Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Heat (1995)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

Quote

Heat is a 1995 American crime film written and directed by Michael Mann. It stars Al Pacino, Robert De Niro, and Val Kilmer. De Niro plays Neil McCauley, a professional burglar who is a calm and methodical introvert, while Pacino plays Lt. Vincent Hanna, veteran LAPD homicide detective whose explosive temper and devotion to his job causes him to neglect those closest to him. The central conflict of the film was based on the experiences of former Chicago police officer Chuck Adamson and his pursuit of a criminal named McCauley in the 1960s, from which the name of De Niro's character was derived.

Trailer:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0xbBLJ1WGwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Ah, ce ma-nervati! N-au nici un farmec citatele alea obosite, in engleza. Bagati, oameni buni, parerea voastra sincera si personala!

On: Eu l-am vazut destul de prematur ca sa-l fi savurat in profunzime si de aceea nu e unul din filmele mele de suflet,  dar cu siguranta pot sa recunosc ca e unul dintre cele mai mari filme cu gagsteri si o borna chiar si intr-o clasa mai extinsa... thriller, politist.
Ca mai toate "MichaelMann-urile" , un film ce musteste de testosteron...

#3
ToniTheBoy

ToniTheBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2010
mah...mie mia placut filmul (e un film bun pentru 95) ....merita vazut! :peacefingers:

#4
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postdacoroman2310, on 14th February 2010, 02:22, said:

Ah, ce ma-nervati! N-au nici un farmec citatele alea obosite, in engleza. Bagati, oameni buni, parerea voastra sincera si personala!
E un film de actiune foarte bun si foarte detaliat, mai ales scena in care se impusca pe strada cu politia. Actorii, de nota zece! Al Pacino, Robert De Niro etc.
Sfarsitul a fost un pic dezamagitor, dar poate era prea banal daca scapa cu gagica.

#5
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Haideți să fim serioși, filmul nu e cu nimic grozav în ce privește acțiunea, am văzut și filmul după care a fost făcut remake-ul ăsta, și nu e nici o diferență.

Singura diferență e jocul celor doi: Pacino și DeNiro. Ei reușesc să facă filmul interesant, deși scenele sînt foarte lungi, și tot filmul se apropie de 3 ore. Prin felul cum joacă, reușesc să bage tensiune în scene cu replici absolut banale, cum e cea de la restaurant, dintre ei doi, pe care s-a bazat aproape tot marketingul filmului.

Fără Pacino și DeNiro, filmul nu ar face doi bani.

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006

View Poststormwatch, on 6th August 2010, 22:22, said:

Fără Pacino și DeNiro, filmul nu ar face doi bani.
Este primul film in care cei doi joaca impreuna. Si le-a iesit.

#7
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Cei doi nu au jucat nici macar o scena impreuna, au fost folosite dubluri. Daca aveti filmul, verificati: e vreo scena in care le-ati vazut fetele ambilor actori?
Stiu ca s-ar cuveni sa indic o sursa pentru informatia asta dar am uitat-o. Atata mai tin minte, ca era o sursa credibila  :D

Heat si True Romance sunt clasicele mele de actiune, ma doare la basca ce spun criticii.

#8
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Heat are una din cele mai violente (sonor si vizual) si "reale" (in stilul Hollywood) scene de actiune din cate am vazut intr-un film. Scena de dupa jefuirea bancii mi-a dat fiori de groaza, fiind bombardat de asurzitoarele gloante ce "tasneau" din mitralierele celor rai si celor buni. A fost o secventa filmata perfect si coordonata perfect.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006

View Postunudoi, on 6th August 2010, 22:50, said:

Stiu ca s-ar cuveni sa indic o sursa pentru informatia asta dar am uitat-o. Atata mai tin minte, ca era o sursa credibila
Imi aduc si eu aminte de asta ca citisem acum multi ani dar din cate stiu se referea la "The Godfather". Nu prea am chef sa rascolesc prin haurile imdb-ului la ora asta ca abia m-am trezit.

Se pare c-am imbatranit :)

În 1995 De Niro a jucat în thrillerul lui Michael Mann, "Heat" , alături de Al Pacino. Cei doi au atras atenția fanilor, fiind cunoscut faptul că ambii au fost comparați mereu de-alungul timpului. Cu toate că De Niro și Pacino au jucat împreună și în The Godfather Part II, cei doi nu au nici o scenă împreuna. Pacino și De Niro au jucat din nou împreună în thrillerul "Righteous Kill" , unde au rolul unor polițiști aflați în căutarea unui criminal în serie, un film mult sub așteptări.

Ei au zis.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postunudoi, on 6th August 2010, 22:50, said:

Cei doi nu au jucat nici macar o scena impreuna, au fost folosite dubluri. Daca aveti filmul, verificati: e vreo scena in care le-ati vazut fetele ambilor actori?

Am revăzut special scena din restaurant și cea de la sfîrșit și într-adevăr nu li se vede în nici un moment fețele amîndurora în același cadru. Dar crezi că dacă ar fi vrut regizorul sau producătorii să li se vadă fețele FĂRĂ CA EI SĂ SE ÎNTÎLNEASCĂ nu ar fi putut ? Sînt o grămadă de filme cu actori în dublu rol în care apar amîndouă personajele (dar același actor) în același cadru.

Eu cred că toată chestia a fost un plot de marketing, producătorii au băgat o șpîrlă pe canale neoficiale, pentru a da naștere la o legendă urbană, și a face oamenii să meargă la film fie și numai că să vadă dacă cei doi apar în același cadru.

Pentru că, oficial, cei doi chiar au jucat scena restaurantului împreună. În interviurile de la vremea aceea, cei doi au zis că e absolut o întîmplare faptul că cei doi au jucat atît de rar împreună, încît lumea a crezut că e o rivalitate între cei doi.

The previous cinematic collaborations between Pacino and De Niro hardly saw them acting in the same room together, let alone the same time period. Their first coheadlining roles came in The Godfather Part II, but they never interacted: De Niro played a young, pre-Brando Vito Corleone growing up an Italian immigrant in 1920s New York, while Pacino reprised his part as son Michael, who takes over the family business in the 1970s.

Their second teaming was in 1995's Heat, when De Niro's master thief briefly meets Pacino's hard-nosed detective in a fancy restaurant and later during an underwhelming final pursuit.


De altfel cei doi au mai jucat împreună de-atunci în Righteous Kill (2007), unde joacă destule scene împreună.
http://uk.eonline.co...us_Pairing.html (de unde e luat și citatul de mai sus)

Ploturi dintr-astea se mai fac pentru promovarea unor filme. De ex. țin minte o scenă (de fapt o știre) filmată într-un hotel din Cannes în care van Damme și Dolph Lundgren să cocoșesc unul la altul, chiar cînd pe piață se difuza "Universal Soldier".

Quote

Heat are una din cele mai violente (sonor si vizual) si "reale" (in stilul Hollywood) scene de actiune din cate am vazut intr-un film. Scena de dupa jefuirea bancii mi-a dat fiori de groaza, fiind bombardat de asurzitoarele gloante ce "tasneau" din mitralierele celor rai si celor buni. A fost o secventa filmata perfect si coordonata perfect.

Da, scena aia e foarte mișto filmată (dacă o vezi pe-un ecran panoramic (la cinematograf), zici că ești chiar în mijlocul acțiunii, dar eu am văzut o scenă absolut asemănătoare, dar reală de data asta. Doi tipi (din care unul era român) au avut o confruntare dintr-asta cu poliția de vreo 40 de minute, în care s-au tras vreo 2000 de gloanțe.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z0MVRGeNYOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://en.wikipedia....lywood_shootout

Edited by stormwatch, 07 August 2010 - 09:22.


#11
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Am gasit o poza care dovedeste ca cei doi au jucat intr-adevar la aceeasi masa, deci cade ipoteza dublurilor. Totusi, mi se pare neverosimil sa ai la dispozitie doi actori de calibrul asta si sa nu-i etalezi simultan nici macar intr-un cadru. Nu se poate dom'le, e ceva la mijloc  :cigar:

scena restaurantului

Attached File  heat_special_edition.jpg   39.18K   44 downloads

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006

View PostM0n0, on 07 august 2010 - 00:32, said:

Heat are una din cele mai violente (sonor si vizual) si "reale" (in stilul Hollywood) scene de actiune din cate am vazut intr-un film. Scena de dupa jefuirea bancii mi-a dat fiori de groaza, fiind bombardat de asurzitoarele gloante ce "tasneau" din mitralierele celor rai si celor buni. A fost o secventa filmata perfect si coordonata perfect.
Se pare ca este primul film in care s-a inregistrat sunetul ,,live" impreuna cu imaginea, la scena jafului bancii, cine are posibilitatea de a vedea filmul cu sunet DD 5.1 poate auzi reverberatiile cartuselor trase intre zgarie nori.

Edited by baribalu, 31 October 2013 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate