Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#37
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDigix, on 20th February 2010, 00:28, said:

Mulțumesc de aprecieri! Ca să fiu sincer, nu am montat încă Geneo, ca să știu cum se comportă, însă am pus mâna pe un astfel de profil, le-am văzut și pot face rame cu el. Dacă ai tabloul de tâmplărie îți pot face o ofertă.
Da am o sa ti-l trimit pe pm,mai am o oferta nu strica inca una tamplaria e pentru casa din jurnal asa ca poti sa-ti faci o idee :lol:

#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postinstinct, on 19th February 2010, 12:53, said:

exista in romania o firma capabila sa execute o tamplarie lemn-aluminiu, eventual + umbrire exterioara protejata de al patrulea strat de sticla, tripan ...
Scuză-mă, dar nu înțeleg exact ce vrei să spui prin cele patru straturi de sticlă, vrei termopan cu patru foi ?

#39
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postinstinct, on 19th February 2010, 12:53, said:

Din pacate nu sunt convins, ca daca comand si platesc acea structura de tripan la noi, o sa o si primesc, sau o sa fie executata corect (margini curatate de depunerea metalica, etc)...

In aceasta privinta nu trebuie sa ai dubii. Si cei care fac termopane in garaj au freza pt lowE. Cam greu cu kriptonul, fiind mult mai scump decat argonul nu prea mai are nimeni, nefiind nici cerere. Cel putin asa cred.

View PostDigix, on 19th February 2010, 22:37, said:

Adică sticla se lipește de ramele de tâmplărie la părțile mobile, într-un mod similar parbrizelor auto.

Exact cum se foloseste la partile mobile din peretele cortina structural. Nu cred sa aiba succes din cauza costului ridicat si al timpului de livrare. In primul rand trebuie sa ai multe ferestre pt lipit sticla deoarece niciun producator de sticla nu desface o cutie doar pt una sau cateva rame. Odata desfacuta nu o mai poti sigila la loc iar termenul de garantie expira la 2 luni de la data fabricatiei!!! In al 2-lea rand dupa lipire ramele trebuie sa stea culcate minim 3 zile. Ati observat banuiesc la cladirile de birouri ca sunt montate toate sticlele mai putin cele mobile iar cand apar mobilele in cateva zile toate cladirile le au montate. Am asteptat anul trecut aproape 40 zile sa-mi lipeasca 10 sticle structural(ca sa stranga si de la alti clienti rame). DAR DACA producatorul de sticla nu este serios si iti pune silicon expirat(reamintesc ca are termen de garantie doar 2 luni) si te trezesti peste 1 an ca pica sticle in strada? S-a intamplat la ROMATSA si nu cu o singura sticla ci cu mai multe!


View Postconu71, on 18th February 2010, 22:30, said:

sa va aduc aminte ca termopanele s-au ieftinit cu 25% de cand a inceput criza?:)))

Cam asa este! Sa vedem cati pot sa mearga pe preturile astea pana sa clacheze. Falimente in domeniu au fost si vor fi si mai multe.

#40
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postiordangabi, on 20th February 2010, 10:07, said:

Nu cred sa aiba succes din cauza costului ridicat si al timpului de livrare. In primul rand trebuie sa ai multe ferestre pt lipit sticla deoarece niciun producator de sticla nu desface o cutie doar pt una sau cateva rame. Odata desfacuta nu o mai poti sigila la loc iar termenul de garantie expira la 2 luni de la data fabricatiei!!!
În principiu, așa e! E greu chiar și pentru un producător mediu să coordoneze lucrurile astfel încât să adune mai multe ferestre, ca să nu iasă în pagubă, mai ales pe criza asta nenorocită!
E pentru clienții pretențioși, cu mai multe ferestre de executat, ca să merite efortul.

Edited by Digix, 20 February 2010 - 10:18.


#41
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Sticla lipita de profil se poate inlocui usor?

#42
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
De unde știu eu asta, se zice că ar fi ușor. Vezi că la sfârșitul pdf-ului arată chiar pașii acestei operațiuni.
Acuma rămâne de văzut! Întotdeauna e diferență mare între teorie și modul de a fi pusă aceasta în practică.

Edited by Digix, 20 February 2010 - 11:47.


#43
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostDigix, on 20th February 2010, 09:33, said:

Scuză-mă, dar nu înțeleg exact ce vrei să spui prin cele patru straturi de sticlă, vrei termopan cu patru foi ?
exista un producator care lucreaza lohn pentru italia dar daca exista cerere livreaza si in tara.
daca chiar vrei da-mi pm si-ti spun site-ul, desii pe site nu cred sa aiba geamul, are alte chestii pe care la face,respectiv obloane, sisteme de pergole cu tot felul de ferestre mobile sau  nu, din al si lemn. pe site gasesti si adresa si contact sa vb cu ei.

#44
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu îmi trebuie mie!. A cerut cineva o ofertă și nu știam dacă vrea așa ceva sau altceva.
Oricum, patru foi de geam, fără să am intenția să jignesc pe cineva și fără să mă refer la cineva anume, cred că reprezintă un început de paranoia.
Păstrând proporțiile, începe să semene cu competiția aparatelor de ras, care de la 2 lame la un aparat au ajuns la 7.
Te chinui să pui 4 foi, îl pui cu macaraua și ventuzele, îl calezi cu ranga, dar suflă vântul pe la balama!

Edited by Digix, 20 February 2010 - 19:36.


#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
iar foaia de pe exterior sa fie antiefractie de 4 1 4 cu sticla de 6 la interior ca deh... se joaca copilul cu mingea prin casa

Edited by conu71, 21 February 2010 - 16:42.


#46
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlifestyle2000, on 20th February 2010, 11:29, said:

Sticla lipita de profil se poate inlocui usor?

Asta e problema! Trebuie luat tot procesul tehnilogic de la capat...cu timpi de asteptare etc.

View PostDigix, on 19th February 2010, 22:37, said:

E "revoluționar" pentru că pentru ferestrele mai mici, profilul e atât de solid, încât nu mai e nevoie de armătură metalică. Iar la cele mai mari, se folosește o armătură care incredibil, nu este din metal!!

Acum 2 ani am facur export de tamplarie aluminiu in Franta. La PVC nu ne-am inteles la preturi si nu stiam de ce pana nu am vazut cu ochii mei. NU SE PUNE ARMATURA pe toc!!!

#47
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDigix, on 20th February 2010, 19:29, said:

Nu îmi trebuie mie!. A cerut cineva o ofertă și nu știam dacă vrea așa ceva sau altceva.
Oricum, patru foi de geam, fără să am intenția să jignesc pe cineva și fără să mă refer la cineva anume, cred că reprezintă un început de paranoia.

Nu, este vorba de urmatoarea organizare (ext-int) : foie geam simpla in rama cu deschidere spre exterior, jaluzele venetiene, tripan. Rolul celei de-a "patra" sticle e doar de protectie intemperii pentru jaluzele, al caror rol este sa nu lase razele solare sa ajunga la tripan, si in acelasi timp din unghi se poate ajunge la un aport maximal de lumina fara a deranja. De exemplu varion 4 de la int...orm, e o optiune. Am o cotatie de la ei pentru pvc cu tripan si jaluzele protejate. Si la pvc e si lipit geamul parca, si vine din afara, e facut in austria, deci nu cred ca e expirat siliconul.

Mai era o varianta "ieftina". Ce parere aveti de urmatoarea situatie, pentru zonele de geam fix : pe o grosime "perete" de 20cm, sa avem 2 termopane clasice. La exterior cu control solar si laminare si la interior planitherm (sau alt low-e soft) securizat. Camera interna ar avea probabil 10cm. Se poate instala si aici o umbrire, automatizata, sa nu apara infiltrari de aer. In afara de problemele de curatenie perfecta (o data instalat sistemul nu mai poate fi curatat la interior), cum credeti ca se va comporta acel spatiu intermediar ? Ca si pret, solutia ar fi imbatabila, si aplicabila la orice proiecte cu geamuri mari fixe.

#48
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 22nd February 2010, 08:41, said:

Acum 2 ani am facur export de tamplarie aluminiu in Franta. La PVC nu ne-am inteles la preturi si nu stiam de ce pana nu am vazut cu ochii mei. NU SE PUNE ARMATURA pe toc!!!

Misto de tot!

Iar balamalele se prind cu "scuipinol" de PVC-ul tocului!?
La fel, tocul se prinde de perete, in aia 2 cm rost lasati traditional prost in Romania ( ca sa faca "doreii' golul de zidarie oricit de strimb!) doar in spuma, ca suruburile ar deforma PVC-ul ala intr-o veselie.

Stiam eu ca sintem mai isteti decit francezii! :thumbup:

View Postinstinct, on 22nd February 2010, 09:58, said:

In afara de problemele de curatenie perfecta (o data instalat sistemul nu mai poate fi curatat la interior), cum credeti ca se va comporta acel spatiu intermediar ? Ca si pret, solutia ar fi imbatabila, si aplicabila la orice proiecte cu geamuri mari fixe.

Ideea in sine pare OK.
Nu stiu insa cum se va comporta in timp acel spatiu intermediar, respectiv daca nu se vor prafui/umezi sticlele dintre ferestrele puse "in serie".

#49
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 22nd February 2010, 17:58, said:

Niciodata nu mai folositi cuvantul antiefractie la sticla!

Asta cam asa este.

Poti sa intri,dar nu poti sa iesi in caz de urgenta!

Insa duplexul e ceva mai bun dpdv termic ( folia aia din mijloc) si deci il prefer!

#50
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,083
  • Înscris: 15.10.2006
Totusi se poate afla cum si cu ce se intretin garniturile si feroneria de la geamurile termopan?

#51
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postcipaul, on 25th February 2010, 13:02, said:

Totusi se poate afla cum si cu ce se intretin garniturile si feroneria de la geamurile termopan?

In urma cu niste ani, cei de la wurth aveau seturi de intretinere, cu silicoane pt garnituri, uleiuri pt feronerie si chiar niste solutii de curatat ramele.
In principiu cei de la feronerii ( gu, maco, siegenia, roto, etc) ar trebui sa aiba.
de asemenea, am vazut la un moment dat la horn......ach ceva similar.

Oricum ,pt feronerie e bun orice ulei pt mecanisme.
Pt garnituri, orice silicon pt auto/ chedere, cu atentionarea sa faceti proba sa nu (de)coloreze, mai ales ramele din PVC.

Atentie ca produsele sa nu aiba solventi incorporati sau derivate din petrol!

#52
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcipaul, on 25th February 2010, 13:02, said:

Totusi se poate afla cum si cu ce se intretin garniturile si feroneria de la geamurile termopan?
Găsești set complet pentru întreținerea tâmplăriei la distribuitorii Den Braven.

#53
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcipaul, on 25th February 2010, 13:02, said:

Totusi se poate afla cum si cu ce se intretin garniturile si feroneria de la geamurile termopan?

Kit de intretinere. Eu le dau gratis la clienti.

Attached Files



#54
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postcipaul, on 25th February 2010, 13:02, said:

Totusi se poate afla cum si cu ce se intretin garniturile si feroneria de la geamurile termopan?


cipaul, daca esti din bucuresti treci pe la mine sa iti dau un kit sa-ti rezolvi problema. ferestrele sunt imitatie lemn sau albe? am pe acasa un kit pentru alb dar iau de la hala unul pentru colorat daca ai nevoie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate