Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Probleme cu unchiul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009
Buna  ziua .O  sa  descriu  aici  situatia in care  ma aflu rugandu va  sa  ma ajutati  cu  sfaturile  voastre.Bunicii  mei  au decedat  in  anul 1974 si  nici pana  astazi nu s a dezbatut  succesiunea .Precizez  ca  mostenitorii  sunt  5  si ca  in casa  bunicilor mei  a ramas  unchiul care locuieste si in  prezent.Dupa  89  din totalul  de  17  ha  acesti  5  mostenitori  au redobandit  dreptul  de proprietate  pe  10  ha  teren  extra vilan ,casa  batraneasca cu 1  ha  de teren care se afla  in jurul  ei  plus  1 ha  de  teren intravilan pe care  tatal meu  si a  construit  o casa .Terenul  din  camp  si l au impartit  ei  de comun  acord avand un  singur  titlu  de proprietate  pe  intreaga  suprafata.In  vara  anului  trecut  tatal impreuna cu  cele  3 surori ale sale  au decis  sa vanda partile  lor  de teren  ,cu  unchiul  nefiind  in rellatii  bune  de foarte  mult  timp ,ii  place  tuiculita  unchiuletului.Asa  ca  am  cumparat  eu  cele 8  ha  de teren ,bineinteles  ca  am  platit  doar  6  tatal  meu  nu  are  nici o pretentie  ,am  facut  schite  cadastrale  pe aceasta suprafata  ,intabulare  certificat de la primarie  dar  surpriza  a venit  din  partea  unchiului  care  nu a  vrut  sa  mearga  la  notar desi  partea  lui  de teren  extravilan si casa  cu 1 ha de teren din jurul  ei ii  raman  incontinuare  lui ,eu  vreau  acte  doar pe  terenul  extravilan al  tatalui si al  celor 3  matusi  teren  pe care  l am  platit  si pentru  care  am  o chitanta  de mana cu  2  martori .Cum  ma  sfatuiti  sa   procedez  ?

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
ii dai tuica si-l duci un pic ametit (dar nu ametit de tot) la notar ca sa semneze;)

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă proprietarii dețin in devălmașie terenul și nu se înțeleg de bunăvoie cu privire la împărțirea acestuia, singura soluție este cea judecătorească! :huh:

#4
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcopjob2000, on 6th February 2010, 17:17, said:

Dacă proprietarii dețin in devălmașie terenul și nu se înțeleg de bunăvoie cu privire la împărțirea acestuia, singura soluție este cea judecătorească! :huh:
Baiul  cam  asta  e  ...eu  terenul  l am  platit  deja  si  sa  ma  adresez  tribunalului  inseamna  sa   suport  eu  toate cheltuielile  de dezbatere  a succesiunii ,schite  cadastrale  etc ,plus  ca matusile  mele  au  vandut  terenul  mai  mult  sa scape  de discutii  si  pentru  ca oricum  nu  aveau  nici un venit de pe acest  teren ,o   alta  problema  e  ca  sunt  toate in  varsta  de peste  80  de ani una  din  ele  locuieste  in SUA si  nu  vor  sa  mai  aiba  discutii  certuri  si  cu atat  mai putin  procese  prin  tribunale.Din  cate  am  inteles  eu  anul  trecut  cand  am  fost  in tara  exista  posibilitatea  ca  notarul sa mi  faca  act de vanzare  cumparare  dar  doar  pe  4  cincimi  din  suprafata  si  restul  de  o cincime  va  apartine unchiului meu  care  nu vrea  sa  semneze,ceea  ce nu mi se pare corect  deoarece  el  ramane si  cu  intreaga  suprafata  pe  care  o  stapaneste deja.Ceea  ce nu  am  inteles eu  prea bine  ca eram  prea  nervos  atunci  e  ca nu stiu  daca pe  actul  de vanzare  cumparare  va  fi  nominat  ca si propritar  impreuna  cu mine  si unchiul  meu .Stiti  cumva  cum  stau  lucrurile  in acest sens?

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Așa cum am mai spus, dacă nu s-a făcut ieșirea din indiviziune și ați ajuns la un consens privind vânzarea terenului, la rubrica vânzător, va figura și unchiul cu problemă...

#6
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcopjob2000, on 7th February 2010, 15:35, said:

Așa cum am mai spus, dacă nu s-a făcut ieșirea din indiviziune și ați ajuns la un consens privind vânzarea terenului, la rubrica vânzător, va figura și unchiul cu problemă...
Scuze  dar  cred  ca  nu  am inteles  .La  rubrica  vanzator  va figura si  unchiul  meu  care  nu  vrea  sa semneze ?

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da, normal că și unchiul va fi trecut pe contract la rubrica vânzător!

#8
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcopjob2000, on 9th February 2010, 22:22, said:

Da, normal că și unchiul va fi trecut pe contract la rubrica vânzător!
Revin  si  va  spun  ca  am  facut  act  de vanzare  cumparare  pe acel teren  dar cum ma asteptam  unchiuletul  meu  nu  a  venit  la notar  sa semneze  si desi  eu am platit  tot  terenul pe  act  figureaza  si el ca  proprietar pe  o cincime  din acel  teren .As  vrea sa va reamintesc  ca  el  detine  deja  partea lui de teren  rezultata  in urma  inpartirii dintre  ei (toti  mostenitorii),parte care este ceva  mai mare  decat  partile  celorlalti  ,parte  de care noi  nu  ne am atins .Acum  problema  mea  este  : eu  am  platit  terenul  celorlalti  4  mostenitori dar  pe acel  teren este  proprietar  cu o cincime si  el  ceea  ce nu mi se pare  corect .Ce  ma sfatuiti  sa  fac ?Multumesc  .

#9
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010
Voi nu ati prea vrut sa va bateti capul cu nebunul si v-a fost mai comod sa-l lasati in pace, si asta prea mult timp. Si uite asa a inceput sa se creada proprietar peste toata mostenirea.  :naughty:

Trebuie sa faci exact lucrul pe care incerci sa-l eviti. Sa-l chemi in instanta. Exista posibilitatea sa se sperie cand primeste hartie acasa, si sa prefere sa cada la invoiala. Poate in sinea lui nu crede ca vei merge atat de departe, si vrea sa vada daca-i merge.

O alta idee ar fi sa mergeti la el acasa cu un avocat (imbracat la 4 ace, si cu o valiza de hartoage -asa de impresionare  :naughty: ) care sa-i prezinte situatia cat mai sumbru in defavoarea lui: daca pierde - si sunt 90% sanse sa piarda  :P , va trebui sa plateasca cheltuieli de judecata si despagubiri de n-o sa-l tina punga (plus ca o sa imparta si ceea ce avea in plus fata de ceilalti), dar voi sunteti "baieti buni" si ati vrut sa-l avertizati si sa pastrati balciul in familie.

Edited by itika, 30 August 2010 - 14:27.


#10
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

View Postitika, on 30th August 2010, 14:20, said:

Voi nu ati prea vrut sa va bateti capul cu nebunul si v-a fost mai comod sa-l lasati in pace, si asta prea mult timp. Si uite asa a inceput sa se creada proprietar peste toata mostenirea.  :naughty:

Trebuie sa faci exact lucrul pe care incerci sa-l eviti. Sa-l chemi in instanta. Exista posibilitatea sa se sperie cand primeste hartie acasa, si sa prefere sa cada la invoiala. Poate in sinea lui nu crede ca vei merge atat de departe, si vrea sa vada daca-i merge.

O alta idee ar fi sa mergeti la el acasa cu un avocat (imbracat la 4 ace, si cu o valiza de hartoage -asa de impresionare  :naughty: ) care sa-i prezinte situatia cat mai sumbru in defavoarea lui: daca pierde - si sunt 90% sanse sa piarda  :P , va trebui sa plateasca cheltuieli de judecata si despagubiri de n-o sa-l tina punga (plus ca o sa imparta si ceea ce avea in plus fata de ceilalti), dar voi sunteti "baieti buni" si ati vrut sa-l avertizati si sa pastrati balciul in familie.
Am   inteles  ..ideea   si   iti multumesc   pentru  raspuns,eu  sunt  interesat  de o solutie  juridica  adica ......acum  am facut actul  de vanzare -cumparare  si cum  spuneam  desi  am platit  intreaga suprafata  ,sunt  proprietar  doar  pe  patru  cincimi  din  suprafata  ,pe   act  ca  proprietar  pe  cea de a  cincea parte  figureaza   unchiul  meu  care  nu  a fost  de acord  cu  vanzarea  desi  cum am mai spus  ,suprafata  de teren  ce i revine  in urma impartirii  terenului  intre  ei  (ca nu s au  obosit  sa   faca  un  partaj  ...si au  impartit  terenul  de comun  acord  intre ei )nu  a  fost  atinsa  ,ba chiar  are mai mult decat  ceilalti  frati  .Practic  ce ar  trebui  sa fac  sa   devin  proprietar  pe intreaga  suprafata pe care am platit o  ?Va  multumesc  anticipat.

#11
Romulus63

Romulus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2010

View Postariete41, on 5th February 2010, 16:35, said:

Buna  ziua .O  sa  descriu  aici  situatia in care  ma aflu rugandu va  sa  ma ajutati  cu  sfaturile  voastre.Bunicii  mei  au decedat  in  anul 1974 si  nici pana  astazi nu s a dezbatut  succesiunea .Precizez  ca  mostenitorii  sunt  5  si ca  in casa  bunicilor mei  a ramas  unchiul care locuieste si in  prezent.Dupa  89  din totalul  de  17  ha  acesti  5  mostenitori  au redobandit  dreptul  de proprietate  pe  10  ha  teren  extra vilan ,casa  batraneasca cu 1  ha  de teren care se afla  in jurul  ei  plus  1 ha  de  teren intravilan pe care  tatal meu  si a  construit  o casa .Terenul  din  camp  si l au impartit  ei  de comun  acord avand un  singur  titlu  de proprietate  pe  intreaga  suprafata.In  vara  anului  trecut  tatal impreuna cu  cele  3 surori ale sale  au decis  sa vanda partile  lor  de teren  ,cu  unchiul  nefiind  in rellatii  bune  de foarte  mult  timp ,ii  place  tuiculita  unchiuletului.Asa  ca  am  cumparat  eu  cele 8  ha  de teren ,bineinteles  ca  am  platit  doar  6  tatal  meu  nu  are  nici o pretentie  ,am  facut  schite  cadastrale  pe aceasta suprafata  ,intabulare  certificat de la primarie  dar  surpriza  a venit  din  partea  unchiului  care  nu a  vrut  sa  mearga  la  notar desi  partea  lui  de teren  extravilan si casa  cu 1 ha de teren din jurul  ei ii  raman  incontinuare  lui ,eu  vreau  acte  doar pe  terenul  extravilan al  tatalui si al  celor 3  matusi  teren  pe care  l am  platit  si pentru  care  am  o chitanta  de mana cu  2  martori .Cum  ma  sfatuiti  sa   procedez  ?


Singura solutie este: actiunea in istanta, pt dezbaterea succesiunii. Daca nu vine unchiul in istanta, atunci se hotaraste si in lipsa lui. Puteti depune personal actiunea sau printr-un avocat (recomandabil).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate