Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ati epuizat toate variantele constructive credeti?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010
Attached File  IMG_0167.JPG   1.28MB   87 downloadsAttached File  1066905575647.jpg   30.12K   83 downloads[attachment
=712746:IMG_0486.JPG] :peacefingers: Salutare,

Rasfoiesc din curiozitate sa vad care mai sint preocuparile mai noi legate de construire unei case insa mainimic. Nu am gasit nicaeri vorbindu-se de sistem de pardoseala cota 0 ventilata pentru a asigura termoizolatia si protectie contra umezelii, zidarie dubla cu termoizolatie mediana :vata/polistiren +strat de aer, sau de plansee ceramice, sau  sarpanta planseu inclinat cu elemente ceramice, noi tipuri de termoizolare a sarpantei acoperite cu tigla decit clasicele solutii...
Sa stiti ca oferta de solutii pentru constructia unei case de calitate este ceva mai bogata decit se prezint.

Attached Files



#2
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010
Mai multe pe "Jurnal constructie casa" la "Construiesc altfel in Romania". M-am intins cam mult si aici, SCUZE!

#3
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca nu au revenit in tara cei ce au capatat o experienta utila pe santierele din Europa.
Criza constructiilor de locuinte,poate va elimina din aceasta breasla pe cei ce au speculat constructiile cu materiale clasice,de multe ori ieftine la producator,si scumpe la beneficiarul lucrarii.
Despre planseele usoare,ce sa mai vorbim?Nu am vazut nici o discutie referitoare la planseele "bubbledeck".
Iar structuristii,din ce am citit pe forumul dedicat constructiilor,nu prea stiu sa calculeze.E mai simplu "copy paste".
Trebuie tu,viitor beneficiar sa vi,sa-i ceri,si daca spune ca nu se poate sa-l schimbi cu altul, receptiv la nou,care macar sa-ti spuna ca nu a auzit, nu a proiectat,se va interesa si-ti va raspunde care sunt solutiile.
Daca nu esti avertizat,daca ai ghinionul sa incepi constructia fara sa te informezi din timp,risti sa ingropi foarte multi bani.
Si nu sa-i faci un demisol,foarte util si nu cu costuri mari suplimentare,ci pur si simplu sa-i ingropi in fundatii si elevatii mult supradimensionate "ca sa doarma proiectantul si structuristul linistiti".
Poate vor disparea si proiectantii care vand pe nimic un proiect.1000 sau 2000 de E in plus la proiectare poate duce la reduceri de pret mari la executie,la o calitate marita a cesteia si la o o constructie mult mai usoara si mai trainica.

#4
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Am gasit asa ceva pe un site italian si stiu ca in Italia folosesc mai ales in zonele umede din zona campiei Padane cu nivel freatic mic,la restucturari case mai ales la cele mai vechi de 80-100 ani.
Sistemul e foarte bun ca rezultate iti elimina bine umezeala din casa dar trebuie combinat cu o serie de aerisitoare perimetrale permanent deschise, rotunde  cu sita metalica sau plastica diam pina in 100-120mm. Torni peste sapa si construiesti cum ar fi o pardoseala normala.Pot sa dau site-ul producatorului ? http://www.pontarolo...ro-ind02aa.html
Ceva imagini cu date tehnice:
Inaltimi de la 9.8....la 70 cm .

Attached Files


Edited by nt15bax, 11 April 2010 - 17:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate