Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

NOTIUNI DE BAZA ALE ISLAMULUI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Rog pe cei care sunt musulmani sa imi explice, daca e posibil, care e crezul islamic, scopul unui credincios islamic, filozofia acestei religii.
Din punct de vedere islamic exista rai si iad, mantuire, preoti si spovedanie.
In islamism se considera ca avem o singura viata sau e acceptata reancarnarea.
Alte notiuni de baza.
Scuzati nestiinta.
Multumesc frumos.

#2
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Nu sunt musulmanca,dar cum vad ca nu-ti raspunde nimeni,incerc eu,in masura cunostintelor.
Primul stalp de baza al islamului,SHAHADA declaratia de credinta:
"La illaha illa Allah,Mohamed rasul Allah"Nu exista alt Dumnezeu decat Dumnezeu si Mohamed este trimisul/profetul lui.
Musulmanii nu cred in divinitatea lui Iisus Christos,ei il considera un profet doar,asa cum a fost si Moise si David si Mohamed.Nu ii fac asociatii lui Dumnezeu,nu cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu,dupa ei Dumnezeu nu are cum sa aiba fii!
Scopul unui credincios musulman este sa traiasca conform Coranului si sunnei,sa-i fie placut lui Dumnezeu!
Exista rai si iad,nu cred in reincarnare,nu au preoti in sensul crestin,au imami/invatati care conduc rugaciunea de vinerea,care citesc pasaje si Coran si din Sunna(astea sunt un cod de legi,dupa care se ghideaza musulmanii sunniti,un fel de Sf.traditie la noi),nu exista spovedanie in islam.
In afara de shahada,care este primul stalp al islamului,trebuie sa platesca zakat-ul/dania,sa se duca macar o data in viata in pelerinaj la mecca(daca au posibilitatea)sa-ti faca rugaciunea(de 5 ori pe zi)si sa tina post in luna ramadan.
Cam asta stiu,daca iti mai pot fi de folos cu altceva...
Poate totusi intra si colegii de forum musulmani si-ti explica mai bine.

#3
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Despre Islam
http://www.raspunsis...2/despre-islam/

Originea Islamului (3 puncte de vedere)
http://www.raspunsis...ncte-de-vedere/

Ogininea lui Allah
http://www.raspunsis...inea-lui-allah/

#4
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
-Multumesc "valentinag" si "berol"
-Mi/au fost de folos prezentarile voastre
-In continuare ramane valabila cererea mea rugaminte de prezentare a islamismului de catre un musulman, eventual daca cineva ar accepta, chiar un dialog.
Aceasta cerere are la baza simpla dorinta de a intelege mai bine oamenii si lumea in care traim (eu sunt crestin ortodox prin alegerea facuta de parintii mei dar am mintea libera spre cunoastere, intelegere si aprofundare, prin propria mea alegere).
-Pentru "valentinag", mai am cateva intrebari dar nu referitor la islamism, unde pot sa te intreb fara a fi in afara categoriei de forum respective, aici e o categorie specifica religiei islamice de ex. (in plus nu ma descurc prea usor prin forumuri).

#5
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
poti sa-mi trimiti mesaj privat daca vrei.Dai clik pe tringiul mic de la sf.nick-ului meu si iti apare o ferestra.Vezi acolo,al 3-le arand parca,scrie trimite mesaj privatPM

Edited by valentinag, 25 February 2010 - 19:57.


#6
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

 altnume, on 25th February 2010, 13:02, said:

-Multumesc "valentinag" si "berol"
-Mi/au fost de folos prezentarile voastre
-In continuare ramane valabila cererea mea rugaminte de prezentare a islamismului de catre un musulman, eventual daca cineva ar accepta, chiar un dialog.
Aceasta cerere are la baza simpla dorinta de a intelege mai bine oamenii si lumea in care traim (eu sunt crestin ortodox prin alegerea facuta de parintii mei dar am mintea libera spre cunoastere, intelegere si aprofundare, prin propria mea alegere).
-Pentru "valentinag", mai am cateva intrebari dar nu referitor la islamism, unde pot sa te intreb fara a fi in afara categoriei de forum respective, aici e o categorie specifica religiei islamice de ex. (in plus nu ma descurc prea usor prin forumuri).
Musulmanii cred in unicul, atotputernicul si incomparabilul Dumnezeu. Dumnezeu este Creatorul, Stapinul, Sustinatorul a tot ceea ce este in univers si este inzestrat cu 99 de calitati. Unicitatea lui Dumnezeu este cel mai important principiu al religiei islamice. Coranul spune "El este Dumnezeu, cel Unic! Dumnezeu este Stapanul! El nu zamisleste si nu este nascut". A spune ca Dumnezeu are fii sau fiice (in religia Arabiei pre-islamice se spunea ca Dumnezeu are fiice) este mare pacat si contravine principiului unicitatii lui Dumnezeu.
Conform religiei islamice ingerii sunt creati de Dumnezeu din lumina. Rolul lor este de a indeplini poruncile lui Dumnezeu. Spre deosebire de oameni, ingerii sunt fiinte imortale care nu pacatuiesc, se supun intotdeauna lui Dumnezeu si nu fac decat ceea ce el hotaraste. Ingerii sunt foarte prezenti in viata noastra. In anumite situatii ingerii au luat chip de om si au vorbit profetilor. Maria, Avraam, Lut au avut ocazia sa-i vada. Trimisul lui Dumnezeu, Mahomed l-a vazut pe ingerul Gabriel. Dumnezeu a dat fiecarei categorii de ingeri o anumita calitate.
In pofida acestor lucruri, oamenii sunt din multe puncte de veder superiori ingerilor. Dumnezeu a incredintat pamantul oamenilor si nu ingerilor; acestora li s-a spus sa se plece in fata lui Adam si oamenii au acces la un nivel de cunoastere la care ingerii nu au.
Credinciosul musulman crede in toate cartile revelatoare care sunt mentionate in Coran. Acestea sunt: Tora, Psalmii lui David, Evanghelia, Pergamentele lui Avraam. Totusi, musulmanul urmeaza doar Coranul si nu celelalte carti, deoarece Coranul este singura carte care s-a pastrat intacta, fara nici o modificare. Trebuie mentionat ca Coranul isi pierde din inteles prin traducere, deoarece multe cuvinte arabice au semnificatii exacte care nu pot fi traduse.
Musulmanii cred in profeti si in mesagerii lui Dumnezeu. Dumnezeu a trimis profeti si mesageri in anumite perioade critice din istoria omenirii. Mahomed este ultimul profet. Primul a fost Adam. Alti profeti sunt Noe, Avraam, Ismail, Salih, Enach, Iacob, David, Ioan, Moise, Iov si Isus. Profetii au fost alesi de Allah dintre oamenii care puteau fi model de urmat pentru comunitatile lor. Toti profetii se bucura de acelasi grad de respect din partea musulmanului.
Profetii sunt dovada iubirii lui Dumnezeu fata de oameni, El nu isi abandoneaza creatia si incerca sa ii informeze. Totusi, odata ce mesajul a fost revelat, este resposabilitatea oamenilor sa il accepte, iar ei vor fi rasplatiti (sau pedepsiti) in functie de alegera lor.
Musulmanii cred in ziua judecatii si in faptul ca in aceasta zi oamenii isi vor primi pedeapsa sau rasplata de la Dumnezeu. In religia islamica Ziua Judecatii se mai numeste si Ziua Socotirii, Ziua cea Adevarata, Ziua Adunarii, Ziua Vesniciei, Ziua Iesirii din Morminte, Ziua Durerii, Ziua Chemarii. In Coran este scris in detaliu despre ceea ce se va intimpla in aceasta zi. Paradisul este de asemenea descris, in termeni metaforici. Este posibil ca ne-musulmanii sa ajunga in paradis, cu conditia sa fi fost oameni buni si sa creada in acelasi Dumnezeu (sa fie Crestini sau Evrei).
Credinta in destin inseamna a fi constient de faptul ca viata si tot ceea ce exista este in mainile lui Dumnezeu. Oamenii nu pot avea ceea ce Dumnezeu hotaraste sa nu aiba. Numai Dumnezeu cunoaste destinul oamenilor. Un musulman crede in destin si in predestinare indiferent daca destinul e bun sau rau. Credinta in destin nu este in contradictie cu vointa omului. Omul este capabil sa aleaga intre bine si rau. Responsabilitatea apartine omului iar faptele sunt create de Dumnezeu. Nimeni nu poate aduce ca argument pentru pacatele sale destinul.

Attached Files



#7
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008

 leyla18, on 27th February 2010, 19:24, said:

Credinciosul musulman crede in toate cartile revelatoare care sunt mentionate in Coran. Acestea sunt: Tora, Psalmii lui David, Evanghelia, Pergamentele lui Avraam. Totusi, musulmanul urmeaza doar Coranul si nu celelalte carti, deoarece Coranul este singura carte care s-a pastrat intacta, fara nici o modificare.

Din cate stiu, afirmatile facute despre pastrarea intacta a cartilor revelate, sunt afirmatii fara nici un fel de sustinere cu probe care sa arate concret unde, cand si cine a facut modificari cartilor revelate.
Daca detii date exacte, te rog sa le prezinti. Daca nu, afirmatia facuta de tine despre modificarea cartilor revelate este doar o minciuna.
Daca vrei ca adevarul sa fie stiut, te rog sa aduci probe. Daca nu ai probe, atunci te rog sa nu mai faci afirmatii mincinoase.

 leyla18, on 27th February 2010, 19:24, said:

Trebuie mentionat ca Coranul isi pierde din inteles prin traducere, deoarece multe cuvinte arabice au semnificatii exacte care nu pot fi traduse.

Nu se pot traduce?.... Dumnezeul Coranului nu stia ca nu toti oameni vorbesc araba? Daca mesajul Coranului a fost/este pentru intreaba omenire, de ce Dumnezeu nu l-a revelat intr-un mod usor de tradus si de inteles pentru intreaga omenire?
Spre deosebire de Coran, mesajul Bibliei poate fi tradus si inteles in limbile vorbite de toti oameni.
Daca privim la Psalmul 1, Psalmul 23, 1 Corinteni 13 (etc.), putem observa ca interpretarea textululi in alte limbe nu face ca nimic din frumusetea mesajululi original sa se piarda. De ce nu se poate spune acelasi lucru si despre Coran?

 leyla18, on 27th February 2010, 19:24, said:

Musulmanii cred in ziua judecatii si in faptul ca in aceasta zi oamenii isi vor primi pedeapsa sau rasplata de la Dumnezeu. In religia islamica Ziua Judecatii se mai numeste si Ziua Socotirii, Ziua cea Adevarata, Ziua Adunarii, Ziua Vesniciei, Ziua Iesirii din Morminte, Ziua Durerii, Ziua Chemarii. In Coran este scris in detaliu despre ceea ce se va intimpla in aceasta zi.

Poti te rog sa ne arati ce spune Coranul despre Ziua Judecatii?
De ce in Ziua Judecatii vine Isus si nu Mohamed?

 leyla18, on 27th February 2010, 19:24, said:

Paradisul este de asemenea descris, in termeni metaforici.

Despre ce vor face barbati cam stim, nu prea avem informatii referitor la femei. Poti sa ne spui ce vor face femeile in paradis? (fie si in termeni metaforici)

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
- Multumesc frumos "leyla18", imi pare rau daca postarea mea poate crea discutii "contradictorii" pe forum.
- Intraznesc sa te intreb daca poti sa/mi spui, la islamici exista calugari?
- Exista o cale mai profunda, mai inalta pe care o urmeaza cei care isi dedica viata total lui Alah? (Vreau sa spun ca toti sunt credinciosi dar mai au si problemele vietii, chiar afaceri, poate insa altii renunta mai mult la viata cotidiana in favoarea celei spirituale. (Sper ca m/am facut inteles, uneori exprimarea noastra nu e tocmai pe intelesul celorlalti).
- Imami/invatati, cum se pare ca se numesc ei, au studii in domeniul religiei, dau si sfaturi, dar canoane (pedepse pt. pacate), duc o viata deosebita de ceilalti, au un statut anume?
- Multumesc

Valentinaq, am trimis un mesaj, sper ca am intrat unde trebuie.
Multumesc pt. bunavointa.

#9
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Alt nume,pana vine leyla,iti raspund eu,nu exista calugari/calugaritze in islam!un musulman trebuie sa se casatoreasca,sa faca copii.
Imamii, au studii de teologie islamica,dau sfaturi,nu canoane,dar dau verdicte in anumite probleme,fatwa se numesc!

#10
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Sufismul este o latura a islamului ce promoveaza asceza. Echivalentul calugarului in islam este dervish-ul.

#11
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Din ce stiu eu la sunniti nu exista preoti ci doar teologi care au autoritate din cunostintele dobandite in universitati islamice si din faima de si-o fac in timp, in principal dand sfaturi si verdicte in judecatile conform Sharia. Se cheama Ulema.
Mullahi exista doar la shiiti si ei is preoti. Nu se pot face casatorii si alte cele fara ei.
Dervishii sunt un fel de calugari dar de regula n-au o ceremonie de intrare in cinul lor. Disciplina lor difera de la grupare la grupare. Ulema nu-i prea agreaza pe majoritatea.
Sufitii sunt intr-adevar misticii Islamului. De regula interpreteaza ideile islamice mai metaforic si mai sentimental, mai relativist, de aia is si considerati niste interlocutori mai flexibili. Dar s-au vazut sufi extremisti.

#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc valentinaq.
Multumesc eu unul (nu pot sa citesc in engleza).
Multumesc searcher-star.
Intrebarea urmatoare ar fi (rog frumos sa nu se interpreteze ostentativ intrebarea mea, nici nu se pune problema sa imi treaca prin minte sa am o atitudine nepotrivita fata de religia islamica, e vorba numai de incercarea de a clarifica aspecte spirituale ale lumii in care traim, multumesc)
Oare teologii, dervishii sau care dintre islamici sunt initiatii?
In multe religii (culte) initiatii (cei care au puterea de a lega si dezlega) sunt preotii, care se initiaza unii pe alti din generatie in generatie.
Initiati "liberi" nu se mai numesc preoti ci mentori sau indrumatori spirituali ori altfel.
In islam oare teologii, dervishii sau alti sunt si initiati?
De asemenea trairile mistice, care spectru al lucratorilor catre desavarsire islamici ajung la ele, dervishii (altfel zis isihasmul crestin ortodox la islamici cum se numeste si cine/l practica?
Multumesc.

#13
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
In general islamul nu e inclinat spre misticism. In islam nu exista iluminati, guru sau chestii de genul asta. Preoti musulmani sunt doar oameni cu pregatire teologica si doar atat, nu au o relatie speciala cu divinitatea.

Dar, exista si sufismul, o alta latura a islamului, una mai deschisa misticismului care insa nu e privita cu ochi buni de restul musulmanilor.
Despre sufism gasesti mai multe aici : http://introducere-l...mad-ali-el.html
in romana sunt destul de putine informatii.

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc "eu unul", intradevar blogul spre care m/ai indrumat contine elemente comunue tuturor cailor spirituale pe care le/am intalnit pana acum (cel putin din cele pe care le/am citit), asta ma face sa consider ca relatia omului cu marele dincolo (orice va fi insemnand aceasta, ma refer desigur la evolutia spirituala a fiintei om) duce la cunoastere, intelegere, aprofundare, trairi, asemanatoare, diferentiate numai de oarecare haina locala nesemnificativa, esenta lucrarii si trairii fiind aproape identica.
Nu as fi deloc surprins daca "Filocalia" crestin ortodoxa (este o culegere de 12 volume din scrierile "parintilor" despre calea omului catre desavarsire) ar avea un corespondent in orice religie, cult, forma spirituala de pe glob, fie chiar si transmisa pe cale orala.
    Nedumerirea mea este, au islamicii initiati? Exista si la ei cei care pot face initieri, si nu ma refer la indrumari spirituale ci concret la ati darui puterea lor de a lega si dezlega, partial sau total?

#15
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

 altnume, on 7th March 2010, 08:46, said:

Nedumerirea mea este, au islamicii initiati? Exista si la ei cei care pot face initieri, si nu ma refer la indrumari spirituale ci concret la ati darui puterea lor de a lega si dezlega, partial sau total?

Formula corecta este musulmani,nu islamici . Musulman=supus al lui Dumnezeu.

Referitor la intrebarea ta,raspunsul este nu. In Islam toti oamenii sunt egali intre ei. Unii dintre ei sunt doar mai invatati decat altii,insa in fata lui Dumnezeu toti sunt egali.Desigur ca un musulman invatat poate explica mai bine si pe intelesul fiecaruia anumite aspecte ale Islamului,insa nu are alte "puteri".

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc.
Am inteles, dar chiar asa, intr/un veac si jumatate de cand profetul Mahomed a adus mesajul sau (ca sa nu mai vorbim de descendenta spirituala a arabilor), initiatii sa nu fi fost implicati?
Daca ne gandim numai la faptul ca evident si musulmanii au atins trairi mistice ca si marii traitori ai altor religii si forme spirituale, acesti traitori, daca nu au primit initierea in "tainele puterilor" de la predecesori, oare nu le/au dobandit ei pe cont propriu?
In plus "initiati detinatori ai puterilor" au existat dinaintea marilor religii actuale (fac abstractie de modul in care ei le/au folosit, albul si negru e dat de starea ta launtrica, de ce se afla in inima ta si nu de felul puterilor, ele sunt aceleasi la toti, zic eu), ca dovada ca in orice trib din Amazon sau de oriunde, se afla un urmas al initiatilor strabuni care se dovedeste ca are puterii, exploratorii constata pe pielea lor ca nu e vorba doar de ritualuri, ci de trairi si fenomene greu de explicat, sa fi disparut initiati din lumea araba? Sa nu fi existat ei niciodata? Sa nu fi venit initiati care sa adopte sau sa promoveze islamismul? Sa nu fi ajuns nici un traitor mistic musulman la a dobandi si puterile de a controla infoenergia, materia si chiar viata?
Nu consider ca un "initiat cu puteri" e mai evoluat ca un mistic adevarat, nici vorba, initiat poate ajunge oricine pana la un anumit nivel daca corespunde si e agreat de mentor, misticii insa, mai rar.
Tot ce am scris acum e o opinie aflata pe calea ei spre de a se metamorfoza, de a se imbogati, de a se dezvolta, si nimic mai mult.
Apropo de mistici, exista sfinti la musulmani? Am impresia ca nici nu trebuia sa mai intreb.

#17
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 altnume, on 8th March 2010, 10:21, said:

Multumesc.
Am inteles, dar chiar asa, intr/un veac si jumatate de cand profetul Mahomed a adus mesajul sau (ca sa nu mai vorbim de descendenta spirituala a arabilor), initiatii sa nu fi fost implicati?
Daca ne gandim numai la faptul ca evident si musulmanii au atins trairi mistice ca si marii traitori ai altor religii si forme spirituale, acesti traitori, daca nu au primit initierea in "tainele puterilor" de la predecesori, oare nu le/au dobandit ei pe cont propriu?
In plus "initiati detinatori ai puterilor" au existat dinaintea marilor religii actuale (fac abstractie de modul in care ei le/au folosit, albul si negru e dat de starea ta launtrica, de ce se afla in inima ta si nu de felul puterilor, ele sunt aceleasi la toti, zic eu), ca dovada ca in orice trib din Amazon sau de oriunde, se afla un urmas al initiatilor strabuni care se dovedeste ca are puterii, exploratorii constata pe pielea lor ca nu e vorba doar de ritualuri, ci de trairi si fenomene greu de explicat, sa fi disparut initiati din lumea araba? Sa nu fi existat ei niciodata? Sa nu fi venit initiati care sa adopte sau sa promoveze islamismul? Sa nu fi ajuns nici un traitor mistic musulman la a dobandi si puterile de a controla infoenergia, materia si chiar viata?
Nu consider ca un "initiat cu puteri" e mai evoluat ca un mistic adevarat, nici vorba, initiat poate ajunge oricine pana la un anumit nivel daca corespunde si e agreat de mentor, misticii insa, mai rar.
Tot ce am scris acum e o opinie aflata pe calea ei spre de a se metamorfoza, de a se imbogati, de a se dezvolta, si nimic mai mult.
Apropo de mistici, exista sfinti la musulmani? Am impresia ca nici nu trebuia sa mai intreb.
Inca o data, in miscarile sufi exista initiati. Dar sufi in general nu-s foarte agreati de ulema.
In shiism exista preoti, mollahii, si unii sunt considerati initiati.
In religiozitatea populara exista sfinti dar oficialii combat ideea. Si la Mecca erau multe morminte de sfinti dar Wahhabitii au restaurat rigorismul initial si le-au daramat. Au vrut inclusiv pestera lui Mohamed s-o distruga la un moment dat, sa nu faca lumea pelerinaj la nimic afara de Kaaba.
Si inca ceva: te exprimi cam timorat, ca si cum ai pasi pe oua si te-ai teme sa nu le spargi. Nu-i o atitudine normala: man up, man! Ai voie sa intrebi, sa te indoiesti... te temi de fulgere, sau de bombe?

#18
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

 altnume, on 8th March 2010, 10:21, said:

Multumesc.
Am inteles, dar chiar asa, intr/un veac si jumatate de cand profetul Mahomed a adus mesajul sau (ca sa nu mai vorbim de descendenta spirituala a arabilor), initiatii sa nu fi fost implicati?
Daca ne gandim numai la faptul ca evident si musulmanii au atins trairi mistice ca si marii traitori ai altor religii si forme spirituale, acesti traitori, daca nu au primit initierea in "tainele puterilor" de la predecesori, oare nu le/au dobandit ei pe cont propriu?
In plus "initiati detinatori ai puterilor" au existat dinaintea marilor religii actuale (fac abstractie de modul in care ei le/au folosit, albul si negru e dat de starea ta launtrica, de ce se afla in inima ta si nu de felul puterilor, ele sunt aceleasi la toti, zic eu), ca dovada ca in orice trib din Amazon sau de oriunde, se afla un urmas al initiatilor strabuni care se dovedeste ca are puterii, exploratorii constata pe pielea lor ca nu e vorba doar de ritualuri, ci de trairi si fenomene greu de explicat, sa fi disparut initiati din lumea araba? Sa nu fi existat ei niciodata? Sa nu fi venit initiati care sa adopte sau sa promoveze islamismul? Sa nu fi ajuns nici un traitor mistic musulman la a dobandi si puterile de a controla infoenergia, materia si chiar viata?
Nu consider ca un "initiat cu puteri" e mai evoluat ca un mistic adevarat, nici vorba, initiat poate ajunge oricine pana la un anumit nivel daca corespunde si e agreat de mentor, misticii insa, mai rar.
Tot ce am scris acum e o opinie aflata pe calea ei spre de a se metamorfoza, de a se imbogati, de a se dezvolta, si nimic mai mult.
Apropo de mistici, exista sfinti la musulmani? Am impresia ca nici nu trebuia sa mai intreb.

Revin.In Islam toti oamenii sunt la fel,nimeni este mai puternic decat altul. Atata doar ca in unii credinta este mai puternica in altii mai slaba.Dar nici asta nu avem voie sa judecam.Doar Dumnezeu stie ce este in inima oamenilor. Nimeni nu are puteri.Puterea este doar la Dumnezeu.
In Islam nu exista sfinti. Considerentul este acelasi. Toti oamenii sunt egali.

(nu este corecta formula " islamismul"...corect este Islamul sau credinta islamica)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate