Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#3115
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View PostMBI, on 08 ianuarie 2013 - 23:36, said:

Salut,

Vreau sa comand niste geamuri pentru un apartament pe sud la o firma ce are profile Veka (D_ako D_esign). Am de ales intre:

1.Veka Softline 70AD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (36 mm) la pretul de 4500 lei. Coeficient termic total 0.94 W/m

2. Veka Alphaline 90 MD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (44 mm) la pretul de 5500 lei. Coeficient termic total 0.77 W/m.

Intrebarea este daca merita varianta a doua, bugetul fiind limitat.
Daca varianta a doua mult mai buna as putea sa fac un efort.


    Geamul de 44mm are o izolatie termica mai buna .
   Aceleasi caracteristici tehnice cu Alphaline le are profilul Softline 82,care are un pret mai bun.

#3116
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E totuși un pic mai bun Alphaline(http://www.veka.de/h...line90.html?L=1). 90 mm și termomodul vs 82 mm gol(http://www.veka.de/h...line82.html?L=1), cu unul se pot obține 0,64 W/mpK, iar cu al doilea 0,67 W/mpK.

Diferența de izolare nu e prea substanțială, dar nici cea de preț între ele nu e chiar atât de mare.

#3117
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View PostDigix, on 09 ianuarie 2013 - 11:38, said:

E totuși un pic mai bun Alphaline(http://www.veka.de/h...line90.html?L=1). 90 mm și termomodul vs 82 mm gol(http://www.veka.de/h...line82.html?L=1), cu unul se pot obține 0,64 W/mpK, iar cu al doilea 0,67 W/mpK.

Diferența de izolare nu e prea substanțială, dar nici cea de preț între ele nu e chiar atât de mare.


       Softline82 iese ca pret  cu aprox. 10% mai putin fata de Alphaline.

#3118
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E de luat în seamă, cred că merită. Eu am făcut un calcul pe alb cu programul meu de calcul pentru Veka, și pe acolo era, dar, culmea, pe color ieșea mai scump Softline-ul. E posibil să fie profilele o idee mai scumpe din cauză că e un sistem mai nou.

#3119
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Aveau si Softline 82 dar era cu doar 5% mai ieftin decat Alphaline.

Dilema mea este doar dintre profilele mai sus mentionate.

Le-am cerut Sotfline 70 AD cu vitraj de 42 mm insa mi-au zis ca ei nu recomanda pentru ca baghetele sunt mai firave (n-am inteles exact la ce anume se refereau).  Eu cred ca nu le aveau pe stoc si ar fi durat mult sa le comande de la furnizor si n-au vrut sa se complice.

Cred ca o sa merg pe Softline AD 70 (36 mm). Peste 10-15 ani poate o sa le inlocuiesc cu altele.

Pe situ-l Veka.de am vazut ca a aparut un profil de 104 mm (Topline Plus) cu coeficient termic de doar 0.74 W/m. In ritmul acesta probabil ca peste 10-15 ani vom avea ferestre (geam + profil) cu 0.3-0.4 W/m.

#3120
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

View Post7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Exista, dar ar trebui sa pun in discutie acelasi lucru: rentabilitatea investitiei in geamuri mai performante si mult mai scumpe in raport cu economia adusa in decursul unui numar de ani. Voi avea pana in 100mp de geamuri. Cat m-ar costa minim (pentru exemplificare doar geamuri fixe) per mp pentru 0,7 W/mpK? Dar pentru 0,4 W/mpK?

View Postaledar1199, on 08 ianuarie 2013 - 20:31, said:

Referitor la geamuri... costul sticlei nu cred ca va creste spectaculos (dar digix cred ca stiem mai bine.) Singura problema cred ca va fi sa gasesti pe cineva care sa le umple cu kripton. Stiu ca ai in planuri niste geamuri frumoase (pe gustul meu cel putin) si am montat ceva asemanator la casa la o scara mai mica totusi, aprox 60 mp unde majoritatea sunt pana la nivelul solului. Costurile au fost aprox 8000. Pentru geamurile mari (de ex, langa usa de la intrare am un geam de 1,4 m lungime x 2,1 inaltime) am mers pe un pachet tripan de 4-12-6-12-6 (cu doua foi lowE; am eu ceva contra geamului cu control solar Posted Image )
In pretul acestor geamuri exista si o usa de 4.5 m lungime x 2.1 m inaltime glisanta cu ridicare, Impartita in doua cu o bucata mobila de 2,2 x 2,1 (usurinta in manevrare este extraordinara)


#3121
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Postez eu caci am fost intrebat la randul meu.

A montat cineva termopane cu firma Thermodesign din Buc? Ca m-a intrebat vecinul, cu care am o foarte buna relatie de ajutor reciproc, si am inteles ca a obtinut o foarte buna cotatie de pret pentru niste ferestre profil Rehau (mi se pare jumate albe-jumate colorate) profil Briliant, feronerie Maco si sticla 4s.

Eu ii recomandasem pe unii din alt judet, cu care am pus eu termopanele acum vreo 2 ani, tot Rehau, insa inteleg ca le-au dat un pret cu vreo 200 euro mai mare decat Thermodesign.

Ca sa nu ma fac de ... chiar de tot, am zis sa intreb aici, daca stiti ceva de firma asta.

Sper ca am postat unde trebuie si multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

#3122
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Parca iarna nu trebuia sa se intample asta?
Sau n-am inteles eu bine....Posted Image

Attached Files


Edited by narcys13, 16 January 2013 - 11:04.


#3123
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
CONDENSUL PE FATA EXTERIOARÃ (1)

Condensul superficial pe fata 1 a vitrajului izolant va apãrea dacã temperatura de la nivelul acestei fete a geamului este mult mai scãzutã decât temperatura aerului exterior si dacã punctul de rouã (temperatura la care vaporii de apã devin lichizi) al acestuia din urmã este mai mare decât temperatura sticlei.
Temperatura superficialã la exteriorul unui geam depinde de:
- fluxul de cãldurã care vine din interior si traverseazã sticla. Acesta depinde de diferentele de temperaturã existente între suprafața interioarã si suprafata exterioarã a geamului si de
valoarea U a coeficientului de transfer termic al acestuia din urmã;
- de transferul convectiv cu aerul exterior (ex. vant, curentii de aer);
- de pierderile prin radiatie, în special cãtre bolta cerului.
Diverse studii, precum si mãsurãtorile efectuate, indicã faptul cã schimbul de cãldurã prin radiatie este relativ limitat de vremea acoperitã. Dimpotrivã, atunci când cerul este senin noaptea, se produc pierderi termice semnificative cãtre cer.
Efectul de radiatie al unei suprafete vitrate cãtre bolta cerului poate fi comparat cu cazul unei masini parcatã afarã într-o noapte seninã: dimineata, unele pãrti ale suprafetei exterioare sunt umede chiar dacã nu a plouat. Atunci când masina este parcatã de-a lungul unei clãdiri, se constatã cã geamurile situate pe partea acesteia nu sunt umede, deoarece clãdirea reduce puternic schimbul prin radiatie între geamurile masinii si bolta cerului.
Tabelul de mai jos aratã rezultatele obtinute pentru o suprafatã vitratã aflatã în aer liber. Este prezentatã temperatura superficialã pe fata exterioarã a geamului si umiditatea relativã a aerului exterior, care conduce la formarea condensului superficial la o temperaturã de 20°C si în conditii de cer senin.

[ http://www.fereastraperfecta.ro/_pics/sfaturi_utile/clip_image002_0006.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din acest tabel, reiese cã:
- un geam simplu nu are niciodatã o temperaturã superficialã sub temperatura aerului exterior, astfel încât formarea condensului pe fata exterioarã este exclus;
- îmbunãtãtirea izolatiei termice (valoarea Ug micã) implicã reducerea transferului de cãldurã cãtre suprafata exterioarã: suprafaþa vitratã exterioarã este mai rece, iar riscul de condens creste;
- atunci când viteza vântului este mare, temperatura sticlei are tendinta de a se apropia de cea a aerului exterior;
- riscul ca geamul sã aibã o temperaturã mult mai scãzutã decât cea a
aerului exterior scade pe mãsurã ce aerul exterior se rãceste.
În concluzie, condensul superficial la exteriorul geamurilor este un fenomen care se poate observa, uneori, noaptea si în primele ore ale diminetii pe geamuri bine izolate, atunci când cerul este senin si în absenþa vântului. Pierderile termice cãtre cerul senin sunt principala cauzã a acestui fenomen.
Este important ca el sã nu fie considerat ca un criteriu de stabilire a proastei calitãti a vitrajului, ci ca o dovadã a unei bune izolatii termice.

http://termopan-blog.blogspot.ro/

#3124
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Condensul superficial pe fata 1 a vitrajului izolant va apãrea dacã temperatura de la nivelul acestei fete a geamului este mult mai scãzutã decât temperatura aerului exterior si dacã punctul de rouã (temperatura la care vaporii de apã devin lichizi) al acestuia din urmã este mai mare decât temperatura sticlei.

- riscul ca geamul sã aibã o temperaturã mult mai scãzutã decât cea a
aerului exterior scade pe mãsurã ce aerul exterior se rãceste.

Asta ma intreb si eu?
Este posibil ca geamul sa fie mai rece decat aerul de afara acu iarna cand sunt -10 grade afara?
Ca nu mai pricep nimic...


Si inca ceva. O sa fiu nevoit sa vad geamurile astea asa toata viata (de fapt sa nu vad prin ele) sau isi revin?

Edited by narcys13, 16 January 2013 - 12:05.


#3125
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă spre dimineață a crescut temperatura aerului de afară, geamul s-a încălzit mai greu decât aerul. Nu-i așa că numai dimineață ai această problemă?

#3126
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Dimineata dar acu e ora 12 si tot asa au ramas.
Intra-adevar e si ceata.

Si incep de cu seara cum se lasa frigul sa faca condens.

Edited by narcys13, 16 January 2013 - 12:09.


#3127
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
S-a încălzit foarte repede afară azi, iar geamul a rămas tot rece. Nu prea mai are cum să facă condens seara pe fața 1 (poate pe fața 4, la interior), imposibil să devină geamul exterior mai rece decât aerul de afară noaptea. Mai verifică!

Edited by Digix, 16 January 2013 - 12:18.


#3128
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Asa am sa fac dar e mai greu de facut poze noaptea, care sa fie si ok.
Asta toamna cand m-a prins noaptea la lucru am observat ca in noptile senine si reci deja pe fata exterioara era condens. Si era 10 seara.


Oricum, asta e acum, ideea este daca mai scap de fenomenul asta vreodata.Poate dupa ce ma mut si o sa fie incalzita casa sa fie mai bine?

Edited by narcys13, 16 January 2013 - 12:53.


#3129
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Doar verifică, te cred pe cuvânt, nu trebuie să faci poze. Totuși, logica pare că ar spune altfel.

După ce te vei muta, da va fi mai caldă foaia de sticlă exterioară, vei face mai puțin condens pe afară. Până la urmă, contează așa mult, e afară totuși?

#3130
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Conteaza pentru aspectul estetic si chiar practic.
Cum e sa te uiti pe geam sa vezi cum e vremea sau cine iti intra in curte si sa vezi geamul inghetat?

#3131
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca sub geamul respectiv exista un calorifer cald fenomenul de condens/gheata pe sticla exterioara ar trebui sa fie f mult diminuat, aproape inexistent.

azi dimineata un geam de la mine de 1,5x1,8m dintr-o camera neincalzita(8grade inside) orientat pe vest et2 era 80% acoperit cu condens inghetat

Edited by msn2, 16 January 2013 - 14:35.


#3132
narcys13

narcys13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2010
Asta-i si speranta mea, ca o data ce voi locui acolo si o sa fie incalzire se vor schimba lucrurile.
Alfel n-a meritat investitia in pachetul cu  3 foi de sticla si 4 anotimpuri la exterior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate