Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

inscriere antecontract in CF

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eram pe punctul de a semna un antecontract pentru locuinta mult dorita. Mai erau de negociat niste termeni, iar vanzatorii s-au opus vehement propunerii noastre de a inscrie antecontractul in CF-ul apartamentului (asta pentru a elimina orice posibilitate ca ei sa vinda apartamentul intretimp, pana noi asteptam finalizarea creditului Prima Casa). Au venit cu argumentul ca, daca noi din ceva motiv nu mai putem lua creditul si prin urmare nu putem cumpara, e foarte complicat de sters, trebe mers prin instanta, etc.
Culmea, inainte de discutia asta proprietara (care lucreaza la o banca, inclusiv cu credite, deci credca stie una alte despre chestiile astea) mi-a trimis un model de antecontract in care scrie, exact asa:

Quote

Eu, PROMITENTUL-VANZATOR sunt de acord cu inscrierea in Cartea Funciara a Judecatoriei ____________ a unei interdictii de instrainare asupra imobilului sus menționat , pana in data de ___________________, cel mai tarziu. In cazul in care perfectarea in forma autentica a contractului nu se realizeaza pana cel tarziu la data de ___________, interdictia de instrainare inceteaza de drept prin simpla implinire a termenului fara nici o alta formalitate. PROMITENTUL-VANZATOR se obliga sa nu instraineze, inchirieze, aduca ca aport, transmita uzufructul asupra imobilului, si sa nu greveze cu alte sarcini imobilul ce face obiectul prezentului Antecontract, fara aprobarea scrisa si prealabila a PROMITENTULUI-CUMPARATOR.

Ei insa sustineau ca ne protejeaza destul clauzele scrise in antecontract si avansul pe care urma sa-l dam, ei acceptand clauza ca daca renunta la vanzare, ne ruturneaza avansul dublu.

A mai avut cineva problema asta?
(Intretimp au gasit alt cumparator, dar asta e alta poveste)

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Tu ai timp sa crezi ca cineva care nu negociaza si nu lasa drepturi egale ambelor parti il doare de tine ?
In cazul descris mai sus eu iti spun sa schimbi apartamentul,omul.

Succes !

#3
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkatti, on 1st February 2010, 22:28, said:

Eram pe punctul de a semna un antecontract pentru locuinta mult dorita. Mai erau de negociat niste termeni, iar vanzatorii s-au opus vehement propunerii noastre de a inscrie antecontractul in CF-ul apartamentului (asta pentru a elimina orice posibilitate ca ei sa vinda apartamentul intretimp, pana noi asteptam finalizarea creditului Prima Casa). Au venit cu argumentul ca, daca noi din ceva motiv nu mai putem lua creditul si prin urmare nu putem cumpara, e foarte complicat de sters, trebe mers prin instanta, etc.
Culmea, inainte de discutia asta proprietara (care lucreaza la o banca, inclusiv cu credite, deci credca stie una alte despre chestiile astea) mi-a trimis un model de antecontract in care scrie, exact asa:



Ei insa sustineau ca ne protejeaza destul clauzele scrise in antecontract si avansul pe care urma sa-l dam, ei acceptand clauza ca daca renunta la vanzare, ne ruturneaza avansul dublu.

A mai avut cineva problema asta?
(Intretimp au gasit alt cumparator, dar asta e alta poveste)



Eu nici macar nu am apucat sa-i zic  ca vreau sa treaca antecontractul in CF  cand  mi-a spus ca ea  nu vrea sa treaca clauza prin care sa-mi dea de doua ori banii primiti in cazul in care se razgandeste. Proprietara acelui apartament lucreaza tot la banca. In ce zona e apartamentul pe care voiai sa-l iei?

#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
@Header, ai mare dreptate, mai ales ca toata povestea a decurs cam asa:

- l-am sunat sapt trecuta intr-o seara (marti parca), intreb de apartament, pret cerut 85.000 (foarte bun pt apartament si zona, mai ales ca vroia sa-l dea mobilat/utilat)
- seara urmatoare venim sa vedem. imi place si mie, si la sotie. intrebam iarasi de pret, ca sa fie sigur, da 85, asa cu tot, cum il vedeti.
- MARE GRESEALA, SA NU FACETI ASTA NICIODATA: inca in seara aia il sun inapoi, ne intereseaza, vrem sa venim si maine sa vedem iara si sa discutam.
- in seara urmatoare incep ei povestea: stiti ca, cand am cumparat noi de fapt parintii au dat banii si acuma nu ne lasa sa dam sub 90. Noi: ne pare rau, mai mult de 85 nu avem. Ramane sa vorbim maine.
- ziua urmatoare: ultimul pret "de la parinti" : 87.000.
- noi ne mai gandim o zi, mai sunam parinti, rude, ne mai ajuta cu ceva bani, ii sunam ca e ok, il vrem si asa.
- ne mai intalnim odata in weekend, chiar ne intelegem bine, incepem sa discutam de acte, termene, conditii. Ramane ca ei sa adune actele, sa scoata CF, si sa mergem la notar. Ne intelegem la un avans de 2000, cu clauzele "as usual", ei chiar zic ca ne da banii inapoi si daca intervine o problema cu creditul.
- azi, ma anunta proprietara ca a facut cerere pt CF, dar "parintii" vor un avans de 5000 si nici nu vor sa auda de inscris antecontract in CF.
- au mai urmat cateva discutii, inclusiv ca au un alt potential cumparator (printr-o agentie cica) si sa ma decid repede
- noi ne mai gandim
- il sun in seara asta, s-au inteles deja cu omul respectiv.

THE END.

View Postdoggystyle, on 1st February 2010, 22:53, said:

In ce zona e apartamentul pe care voiai sa-l iei?
Cluj, str. Nasaud, in blocul nou.

Edited by katti, 01 February 2010 - 23:22.


#5
rohypnol

rohypnol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 26.11.2007
Idem! Cauta alt apartament.

View PostHeader, on 1st February 2010, 22:42, said:

Tu ai timp sa crezi ca cineva care nu negociaza si nu lasa drepturi egale ambelor parti il doare de tine ?
In cazul descris mai sus eu iti spun sa schimbi apartamentul,omul.

Succes !


#6
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Luati aminte daca banca va refuza creditul pentru prima casa,cel caruia i-ati dat bani ca un asa zis avans,are toate sansele sa nu va dea inapoi nimica,in acest caz politia nu poate face nimic deoarece este vorba de o conventie civila/contract si doar in instanta se rezolva,aici o sa dureze mult timp unde persoana acuzata are timp sa ramana saraca adica insolvabila,ce-i luati apoi ?

Ca un atuu,exista asa zisi vinatori de clienti pentru prima casa,cu asta isi fac unii veacul,grije mare !

Edited by Header, 01 February 2010 - 23:10.


#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postkatti, on 1st February 2010, 23:00, said:

- MARE GRESEALA, SA NU FACETI ASTA NICIODATA: inca in seara aia il sun inapoi, ne intereseaza, vrem sa venim si maine sa vedem iara si sa discutam.

partea asta n-o inteleg. daca nu sun inapoi, ce fac? ii transmit telepatic ca ma intereseaza?

ok, inteleg ideea ca e recomandat sa joci teatru, sa pari neinteresat, da' sa-mi explice cineva cum poti face asta in conditiile primei case, in care esti presat de timp?

#8
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Bine, acuma ca expira imediat frima faza la PC, suntem presati de timp, dar puteam si eu sa astept pana a doua zi si sa-i zic ca ma intereseaza.
Eu l-am sunat la vreo 2 ore dupa ce am vazut apartamentul. Poate si din cauza asta, a doua zi deja pretul era deja mai mare.

#9
cristyo140ro

cristyo140ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2010
liste actualizate nu mai are nimeni?

#10
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postkatti, on 2nd February 2010, 11:48, said:

Bine, acuma ca expira imediat prima faza la PC, suntem presati de timp, dar puteam si eu sa astept pana a doua zi si sa-i zic ca ma intereseaza.


da, acum expira, insa eu am patit-o in august, cand era departe de a expira, sa vad seara la 6 un apartament, iar a doua zi la 11, cand am sunat sa zic ca vreau copiile pentru banca, sa aflu ca deja il vanduse (ma rog, nu cred ca semnase deja contractul, desi nici asta n-ar fi fost imposibil, dar nu mai era interesat de alti clienti). de aceea - cel putin la raportul calitate/pret pe care-l vreau eu - nu prea vad cum as fi putut taragana deliberat, fara sa-mi pun problema ca se gaseste altul care sa-l considere la fel de atractiv. macar faza aia m-a ajutat sa stiu ca pot spune "vreau" in mai putin de 24 de ore :)

de data asa sper c-am avut noroc, eu il vazusem seara pe la 7 si a doua zi dimineata l-am anuntat ca-l vreau. inca nu s-a razgandit :) (si sper nici sa n-o faca, acu' o ora taman ce l-am evaluat. pe apartament, nu pe propritar  :P )

Edited by charme, 02 February 2010 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate