Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Aranjare aparatura electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
Salutare,

Ca sa ma dumiresc si eu care este realitatea,vin cu urmatoarea intrebare:se pot supraetaja cd-player cu receiver av cu bdplayer cu ....popcorn...

In trecut din cate mai tin minte toate putea forma un turn(bineinteles daca aveau aceleasi dimensiuni sau cel putin paralelipipedice).Acum dupa o discutie furtunoasa ,cineva recomanda sa nu se mai dispuna in mod turn mai ales din cauza "racirii".

Ce opinii aveti?

#2
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Realitatea e ca amplificatoarele aflate in functiune au nevoie de spatiu suficient, ca sa se racoreasca. De regula e mai sanatos sa le pui si un ventilator care sa sufle aerul din lateral, mai ales daca asculti multe multe ore si dai volumu fara limita, fara limita.  :rolleyes: In rest nu prea conteaza la restul aparatelor, doar sa nu pui greutate prea mare pe cd-playere ca exista riscu ca sertaru pt. cd sa nu se deschida. Aranjarea aparatelor e o chestie care tine de gusturi, estetica, restringerea spatiului din camera si accesul cat mai usor la fiecare functie. Daca tot schimbi pe cabluri si aparate la fiecare auditie, incepi sa te plictisesti. Exista si mobilier foarte fain in care iti poti aranja superb orice tip de aparat. Sau daca ai bani iti poti cumpara si standuri din metal si sticla, in care sa-ti aranjezi aparatele dupa cum iti place. Dupa cum iti place. :rolleyes:

Edited by laserdance, 24 January 2010 - 14:36.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cred ca te referi la exploatarea normala, intr-o camera uzuala, nu la o discoteca.
Orice aparat electronic care functioneza, sau chiar si in stand-by degajeaza caldura. Evident ca in stand by foarte putina.
Si e normal ca acesta caldura trebuie disipata, adica practic trebuie sa existe un spatiu prin care aerul cald produs sa se poate ridica.

Dar exista o foarte mare deosebire intre cat se incalzeste un DVD player, care consuma un maxim de sa zicem 30W, si un amplificator audio de 4*100W dat la blana.
Dar inainte de asta te rog sa imi spui cat timp folosesti intr-o camera normala un amplif de 4*100W la blana, hi, hi..

Asa ca poti sa pui linistit aparatele unul peste altul. Ideea e sa ai mare grija sa existe un spatiu intre ele si mai ales in spatele lor, pe unde radiatoarele sau chiar ventilatoarele sa aiba pe unde sa traga/impinga aerul cald.
Eu le am puse asa de prin 1995....
Ca sa fiu mai catolic decat papa, si pt ca totusi sunt si ing electrionist care a depanat multe la viata lui, am pus niste bucati de polistiren intre capacul amplificatorului si urmatorul aparat. Astfel am marit spatiul prin care se aerul este tras, desi nu prea era nevoie..
Evident am avut mare grija sa nu obturez nicio fanta de ventilatie, sau sa zgarii capacele la pozare..

#4
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
Desigur ca e vorba despre auditie in casa si nu discoteca.Cea mai grea unitate(receiver,putere,..)va fi pusa prima de jos in sus.In mai toate manualele vad ca trebuie sa lasi spatiu insa ,te intreb cat de gros a fost polistirenul introdus pentru ca pana sa imi cumpar mobilier sigur va mai dura.Clar mobila va tine cont de aparatura existenta.In spate cat de mare trebuie sa fie distanta de la radiator la perete,dar deasupra.

Multumesc!

#5
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postgeluadi2000, on 24th January 2010, 15:17, said:

In spate cat de mare trebuie sa fie distanta de la radiator la perete,dar deasupra.

Multumesc!
Nu-i mare filosofie, de obicei distanta o calculezi dupa ochi ( nas si urechi ) cam cat apreciezi tu. Cam 10-15 cm intre amplif si perete ar fi suficient. Deasupra amplifului care lucreaza din greu mai multe ore nu e indicat sa pui nimic, lasa-l sa se racoreasca si eventual fa-i un dus cu apa rece. :thumbup: Glumesc desigur. Oricum sa nu fie prea inghesuite. Nu prea inghesuite.

Edited by laserdance, 24 January 2010 - 18:25.


#6
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
Ok.

Multam de informatii!

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgeluadi2000, on 24th January 2010, 08:17, said:

Cea mai grea unitate(receiver,putere,..)va fi pusa prima de jos in sus.
Asa sa faci daca vrei sa iti distrugi receiverul. Receiverul degaja cea mai mare caldura dintr-un lant audio, in nici un caz nu trebuie sa aiba nimic deasupra si nici dedesupt sa nu aiba altceva care se incalzeste.
Eu am receiverul amplasat singur, cu spatiu amplu de ventilatie deasupra. Ba la un moment dat (acum am decis sa las mai mult spatiu deasupra prin mutarea raftului in jos) aveam si un ventilator de PC in spate care mergea subturat (sa nu faca zgomot) care sufla aer in spatiul de deasupra receiverului (cam prin zona cu radiatoarele interne).

Attached Files


Edited by SuperDuper, 24 January 2010 - 21:49.


#8
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
O imagine face cat 1000 de cuvinte.

Se pare ca il voi pune pe receiver pe birou si deasupra vroiam sa imi pun popcornu c200.Din cele prezentate de tine o sa las singur receiveru si la c200 va trebuii sa gasesc alta locatie.

Multam SuperDuper!!!

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,432
  • Înscris: 08.12.2006
Majoritatea echipamentelor audio sunt proiectate astfel încât să se poată aranja și ele într-un fel, alea de sonorizări în rackuri și alea de home use cum vrea omul (deci chiar și unele peste altele). De regulă în manualul de utilizare se specifică și cam de cât "spațiu vital" au nevoie. S-a mai spus, nu trebuiesc acoperite fantele de aerisire. Din ce ai enumerat singurul care ar putea pune probleme ar fi receiverul. Poți face un mic experiment:
1. singur, fără nimic pus pe el, cu spațiu deasupra > îl lași să meargă 20-30 de minute la 60-70% din volum > pui mâna pe capacul de sus vezi cam cât e de cald
2. încă vreo cinci minute la maxim > vezi, tot tactilometric, temperatura
3. pui un player (nu ăla din care dai muzică în timpul experimentului) deasupra lui, cu spațiu între ele de aprox 2 cm (dacă playerul nu are piciorușe pui patru dopuri de fanta madness la 0,5 l* între ele), verifici temperatura, dacă în 10-15 minute nu a crescut semnificativ >
4. volumul la 60-70%, verifici iar temperatura.
Dacă nu sunt diferențe semnificative de temperatură, răspunsul e evident cred. Playerele, după cum s-a mai spus, nu au nevoie de spațiu de răcire, însă nu e indicat să se pună pe ele chestii grele.



__________
* se pot folosi și dopuri de cola/mirinda/pepsi/sprite/schweppes/whatever dar dpdv audiofil cele mai bune sunt cele de fanta madness la jumate ;)

Edited by antinari, 25 January 2010 - 01:33.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am playerele unele peste altele - se incalzesc ceva, dar nu groaznic. Deasupra receiverului insa nu as indrazni sa pun nimic - am avut un Harman Kardon inainte de Denon-ul asta si ambele se incalzesc tare (HK parca era si mai fierbinte) - maximul de incalzire este pe la 1/2 din cursa potentiometrului (25% din puterea electrica de iesire).
Receiverele, chiar si in gol, datorita bias-ului in clasa AB avansata (necesar distorsiunilor reduse) disipa putere importanta - intre 50 si 80W!
Am un player NeuNeo (:)) care dupa cativa ani de stat asa, la copt intre alte scule, a inceput sa faca figuri - afisajul, telecomanda... Cand l-am desfacut avea condensatorul de filtraj principal un pic umflat - l-am schimbat si si-a revenit, dar s-a cunoscut ca temperatura nu i-a facut bine (in afara de faptul ca era made in China, no name).

Edited by SuperDuper, 25 January 2010 - 02:04.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,432
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSuperDuper, on 25th January 2010, 01:53, said:

Am un player NeuNeo (:)) care dupa cativa ani de stat asa, la copt intre alte scule, a inceput sa faca figuri
Asta doar din cauză că n-ai folosit dopuri de fanta madness :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate