Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Entorsa

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Luminitsa

Luminitsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2010
Acum 2 zile m`am dat pe partie si am mi`a alunecat picioaru` intr`o parte sub o prietena .. cand am incercat sa ma ridic nu am putut m`am chinuit intr`un final cu ajutoru` prietenului care ma dus in brate am reusit sa ajung acasa .. a doua zi m`am dus la spital si m`am controlat foarte putin .. fara radiografie fara nimic si mi`au zis sa mi`l pun in gips 2 saptamani .. zis si facut .. dar eu eram obisnuita inante sa stau afara toata ziua .. si acum nu prea pot sa ies .. in fine am si eu o intrebare . pot sa incerc sa calc pe gips ? desigur usor .. dar sa tot sar intr`un picior mi s'a urat .. va rog sa imi raspundeti multumesc anticipat  :worthy:

Edited by adadoi, 06 February 2010 - 13:38.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLuminitsa, on 6th February 2010, 10:14, said:

a doua zi m`am dus la spital si m`am controlat foarte putin .. fara radiografie fara nimic si mi`au zis sa mi`l pun in gips 2 saptamani ...

Ce diagnostic ai pe biletul de externare?
Nu ti-au spus cum sa calci pe piciorul respectiv? De obicei cateva zile nu se calca deloc, apoi se calca cu limitarea greutatii (te lasi 50% pe piciorul respectiv) apoi poti calca normal.

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Daca e o entorsa simpla nu vad de ce nu ai avea voie sa calci pe gips.
Nu sprijini piciorul 24 h din motive tehnice (intarirea gipsului) dar dupa aia poti pune piciorul jos prin casa .
Asta numai daca ti-au pus gips de mers, arata ca o cizma cu toc, daca nu e asa nu calca pe el.

edit: atentie, sa pui piciorul jos nu inseamna sa stai cu el in jos... adica faci cativa pasi (baie-bucatarie) si apoi il tii pe o perna mai sus.

Edited by Mig VWFan, 08 February 2010 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate