Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Problema sectiune noutati

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ciolo20

ciolo20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008
Salut.Fac si eu un site si creez in partea din stanga,unde este de obicei,o sectiune cu noutati.Acum,daca sunt noutati,trebuie sa le schimb cam des.Am nevoie de o modalitate de a introduce o pagina php in acea sectiune din pagina html pentru ca noutatile le scriu in baza de date si apoi imi sunt returnate.O solutie prin care pot introduce chestiile din baza de date returnate in pagina php in pagina html.Sau altfel,cum as putea ca in acea sectiune de noutati sa introduc din forum(fac si forum si fac o sectiune sau ceva de genu cu ultimele noutati) iar in acea sectiune din pagina html sa imi afiseze ultimele posturi(titluri) de la noutati(din forum).Sau orice modalitate numa sa fie ceva in genul asta.Va multumesc.

#2
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Pui o legatura comuna cu baza de date a forumului. Va trebui prima data sa modifici extensia paginii din html in php.  Apoi adaugi :
<?php
require_once('ADRESAspreFISIERULcuDATELEbazeiDEdate');
?>

Apoi... cu un div aliniat de tine modifici codul cu tabelul posturilor:


<?php
$sql = mysql_query("SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5");  //sau in loc de id, vezi ce corespunde in baza de date cu numarul postului respectiv. Poate fi PID, UID, etc... vezi tu
while($post = mysql_fetch_array($sql)) {
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo ' <br /> ';
}
?>

Acum..daca ai intrebat pe aria php ar trebui sa fi in stare sa il modifici. Daca voiai codul de'a moaca, cum ti l-am dat eu si il mai vrei si complet, intreaba pe Webmaster Corner -> Web Scripts Forum.

PS: In titlu ai "Problema sectiune noutati" . Care este aceea problema ? Ca nu stii cum ?

Dupa cum spunea OriginalCopy: "Noi nu pricepem sa editam scripturile altora. Ne pricepem sa le editam pe ale noastre".

Edited by Bogdan2901, 31 January 2010 - 21:40.


#3
ciolo20

ciolo20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008

View PostBogdan2901, on 31st January 2010, 21:28, said:

Pui o legatura comuna cu baza de date a forumului. Va trebui prima data sa modifici extensia paginii din html in php.  Apoi adaugi :
<?php
require_once('ADRESAspreFISIERULcuDATELEbazeiDEdate');
?>

Apoi... cu un div aliniat de tine modifici codul cu tabelul posturilor:


<?php
$sql = mysql_query("SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5");  //sau in loc de id, vezi ce corespunde in baza de date cu numarul postului respectiv. Poate fi PID, UID, etc... vezi tu
while($post = mysql_fetch_array($sql)) {
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo ' <br /> ';
}
?>

Acum..daca ai intrebat pe aria php ar trebui sa fi in stare sa il modifici. Daca voiai codul de'a moaca, cum ti l-am dat eu si il mai vrei si complet, intreaba pe Webmaster Corner -> Web Scripts Forum.

PS: In titlu ai "Problema sectiune noutati" . Care este aceea problema ? Ca nu stii cum ?

Dupa cum spunea OriginalCopy: "Noi nu pricepem sa editam scripturile altora. Ne pricepem sa le editam pe ale noastre".
Chiar daca ma exprim destul de prost cred ca in post scrie foarte clar :"Am nevoie de o modalitate de a introduce o pagina php in acea sectiune din pagina html pentru ca noutatile le scriu in baza de date si apoi imi sunt returnate"cum fac o chestiuta asa mica si apoi sa o introduc in pagina mea index de la site DAR SA NU MODIFIC CHESTIUTA AIA MICA DE FIECARE DATA CAND APARE O NOUTATE,ci sa SCRIU IN BAZA DE DATE.INTREBAREA E CUM FAC CHESTIA ASTA?E CLAR ACUM DE CE AM NEVOIE?...scuza-ma ca am folosit caps dar sper ca acum ai inteles.Nu am nevoie sa imi spui ce si cum si sa imi zici castai frate ca eu sunt mare tu esti nimic.Ma ajuti bine,nu ma ajuti tot la fel de bine.Nu e nevoie sa iti etalezi cunostintele in domeniu,sunt incepator si am pus o simpla intrebare la care astept sa primesc ajutor ,nu sa te dai mare.Multumesc

#4
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Daca ai codul, pune-l cu un iframe.... Pui codul care afiseaza ultimele articole intr-o noua pagina .php sa zicem utlart.php . Si adaugi apoi:

<iframe src ="ultart.php" width="LATIME" height="INALTIME"></iframe>

Si nu ma dadeam mare, iti explicam. Si tot nu am inteles care este problema (  PROBLÉMĂ, probleme, s.f. I. 1. Chestiune care prezintă aspecte neclare, discutabile, care necesită o lămurire, o precizare, care se pretează la discu?ii  ). Unde te-ai impotmolit si vrei ajutor ?   Ce ai incercat dar nu a mers ?

PS 2 : Codurile se refereau la intrebrile legate cu artciolele de pe forum

Edited by Bogdan2901, 31 January 2010 - 23:15.


#5
ciolo20

ciolo20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008

View PostBogdan2901, on 31st January 2010, 23:09, said:

Daca ai codul, pune-l cu un iframe.... Pui codul care afiseaza ultimele articole intr-o noua pagina .php sa zicem utlart.php . Si adaugi apoi:

<iframe src ="ultart.php" width="LATIME" height="INALTIME"></iframe>

Si nu ma dadeam mare, iti explicam. Si tot nu am inteles care este problema (  PROBLÉMĂ, probleme, s.f. I. 1. Chestiune care prezintă aspecte neclare, discutabile, care necesită o lămurire, o precizare, care se pretează la discu?ii  ). Unde te-ai impotmolit si vrei ajutor ?   Ce ai incercat dar nu a mers ?
am pus doar primul cod in tabel si nu-mi afiseaza nimic. trebuie sa-l mai scriu si pe-al doilea? adica am deja un script cu ce sa-mi afiseze din baza de date si catre ala am facut referinta in require_once. si da, i-am modificat si extensia. tot nu vrea.

Edited by ciolo20, 31 January 2010 - 23:15.


#6
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
1.  Pune require_once-ul in fisierul care scoate din baza de date articolele. In acest caz nu va mai fi nevoie de .php la index. Daca precizezi datele bazei de date in fisierul cu care extragi datele de acolo, nu ai nevoie decat de un iframe... acel require_once trebuia pus daca voiai totul intr-un singur fisier... Dar merge si cu iframe

#7
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008

View PostBogdan2901, on 31st January 2010, 23:18, said:

1.  Pune require_once-ul in fisierul care scoate din baza de date articolele. In acest caz nu va mai fi nevoie de .php la index. Daca precizezi datele bazei de date in fisierul cu care extragi datele de acolo, nu ai nevoie decat de un iframe... acel require_once trebuia pus daca voiai totul intr-un singur fisier... Dar merge si cu iframe

Salut, ma intereseaza si pe mine problema asta. :)
Spui ca require_once il pun in scriptul care-mi afiseaza din baza de date? Si daca da, fac referire la el?
Si totusi nu inteleg cum fac ca html sa-mi afiseze acele chestii din baza de date.

Te rog sa explici "ca la prosti", sunt incepator in domeniu si nu prea ma descurc.

Multumesc anticipat.

#8
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Daca pagina index are extensia .html nu poti executa cod php in pagina aia.

Sa inteleg ca tu ai nevoie de o mica casuta intr-o parte a site-ului tau, in care sa afisezi o secventa din  ultimele x articole.
Tu ai o baza de date in care ai articolele, asa-i? Daca da, banuiesc ca ai o pagina din care le adaugi.

#9
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
@cocutza ,   ciolo

Deci. Sa PRESUPUNEM ca aveti deja fisierul cu scriptul php care va extrage din baza de date ultimele cateva articole. Acesta ar trebuie sa arata in genul asta:

<?php
require_once('config.php');
COMENZILE cu care iei date din baza de date...
?>

config.php va arata cam asa:

<?php
$adresabd = "localhost";
$utilizatorbd = "USER";
$parolabd = "PAROLA";
$numebd = "NUMELE BAZEI DE DATE";
$conexiune = mysql_connect($adresabd,$utilizatorbd,$parolabd)
or die("Nu ma pot conecta la MySQL!");
mysql_select_db($numebd,$conexiune)
or die("Nu gasesc baza de date!");
?>


Acum... imaginati-va nu ca bagati un script php intr-o pagina html. Imaginati-va ca bagati un videoclip de pe iutub. De unde sa stii tu codul php al iutubului ? NU il stii. De aceea folosesti un iframe ( http://en.wikipedia...._element#Frames ). Ce face defapt acest iframe ? Te ajuta sa pui pe site "alt site" cum ar veni. Asa se intampla si in cazul nostru. Doar ca vrem sa punem decat un script "urat" fara design in stanga paginii. Si pentru asta folosim:

<iframe src="SCRIPTULcareSCOATEdinBD" width="LATIME" height="INALTIME">
</iframe>

Cocuțo, am mai spus. In primul meu post pe topic am folosit alta metoda. In aceea metoda foloseai si codul php si cel ai siteului in aceeasi pagina. Si cum scriptuletul nostru era .php , nu mergea pe .html, ci ar fi aparut ca un text.

Edited by Bogdan2901, 01 February 2010 - 08:21.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Si din moment ce el e programatorul, de ce sa foloasca iframe, cand poate foarte bine sa redenumeasca fisierul .html in .php si sa puna in el:
<div id="menuLeft">
<?php require_once 'SCRIPTULcareSCOATEdinBD.php'; ?>
</div>
?

#11
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008
I-am schimbat extensia dar atunci nu-mi afiseaza nimic. D-asta am fost nelamurit. Voi incerca metodele astea sa vad ce si cum. Revin cu detalii. Multumesc oricum.

#12
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008

View PostOriginalCopy, on 1st February 2010, 11:45, said:

Si din moment ce el e programatorul, de ce sa foloasca iframe, cand poate foarte bine sa redenumeasca fisierul .html in .php si sa puna in el:
<div id="menuLeft">
<?php require_once 'SCRIPTULcareSCOATEdinBD.php'; ?>
</div>
?




Am nevoie de o modalitate de a introduce o pagina php in acea sectiune din pagina html


De-asta i-am dat varianta cu iframe :)

#13
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008
A mers cu iFrame, asa cred ca o las. Multumesc.
A, inca o intrebare. Cum fac sa-mi afiseze in iframe cu ce font doresc ? Ca vad ca-l scoate arial parca.

p.s: iar daca vreau sa am afisate decat ultimele 3 intrari, selectez din meniul mysql sa-mi afiseze ultimele 3 id-uri ? (stiu ca intrebarile sunt de noob, dar cum am spus, sunt incepator)

Edited by cocutza92, 01 February 2010 - 13:12.


#14
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Pai, daca ai folosit codul care iti afiseaza ultimele 5, inlocuiesti 5 cu 3 :P

SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5

il faci:

SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 3

Pentru a modifica fontul, faci asta direct din fisierul scriptului. Adica:

<?php
$sql = mysql_query("SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5");  //sau in loc de id, vezi ce corespunde in baza de date cu numarul postului respectiv. Poate fi PID, UID, etc... vezi tu
while($post = mysql_fetch_array($sql)) {
echo '<font face="NUME FONT"> ';
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo '</font>';
echo ' <br /> ';
}
?>


#15
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008

View PostBogdan2901, on 1st February 2010, 13:26, said:

Pai, daca ai folosit codul care iti afiseaza ultimele 5, inlocuiesti 5 cu 3 :P

SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5

il faci:

SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 3

Pentru a modifica fontul, faci asta direct din fisierul scriptului. Adica:

<?php
$sql = mysql_query("SELECT * FROM `nume tabel` ORDER BY id DESC LIMIT 5");  //sau in loc de id, vezi ce corespunde in baza de date cu numarul postului respectiv. Poate fi PID, UID, etc... vezi tu
while($post = mysql_fetch_array($sql)) {
echo '<font face="NUME FONT"> ';
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo '</font>';
echo ' <br /> ';
}
?>

Si daca sa zicem ca am campurile varsta, nume si adresa, pun la fiecare font face si o sa aiba alt font ? Adica nu vreau ca toate sa fie la fel.
Si inca o chestie (cred ca v-am innebunit de cap), pot face link iesirilor din baza de date? Ex: Imi afiseaza Popescu Gabriel 11 ani, dau click pe el si ma duce la o alta pagina. Se poate? :D

#16
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
1.  La fiecare data din tabel pui asa

echo '<font face="NUME FONT"> ';
echo $post['CAMP'];
echo '</font>';
  - de cate ori ai nevoie

2.  Unde sa te duca linkul respectiv ?

Daca vrei sa te duca pe o pagina normala, sa zicem google folosesti:

echo ' <a href="goagal.com" target="_blank"> ';
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo ' </a> ';

Netestat..but should work :P

Edited by Bogdan2901, 01 February 2010 - 13:49.


#17
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008

View PostBogdan2901, on 1st February 2010, 13:48, said:

1.  La fiecare data din tabel pui asa

echo '<font face="NUME FONT"> ';
echo $post['CAMP'];
echo '</font>';
  - de cate ori ai nevoie

2.  Unde sa te duca linkul respectiv ?

Daca vrei sa te duca pe o pagina normala, sa zicem google folosesti:

echo ' <a href="goagal.com" target="_blank"> ';
echo $post['CAMP POSTURI'];
echo ' </a> ';

Netestat..but should work :P


Da, merge! Iti multumesc mult. Cred ca acum am toate instrumentele de care am nevoie. In caz ca mai e ceva, voi  mai posta aici. :D (daca esti din CL, ai o bere de la mine).

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asta intelegeti voi prin a invata programare? Sa inveti pe de rost "daca vrei X, faci Y"? Of tineretul din ziua de azi.
@Bogdan2901 daca vrei sa-i faci un bine pe termen lung explica-i ce are nevoie, si lasa-l sa-si rezolve singur problema.

View Postcocutza92, on 1st February 2010, 15:01, said:

Da, merge! Iti multumesc mult. Cred ca acum am toate instrumentele de care am nevoie. In caz ca mai e ceva, voi  mai posta aici. :D
Parca vad ca o sa revii cu o problema asemanatoare pe care nu ai avea-o daca ai incerca sa intelegi in primul rand ce faci.

Edited by OriginalCopy, 01 February 2010 - 14:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate