Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conectare sistem 5.1 la tv lcd samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Am un televizor Lcd Samsung A530 si un sistem 5.1 Creative A500. Convins de faptul ca pot sa conectez sistem 5.1 la tv, am luat un Creative ieftin care are doar iesire -> 3 mufe(verde, orange, negru). Si desi in spate la tv am o gramada de intrari, nu am pentru mufele de la sistem. Poza cu intrarile:

http://img34.imageve...ung_122_9lo.jpg

In momentul de fata, singura solutie ar fi prin cablu optic dar nu suporta sistemul. Si un sistem 5.1 cu intrare optica e destul de scump.
Stie cineva o solutie sa conectez sistemul la tv?

Mersi anticipat

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View PostBiggie_mac, on 22nd January 2010, 08:59, said:

Am un televizor Lcd Samsung A530 si un sistem 5.1 Creative A500. Convins de faptul ca pot sa conectez sistem 5.1 la tv, am luat un Creative ieftin care are doar iesire -> 3 mufe(verde, orange, negru). Si desi in spate la tv am o gramada de intrari, nu am pentru mufele de la sistem. Poza cu intrarile:

http://img34.imageve...ung_122_9lo.jpg

In momentul de fata, singura solutie ar fi prin cablu optic dar nu suporta sistemul. Si un sistem 5.1 cu intrare optica e destul de scump.
Stie cineva o solutie sa conectez sistemul la tv?

Mersi anticipat
Am eu asa un feeling ca pe creative fiecare mufa corespunde intrarii ptr 2 canale si avand 3 mufe ai intrare ptr 6 canale.  Problema ta este alta: nu are cine sa-ti decodeze sunetul pe 6 canale. Televizorul tau se pare ca nu stie sa o faca si nici sistemul tau de sunet.
In consecinta ori cumperi numai decodorul ori un alt sistem audio cu intrare optica sau SPDIF (digital).

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
daca stii engleza, ai 2 mufe RCA, una alba si una rosie pe care scrie audio out. de acolo poti sa iei semnal.

apropos, ce vrei tu la tv este iesire, nu intrare iar sistemul tau are intrari nu iesiri.
daca ai si intrare stereo in sistem (aux) poti sa-l legi linistit. daca are decat 5.1 ramane de vazut daca poti sa faci ceva.
pune o poza si cu mufele sistemului(spatele subwooferului).

ps. da, ai intrare aux.

iei un cablu cu mufe rca la un capat si jack la celalalt si ai rezolvat problema.

banuiesc ca asa arata in spate
http://www.ixbt.com/.../connectors.jpg

Edited by undercoverbrother, 22 January 2010 - 09:41.


#4
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Nu ma pricep foarte bine la partea hardware, s-ar putea sa ai dreptate. Totusi, cand am cumparat sistemul, intr-o miscare "disperata", am bagat doua din cele 3 mufe in spate la audio(L-R) si mergea, in sensul ca se auzea sunetul in 4 din cele 5 boxe. Un decodor e scumpicel si nu as vrea sa tin o cutie acolo doar pentru asta, mai bine caut un sistem 5.1 pe optic, desi sunt scumpe.

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Pentru ce ai nevoie de 5.1 la TV ? Pe digital in SD sunt doar cateva posturi care sunt transmise cu Dolby Digital 5.1 si nici alea tot timpul ( la HBO de ex doar unele filme).
Creative-uri alea sunt pt. PC nu pt. TV si media playere.

#6
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Nu vreau pentru tv, vreau pentru filme. Am un player wd cu care vad filmele hd. Problema este ca mai toate filmele au track audio dts. Deci in momentul de fata daca vad un film hd, nu aud nimic. Si ca sa sa am audio la film, fie convertesc trackul dts(ceea ce fac acum dar e obositor), fie conectez playerul sau tv la un sistem 5.1 sau home cinema care stie drs. Cum playerul are doar iesire optica, fie leg playerul la un sistem cu iesire optica, fie leg playerul prin hdmi la tv, si tv-ul la un sistem 5.1. Cam pentru asta vreau

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate