Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Ajutor in prescriptia faptei.Cum se face aceasta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Buna seara.As dori sa imi raspundeti daca mai pot sa fac ceva in cazul meu.Va multumesc anticipat.
In data de 23 octombrie 2003 am avut un accident auto in Cluj pe B-dul 21 Decembrie .Eu eram pe banda 1 iar cealalta masina era pe banda 2( pe drum cu sens unic cu 3 benzi pe sens si o banda pe contra sens pentru autobuze).In zona este o trecere de pietoni .Cum circulam pe banda 1 dintr-o data vad in stanga mea o masina care semnalizeaza o singura data si face brusc dreapta cu intentia de a opri pe marginea drumului unde sunt parcari laterale.Franez brusc iar dupa 16 metri de franare lovesc masina din fata pe coltul dreapta.Masina pe care am lovit-o era un Oltcit visiniu iar masina mea un bmw alb.Am lovit Oltcitul in partea dreapta spate pe colt deci se vad urme de vopsea alba pe aripa  dreapta spate si partea dreapta din spate fara sa fie lovit in stanga nimic nici macar zgariata.In Oltcit se aflau 2 persoane un baiat la volan si o fata in dreapta.Fata din dreapta s-a lovit cu capul de parbriz si a intrat in stare de soc, baiatul e ok .Dupa ce a venit politia ,salvarea si pompierii,s-au facut masuratori ,poze am fost dusi amandoi la urgente pentru prelevarea probelor de sange iar fata a fost dusa la urgente .Am iesit negativ amandoi deci totul ok acolo.La urgente cat am asteptat acolo a venit tatal baiatului si in urma unei discutii avute in privat baiatul revine in sala si ii zice doctorului ca il doare gatul in partea din spate si ar dori un guler cervical.Dupa ce am terminat la spital am fost dusi la sediul Politiei Rutiere si am dat declarati.A doua zi am fost cu tatal meu si cu concubina lui la baiat acasa sa vada si tatal meu masina si sa vedem daca ne putem intelege in vreun fel cu baiatul.Nu am reusit sa ne intelegem si am plecat.Mi s-a intocmit dosar penal si am intrat in faza de urmarire penala.Baiatul are 2 martori care erau vizavi de locul accidentului, povesteau pe trotuar unul cu fata spre carosabil iar celalalt cu spatele.Ei declara ca au vazut amandoi cum a semnalizat dreapta si cum ca Oltcitul S-AR FI AFLAT PE BANDA 1 DAR NU SUNT SIGURI.Fata care se afla in masina a primit 25 de zile de spitalizare iar baiatul 45 de zile.Am cerut o expertiza medicala iar in urma acesteia baiatul a primit peste 60 de zile de spitalizare.Am cerut o expertiza la biroul de expertize Cluj unde am cerut dinamica producerii accidentului si cine se face vinovat de acest accident.Raspunsul a fost in felul urmator; Conducatorul autoturismului Oltcit este vinovat pentru ca a schimbat directia de mers fara sa se asigure iar eu sunt vinovat pentru ca am depasit pe partea dreapta.Eu stiu ca este voie sa depasesti pe dreapta pe sens unic deci nu am incalcat nici o regula de circulatie.In 2005 am fost scos de sub urmarire penala.Baiatul a facut apel care a fost respins dupa care a facut recurs care i-a fost admis.In toamna anului 2008 am fost chemat la politie pentru declaratii.
Baiatul a cerut si el o expertiza la Bucuresti care a venit identica cu cea facuta la Cluj.In afara de aceasta expertiza nu au mai aparut alte probe la dosar.
In iunie am fost judecat in trei termene de judecata care au fost toate in 2 saptamani.Va dati seama nici nu am avut timp sa imi iau un avocat.Mi-am luat unul dar nu a fost pregatit deloc si stia sa zica doar "Lasam la aprecierea instantei".DECI AU FOST TREI TERMENE DE JUDECATA CU DISTANTA DE 1 SAPTAMANA INTR-E ELE.Am fost condamnat la 6 luni cu suspendare si plate a 180 de milioane vechi daune morale baiatului.Fata de la locul accidentului este ok si nu are nici o pretentie de ordin material sau de alta natura.Inainte de ultimul termen de judecata m-am intalnit cu un var de gradul 3 care in urma unei discutii avute mi-a spus ca a vazut accidentul deoarece el sta chiar acolo unde s-a intamplat si venea pe trotuar spre casa de la o alimentara.Accidentul s-a produs in jurul orei 21 .El mi-a spus ca a vazut cum Oltcitul a schimbat banda si mi-a taiat calea.L-am rugat sa vina sa depuna marturie si a fost de acord.Judecatoarea nu i-a permis sa depuna marturie pe motivul ca "acum l-ati gasit dupa 6 ani ?".
Am facut apel ,mi-am gasit un avocat si am incercat sa cer aprobarea martorului pentru marturie.Luni 04 01 2010 martorul a depus marturie .
Dupa ce acesta a depus marturie avocatul baiatului a cerut ca si mama baiatului sa depuna marturie pentru ca ,sustinea ea il cunoaste pe martorul meu si ca eu am fost insotit de acesta la ei acasa si la politie in seara cand am dat declaratii la politie ceea ce nu este adevarat.In urma marturiei data de mama baiatului declaratia martorului meu nu s-a mai luat in considerare.Avocatul meu a cerut sa imi fie scos cazierul iar acum o sa am termen in 08 03 2010.
Acum am aflat despre prescriptia faptei.Ce implica si cum pot sa aplic aceasta cerere de prescriptie ?
Ce credeti dumneavoastra ca as putea sa fac ?
Vad ca in Romania nu se tin cont de expertize.
Eu am fost comdamnat doar pe baza unui martor care zice ca PROBABIL Oltcitul se afla pe banda 1.
Nu inteleg unde este prezumtia de nevinovatie a mea?
Accept intru totul ca sunt vinovat de producerea accidentului daca se dovedeste ca Oltcitul a fost pe banda 1,dar sa condamni pe cineva doar pe o presupunere ?
As aprecia enorm daca mi-ati da un sfat deoarece lucrez ca Pompier si daca nu sunt achitat o sa imi pierd locul de munca.
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
logic ar fi sa demonstreze ei ca esti vinovat, nu tu, ca nu esti... una peste alta traim in Romania si nu se va intampla asa... deci ai toate sansele sa pici tu ca fiind vinovat, nevinovat.

#3
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Stiu treaba asta dar as vrea sa aflu cum pot sa fac o cerere pentru prescriptia faptei ?

Si crede-ma tot timpul am zis ca am parte la vina dar se pare ca eu o am pe toata deoarece cum spune si expertiza(2 la numar )am depasit pe partea dreapta pe sens unic ceea ce nu contravine nici unei legi rutiere.

#4
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Si totusi nu stie nimeni cum pot sa fac o cerere pentru prescriptia faptei ?
As dori ceva lamuriri pentru acest aspect pentru ca ce am citit in codul penal ma ameteste nu prea inteleg nimic de acolo.

Trebuie sa ii cer avocatului sa inainteze o cerere?
Chiar nu imi dau seama...........

#5
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Crush123, on 6th February 2010, 19:30, said:

In data de 23 octombrie 2003 am avut un accident auto in Cluj pe B-dul 21 Decembrie .
(...)
Acum am aflat despre prescriptia faptei.
(...)
Ce implica si cum pot sa aplic aceasta cerere de prescriptie ?
Daca tu de-abia dupa 6 ani ai aflat ca fapta ta s-ar putea prescrie, eu zic ca ar trebui sa incepi prin a-ti impusca avocatii... :thumbdown:

In al doilea rand: fapta ta se prescrie la 5 ani de la comiterea ei. Plus inca jumatate, daca s-a inceput urmarirea penala. Si s-a inceput. Deci in total 7 ani si jumatate.
Nu-ti dau alte detalii, ca nu cred ca te intereseaza. Ma mir ca inca n-au intrat profesorii ariei sa iti explice ca la manual. :rolleyes:

Cat priveste "facut cererea", nu exista asa ceva. Prescriptia se constata din oficiu de catre procuror sau judecator, nu e nevoie sa faci tu o cerere. Mai pe romaneste, roaga-te sa nu ramana definitiva vreo condamnare inca vreo...mi-e lene sa calculez. Socoteste si tu.

Auzi, sincer: zici ca ai un avocat. L-ai cautat mult? :blink:

 bogdan286, on 6th February 2010, 19:42, said:

logic ar fi sa demonstreze ei ca esti vinovat, nu tu, ca nu esti... una peste alta traim in Romania si nu se va intampla asa...
Altul care se pricepe... :confuzzled:

#6
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010

 Gabi73C, on 6th February 2010, 22:31, said:

Daca tu de-abia dupa 6 ani ai aflat ca fapta ta s-ar putea prescrie, eu zic ca ar trebui sa incepi prin a-ti impusca avocatii... :thumbdown:

In al doilea rand: fapta ta se prescrie la 5 ani de la comiterea ei. Plus inca jumatate, daca s-a inceput urmarirea penala. Si s-a inceput. Deci in total 7 ani si jumatate.
Nu-ti dau alte detalii, ca nu cred ca te intereseaza. Ma mir ca inca n-au intrat profesorii ariei sa iti explice ca la manual. :rolleyes:

Cat priveste "facut cererea", nu exista asa ceva. Prescriptia se constata din oficiu de catre procuror sau judecator, nu e nevoie sa faci tu o cerere. Mai pe romaneste, roaga-te sa nu ramana definitiva vreo condamnare inca vreo...mi-e lene sa calculez. Socoteste si tu.

Auzi, sincer: zici ca ai un avocat. L-ai cautat mult? :blink:


Altul care se pricepe... :confuzzled:
Dupa cum stiu eu care avocat este bun si care nu?Recomandarile care le are sunt bune dar vad ca ..........
Pentru cine nu are de a face cu tribunalul crede-ma ca e asa de stufoasa treaba ca stuful deltei.
Defapt ce ma intereseaza pe mine este sa nu am cazier deoarece imi pierd locul de munca plus ca nu am mai primit sporurile din mai 2009 care daca ies fara cazier din treaba asta le primesc in totalitate.

Edited by Crush123, 06 February 2010 - 22:58.


#7
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
N-ai de unde sa stii. Numarul de habarnisti e infiorator, din pacate. Si te cred ca ti se pare complicat. Nu de tine ma miram ca nu stii ci de faptul ca nu ai discutat asta cu avocatul.
In fine, succes. Daca esti nevinovat. Daca nu...

#8
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Eu v-am relatat mai sus povestea mea.Daca voi credeti ca nu sunt vinovat ok daca credeti ca sunt tot ok ce pot sa zic.Eu stiu un lucru sigur:am lucrat in acea perioada ca sofer de tir extern si stiu sigur ca el mi-a intrat in fata de pe banda 2.Nu spun ca daca esti sofer de tir nu poti sa faci tu un accident dar cred ca am un pic mai multa experienta decat un sofer de oras(normal).

Edited by Crush123, 06 February 2010 - 23:39.


#9
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Poveste ta, iti spun sincer, am citit-o pe sarite. Nu m-a interesat, pentru ca subiectul topicului era altul.Tu ai intrebat ce e cu prescriptia, nu ce credem cu privire la vinovatie.
Si chiar daca ai fi intrebat asta, tot era aiurea sa dau eu "verdictul". Nu ca unii ar avea vreo jena, dar fara dosar in fata e ca si cand i-ai cere prin telefon unui medic sa-ti puna un diagnostic precis.

#10
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
De acord .

Pai Gabi73C atunci eu ce fac acum pentru ca nimeni din cei imlicati in proces ,ma refer la avocat judecator si procuror nu a zis nimic de prescriere ?
O las asa ?
Care ar trebui sa fie intrebarea cheie care sa o pun avocatului meu ?

Cu privire la expunerea dosarului eu am vrut sa fiu cat mai detaliat .

#11
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Crush123, on 6th February 2010, 23:54, said:

Pai Gabi73C atunci eu ce fac acum pentru ca nimeni din cei imlicati in proces ,ma refer la avocat judecator si procuror nu a zis nimic de prescriere ?
Pentru ca mai e mult pana atunci. Ti-am spus cat dureaza, tot n-ai facut socoteala?!

 Crush123, on 6th February 2010, 23:54, said:

Care ar trebui sa fie intrebarea cheie care sa o pun avocatului meu ?
"Cum sa facem sa mai treaca inca...?"

#12
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Din pacate ai dreptate acum am vazut in codul penal 2009.
Asta e mergem mai departe oricum nu cred ca o sa pot prelungi povestea pana la 7 anu jumatate.


PS : nu am gasit unde scrie ca daca s-a inceput urmarirea penala se mai adauga jumatate.
Poti sa ma ajuti cu un link ?

#13
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Nici n-ai sa o gasesti formulata ca atare. Rezulta din interpretarea mai multor texte de lege. Asa, pe scurt, ca sa nu te zapacesc:
E vorba de articolul 123 din C.penal care spune ca se intrerupe cursul prescriptiei daca cei care efectueaza urmarirea penala sau care te judeca fac ceva ce trebuie sa iti aduca si tie, ca invinuit/inculpat la cunostinta. Iar inceperea urmaririi penale e unul din actele astea. Si fiecare act de-asta intrerupe cursul, adica o iei de la capat cu cei 5 ani. Numai ca in alt articol, cred ca urmatorul, zice ca daca termenul de prescriptie (5 ani in cazul tau) e depasit cu inca jumatate, "se inlatura raspunderea penala".

Cauta si tu in codul vechi art. 122, 123, 124...cam pe acolo.

Edited by Gabi73C, 07 February 2010 - 00:36.


#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
E cam târziu să te gândești la prescripția faptei... mai ales că lucrezi într-un domeniu în care nu prea mai poți rămâne dacă împotriva ta s-a pronunțat o sentință judecătorească, rămasă definitivă și irevocabilă.
De ce întrebi pe aici care sunt condițiile reabilitării, atât timo cât orice avocat (mai ales cel pe care l-ai avut angajat) îți poate răspunde la acedastă întrebare mai mult decît simplă....

Edited by copjob2000, 07 February 2010 - 14:46.


#15
Crush123

Crush123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2010
Intreb deoarece eu am aflat despre acest lucru ieri seara.
O sa il intreb si pe avocat saptamana viitoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate