Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Manifesting the Mind

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Manifesting the Mind (in 12 parti)

Exploratori psihedelici autentici ofera informatii despre de samanism, despre efectele benefice ale plantelor samanice, rolul acestor plante de-a lungul istoriei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vRlHTKIVEVg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Filmul a fost doar pentru scurta perioada accesibil la adresa menstionata initial.
A mai aparut intre timp tot pe youtube cu titrare in italiana, dar cu putin decalaj intre sunet si imagine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QJjnvJ0T3DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare a fi cel mai complet si cel mai profesionist documentar de pana acum pe aceasta tema, cu interlocutori de top ai domeniului: Dennis McKenna, Rick Strassman, Daniel Pinchbeck sau John Major Jenkins, dar si cu secvente dintr-un interviu mai vechi cu Terence McKenna.

#3
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Terence McKenna n-a murit de cancer la creier? :D

#4
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007
asa, si?  :huh:

#5
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Da intr-adevar a fost rapus in anul 2000 de tumoare pe creier, si anume de cea mai agresiva forma de cancer, dupa cum insusi Terence relateaza in ultimul sau interviu de la Coast to Coast:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o87EphhxuRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tumoarea nu a avut nici o legatura cu consumul de plante psihedelice, dupa cum multi ar fi tentati sa afirme. Disparitia lui a fost o mare pierdere pentru omenire, mai ales acum in aceasta perioada. Sincer mi se pare foarte ciudat ca am aflat atat de tarziu (acum 2-3 ani) de existenta acestui explorator. Asta mi-a dovedit cat de indobitociti suntem noi de catre sistem. Speech-urile lui Terence ce pot fi gasite acum intr-un numar impresionant pe internet mi-au deschis mult ochii. He is my hero!

#6
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postchmihai, on 14th June 2010, 20:56, said:

asa, si?  :huh:
Oh, nothing.
L-am ascultat si eu pe Terence, ascult muzica psihedelica, am fumat  si eu cate ceva, dar ... sunt departe de a-l considera un erou sau un model de urmat si nici nu cred ca a consuma tot felul de plante pe termen lung e foarte bine pentru sanatatea cuiva. Sunt multe plante dinastea relativ nou aparute care nu au  fost indeajuns studiate ca sa se vada efectele pe termen lung. In plus, cine poate baga mana in foc ca acel cancer nu a fost cauzat de chestiile astea?

Edited by caroline_hi, 17 June 2010 - 12:59.


#7
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Il consider un erou pentru ideile sale sau pentru modul lui de a gandi, nu m-am referit strict la consumul de psihedelice. Dar ce intelegi tu prin consum pe termen lung de plante psihedelice? Cine se gandeste la consumul acestora zilnic pentru recreatie sau fun, de genul alcoolului sau tutunului sau chiar al canabisului inseamna ca e dus cu pluta, sau ca sa fiu mai gentil, inseamna ca nu are habar despre ce e vorba. Aceste plante sacre sunt in mod normal folosite in stil samanic, iar una sau doua experiente pe an, (sau chiar una in intreaga viata) sunt mai mult decat suficiente. Revelatiile traite intr-o experienta samanica psihedelica pot fi atat de profunde incat o viata intreaga nu-ti ajunge sa procesezi sau sa descifrezi informatiile dobandite. Chiar daca in intreaga istorie pana in prezent nu exista caz de cancer provocat de plante psihedelice, tu ai dreptul sa crezi ca tumoarea lui a fost rezultatul plantelor, nimeni nu-ti ia dreptul sa crezi in ceva. Esti sigura ca ai avut vreo experienta psihedelica, asa doar daca ai fumat si tu cate ceva?

#8
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postender1975, on 18th June 2010, 00:12, said:

Chiar daca in intreaga istorie pana in prezent nu exista caz de cancer provocat de plante psihedelice,
De unde stii? Nu-mi spune ca samanii de ocupau si de medicina pe vremea aia si studiau efectele pe termen lung a plantelor asupra organismului sau ca, atunci cand mureau samanii, li se facea autopsie pentru a vedea care a fost cauza mortii. In plus, din cate stiu eu, nu se stie exact ce cauzeaza cancerul, el e cauzat de o suma de factori (un om care fumeaza la greu e predispus la cancer, dar nu se va imbolnavi neaparat).
Da, am avut experienta psihedelica. Am fumat salvia divinorum. Initial am vrut sa gasesc mescalina (despre care vorbeste Castaneda), dar, deh, e ilegala.

#9
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007

View Postcaroline_hi, on 17th June 2010, 13:59, said:

In plus, cine poate baga mana in foc ca acel cancer nu a fost cauzat de chestiile astea?

plm, cine poate baga mana in foc ca acel cancer a fost cauzat de chestiile astea?
tocmai d'asta te-am intrebat. eu nu stiu, tu nu stii.
ender cica stie (da' ma rog...)

View Postcaroline_hi, on 18th June 2010, 10:21, said:

Am fumat salvia divinorum. Initial am vrut sa gasesc mescalina (despre care vorbeste Castaneda), dar, deh, e ilegala.
mai nou si salvia divinorum e ilegala :)

Edited by chmihai, 20 June 2010 - 21:33.


#10
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Exceptional documentarul.

:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate