Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

se poate lua despagubiri in caz de accident intr-o locatie aflata in grija primariei ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
!n0c3nt

!n0c3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 06.02.2006
stimate doamne, stimati domni..

am si eu o problema, in rezolvarea careia sper sa ma puteti ajuta..

acu ceva timp tatal meu a suferit un accident, cazand de la o inaltime de 5 metri in gol de pe o punte suspendata aflata in satul Bogdanesti.

accidentul a avut loc ca urmare a ruperii unui bucati de punte.. existand si martori oculari.

tata a stat cu piciorul in ghips 30 de zile si inca 45 de zile in recuperare...in concediu medical.

vreau sa stiu daca poate face o plangere la primaria Bogdanesti, si daca poate lua despagubiri banesti , tinand cont ca de acea punte trebuia sa se ocupe administratia locala..

cu respect,

Paul P.

p.s. sper ca am postat in sectiunea corecta.. in caz contrar, rog un moderator sa pute topicul.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Poți încerca, dar procesul este de durată și implică sume de bani destul de consistente pe care trebuie să le aibă tatăl tău, chiar dacă există posibilitatea de a câștiga!
Ceea ce nu am înțeles însă este ce treabă are chiria, pentru ce și cine o încasa?  :huh:

#3
!n0c3nt

!n0c3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 06.02.2006

 copjob2000, on 26th January 2010, 23:29, said:

Poți încerca, dar procesul este de durată și implică sume de bani destul de consistente pe care trebuie să le aibă tatăl tău, chiar dacă există posibilitatea de a câștiga!
Ceea ce nu am înțeles însă este ce treabă are chiria, pentru ce și cine o încasa?  :huh:

multumesc de raspuns...

dar nu cred ca am precizat ceva de vreo "chirie"..

poate ati confundat cu termenul "careia"..

#4
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
In primul rand trebuie stabilit ce autoritate locala are in administrare aceasta punte (primarie, consiliul local, autoritati locale la nivel de judet etc.) respectiv daca este in administrarea vreunie autoritati si nu a fost construita de catre comunitate.

In al doilea rand, trebuie sa stiti ca un astfel de dosar este de durata (1-2 ani, poate chiar 3) si implica din partea dumneavoastra o serie de costuri (asistenta juridica din partea unui avocat, deplasari la termene, expertiza tehnica etc.), pe care in schimb le puteti recupera odata cu castigarea procesului.

In al treilea rand, inainte sa incepeti demersurile pentru o actiune in justitie, incercati sa aveti o discutie cu primarul din localitate sau cu memebrii consiliului local, in functie de cine are in administrare aceasta punte, poate ajungeti la un acord. Nu ar strica o notificare trimisa prin avocat sau prezenta acestuia la negociere.

Succes.

#5
!n0c3nt

!n0c3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 06.02.2006
multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate..

o sa merga maine sa ia legatura cu un avocat..

o seara buna in continuare..

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

 !n0c3nt, on 27th January 2010, 05:38, said:

multumesc de raspuns...
dar nu cred ca am precizat ceva de vreo "chirie"..
poate ati confundat cu termenul "careia"..



Nu! Nu am gresit!
Intrebarea din titul este: ... despagubiri in caz de accident intr-o locatie aflata in grija...
Pentru ca definitia cuvantului locatie este, conform DEX,
- chirie platita pentru anumite lucruri luate in folosinta temporara ori,
- contract prin care una dintre parti se obliga sa procure si sa asigure celeilalte parti folosinta unui lucru pentru un timp determinat in schimbul unei sume de bani, nu am gasit nici o legatura intre problema ridicata de tine si termenul folosit in acest scop! :confuzzled:

#7
!n0c3nt

!n0c3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 06.02.2006

 copjob2000, on 27th January 2010, 21:01, said:

Nu! Nu am gresit!
Intrebarea din titul este: ... despagubiri in caz de accident intr-o locatie aflata in grija...
Pentru ca definitia cuvantului locatie este, conform DEX,
- chirie platita pentru anumite lucruri luate in folosinta temporara ori,
- contract prin care una dintre parti se obliga sa procure si sa asigure celeilalte parti folosinta unui lucru pentru un timp determinat in schimbul unei sume de bani, nu am gasit nici o legatura intre problema ridicata de tine si termenul folosit in acest scop! :confuzzled:

sry... my mistake.. :)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este numai chirie, se poate referi si la pozitie intr-un sens mai larg:
LOCÁȚIE, locáții, s.f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru un lucru luat în folosință. ♢ Taxă de ~ = sancțiune bănească în caz de depășire a termenului de încărcare sau descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. Determinare a poziției unei nave în larg. 3. (Inform.) ~ de memorie = zonă a memoriei unui calculator electronic al cărei conținut poate fi folosit în timpul rulării unui program. 4. (Jur.) Contract prin care una dintre părți se obligă să procure celeilalte, în schimbul unei anumite sume, folosința unui lucru pentru un timp determinat. (cf. fr. location, lat. locatio).

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

 SuperDuper, on 28th January 2010, 19:18, said:

Nu este numai chirie, se poate referi si la pozitie intr-un sens mai larg:
LOCÁȚIE, locáții, s.f. .....2. Determinare a poziției unei nave în larg. 3. (Inform.) ~ de memorie = zonă a memoriei unui calculator electronic al cărei conținut poate fi folosit în timpul rulării unui program.....





Nu știu de unde ai găsit definiția pe care o citezi, pagina dicționarului este asta!
Pentru a-ți fi mai ușor, sau să nu spui că induc lumea în eroare, atașez mai jos și imaginea paginii în cauză!
Cu plăcere!

Fișiere atașate



#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.509
  • Înscris: 23.06.2004
[OFFTOPIC]
Exact de acolo, daca faceai scroll un pic mai jos gaseai si definitia pusa de SuperDuper (e drept ca e ultima din cele 6).
[/OFFTOPIC]

Editat de aladdin2k, 29 ianuarie 2010 - 10:41.


#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

 aladdin2k, on 29th January 2010, 10:40, said:

Exact de acolo, daca faceai scroll un pic mai jos gaseai si definitia pusa de SuperDuper (e drept ca e ultima din cele 6).







Până una-alta ceea ce am spus eu se referea la inexactitatea termenului de locație folosit aiurea.
Habar n-am ce vrei să spui ( :confuzzled: ) dar nu mă obosesc să te contrazic... ai dreptate! :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate