun ca avea nume german) ce crestea porci si vaci pt consumul propriu.Acum incalzeste apa,gateste si are si un motor de la un FIAT 850 pe post de generator electric de rezerva ce merge cu biogaz. Iar ca sa fie traba completa,vrea si 6-8 kw off-grid pt iluminat,lazi frigorifice,tv...

#25
mihaicbs

mihaicbs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2008
salut !
gnedeianu  sunt interesat de domeniul asta si am vazut o multime de solutii si idei dar nu am gasit inca cantitatea care se poate produce intre goliri . poti sa-mi spui macar cu aproximatie la un digestor casnic de   X litri /m3  ai gaz pentru 3 focuri de aragaz sau o centrala termica de 24kw timp de Y zile??

#26
gnedeianu

gnedeianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2011
salut mihaicbs,
x,y...2 necunoscute ce le pot calcula destul de bine (aproximativ). dar cea mai mare necunoscuta este Z !!! ce bagi in digestor??? si de ce vrei sa-l golesti??? nu e mai simplu sa nu-l golesti si sa lucrezi cu el in circuit (pe o parte bagi materia prima si pe alta scoti digestatul...) ofera mai multe informatii !!! mai sunt si alte secrete ce pot influenta pozitiv/negativ productia de biogaz. un simplu bat folosit ca agitator mareste productia cu 5-10%... scrie-mi un mail la [email protected] ,nu prea stau pe forum decat cand sunt liber si nu lucrez. si o intrebare,scuze pt. lipsa de respect: cati bani ai de investit in instalatie? cu cat faci o investitie in materiale mai bune,cu atat vei avea satisfactii mai mari !!! izolarea digestorului pt a mentine cat mai bine temperatura de 32-42 gradeC cum vrei sa o realizezi? pH-ul cum il reglezi ??? independenta energetica costa,dar ai mari satisfactii apoi !!! iar banii investiti ti-i recuperezi cu varf si indesat, si mai ai o mare satisfactie atunci cand vin "criticii/desteptii" si examineaza,isi dau cu parerea si se duc apoi sa-si faca si ei...si NU le functioneaza coresponzator!!!

#27
peTROListu

peTROListu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2015
eu am retinut cam asa :
un porc poate produce 4.21 kg dejectii pe zi ! ... care insemna 0,33 m3 de biogaz pe zi ! ...
aceasi 0,33 m3 de biogaz pe zi, il pot produce 100 gaini, care produce fiecare cca 0,08 kg dejectii pe zi ! ...
o vaca cu cei 26 kg de balegar pe zi, poate produce 1 m3 de biogaz ! ...
ca termen comparativ se observa calitatea superioara a dejectiilor porcine in producerea biogazului ! ...
deoarece biogazul are doar 60% gaz metan, eu l-as folosi la alimentarea motorului Otto al
generatorului de energie electrica si inmagazinarea ulterioara a acesteia in baterii ! ...

Edited by peTROListu, 16 February 2015 - 17:24.


#28
peTROListu

peTROListu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2015
biogaz

Attached Files



#29
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
https://m.evz.ro/nim...v=347635&page=1

#30
dvdrw

dvdrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2007
Am un plan, zic eu bine gandit si documentat. Daca vrea cineva sa beneficieze de el, sau sa aduca un aport de informatii sau sfaturi...
Termin casa cam intr-un an sau doi, si cam asta as vrea sa fac.
Incep cu un rezervor de apa de 1000 de litri, gen bidonul negru de jos,
apoi imediat filtrat intr-un tun facut din teava, capace si racorduri de la magazine gen Dedeman, umplut cu lana de otel pentru filtrarea H2S
apoi filtrat in apa, cum a facut nenea asta aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xAkIKxA3Jm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apoi stocat in rezervor din Elbi CV 3000 caruia i-a fost taiat "capacul" cu flexul si introdus cu deschizatura in jos intr-un Elbi CV 5000, caruia de asemenea i-a fost taiata partea de sus. CV 3000 va avea lipite pe el 3 tije de ghidare perfect verticale, "diametral opuse",
iar CV 5000 va avea 6 tije, cate 2, pentru ghidarea fiecarei tije de pe CV 3000 (gen ghidare pe sina), cu un opritor si o valva de presiune de prea plin,
cu toate ca iti poti gestiona foarte simplu sistemul, fiind mare, sa nu irosesti nimic.
O perioada lunga am fost indragostit de sistemul HomeBiogas Digester, apoi a aparut 2.0,
dar din ce-am citit si ce-am vizionat pe Youtube, filtrarea e principala problema, si imediat urmeaza stocarea.
Ideal e sa incepi cu o unitate de stocare rezonabila, chiar daca incepi cu niste costuri mai mari.
Cam ca in orice domeniu, costurile de imbunatatiri sunt mai mari decat costurile initiale. Plus alt efort si stres.
Va pun si un link foarte util, despre PH si multe altele:
https://www.build-a-...om/misc-biogas/

Attached Files


Edited by dvdrw, 14 December 2019 - 06:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate