Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Nucleoplatie / Ozonoterapie intradiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Doamne, ajuta!
A mai facut cineva astfel de interventii (nucleoplastie, ozonoterapie intradiscala) pentru DISTROFII DISCALE L4-L5 SI L5-S1, COMPRESIVE RADICULAR INTRAFORAMINAL BILATERAL LA L4-L5 STG-DR? Cat dureaza repausul? Cand iti poti relua activitatea? Dupa cat timp trebuie sa incepi recuperearea? Cam cat costa aceste interventii (la un spital de stat)?
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!
NUMAI BINE!

#2
cornelpopro

cornelpopro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2009

View Postistocescu, on 21st February 2010, 18:42, said:

Doamne, ajuta!
A mai facut cineva astfel de interventii (nucleoplastie, ozonoterapie intradiscala) pentru DISTROFII DISCALE L4-L5 SI L5-S1, COMPRESIVE RADICULAR INTRAFORAMINAL BILATERAL LA L4-L5 STG-DR? Cat dureaza repausul? Cand iti poti relua activitatea? Dupa cat timp trebuie sa incepi recuperearea? Cam cat costa aceste interventii (la un spital de stat)?
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!
NUMAI BINE!


Am avut parte de o interventie chirurgicala non-invaziva printr-o procedura numita coblatie la L4-L5 si L5-S1 pt a repara o hernie de disc cu ruptura si o compresie. Interventia a fost la Centru de Diagnostic si Tratament Victor Babes Bucuresti.

Operatia este relativ simpla si nedureroasa (am coborat singur de pe masa de operatie) si in cazul meu cred ca a durat cca 45 min. Imediat dupa operatie am stat in repaus cca 45 min in spital si apoi am plecat acasa pe picioarele mele...

Activitatea am inceput-o dupa cca 1 luna, dar se pare ca o recuperare integrala apare dupa cca 3 luni.

Costul in cazul meu a fost de 2500 euro.

Multa sanatate!

Cornel

#3
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

View Postcornelpopro, on 21st February 2010, 18:03, said:

Am avut parte de o interventie chirurgicala non-invaziva printr-o procedura numita coblatie la L4-L5 si L5-S1 pt a repara o hernie de disc cu ruptura si o compresie. Interventia a fost la Centru de Diagnostic si Tratament Victor Babes Bucuresti.

Operatia este relativ simpla si nedureroasa (am coborat singur de pe masa de operatie) si in cazul meu cred ca a durat cca 45 min. Imediat dupa operatie am stat in repaus cca 45 min in spital si apoi am plecat acasa pe picioarele mele...

Activitatea am inceput-o dupa cca 1 luna, dar se pare ca o recuperare integrala apare dupa cca 3 luni.

Costul in cazul meu a fost de 2500 euro.

Multa sanatate!

Cornel

Multumesc mult!
Sanatate multa!
P.S. Sunt profesor si ma gandeam ca poate ajung la scoala, la elevii mei (de care deja imi este foarte-foarte dor), mai repede...

#4
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Ca si exercitii de gimnastica medicala, in urma unei nucleoplastii percutane, ce se poate face? Am 3 saptamani de la interventie. Primele 2 saptamani au fost... excelente, fara dureri mari, insuportabile (probabil si din cauza ca am luat calmante). Acum au inceput o serie de dureri mari (desi iau in continuare calmante, am ajuns la 3 cpr/zi).
Sunt si lucruri foarte bune: am piciorul stang paralizat, nu puteam sa misc decat degetul cel mare; acum, dupa interventie, pot misca TOATE degetele si pot misca (cu greutate, e adevarat) laba piciorului, lucru pe care nu puteam sa-l fac inainte.
Ma intereseaza, repet, ce exercitii de gimnastica medicala as putea face.
Multumesc.

#5
iri43

iri43

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2007

View Postistocescu, on 21st March 2010, 00:32, said:

Ca si exercitii de gimnastica medicala, in urma unei nucleoplastii percutane, ce se poate face? Am 3 saptamani de la interventie. Primele 2 saptamani au fost... excelente, fara dureri mari, insuportabile (probabil si din cauza ca am luat calmante). Acum au inceput o serie de dureri mari (desi iau in continuare calmante, am ajuns la 3 cpr/zi).
Sunt si lucruri foarte bune: am piciorul stang paralizat, nu puteam sa misc decat degetul cel mare; acum, dupa interventie, pot misca TOATE degetele si pot misca (cu greutate, e adevarat) laba piciorului, lucru pe care nu puteam sa-l fac inainte.
Ma intereseaza, repet, ce exercitii de gimnastica medicala as putea face.
Multumesc.
Salut ! Am facut si eu o asemenea interventie, deocamdata ne se vad rezultate dar pentru intrebarea pe care ai pus-o vezi aici http://www.i-medic.r...oana-vertebrala

#6
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

View Postiri43, on 10th April 2010, 19:24, said:

Salut ! Am facut si eu o asemenea interventie, deocamdata ne se vad rezultate dar pentru intrebarea pe care ai pus-o vezi aici http://www.i-medic.r...oana-vertebrala

In conditiile in care pareza nu s-a remis, nu pot sta in picioare prea mult timp (nici cu spirijin, nici fara), ce exercitii pentru recuperare pot face? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate