Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

CMS reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Revin cu o intrebare care s-a mai pus pe acest forum dar nu in aceeasi forma ;) Stiu de cmsmatrix si opensourcecms, am incercat sa ma documentez si sa citesc pareri ale utilizatorilor dar mai mult am fost bagata in ceata de o multime de pareri contradictorii.

Prin urmare, as vrea sa aflu si parerea unor programatori care au instalat, folosit si modificat un cms. Eu am folosit pana acum mambo, dar mi se pare foarte dificil de customizat. As vrea un cms care sa se miste repede, fara prea multe gauri de securitate, sa aiba friendly urls dar mai ales sa fie customizabil. Vrea sa-i pot face teme si module fara sa-mi pierd saptamani in sir ca sa-mi dau seama de unde sa incep. Vreau sa aiba un cod curatel scris si destul de intuitiv, astfel incat sa nu fiu nevoita ca pentru a modifica pozitionarea unui titlu sau a unui meniu dintr-o pagina sa alerg din functie in functie in functie etc. Ca sa va faceti o idee, mie mi-a placut mult wordpress-ul, este foarte usor de modificat. As vrea sa gasesc un CMS asemanator ca usurinta a lucrului cu fisierele sursa, nu ma intereseaza sa fie usor de instalat sau sa aiba editoare wysiwyg.

Ma oprisem la postnuke si e107, dar despre postnuke citesc ca e in cadere, ca foloseste propria versiune de Smarty motiv pentru care multe module au devenit inutilizabile, ca are un cod messy care trebuie rescris pentru a fi validat, iar despre e107 unii spun ca ar avea un layout dificil de modificat.

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cel mai bun CMS e ala pe care ti-l faci singur. punct

#3
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
:coolspeak: Mi-era frica de raspunsul asta :P OK, ma intereseaza atunci second-best ;)

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
wordpress nu e chiar un cms dar se poate folosi la facut site-uri . e foarte bun !

#5
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

aolex, on Jun 18 2005, 10:55, said:

wordpress nu e chiar un cms dar se poate folosi la facut site-uri . e foarte bun !

<{POST_SNAPBACK}>

Nici n-am zis ca ar fi cms. Am zis doar ca

geea said:

mie mi-a placut mult wordpress-ul, este foarte usor de modificat. As vrea sa gasesc un CMS asemanator ca usurinta a lucrului cu fisierele sursa

Edited by geea, 18 June 2005 - 11:05.


#6
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ma scuzi atunci , nu am citit postul tau :)
mambo nu iti place ? :)

#7
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
da, chiar, ce e asa greu de modificat la mambo?
daca vrei modificare complexe, in core, e la fel de greu la oricare.
si mambo are "very friendly" url... numa sa stii sa folosesti componenta respectiva.

#8
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Mambo mi-a luat ochii cu theme-urile lui. Nu-mi placea ca nuke-urile au niste teme cam standard, iti sar imediat in ochi ca-s teme de nuke. Mambo in schimb avea niste teme super. In rest, mi se pare un cms pentru cei care nu vor sa-si murdareasca mainile: usor de instalat, usor de adaugat module, dar daca vrei sa-i faci hacking sa corespunda cu nevoile tale iti prinzi urechile. Mi s-a parut cam comunist si netransparent sistemul lor cu ierarhia pe module, componente si mambots de nu mai stii care ce face si de ce. Iar ca sa adaugi o noua functionalitate trebuie sa instalezi si modul, si componenta ca sa mearga. Iar daca cumva iti da vreo eroare, ala esti, ca nu stii unde sa te uiti mai intai.

Nu sunt deloc incantata ca toate astea se pot instala direct zipate si nu trebuie sa-mi bat eu capul unde sa le adaug. As prefera ca modulele aditionale sa fie niste pagini sau linii de cod pe care sa le adaug eu si sa inteleg ce fac, nu ca la mambo unde ma simt de parca as lucra legata la ochi. Nici macar nu m-am prins cum sa schimb pozitionarea anumitor elemente pe paginile secundare, pentru ca are un singur fisier index.php, continutul lui fiind dat de modulul pe care-l accesezi.  :eek:

#9
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
pai... problemele tale au rezolvari relativ usoare... nu trebuie sa te stresezi prea tare decat cautand programelul care iti face dintr-un php o componenta, cu tot ce ai nevoie sa il instalezi in cms. cauti pe forumurile lor si o sa vezi ce simplu e

#10
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Si eu am acum site-u principal pe Mambo.

Da, de acord, customizarea e de kko dar se poate face si ies foarte bine, mie nu prea mi-a dat erori. Am incercat si postnuke si e107 (si multe altele) si nu mi-a placut nici unul. Nu stiu unde e107 a fost votat ca fiind cel mai usor  :death: .

Acum nu sunt eu programator, dar Mambo mi se pare ca este cel mai customizabil, inclusiv atunci cand trebuie sa faci modificari in linia de cod.

Quote

Nici macar nu m-am prins cum sa schimb pozitionarea anumitor elemente pe paginile secundare, pentru ca are un singur fisier index.php, continutul lui fiind dat de modulul pe care-l accesezi.

Ce ai incercat sa faci, poate iti dau o mana de ajutor? Eu am module care pe main page nu apar, in o anumita sectiune apar in dreapta si in alta sectiune apar in stanga. Asta este?

#11
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Ceva de genul asta. Pe prima pagina am o banda in partea dreapta pe care sunt puse poll-urile. Pe celelalte pagini mai putin homepage-ul banda ramane goala. Eu as vrea sa pot pune pe ea niste custom php (nu vreun modul de-al lui mambo, niste functii scrise de mine). Nu imi dau seama de unde se poate aranja asezarea in pagina a elementelor pe restul paginilor. Poate inca nu m-am acomodat eu bine cu mambo.  :huh:

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
de ce nu ti-l faci tu cu manuta ta? ca nu e greu, si n-ai nevoie de atatea balarii cate iti ofera mambo & stuff...

#13
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
coderita

hrrr

:naughty:

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

tchocksoo, on Jun 20 2005, 18:56, said:

coderita

hrrr

:naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

da... visul oricarui programator :))  :lol:

#15
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

add, on Jun 20 2005, 17:48, said:

de ce nu ti-l faci tu cu manuta ta? ca nu e greu, si n-ai nevoie de atatea balarii cate iti ofera mambo & stuff...

<{POST_SNAPBACK}>

Din mai multe motive:
- nu se scrie un cms intr-o dupa-amiaza ploioasa in care n-ai ce face. Am prea multe proiecte si n-am timpul necesar.
- chiar daca m-as apuca de el, stiind ca eu il voi administra imi va fi lene sa-i fac un meniu de administrare user friendly si voi lasa toata partea de administrare pe seama unui phpmyadmin
- chiar daca as apuca sa-l termin ar mai trebui sa pierd timpul cu testarea si cu eliminarea bugurilor
- daca as trece si de etapa asta (probabil undeva prin anul 2020 toamna) as descoperi ca clientul a dat faliment sau a murit de batranete, reprosandu-mi pana in ultimul moment ca nu i-am dat cms-ul viselor lui  :blush:

add, on Jun 20 2005, 17:59, said:

da... visul oricarui programator :))  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

:w00t: Adica exista si barbati programatori? ;)  :peacefingers:

#16
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ok geea, uite ce cred eu ca ar trebui sa faci:

1. Daca nu ai facut deja modulul, tre sa il faci. Daca stii urmatoarele chestii te rog sa ma scuzi (iti spun in linii mari, eu doar m-am bagat un pic la customizare, n-am facut niciodata singur un modul).

Sa spunem ca modulul se numeste mod_geea
Faci 2 fisiere: un mod_geea.php si un mod_geea.xml.

a. In mod_geea.php pui asta dupa <?:

defined( '_VALID_MOS' ) or die( 'Direct Access to this location is not allowed.' );

Scrii in continuare codul...

b. In mod_geea.xml sa fie astea doua primele:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<mosinstall type="module">

apoi dai si tu taguri acolo cu name, author, copyright bla bla.

<files>
<filename module="mod_geea">mod_geea.php</filename>
</files>

daca ai pus parametrii in mod_geea.php, defineste-i aici.
si in sfarsit

</mosinstall>

2. Iei fisierele astea doua, le zipezi intr-un mod_geea.zip.

3. La Mambo admin, te duci la meniul ala orizontal de sus -> Modules -> Install -> Browse si incarci arhiva pe care ai facut-o. Ar trebui sa o instaleze fara nici o problema. Adica ar trebui!

4. Ca sa pui modulul asta unde ai chef dai click pe numele lui iar in dreapta ar trebui sa apara o fereastra cu toate sectiunile site-ului tau:

All
----
None
----
Mainmenu | Bla
Mainmenu | Blabla
Mainmenu | Blablabla
----
Usermenu | Logout  // asa am eu

Aici selectezi doar chestiile cu mainmenu in afara de Home (prima pagina), iar in stanga ferestrei asteia sunt meniurile cu aranjamentele default (Position, Module Order, Published, etc).

Optional

5. Daca vrei ca in diferite categorii sa stea in diferite parti ale site-ului, du-te la Modules -> Site Modules, bifeaza modulul tau si apoi da un copy (cred ca asta e).

6. Da click si in dreapta alege categoriile in care sa stea la dreapta (sa spunem), da save iar acum fa la fel cu modulul original si alege restul de categorii unde sa stea in stanga.


Sper ca ai inteles ce am spus aici. Mambo sigur nu a fost facut de oameni normali, dar eu am inceput sa ma descurc destul de bine in el.

In orice caz, cu codul nu pot sa te ajut, daca te incurci acolo eu zic sa te duci pe forum.mamboserver.com si sa le ceri lor ajutorul, ca sunt destui php-isti care cunosc si codul mambo.


One last thing. Ce vrei sa faca codul ala?

#17
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

preacher, on Jun 20 2005, 19:25, said:

Mambo sigur nu a fost facut de oameni normali, dar eu am inceput sa ma descurc destul de bine in el.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta ar trebui inramata ;)

Imi e familiara procedura de instalare a unui modul, dar nu inteleg de ce ca sa adaug cate informatii in plus pe pagina e musai sa urmez atatia pasi ca sa creez un modul, sa-l instalez, sa-l pozitionez din meniul de administrare (btw, am inteles ca poti sa-i alegi pozitia, adica stanga, dreapta, banner, header, footer etc, dar cum poti alege paginile pe care vrei sa apara si paginile pe care nu vrei sa apara?). As fi preferat sa scriu un cod si sa-i dau direct paste in pagina, nu sa urmez tot ritualul asta. Codul nu face mare lucru, imi afiseaza niste info in baza de date, nu asta ar fi problema. Ma enerveaza ca e al naibii de complicat sa faci un lucru f simplu. Sa presupunem ca eu vreau doar sa afisez "Hello world" la mijlocul paginii "Despre noi", nu in partea de continut, pe banda din dreapta. Mi se pare aberant sa fiu nevoita sa creez un modul pentru treaba asta. Si oricum nu voi avea control total la pozitionarea lui. bleah!  :wacko:

#18
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Daca vrei sa afiseze doar pe o singura pagina, atunci iti trebuie un modul sau un mambot.

La mamboti ai un call function, de exemplu pui in un articol {mosgeea} si iti apare chiar cum vrei tu si unde vrei, dar asta chiar ca nu stiu cu ce se mananca. Eu folosesc un mambot pt Adsense si pun ad-urile in articol intre paragrafe - control total!

Cat despre paginile pe care sa iti apara, poti selecta doar sectiunile de site cand e vorba de un modul.


Mi-a venit o idee. Ia de aici adsense mambot-ul (fisierul bot_adsense1.0beta.zip - merge si la 4.5.2.2) si apoi:

1.Stergi codul din .php legat de adsense (doar adsense-ul) si il pui pe al tau.
2.Stergi parametrii din .xml (doar parametrii, nu si altceva).
3.Rezipezi si instalezi (la Install Mambots).
4.Editezi pagina aia in care vrei sa pui informatiile si unde vrei sa apara scrii {mosgoogle}. Poti sa pui si {mosgoogle right} sau {mosgoogle center} sau {mosgoogle left} pentru alinieri.

Fa chestia asta de mai sus si sigur o sa iasa cum vrei!

Sa-mi spui daca a mers!


Later edit:

Uite aici arhiva:
Attached File  bot_adsense1.0beta.zip   2.13K   2 downloads

Pune codul tau unde am pus eu comentariile! NU schimba NIMIC in rest!

Daca merge imi dai un suc?  :D

Edited by preacher, 20 June 2005 - 21:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate