Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1369
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Am uitat sa precizez, atentie in curbele stranse, era sa ma urc pe vre-o trei autocare��, adica invers, aia urca de parca e strada lor, nu te feresc,cel mai mare are prioritate, ca la noi, asa ca atentie!!!, ca si sfat, mergi in coloana in urma cuiva si esti bine.


#1370
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Hai că nu e chiar așa. E puțin mai lejer drumul comparat cu ce e în Brașov spre Poiana.
Pârâul Rece pare dificil pe lângă drumurile de pe Teide.

#1371
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Sunt cateva curbe foarte stranse, in una din ele a trebuit sa franeze autocarul deoarece am ajuns inaintea lui in curba, am trecut eu apoi a trecut si el, m-am intalnit si cu cateva camioane,destul de ingust pot spune, daca se intalnesc doua camioane trebuie se treaca incet unul pe langa celalalt, oricum drumul este mult mai ingust decat cel de poiana,nu spun ca este ceva wow dar fata de ale noastre sunt mult mai inguste, si apoi daca circuli putin mai repede se ingusteaza treaba si mai mult, e drept ca ma cam grabeam, uitasem ceva la hotel si eram la limita.

Este mai lejer la modul ca nu se circula bara la bara, aici ai dreptate.Este chiar foarte lejer din punctul asta de vedere.
Am facut ruta de 7 ori

#1372
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
valipopescu noi nu cred ca urcam mai sus de unde ne lasa telecabina.
Biletele de telecabina la poti cumpara si de acolo sau musai online?

la Loro Park ai fost? cat este de aglomerat in perioada asta?

#1373
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Biletele de telecabina doar online. Loro Park acum fix o luna era destul de aglomerat

#1374
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

 _Freya_, on 18 martie 2023 - 16:52, said:

valipopescu noi nu cred ca urcam mai sus de unde ne lasa telecabina.
Biletele de telecabina la poti cumpara si de acolo sau musai online?
Bilete doar online, o sa fie greu sa gasesti dus intors si la ora la care vrei, iei separat urcat si separat coborare nu conteaza ora, si te pui la rand o sa mearga, garantat.

la Loro Park ai fost? cat este de aglomerat in perioada asta?
Astazi am fost la loro park, nu este foarte aglomerat iti trebuiesc macar 6 ore sa vizitezi tot, daca ajungi la 10,30 prinzi spectacolul cu delfini, apoi foci, mancati ceva si apoi la orci, dupa care ii dai gamba mai departe, foarte multe de vazut super parc, bilete direct la intrare, masina am parcat-o 200 metri mai sus, nu am stiut ca au parcare in incinta(cu plata, nu stiu cat)

Edited by Barboso, 19 March 2023 - 12:14.
Redactare


#1375
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
De unde ai inchiriat masina si cat ai dat/zi?

La loro park mergem pe jos fiindca vom sta in Puerto de la Cruz.

In Loro park gasesti locuri de luat pranzul sau trebuie sa iesi?

#1376
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Dupa ani de mers în Grecia, am hotărât să mai vedem și altceva ... Posted Image
Deocamdata am luat biletele de avion, 600 euro dus întors, un bagaj de cală, 3 persoane, cu EasyJet din Malpensa Posted Image
Masina vom inchiria de la cicar, 250 eu/8zile, una de 7 persoane..
Cazare luam în sud, am studiat o multime de locuri. Intrebarea e, ce locuri mai animate recomandați?

#1377
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@mischaela f buna decizie, doar sa nu te astepti ca apa in ocean e la fel de calda in iulie-august ca in mediterana. In ce perioada mergeti?

#1378
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

 atupi, on 19 martie 2023 - 14:54, said:

@mischaela f buna decizie, doar sa nu te astepti ca apa in ocean e la fel de calda in iulie-august ca in mediterana. In ce perioada mergeti?

din 21 iunie.
Da, sunt constienta ca albastru ca-n zakinthos n-o să văd, și nici apa caldă, dar se pare că insula oferă destule.

#1379
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Intradevar insula ofera f multe. Daca imbaiatul nu constituie o prioritate o sa fiti multumiti. Probabil in iunie e cam rece apa (max 22 gr)

#1380
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
În Iunie cam bate vântul prin Canare. Dacă nu sunteți snowflakes, nu e chiar nașpa. Dar, dacă vântul e o oarecare problemă, atunci să nu aveți așteptări prea mari.

#1381
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

 mischaela, on 19 martie 2023 - 14:14, said:

Dupa ani de mers în Grecia, am hotărât să mai vedem și altceva ... Posted Image
Deocamdata am luat biletele de avion, 600 euro dus întors, un bagaj de cală, 3 persoane, cu EasyJet din Malpensa Posted Image
Masina vom inchiria de la cicar, 250 eu/8zile, una de 7 persoane..
Cazare luam în sud, am studiat o multime de locuri. Intrebarea e, ce locuri mai animate recomandați?

Cu siguranta, aveti ce vedea. Nu stiu cum este apa in iunie, am fost toamna si a fost o alegere foarte buna. De vazut, indiferent de temperatura apei: Loro park, Masca, Las teresitas, La tejita, Teide, El bollulo, Gigantes, padurea Anaga...
Pentru ca ai cerut detalii despre locuri mai animate: Las americas, Los Cristianos, Adeje.
Buna alegere cu Cicar!

#1382
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

 _Freya_, on 19 martie 2023 - 12:21, said:

De unde ai inchiriat masina si cat ai dat/zi?
Masina de la cicar rezervata din tara, am primit un peugeot 308 cu 600 km la bord, 320.- pentru 12 zile si 14 euro garantie pentru benzina din rezervor, la predare ne socotim in functie de cat are in rezervor.

La loro park mergem pe jos fiindca vom sta in Puerto de la Cruz.
Si noi stam in puerto de la cruz dar pe jos am fi facut 50 de minute, cu masina 12.Nu stiu cum stati voi cu mersul pe jos, dar dupa cateva ore de umblat prin parc sa mai merg si o ora pana la cazare….parca e prea mult pentru mine cel putin.
In Loro park gasesti locuri de luat pranzul sau trebuie sa iesi?
Gasesti de mancare parca doar la unul, celelalte au ingetata prajituri,poti sa iti iei ceva in rucsac, si doua sticlute de apa, noi am luat de acolo dar trebuie sa rabzi pana dai de un chiosc.
Revin cu urcatul pe varf, parca mai sunt doua alternative de mers prin zona, daca vrei doar sa urci cu telecabina nu o sa vezi mare lucru de acolo, telecabina nu cred ca face 7 minute pana sus, 15 minute cu imbarcat-debarcat, e foarte scurt.Doar la urcare am prins vant, am urcat si coborat cu mainile in buzunare, am uitat manusile in tara.

Edited by valipopescu, 20 March 2023 - 20:25.


#1383
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Vad ca de la telecabina mai sunt 2 trasee care par sa mearga cat de cat pe curba de nivel: unul spre stanga, pana la Mirador de Pico Viejo si unul spre dreapta pana la  Mirador La Fortaleza.

Mergem si noi in perioada Revelionului, sa vedem ce vreme prindem, daca reusim sa urcam pe varf sau macar la cele doua miradoare.

#1384
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

 mdt, on 20 martie 2023 - 20:29, said:

Vad ca de la telecabina mai sunt 2 trasee care par sa mearga cat de cat pe curba de nivel: unul spre stanga, pana la Mirador de Pico Viejo si unul spre dreapta pana la  Mirador La Fortaleza.
Cucoana de la portita de acces spre varf chiar ne-a cerut permisele si buletinele am crezut ca treci fara sa fii verificat  atent. Dupa cum am mai spus, permisul este valabil inca doua zile dupa data de pe el,in caz ca nu se poate urca din cauza vremii.

Mergem si noi in perioada Revelionului, sa vedem ce vreme prindem, daca reusim sa urcam pe varf sau macar la cele doua miradoare.


#1385
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc! Buna informatie asta, ca e valabil inca 2 zile. Telefericul se poate plati pe loc sau trebuie rezervare? Oricum in perioada Revelionului ma astept sa fie mai aglomerat.

#1386
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 mdt, on 20 martie 2023 - 21:20, said:

Multumesc! Buna informatie asta, ca e valabil inca 2 zile. Telefericul se poate plati pe loc sau trebuie rezervare? Oricum in perioada Revelionului ma astept sa fie mai aglomerat.

Se poate plăti pe loc, dar doar on-line dacă sunt locuri libere. Așa am procedat eu anul trecut. În felul ăsta am luat 8 bilete, în timp ce stăteam la cafeneaua dinăuntru.

Interesant e că dispar locuri, iar apar... e cam stres așa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate