Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#19
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Revin cu intrebarea, formulata altfel : exista in romania o firma capabila sa execute o tamplarie lemn-aluminiu, eventual + umbrire exterioara protejata de al patrulea strat de sticla, tripan, cu alcatuirea : 3+1+3mm cool-lite - 16mm aer / krypton - 4mm float - 16mm aer / krypton - 4/6mm planitherm ultra calit, warm edge, gol tamplarie 2300mm x 2300mm, impartire pe latime in jumate fix + jumatate mobila (usa) ? Sau ar trebui sa ma orientez pe o comanda externa in suedia / germania. Deja ma uit la ce se face acolo, si incepe sa fie destul de clara aceasta optiune. Din pacate nu sunt convins, ca daca comand si platesc acea structura de tripan la noi, o sa o si primesc, sau o sa fie executata corect (margini curatate de depunerea metalica, etc)...

#20
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postinstinct, on 19th February 2010, 12:53, said:

: 3+1+3mm cool-lite - 16mm aer / krypton - 4mm float - 16mm aer / krypton - 4/6mm planitherm ultra calit, warm edge, gol tamplarie 2300mm x 2300mm

La dimensiunile astea NU merge sticla de 4 mm grosime.
Apoi, sticla din mijlocul tripanului stiu din Italia ca trebuie sa fie securizata ( cea tratata termic este mai rezistenta, poate ca asa fiind ar merge in mijloc si 4 mm doar!)

deci 7+4+6+2*16 mm =49 mm ( in fapt 50 mm) grosime.

Stiu citeva firme, majoritar italienesti, producatoare de sisteme din Al placat cu lemn la interior, care suportau pina la 47 mm grosime totala.
dar pretul lor, la nivel de inceput de an 2009 ( nu le am actualizate) sarea usor de 400 Euro/mp, cu geam triplu "made in Romania" ( ansamblul, nu sticla componenta)

Pe de alta parte, ne straduim sa punem cele mai bune sticle, cele mai bune rame, si pastram nenorocirea aia de distantier din Al dintre sticle, ca sa avem pe acolo conductie termica la greu!
Pe un program de simulare aproape 10% din totalul (la o ferestrea bine executata, cu rame si sticle de buna calitate,cu geam triplu ) coeficientului de transfer termic al acelei ferestre se PIERDE prin acel Al de pe conturul sticlei. Si cu cit este fereastra mai mica, ponderea creste mult mai mult!

#21
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postinstinct, on 19th February 2010, 12:53, said:

Revin cu intrebarea, formulata altfel : exista in romania o firma capabila sa execute o tamplarie lemn-aluminiu,

Aluminiu imitatie lemn te satisface? Sau vrei neaparat lemn + aluminiu(nu sunt profile pe stoc)? XXXXXXXXXX

Edited by gugutata, 19 February 2010 - 14:09.


#22
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 19th February 2010, 13:26, said:

lemn + aluminiu

Lemn pe aluminiu sau aluminiu pe lemn? Nu este deloc la fel? :thumbup:

#23
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postinstinct, on 19th February 2010, 12:53, said:

Revin cu intrebarea, formulata altfel : exista in romania o firma capabila sa execute o tamplarie lemn-aluminiu, eventual + umbrire exterioara protejata de al patrulea strat de sticla, tripan, cu alcatuirea : 3+1+3mm cool-lite - 16mm aer / krypton - 4mm float - 16mm aer / krypton - 4/6mm planitherm ultra calit, warm edge, gol tamplarie 2300mm x 2300mm, impartire pe latime in jumate fix + jumatate mobila (usa) ? Sau ar trebui sa ma orientez pe o comanda externa in suedia / germania. Deja ma uit la ce se face acolo, si incepe sa fie destul de clara aceasta optiune. Din pacate nu sunt convins, ca daca comand si platesc acea structura de tripan la noi, o sa o si primesc, sau o sa fie executata corect (margini curatate de depunerea metalica, etc)...
de geam ma indoiesc ca vei gasi exact ce vezi la suedezi sau germani,acolo normele se respecta 120%. Lemn +aluminiu gasesti sigur,pe pagina cealalta am scris de un oras,si goagal te ajuta

#24
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postbricolator, on 19th February 2010, 13:35, said:

de geam ma indoiesc ca vei gasi exact ce vezi la suedezi sau germani,acolo normele se respecta 120%. Lemn +aluminiu gasesti sigur,pe pagina cealalta am scris de un oras,si goagal te ajuta

Multumesc de raspuns. Daca am gasit eu bine, firma TRespectIva, ofera aluminiu + lemn. Adica eu inteleg primul termen ca fiind cel predominant in tamplarie. Eu vreau ca lemnul sa fie predominant si aluminiul pt. protectie exterioara (gen Internorm sa spunem...).

#25
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 13:31, said:

Lemn pe aluminiu sau aluminiu pe lemn? Nu este deloc la fel? :thumbup:

Adica juma juma :thumbup:  Ma refeream la profil aluminiu cu bariera termica placat cu lemn la interior. Se pot executa inclusiv glisante pe acest sistem.
Lemn placat cu aluminiu la exterior mai greu dar...10 minute sa fac o poza si o descarc :thumbup:

Gata

Attached Files


Edited by iordangabi, 19 February 2010 - 13:53.


#26
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 19th February 2010, 13:45, said:

Ma refeream la profil aluminiu cu bariera termica placat cu lemn la interior.

Adica asa:

Attached Files



#27
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 13:57, said:

Adica asa:

Frumos. Seamana cu Reynaers. Pacat ca la noi nu prea este cerere. Cel putin in aceste momente.

#28
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 19th February 2010, 14:01, said:

Frumos. Seamana cu Reynaers.

Seamana, si este si la fel de bun.
N-a fost cerere prea mare nici in 2008/2009, ca de', e PVC-ul cu tripan!! :coolspeak:

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
:peacefingers: Măi fraților! E super tâmplăria asta de aluminiu-lemn, dar dacă te pui în pielea unuia care construiește o casă cu credit de la bancă, sau cu un buget fix obținut în urma vânzării unui apartament, sau două, ai sta foarte mult să cugeți dacă merită să bagi 6000 sau 25000 de euro în tâmplărie.

Chiar și noi care suntem în domeniu stăm bine să chibzuim la o astfel de investiție. Eu mi-am costruit propria casă, dar nu mi-am putut permite decât tâmplărie din aluminiu grecească. Poate se vor mira unii, dar chiar dacă lucrăm în domeniu, materialele costă foarte mult la ferestrele premium, și din păcate ăia care le produc, le și păzesc, așa că nu le putem lua gratis ca să ne facem ferestre.

E încă sărăcie mare în România, nu avem în societate o pătură medie prea numeroasă. Mai avem de așteptat până să existe cerere măcar medie, ca volum, de așa ceva. Nici pe afară nu debordează toată lumea cu astfel de ferestre exotice. E normal să nu fie o cerere foarte mare de așa ceva!

La noi, problema principală după părerea mea ar fi găsirea unui raport optim între cheltuieli și beneficii pentru clienții cumpărători de tâmplărie.:peacefingers:

Edited by Digix, 19 February 2010 - 20:44.


#30
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDigix, on 19th February 2010, 20:39, said:

, dar nu mi-am putut permite decât tâmplărie din aluminiu grecească. Poate se vor mira unii, dar chiar dacă lucrăm în domeniu, materialele costă foarte mult la ferestrele premium,
Problema ferestrelor premium este reprezentata de un vecin al meu, ce are Rolls nou nout parcat IN STRADA si sta la bloc, cu ferestre din PVC ordinar!

Cunosc in schimb un cuplu ce a facut credit pt casa, dar si-a pus si Al-lemn la ea, ca era pt ei, nu pt vinzare!

#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 21:01, said:

Cunosc in schimb un cuplu ce a facut credit pt casa, dar si-a pus si Al-lemn la ea, ca era pt ei, nu pt vinzare!

Cinste lor, au fost bazați probabil pe niște servicii bune!

Oricum, nici a doua oară dacă mi-aș face casă, oricât de sărman aș fi nu aș pune PVC. În schimb, cred că aș opta pentru aluminiu vopsit "lemn", nu aș mai pune alb și mi-aș pune rulouri suprapuse. Nici acum nu cred că m-ar ține bugetul pentru aluminiu-lemn și nu sunt prea convins că merită diferența de preț substanțială între Al-lemn și Al cu rupere.

#32
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Tripan se monteaza excelent pe Rehau Geneo asa zice producatorul si nu orice fel de tripan ci cel de 44 mm stiti ceva de acest tip de profil ,,revolutionar,,

#33
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
E "revoluționar" pentru că pentru ferestrele mai mici, profilul e atât de solid, încât nu mai e nevoie de armătură metalică. Iar la cele mai mari, se folosește o armătură care incredibil, nu este din metal!!
E foarte bun dpdv al al izolării termice! Eu personal aș alege totuși un aluminiu cu barieră de 30mm.

Ca o știre, vă pot spune că o noutate tehnică ce va apărea în acest an și pe piața noastră, va fi tâmplăria cu sticla lipită. Adică sticla se lipește de ramele de tâmplărie la părțile mobile, într-un mod similar parbrizelor auto. E un lucru cunoscut, că lipirea parbrizului la mașini poate duce la creșterea rezistenței generale a caroseriei cu până la 30%.
La tâmplărie, avantajul ar fi posibilitatea de a realiza ferestre de dimensiuni foarte mari ale canatului, fără să se mai deregleze, fără să se mai lase, va putea fi scăzută dimensiunea ramelor pentru o mărire a suprafeței vitrate și chiar se va putea renunța în unele cazuri la armătură. Nu e nouă metoda, dar acum va apărea și la noi. Vezi aici și în atașament.

Attached Files


Edited by Digix, 19 February 2010 - 23:03.


#34
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postsith, on 19th February 2010, 22:14, said:

si nu orice fel de tripan ci cel de 44 mm

daca sint ferestre normale ca dimensiuni si deschideri, POATE ca tine tripanul!

Daca sint usi de balcon ma indoiesc.

daca sint usi de intrare sint sceptic.

#35
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDigix, on 19th February 2010, 22:37, said:

E "revoluționar" pentru că pentru ferestrele mai mici, profilul e atât de solid, încât nu mai e nevoie de armătură metalică. Iar la cele mai mari, se folosește o armătură care incredibil, nu este din metal!!
E foarte bun dpdv al al izolării termice! Eu personal aș alege totuși un aluminiu cu barieră de 30mm.

Ca o știre, vă pot spune că o noutate tehnică ce va apărea în acest an și pe piața noastră, va fi tâmplăria cu sticla lipită. Adică sticla se lipește de ramele de tâmplărie la părțile mobile, într-un mod similar parbrizelor auto. E un lucru cunoscut, că lipirea parbrizului la mașini poate duce la creșterea rezistenței generale a caroseriei cu până la 30%.
La tâmplărie, avantajul ar fi posibilitatea de a realiza ferestre de dimensiuni foarte mari ale canatului, fără să se mai deregleze, fără să se mai lase, va putea fi scăzută dimensiunea ramelor pentru o mărire a suprafeței vitrate și chiar se va putea renunța în unele cazuri la armătură. Nu e nouă metoda, dar acum va apărea și la noi. Vezi aici și în atașament.
Esti o mina de aur, pe cel structural il inteleg pe celelate nu pre le mai vad rostul,cat despre profilul asta ,,revolutionar,, de la rehau  momentan sunt doar vorbele producatorului nu am auzit impresii de cum se comporta ,poate stiti voi mai multe cica e cu 40% mai usor decat un profil normal.

#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsith, on 19th February 2010, 23:25, said:

Esti o mina de aur, pe cel structural il inteleg pe celelate nu pre le mai vad rostul,cat despre profilul asta ,,revolutionar,, de la rehau  momentan sunt doar vorbele producatorului nu am auzit impresii de cum se comporta ,poate stiti voi mai multe cica e cu 40% mai usor decat un profil normal.

Mulțumesc de aprecieri! Ca să fiu sincer, nu am montat încă Geneo, ca să știu cum se comportă, însă am pus mâna pe un astfel de profil, le-am văzut și pot face rame cu el. Dacă ai tabloul de tâmplărie îți pot face o ofertă.

Edited by Digix, 20 February 2010 - 00:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate