Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Offshore in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Pe scurt.
Am o afacere. Statul ma jecmaneste.
La sfaturile unui prieten am platit deja pentru o firma noua (offshore) in Delaware SUA.
Toti clientii mei sunt din state UE, dar nu din Romania. (am lucrat cu o singura firma din tara si am luat teapa).
Nu am cheltuieli si nici sediu in Romania.
Stiu ca daca muncesc de acasa mi-o trag astia cu Legea 31.

Ma rog.... Inainte de a incasa primii bani, adun sfaturi si indicatii de la toata lumea.

#2
Alphas

Alphas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2010
Ai reusit sa iti deschizi cont bancar in SUA ?

Firma a fost inregistrata cu EIN (Federal Tax ID - Employer Identification Number) ?

#3
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Pai da, ca spre norocul meu are cine sa se ocupe de asta.
Pana si facturile vor fi trimise tot de acolo.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai tu vei avea problema pentru ca ai o sursa de venit pe care trebuie sa o reportezi - indiferent sub ce forma (fie si cadou), vei avea niste bani care iti intra in contul bancar din Romania. Bani "vizibili" si impozabili. Pe de alta parte ala din State va trebui sa plateasca impozit la banii care ii intra lui pe firma. Banii pe care ti-i da tie nu poate sa ii deduca de la impozitare (sub forma de cheltuieli cu productia/salarii/donantii) pentru ca tu nu ai SSN/EIN - dpdv al IRS sunt impozabili la nivel federal. In Delaware nu plateste taxe la nivel de stat, macar asa se scoate...

Edited by SuperDuper, 11 February 2010 - 10:27.


#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 SuperDuper, on 11th February 2010, 10:22, said:

Pai tu vei avea problema pentru ca ai o sursa de venit pe care trebuie sa o reportezi - indiferent sub ce forma (fie si cadou), vei avea niste bani care iti intra in contul bancar din Romania. Bani "vizibili" si impozabili. Pe de alta parte ala din State va trebui sa plateasca impozit la banii care ii intra lui pe firma. Banii pe care ti-i da tie nu poate sa ii deduca de la impozitare (sub forma de cheltuieli cu productia/salarii/donantii) pentru ca tu nu ai SSN/EIN - dpdv al IRS sunt impozabili la nivel federal. In Delaware nu plateste taxe la nivel de stat, macar asa se scoate...
Pai daca omul isi face LLC pe Delaware LLC Act si completeaza formularul 8832 prin care alege sa fie taxat ca si corporatie si mai are si o persoana autorizata acolo care dispune de SSN sau EIN, atunci acela poate depune cererea de EIN la IRS chiar si on-line si primeste numarul pe loc. Asta mai ales daca cei care te ajuta la inmatriculare iti pun la dispozitie si un "principal officer" care sa emita facturile, contra unei taxe bine-nteles.
Pe de alta parte, eu nu inteleg cum poti sa ai deja o afacere pe de o parte, iar pe de alta parte de-abia te pregatesti sa incasezi primii bani. Ai discutat cu clientii tai din UE daca ar fi de acord sa lucreze cu o firma din Delaware? Stii cat de atent devine fiscul german de exemplu daca vede ca derulezi afaceri prin Delaware sau Virgine+Cipru? Te-ai gandit cum iti transferi profitul inapoi in RO. Nu vorbesc aici de cumparaturile cu cardul ci de 100.000 EURO de exemplu cu care vrei sa-ti iei o casa din banii munciti de tine? Daca era asa simplu cum crezi tu sau cum iti prezinta situatia (sau nu ti-o prezinta) cei de la firmele care se ocupa de inmatriculari pe alte meleaguri, atunci avea tot romanul macar 2-3 firme off-shore pana acum.

#6
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Nu rulez sume mari, cea mai mare factura facuta vreodata a fost de 8000 si ceva de euro.
Cu clientii din Germania este alta poveste.
Ma gandeam asa....
Sa ii facturez normal de pe firma din Romania.
Apoi, partenerul meu din SUA, imi face mie o factura de servicii (DTP si blah, blah) pe care o achit in contul din Delaware.
Oricum, cel din SUA a colaborat cu mine pana acum, dar il plateam la negru.

Se poate spune ca fac evaziune in Romania, dar macar reglementez situatia din state :)
Gresesc undeva?

#7
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 ssenssation, on 11th February 2010, 11:39, said:

Nu rulez sume mari, cea mai mare factura facuta vreodata a fost de 8000 si ceva de euro.
Cu clientii din Germania este alta poveste.
Ma gandeam asa....
Sa ii facturez normal de pe firma din Romania.
Apoi, partenerul meu din SUA, imi face mie o factura de servicii (DTP si blah, blah) pe care o achit in contul din Delaware.
Oricum, cel din SUA a colaborat cu mine pana acum, dar il plateam la negru.

Se poate spune ca fac evaziune in Romania, dar macar reglementez situatia din state :)
Gresesc undeva?
Vezi ca mai e mai jos un topic despre offshore unde am aratat ca nu e o idee chiar asa grozava cea cu facturile pt. servicii. Fiscul roman nu e idiot si are si parghii la indemana sa te aduca cu picioarele pe pamant (in cazul tau chiar acel pardalnic art. 21, al. 4, lit. m din Codul Fiscal in vigoare).

legat de taxarea federala de care vorbea super duper: eu stiu ca nu se plateste nici taxa federala pt. LLC de Delaware. Daca nu esti rezident in SUA si LLC obtine veniturile numai din afara SUA, atunci poti sa repartizezi veniturile firmei direct pe asociati, iar asociatii sa nu fie impozitati in SUA nefiind rezidenti acolo si datorita faptului ca acel venit provine din afara SUA. Tocmai asta ar fi partea tractiva, fiindca altfel nu s-ar mai duce nimeni sa faca firme pe-acolo.

#8
dulcetica

dulcetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.05.2008

 ssenssation, on 11th February 2010, 11:39, said:

Nu rulez sume mari, cea mai mare factura facuta vreodata a fost de 8000 si ceva de euro.
Cu clientii din Germania este alta poveste.
Ma gandeam asa....
Sa ii facturez normal de pe firma din Romania.
Apoi, partenerul meu din SUA, imi face mie o factura de servicii (DTP si blah, blah) pe care o achit in contul din Delaware.
Oricum, cel din SUA a colaborat cu mine pana acum, dar il plateam la negru.

Se poate spune ca fac evaziune in Romania, dar macar reglementez situatia din state :)
Gresesc undeva?
Cit au costat actele de infiintare si cit te-ar costa apoi cheltuielile anuale?
Inteleg ca nu trebuie sa depui nimic din actele contabile ,declaratii fiscale sau altceva acolo?
Nu stiu daca e adevarat,dar am inteles ca la orice virament din Ro in Delaware statul roman isi incaseaza automat 16%.

 Pitzifelnic, on 11th February 2010, 12:43, said:

Vezi ca mai e mai jos un topic despre offshore unde am aratat ca nu e o idee chiar asa grozava cea cu facturile pt. servicii. Fiscul roman nu e idiot si are si parghii la indemana sa te aduca cu picioarele pe pamant (in cazul tau chiar acel pardalnic art. 21, al. 4, lit. m din Codul Fiscal in vigoare).

legat de taxarea federala de care vorbea super duper: eu stiu ca nu se plateste nici taxa federala pt. LLC de Delaware. Daca nu esti rezident in SUA si LLC obtine veniturile numai din afara SUA, atunci poti sa repartizezi veniturile firmei direct pe asociati, iar asociatii sa nu fie impozitati in SUA nefiind rezidenti acolo si datorita faptului ca acel venit provine din afara SUA. Tocmai asta ar fi partea tractiva, fiindca altfel nu s-ar mai duce nimeni sa faca firme pe-acolo.
Poti sa pui enervantul asta de art. 21, al. 4, lit. m din Codul Fiscal?

Dar daca de la firma offshore tai factura catre o firma x din Ro si apoi  dau in subproiectare ,contractez sa execute lucrarea respectiva o firma y din Ro, la o valoare mai  micuta e in regula?

Edited by dulcetica, 11 February 2010 - 17:08.


#9
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 dulcetica, on 11th February 2010, 17:04, said:

Poti sa pui enervantul asta de art. 21, al. 4, lit. m din Codul Fiscal?
:idea: Eu cred ca daca te enerva cu adevarat, il cautai pe net pana acum.  :hypocrite:

#10
dulcetica

dulcetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.05.2008

 Pitzifelnic, on 11th February 2010, 18:54, said:

:idea: Eu cred ca daca te enerva cu adevarat, il cautai pe net pana acum.  :hypocrite:
Merci,am gasit! Credeam ca e genul  de legislatie la care trebuie sa platesti pe un site ca sa cauti.

#11
AndyGL78

AndyGL78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2009
Vin si eu cu o situatie...daca offshore-ul (sa zicem inregistrat in Delaware) isi desfasoara activitatea in Romania (si posibil in UE) cu cont deschis la o banca comerciala din Romania, care sunt problemele care ar putea apare cu autoritatile din Romania? Cifra de afaceri sa zicem ca ar fi in zona 50.000 - 100.000 Euro pe an iar domeniul servicii IT.

Am citit undeva ca incepand cu luna Ianuarie toate firmele din SUA (inclusiv offshore-urile din Delaware) vor trebui sa aibe EIN, sa tina contabilitatea si sa plateasca taxe ca orice firma americana (pana acum taxa fiind una simbolica: una fixa de 60 USD pe an fara nici un fel de contabilitate necesara). Stie cineva ceva in acest sens?

Imi cer scuze de intrebarile potential neinformate dar sunt inginer, nu economist, jurist etc...

Multumesc anticipat!

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Pitzifelnic, on 11th February 2010, 05:43, said:

legat de taxarea federala de care vorbea super duper: eu stiu ca nu se plateste nici taxa federala pt. LLC de Delaware.

Nu. Nu se platesc taxele statale, aia federala se plateste peste tot, daca ai adresa in USA (si cred ca LLC-ul ala va avea adresa in USA). Daca nu ai adresa in USA, bun, nu platesti acolo taxele federale. Dar le platesti in tara unde ai adresa firmei (daca au taxe pt firme). Si la transferul de bani in conturile bancare din Romania nu scapati de impozitare.

Edited by SuperDuper, 02 March 2010 - 20:03.


#13
AlexNorway

AlexNorway

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.05.2014
Va salut! Este cineva care are LLC in Delaware? As dori niste informatii. Multumesc!

#14
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 ssenssation, on 10 februarie 2010 - 23:10, said:

Pe scurt.
Am o afacere. Statul ma jecmaneste.
La sfaturile unui prieten am platit deja pentru o firma noua (offshore) in Delaware SUA.
Toti clientii mei sunt din state UE, dar nu din Romania. (am lucrat cu o singura firma din tara si am luat teapa).
Nu am cheltuieli si nici sediu in Romania.
Stiu ca daca muncesc de acasa mi-o trag astia cu Legea 31.

Ma rog.... Inainte de a incasa primii bani, adun sfaturi si indicatii de la toata lumea.
Nu are nici un sens ce ai facut, deoarece ai zic clientii tai sunt din UE. De ce SUA? OK Delaware nu are taxe statale dar de cele federale nu scapi. Poate intra pe felie si taxele locale.
Da, US are 3 taxe - federale, statale si locale.
Apoi si acolo o sa ai nevoie de contract cu firma de accounting sa iti depuna actele pentru taxe.
In locul tau alegeam Cipru - bate oricand US. Plus Cipru este in EU.
Plus ca tu o sa ai bani in cont de US dar cum ii repatriezi? Ii schimbi in BTC? Ca alta solutie nu vad. ANAF o sa te intrebe, ce sunt cu platile astea din US

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Îți dai seama că ai răspuns la un post de acum 13 ani?

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar voiam să scriu și eu că "ori a ajuns milionar omul acela, ori a închis demult acea firmă".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate