Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sistem 5.1 Point HomeTheater HT-100

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Spasm

Spasm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2008
Salutare,
Am si eu o problema cu un cablu de la acest sistem audio : Sistem 5.1 Point HomeTheater HT-100
Cablul este cel care face legatura intre PC si sistem. A fost taiat din greseala si de atunci nu gasesc pe nicaieri...Problema e ca nici nu stiu cum se numeste ca sa stiu cum sa caut. Are la un capat 3xjack stereo si in partea cealalta o mufa cu 9 pini...
Deci, cine ma poate ajuta, ii raman recunoscator!
Multumesc anticipat!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
După secționarea accidentală ai aruncat ce a rămas sau cele două bucăți de cablu mai există?
Mufa aia teoretic ar trebui să se găsească, practic se pare că nu prea se găsește (presupun că e similară cu cea de la genius și nu vreo ciudățenie de mufă proprietar), dacă nu se poate folosi mufa veche pentru construirea unui alt cablu și nu găsești pe nicăieri un cablu identic, ar fi o variantă pe care o poate rezolva orice depanator de pricepere medie, și anume înlocuirea mufei mamă cu trei perechi de mufe rca, singura chestie mai dificilă e de aflat pin-out-ul (ce la ce pin e conectat), o dată rezolvată chestia asta oricine are sculele potrivite (un pistol de lipit și o sculă de dat găuri pentru mufele rca mamă) poate face chestia asta.

#3
Spasm

Spasm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2008
Da partile exista...problema e ca a fost taiat exact de langa mufa cu cei 9 pini care intra in sistem...acum nu stiu daca depanatorul poate lipi cablul...am sa verific totusi daca se poate...sper sa reusesc. Multumesc mult!

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
Ar trebui ca firele ce compun cablul să aibă culori diferite, dacă se mai văd capetele acestora se poate identifica ce culoare la ce pin merge, la fel și pentru porțiunea cealaltă (cele trei mufe jack), astfel se poate identifica la ce pini este semnalul front L/R, rear L/R și center/subwoofer și la ce pin/pini este masa. Odată aflat acest lucru (se poate afla și urmărind unde merg firele de la mufa mamă dar trebuie niște cunoștințe de electronică dacă nu scrie pe placă) se poate înlocui mufa mini Din mamă de pe panoul subwooferului (sau unde e amplasată) cu trei perechi de mufe rca > se folosesc trei cabluri minijack >  2xrca care se găsesc la orice magazin cu articole de profil, astfel se evită potențiale probleme de genul ăsta în viitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate