Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

NOTIUNI DE BAZA ALE ISLAMULUI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc searcher-star.
Asa cum ai observat si tu, da, recunosc, ma tem, si ma tem in primul rand de mine, de atitudinea si exprimarea mea, dar mai ales de nucleele mele emotionale care mereu sunt pe pozitie gata sa agreseze fie si numai psihic pe ceilalti.
Profit de faptul ca scrisul pe forum e o modalitate de exprimare la "relanti" fata de cea verbala, si ma straduiesc sa detin controlul capacitatii numita "judecata mintii" si deosebi a capacitatii afective, sa nu le scap de sub observatie si sa fie angrenate ca de multe ori de patima maniei (enervarii), de nenumaratele surate si odrasle ale lor si desigur de mandrie cu toti puii ei.
Fricile nu sunt de dorit in general dar frica de a nu rani mi se pare mie a fi o caracteristica demna de meditatie.
      
     Multumesc Ascary.

Edited by altnume, 10 March 2010 - 08:14.


#20
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postaltnume, on 10th March 2010, 09:13, said:

Multumesc searcher-star.
Asa cum ai observat si tu, da, recunosc, ma tem, si ma tem in primul rand de mine, de atitudinea si exprimarea mea, dar mai ales de nucleele mele emotionale care mereu sunt pe pozitie gata sa agreseze fie si numai psihic pe ceilalti.
Profit de faptul ca scrisul pe forum e o modalitate de exprimare la "relanti" fata de cea verbala, si ma straduiesc sa detin controlul capacitatii numita "judecata mintii" si deosebi a capacitatii afective, sa nu le scap de sub observatie si sa fie angrenate ca de multe ori de patima maniei (enervarii), de nenumaratele surate si odrasle ale lor si desigur de mandrie cu toti puii ei.
Fricile nu sunt de dorit in general dar frica de a nu rani mi se pare mie a fi o caracteristica demna de meditatie.
      
     Multumesc Ascary.
N-ai deloc dreptate.
Exista "sfanta manie".
Teama de a nu rani e diabolica. E o ispita foarte subtila, o falsa bunatate.
E ca si cum zici la drogat sa ia in continuare, ca sa nu-l superi. Si el moare. Cand cineva greseste trebuie certat. Iar cand discuti in contradictoriu cu cineva pasiunea e perfect normala. Ca tot vii cu o exprimare teologica aici, Sf.Nicolae nu i-a ars o palma lui Arie? Isus n-a venit cu reteveiul la negustorii din templu?
Angelismul nu-si are locul in dezbateri. Mai ales ca vorbim aici ceva ce induce tensiune la scara mondiala. Nu putem pretinde ca e picnic.

#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Scuze, eu nu am cunoscut personal inca, starea de "sf. manie", eu am cunoscut numai patima maniei si de aceea ma straduiesc sa o tin sub control pt. o buna relationare umana, pe cat pot.
Daca faptul ca incerc sa fiu uman e o gresala, ma depaseste (nu ma voi dezumaniza pt. ca altii o fac, sau pt. ca m/au dezamagit).
Adevarat, la un drogat poate ca nu trebuie sa ii oferi droguri ci solutii viabile, docamdata insa viata arata ca oamenii, societatea nu au solutii reale la probleme reale, dupa mii de ani umanitatea, per ansamblu, are un nivel de constiinta ce tinde vertiginos catre zero indiferent de orientarea spirituala a comunitatilor respective (singura realizare e ca nu mai suntem canibali in fizic).
In privinta greselilor altora, scuze din nou, eu nu sunt in stare sa controlez propria mea fiinta, naravurile/mi proprii, dar pe ale altora, convingerile si mentalitatile nici atat, nu am dobandit cunoasterea si intelepciunea care m/ar indreptati vreodata sa judec ca si cand as fi "cel (cea) ce nu poate fi definit (a) in cuvinte".
Pe mine pasiunile m/au facut sa/mi pierd controlul asa ca o las mai domol pe cat pot.
Sf. Nicolae, Iisus, este scris intradevar ca ar fi trait si facut ceea ce zici, ei insa reprezinta pt. cateva zeci de procente din populatia globului, niste fiinte deosebite care detineau controlul total asupra lor, daca sau folosit de manie ca de o miscare naturala cu care omul a fost dotat ca o necesitate fireasca, ei au stiut ce au facut, eu nu am nivelul lor nici pe departe asa ca imi mai domolesc cerbicia, plec capul in tendinta smereniei iubirii, doar, doar voi fi macar un om natural si nu un om-fiara (apropo, ce cantitate de sange uman, fizic si psihic, crezi ca au varsat oamenii planetei Pamant din motive spirituale, religioase si nu numai in ultimele mii de ani, ca sa nu mai vorbesc de dementiala ucidere a animalelor, viului, naturii). Acesta e semnalul pe care umanitatea il emite in existenta, nu cel emis de antenele si satelitii NASA.
Nu stiu la ce te referi cand spui: "Angelismul nu-si are locul in dezbateri. Mai ales ca vorbim aici ceva ce induce tensiune la scara mondiala. Nu putem pretinde ca e picnic". Aici, pt. mine inseamna:  "Forumul Softpedia > E-Opinions > Religie si Spiritualitate > Cultul Islamic > NOTIUNI DE BAZA ALE ISLAMULUI", si am deschis acest topic pt. a constata ca omul e om indiferent de religie, spiritualitate, rasa, natie, cultura, pregatire atunci cand cauti profunzimea, valoarea sa interioara, o lacrima e provocata de aceleasi tipuri de trairi la toti. Nu voi fi eu judecator al semenului meu, sunt un om simplu, nu stiu nici cel putin ce ai mancat tu azi, dar sa judec ce ai gandit, facut, pot eu sa ma conectez la mintea ta, la trairile tale, la experientele tale, la cunostintele tale, la fiinta ta ca sa spun cu mana pe inima, da, acum stiu si judec.
Ce sa mai spun pe plan general uman, global, universal, nici macar nu stiu cate stele au devenit supernove in ultimele 5 min., cati oameni si/au tras ultima suflare acum, de ce o parte a umanitatii traieste in bogatie si alta in saracie, de ce sunt mii de religii, culte, forme de spiritualitate pe planeta, de ce ne/am tot omorat unii pe altii fiecare sustinand ca el detine adevarul absolut, infaibilitatea (toti pretindem ca suntem "baietii buni", o, vai mie, oare nu voi intelege odata ca o mama sufera la fel pt. chinurile in care mor fii si ficele sale, indiferent de natia si religia lor?)
Nu mai continui, e mult de scris si din nefericire oamenii inca nu sunt pregatiti sa auda glasul cunosteririi ca spune ca ea cunoasterea adevarului e vie si la fel de multa de aflat indiferent cat stii, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca de fapt nu stii nimic, sau mai bine zis, ca stii totul despre foarte, foarte putin.
Va daruiesc un strop de iubire tuturor, cand voi putea mai mult voi darui mai mult.

#22
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

din nefericire oamenii inca nu sunt pregatiti sa auda glasul cunosteririi ca spune ca ea cunoasterea adevarului e vie si la fel de multa de aflat indiferent cat stii, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca de fapt nu stii nimic, sau mai bine zis, ca stii totul despre foarte, foarte putin.

Exact asta a zis-o si Pavel ;"Cine zice ca stie ceva sau cunoaste totul ,acela nu cunoaste nimic "!
Mi-a placut introspectia .Esti un individ sincer ....daca ai chef si o stare emotionala propice ,te sfatuiesc sa citesti Evanghelia lui Ioan ,poate primesti o noua revelatie ,cine stie ?! :console:

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Acum in sfarsit am inteles.
Propun SOFPEDIA, infiintarea a doua categorii distincte ale subforumului "Cultul Islamic".
Una dintre categorii poate ramane aceasta, aici apelez la musulmani sa se ofere ca material didactic pentru "crestinii ultras", ca acestia sa/si etaleze mastile sub care se prezinta si sa/i linseze dupa bunul plac, cum de altfel constat ca se practica, e de/a dreptul sportul preferat pe acest subforum.
A doua categorie insa, propun sa fie una unde cu adevarat sa se discute despre spiritualitatea musulmanilor si unde moderatorii sa nu permita crestinilor actuala ofensiva denigratoare.
Multumesc inca o data "valentinaq", fara de care era posibil sa nu primesc nici un raspuns.
Consider inchis acest "topic".
Habotniciei si mentalitatii: :console:

#24
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postaltnume, on 18th March 2010, 06:21, said:

Acum in sfarsit am inteles.
Propun SOFPEDIA, infiintarea a doua categorii distincte ale subforumului "Cultul Islamic".
Una dintre categorii poate ramane aceasta, aici apelez la musulmani sa se ofere ca material didactic pentru "crestinii ultras", ca acestia sa/si etaleze mastile sub care se prezinta si sa/i linseze dupa bunul plac, cum de altfel constat ca se practica, e de/a dreptul sportul preferat pe acest subforum.
A doua categorie insa, propun sa fie una unde cu adevarat sa se discute despre spiritualitatea musulmanilor si unde moderatorii sa nu permita crestinilor actuala ofensiva denigratoare.
Multumesc inca o data "valentinaq", fara de care era posibil sa nu primesc nici un raspuns.
Consider inchis acest "topic".
Habotniciei si mentalitatii: :console:
Sunt deschis la critica si o pot suporta sau chiar rade de ea, spre deosebire de unii.
Noi ii linsam pe forum. Ei pe noi, in tarile lor si nu numai, in real life.
Ti-as fi recunoscator daca ai vedea ambele fete ale monedei.

#25
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Posteu_unul, on 5th March 2010, 11:39, said:

In general islamul nu e inclinat spre misticism. In islam nu exista iluminati, guru sau chestii de genul asta. Preoti musulmani sunt doar oameni cu pregatire teologica si doar atat, nu au o relatie speciala cu divinitatea.
frumos....iata un exemplu bun de urmat si pentru crestini si pentru evrei,unde preotii si rabinii se cred trimisii pe pamant ai lui Dumnezeu,trimisi sa comercializeze pe dumnezeu...
o acatista,o prescura,3 lei,7 lei,o molifta,un scaun la sinagoga,o camee,
ia neamule....ca e ieftin,,,,,fuga ....fuga....sa nu se termine....hai la dumnezeu cu reducere....doi pe  pret de unu....!!!!!!!!!
vreti aurit,argintat,sculptat,pictat,avem pentru toate gusturile.....nu va inghesuiti mancav-as....!!

#26
maciu-piciu

maciu-piciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2010

View Postabbulafia, on 19th March 2010, 23:25, said:

frumos....iata un exemplu bun de urmat si pentru crestini si pentru evrei,unde preotii si rabinii se cred trimisii pe pamant ai lui Dumnezeu,trimisi sa comercializeze pe dumnezeu...
o acatista,o prescura,3 lei,7 lei,o molifta,un scaun la sinagoga,o camee,
ia neamule....ca e ieftin,,,,,fuga ....fuga....sa nu se termine....hai la dumnezeu cu reducere....doi pe  pret de unu....!!!!!!!!!
vreti aurit,argintat,sculptat,pictat,avem pentru toate gusturile.....nu va inghesuiti mancav-as....!!
Imi poti raspunde cati bani au muls sauditii de la fraierii care se roaga la mecca? sau crezi ca e gratis un pelerinaj?

#27
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmaciu-piciu, on 20th March 2010, 00:00, said:

Imi poti raspunde cati bani au muls sauditii de la fraierii care se roaga la mecca? sau crezi ca e gratis un pelerinaj?
sauditii nu s-au prelevat in trimisii lui allah
Si autobuzul costa bani si trenul....clasa 2-a,clasa 1-a....sau bisnis

#28
maciu-piciu

maciu-piciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2010

View Postabbulafia, on 20th March 2010, 08:58, said:

sauditii nu s-au prelevat in trimisii lui allah
Si autobuzul costa bani si trenul....clasa 2-a,clasa 1-a....sau bisnis
Nu s-au prelevat,au profitat la greu.

#29
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

View Postabbulafia, on 20th March 2010, 00:25, said:

frumos....iata un exemplu bun de urmat si pentru crestini si pentru evrei,unde preotii si rabinii se cred trimisii pe pamant ai lui Dumnezeu,trimisi sa comercializeze pe dumnezeu...
o acatista,o prescura,3 lei,7 lei,o molifta,un scaun la sinagoga,o camee,
ia neamule....ca e ieftin,,,,,fuga ....fuga....sa nu se termine....hai la dumnezeu cu reducere....doi pe  pret de unu....!!!!!!!!!
vreti aurit,argintat,sculptat,pictat,avem pentru toate gusturile.....nu va inghesuiti mancav-as....!!


bineinteles musulmanii sunt cat se poate de corecti... ce sa mai zic de crestiiniii din anumite tari islamiice( ma mir cum de mai sunt, cum de nu i-au exterminat pe toti) care sunt nevoiti sa plateasca Jizya, sau poate nu sti ce e aia , nu sti ce afaceristi bestiali sunt neamurile tale ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Jizya

aaa. . . si te rog nu veni cu acuzatii de genul : "alt crestin care umbla cu prozelitismul".  Imi este atat de mila de voi astia atat de indoctrinati. Din punctul meu de vedere religiile au fost si sunt niste povesti de adormit copiii. Daca Europa a reusit sa supravietuiasca prozelitismului crestin, nu acelasi lucru pot sa spun despre Orientul mijlociu si Nordul Africii , unde civilizatii incredibile de o valoare incontestabila precum cea egipteana , persana  au decazut complet dupa ce astia "iluminati" si-au impus punctul lor de vedere inteligent, "salvator si adevarat" . . .prin razboi bineinteles . . .  

crede-ma ca nu "ma luam" de religia musulmana daca nu veneai cu o afirmatie atat de ipocrita la adresa crestinilor: a fost ceva in genul . . .hotul striga hotul :puke:

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Lamuriti-ma si pe mine daca Ayatolahul Khomeini chiar a scris chestiile astea ? (cartea cica ar fi - "The Sayings of Ayatollah Khomeini, Political, Philosophical, Social and Religious" (The Little Green Book), ISBN number 0-553-14032-9.)

A man can have sexual pleasure from a child as young as a baby.  However, he should not penetrate vaginally, but sodomising the child is acceptable.  If a man does penetrate and damage the child then, he should be responsible for her subsistence all her life.  This girl will not count as one of his four permanent wives and the man will not be eligible to marry the girl's sister...  It is better for a girl to marry at such a time when she would begin menstruation at her husband's house, rather than her father's home.  Any father marrying his daughter so young will have a permanent place in heaven.  ["Tahrirolvasyleh", fourth edition, Qom, Iran, 1990]

A man can have sex with animals such as sheep, cows, camels and so on.  However, he should kill the animal after he has his orgasm.  He should not sell the meat to the people in his own village, but selling the meat to a neighbouring village is reasonable.  
If one commits the act of sodomy with a cow, a ewe, or a camel, their urine and their excrement become impure and even their milk may no longer be consumed.  The animal must then be killed as quickly as possible and burned.
Wine and all intoxicating beverages are impure, but opium and hashish are not.
If a man sodomises the son, brother, or father of his wife after their marriage, the marriage remains valid.
During sexual intercourse, if the penis enters a woman's vagina or a man's anus, fully or only as far as the circumcision ring, both partners become impure, even if they have not reached puberty; they must consequently perform ablutions.
A woman who has contracted a continuing marriage does not have the right to go out of the house without her husband's permission; she must remain at his disposal for the fulfilment of any one of his desires, and may not refuse herself to him except for a religiously valid reason.  If she is totally submissive to him, the husband must provide her with her food, clothing, and lodging, whether or not he has the means to do so.  A woman who refuses herself to her husband is guilty, and may not demand from him food, clothing, lodging, or any later sexual relations; however, she retains the right to be paid damages if she is repudiated.
If a father (or paternal grandfather) marries off his daughter (or granddaughter) in her absence without knowing for a certainty that she is alive, the marriage becomes null and void as soon as it is established that she was dead at the time of the marriage.
It is not illegal for an adult male to 'thigh' or enjoy a young girl who is still in the age of weaning; meaning to place his penis between her thighs, and to kiss her. ["The Little Green Book"]
If a man commits adultery with an unmarried woman, and subsequently marries her, the child born of that marriage will be a bastard unless the parents can be sure it was conceived after they were married.  A child born of an adulterous father is legitimate.

Ali [son in law of Mohammed], having cut off the hands of two thieves, treated their wounds and offered them his hospitality, and this affected them so much that they became utterly devoted to him; or again when he heard that the marauding army of Muawiyah had abused a woman of one of the tribes, he was so upset and moved to pity he declared: "If a man died after such an occurrence, no one could blame him."  And yet, despite a nature as sensitive as that, Ali bared his sword and hacked the perpetrators to pieces.  This is the meaning of justice.

A religious decree by Khomeini ordered that girl prisoners who are virgins must be raped before execution, to prevent them from entering heaven.  A Guard conducts the rape the night before execution.  The next day, a marriage certificate is issued by a mullah, who sends it to the girl's family, along with a box of chocolates as a wedding gift.

Edited by Remicade, 24 May 2010 - 16:35.


#31
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostRemicade, on 24th May 2010, 17:07, said:

Prostii. Nu au nicio baza teologica.
Si de fapt nu cred ca a decretat Komeini asa ceva.

#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Aisha ? 9 ani ?

Edited by Remicade, 24 May 2010 - 18:22.


#33
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostRemicade, on 24th May 2010, 19:19, said:

Aisha ? 9 ani ?
Faci o confuzie si o nedreptate.
La 9 ani se prea poate sa fi avut menstruatie, ceea ce inseamna ca e apta de casatorie.

Atunci oamenii aveau o speranta de viata mai scazuta, se maturizau mult mai repede.

Oricum, sursele sunt contradictorii in privinta varstei ei. Unele ajung la 16 ani. Dar se tot bate moneda pe faza cu 9 ani.

#34
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Pai in Coran scrie "casatoria s-a consumat la 9 ani", eu ce sa inteleg ?

Volume 5, Book 58, Number 234:

    Narrated Aisha:

    The Prophet engaged me when I was a girl of six (years). We went to Medina and stayed at the home of Bani-al-Harith bin Khazraj. Then I got ill and my hair fell down. Later on my hair grew (again) and my mother, Um Ruman, came to me while I was playing in a swing with some of my girl friends. She called me, and I went to her, not knowing what she wanted to do to me. She caught me by the hand and made me stand at the door of the house. I was breathless then, and when my breathing became Allright, she took some water and rubbed my face and head with it. Then she took me into the house. There in the house I saw some Ansari women who said, "Best wishes and Allah's Blessing and a good luck." Then she entrusted me to them and they prepared me (for the marriage). Unexpectedly Allah's Apostle came to me in the forenoon and my mother handed me over to him, and at that time I was a girl of nine years of age.

#35
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
selam esti penibil...
E jenant cum se neaga anumite aspecte irefutabile

"cine komeini?... vaaii nu e adevarat... marele nostru lider religios sa spuna asemenea mizerii... sunt niste inventii de-ale evreilor si crestinlor da da... de fapt a scris asemenea porcarii in timp ce era amenintat cu pistolul la tampla de niste oameni ai cartii.. da da ... ei sunt de vina pentru toate ineptiile din cartile noastre sfinte da da. . ."

#36
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

View PostSelam, on 24th May 2010, 19:30, said:

Faci o confuzie si o nedreptate.
La 9 ani se prea poate sa fi avut menstruatie, ceea ce inseamna ca e apta de casatorie.

Atunci oamenii aveau o speranta de viata mai scazuta, se maturizau mult mai repede.

Oricum, sursele sunt contradictorii in privinta varstei ei. Unele ajung la 16 ani. Dar se tot bate moneda pe faza cu 9 ani.

La 9 ani nu exista maturizare. In orice cultura sau timp. Ai cazut de mult in derizoriu, poate ca ai o fetita, poate nu, dar pentru mine unul din argumentele incontestabile impotriva islamului este pedofilia marsavului Mahomed. Bai, mai bine ateu decat sa urmez invataturile unuia care si-a consumat casatoria cu un copil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate