Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cartela SIM 3G Zapp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#1
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare,

Astazi mi-a venit carteluta lor, prin curier, jos palaria pentru ca ei zic ca in 5 zile, dar defat intr-o zi iti ajunge, dar in fine. Locuiesc in Drobeta Turnu Severin deci nu duc lipsa de RO-06. Am doua telefoane compatibile 3G/HSDPA este vorba de un Sony Ericsson K630i (necodat) si un Nokia N95 la fel, necodat. Acum vine problema:

SIM-ul functioneaza perfect cu setarile "APN: zapp" facute in telefonul Sony Ericsson, am viteza mare, depinde si de locatie, dar intr-un cuvant merge ok.
In Nokia N95, imi cere pin-ul, bag initialul: 0000 si apoi pauza..: SIM Card Registration Failed. imi apare iconita 3G dar semnal nu am deloc. Am incercat sa ma conectez si asa, setari facute, totul ok si nu vrea deloc. Am incercat si o revenire la setarile din fabrica.. tot nimic. Ambele telefoane sunt noi, nu prezinta urma de uzura sau ceva, N95-ul merge perfect cu alte cartele, chiar cu cartele de Grecia, Italia, pe care am roaming si le folosesc in RO. Dar cu sim-ul Zapp, in niciun chip. Ce este de facut? Ce mi-ati recomanda? Am sunat la Dep. Date la Zapp, tipul de acolo mi-a raspuns in sec ca nu poate sa imi spuna despre ce este vorba si ca sa folosesc in alt terminal. Sa fie Sony mai bun ca Nokia !?

In eventualitatea unor raspunsuri, va multumesc mult pentru timpul acordat. Chiar as avea nevoie de o rezolvare, nu am dat degeaba bani pe sim, iar pe nokia n95 merge mai bine net-ul, ecran mai mare, functii mai multe. Ar fi chiar pacat 2 luni de net sa le tin pe un display 176x220. :(

Edited by l0calh0st, 21 January 2010 - 15:20.


#2
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008
Sa iti mearga si in aplicatii netul mai trebuie facute nu stiu cate manevre de setat, bifat si adaugat... Cu APN-ul bagat ar trebui sa mearga doar browserul telefonului. Mai e nevoie sa activezi in alte meniuri gen Setari Implicite...

#3
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
nu.. nu ai inteles.. multumesc pentru raspuns.. dar eu am probleme cu semnalul, adica nu am semnal deloc..pe n95 si imi da eroarea "sim card registration failed"

#4
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postl0calh0st, on 21st January 2010, 20:19, said:

nu.. nu ai inteles.. multumesc pentru raspuns.. dar eu am probleme cu semnalul, adica nu am semnal deloc..pe n95 si imi da eroarea "sim card registration failed"

incearca sa te conectezi la ne.


citeam pe aici ca sa da deoarece nu exista partea de voce implementata dar netul merge

#5
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostAcidMan, on 21st January 2010, 20:48, said:

incearca sa te conectezi la ne.


citeam pe aici ca sa da deoarece nu exista partea de voce implementata dar netul merge

am incercat.. si nici asa.. am incercat si cu modul UMTS only.. tot degeaba.. :(

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, e greu de utilizat SIM-urile astea Zapp în telefoanele Nokia. :(

Cel putin mesajul "Esec incriptie SIM" este normal, si faptul ca nu ai semnal (nu ai linutzele de semnal) este si el normal... chiar daca poate sa para incredibil (cel putin eu când am vazut asta am ramas foarte surprins).

Linutzele de semnal apar abia dupa ce ai initializat o conexiune de date. Pur si simplu configurezi punctul de acces (APN : zapp, lasi tot restul necompletat) si lansezi browserul ca sa te conectezi la Wap (m.google.com de exemplu), asta chiar daca semnalul = 0 ! Si ca prin minune, conexiunea se va efectua, îti vor aparea linutzele de semnal si totul va merge (oarecum) bine.

#7
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Nu merge sa ma conectez asa. Se poarta ca si cum ar fi dezactivata,dar acum va postez de pe sony cu cartela zapp. Dar nu stiu de ce in n95 nu vrea. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si topicul ramane deschis si astept solutiile voastre..

#8
HackTek

HackTek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.09.2008
Terminalul tau NOKIA are banda de 2100MHz inchisa. Va trebui sa cauti in meniu daca exista vreo optiune prin care sa selectezi 3G/HSDPA (2100 MHz) "preferred"...  Daca nu poti selecta banda de 3G, sau nu exista in meniul telefonului, va trebui sa apelezi la un service GSM unde sa le ceri sa-ti faca un update de soft, eventual "debranding"...
    Exista si o posibilitate (destul de mica) sa fie un defect hardware la partea de 2100 MHz.

#9
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Verifica in setarea profilului nou creat "zapp"daca e pus pe autentificare normala, k dak e pe sigura daia nu.ti merge

#10
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostHackTek, on 22nd January 2010, 11:48, said:

Terminalul tau NOKIA are banda de 2100MHz inchisa. Va trebui sa cauti in meniu daca exista vreo optiune prin care sa selectezi 3G/HSDPA (2100 MHz) "preferred"...  Daca nu poti selecta banda de 3G, sau nu exista in meniul telefonului, va trebui sa apelezi la un service GSM unde sa le ceri sa-ti faca un update de soft, eventual "debranding"...
    Exista si o posibilitate (destul de mica) sa fie un defect hardware la partea de 2100 MHz.

Multumesc pentru raspuns. Are in meniul "Retele" optiunea "Dual" din cate stiu eu asta inseamna si 3G si GSM si mai are si GSM si UMTS. Am incercat ambele variante, cred ca am scris si mai sus, nici pe una nici pe alta. Cand scanez retelele, imi gaseste RO-06 ii dau sa intre in ea si imi spune Refuzat. Nu cred sa fie defect hardware din moment ce Vodafone merge cu 3G la fel si Orange si DIGI.

View Postionut2, on 22nd January 2010, 12:26, said:

Verifica in setarea profilului nou creat "zapp"daca e pus pe autentificare normala, k dak e pe sigura daia nu.ti merge


Am incercat si pe sigur si pe Normal. Am pus doar APN: "zapp". Chiar nu stiu ce sa ii fac. telefonul nu este codat, nu este branduit nimic, pur si simplu este meniu normal de Nokia, are ultima versiune de soft pe el, 35.0.02 sau cam asa ceva.. Va multumesc tuturor.. O sa mai incerc astazi. Daca altcineva a mai patit asa ceva, chiar si pe un alt terminal de Nokia, rog sa posteze aici. E tare aiurea, cand ma gandesc ca am 2 luni gratuite, cu trafic nelimitat si sa incerc sa ma bucur pana nu vine repede cosmote-ul.. :(

O zi excelenta tuturor !

#11
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
solutia e mai simpla decat crezi
trebuie sa intri in meniu la setari-phone settings-connection-packet data-packet data connection unde trebuie sa bifezi when available
restarteaza telefonul si o sa apara semnalul

#12
dragos1us

dragos1us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.08.2006
aceasi problema am avut-o si eu, acum folosesc cartela in alt telefon:)

#13
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Am si eu un SIM Zapp pe care scrie 3G & CDMA - il am in telefonul Z168. L-am bagat intr-un LG Ku990i deblocat si nu imi apare semnal...Imi zice " Numai apeluri de urgenta" ; Daca dau la Scanare manuala retele imi apara selectat RO-06. Ce are de nu imi apare semnalul. Stiu ca vocea si sms nu merg dar ar trebui sa apara semnalul pentru Date. :rolleyes: Am bagat in telefon Orange, Vodafone ,Cosmote si Digi.Mobil si la toate imi apare semnal si imi merge vocea+net. Doar la Zapp nu.

Edited by Gabyyy93, 22 January 2010 - 22:40.


#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Aia de la rel. clienti ce spun?

#15
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGabyyy93, on 22nd January 2010, 22:38, said:

Am si eu un SIM Zapp pe care scrie 3G & CDMA - il am in telefonul Z168. L-am bagat intr-un LG Ku990i deblocat si nu imi apare semnal...Imi zice " Numai apeluri de urgenta" ; Daca dau la Scanare manuala retele imi apara selectat RO-06. Ce are de nu imi apare semnalul. Stiu ca vocea si sms nu merg dar ar trebui sa apara semnalul pentru Date. :rolleyes: Am bagat in telefon Orange, Vodafone ,Cosmote si Digi.Mobil si la toate imi apare semnal si imi merge vocea+net. Doar la Zapp nu.
SIM-ul din telefonul Z168 nu este acelasi cu cel de date, iti trebuie SIM-ul din magazinul online Zapp.

#16
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmac_razvan, on 22nd January 2010, 23:13, said:

SIM-ul din telefonul Z168 nu este acelasi cu cel de date, iti trebuie SIM-ul din magazinul online Zapp.
Atunci de ce mai scrie pe el 3G  & CDMA daca nu e 3G? Ce rost mai are sa mearga si pe 3G?

#17
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Post_zenith_, on 22nd January 2010, 19:53, said:

solutia e mai simpla decat crezi
trebuie sa intri in meniu la setari-phone settings-connection-packet data-packet data connection unde trebuie sa bifezi when available
restarteaza telefonul si o sa apara semnalul

Am reusit! Multumesc @_zenith_ pentru asta, am dat, nici nu a fost nevoie sa restartez telefonul si mi-a aparut semnalul, am bifat si acolo optiunea "Enable High Speed Data Packet" sau ceva de genul pentru HSDPA si acum de fiecare data cand ma conectez imi apare 3.5G si merge super. Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. Sper sa va ajut si eu data viitoare.

P.S. Am facut si un test de viteza cu N95-ul conectat la PC ca Modem.

[ http://www.speedtest.net/result/691823044.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Gorg

Gorg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2005

View Postl0calh0st, on 23rd January 2010, 12:13, said:

Am reusit! Multumesc @_zenith_ pentru asta, am dat, nici nu a fost nevoie sa restartez telefonul si mi-a aparut semnalul, am bifat si acolo optiunea "Enable High Speed Data Packet" sau ceva de genul pentru HSDPA si acum de fiecare data cand ma conectez imi apare 3.5G si merge super. Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. Sper sa va ajut si eu data viitoare.

P.S. Am facut si un test de viteza cu N95-ul conectat la PC ca Modem.

[ http://www.speedtest.net/result/691823044.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salutare,
Aceasi problema am avut o si eu cu un terminal nokia e51 decodat, initial fiind blocat in vodafone romania.
Am modificat din meniul telefonului la obtiunea Packet data connection si am bifat When available si functioneaza.
Mersi pentru solutii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate