Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#3889
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Adica la 60 ani natural sa arati ca Zane in varf de cariera? Mi-ai spus tot...

#3890
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreim77, on 29 ianuarie 2023 - 19:59, said:

natural nivel similar cu Larry Scott sau Frank Zane chiar și la 60 de ani.
Tu crezi ca-i sanatos sa bagi atata mancare in tine incat sa ai peste 100kg (daca ai peste 1,85m)? Ideea era ca prelungesti viata cand mananci mai putin, nu mai mult. Plus ca inima nu se va simti bine pe termen lung (mai ales spre batranete) sa pompeze pentru peste 100kg de matahala de corp.

#3891
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Hai ca Zane nu avea peste 100kg, de fapt era chiar sunt 90kg. Dar este ireal sa iti setezi ca target la 60 ani acel fizic...
99.99% din oameni nu reusesc sa ajunga natural la nivelul acela nici macar la 25-30-35 ani...daramite la 60 ani.

#3892
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.03.2006
Nu cred ca exista om care sa obtina natural forma lui Frank Zane

#3893
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Zane era cel mai subtirel, la 175cm avea 84kg pe scena si vreo 90-91kg offseason. Larry Scott.. 170cm cu 93kg pe scena..pff.. monstru.
Eu ca sa fiu "subtirel" ca Zane ar trebui sa am fix 95kg pe scena cu striatii peste tot cu minima grasime..In offseason.. peste 100kg fara discutie. Pai eu saptamana trecuta credeam ca m-am ghiftuit destul si defapt slabisem 1kg..

Edited by bursucelu_viesel, 29 January 2023 - 22:41.


#3894
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Nu așa definiți că nu ne dedicam viața mâncării și slăbitului in paralel cu pasiunea pt sport, dar daca faci sala 20-30 de ani și arăți tot ca aia din pozele din paginile anterioare atunci pierzi timpul. Mi se pare hilar sa ridici tone de greutăți și să te mulțumești cu... ce am mai văzut pe aici. Care e rostul daca după 50 de ani s-a terminat?
Am spus un nivel similar nu identic, priviti niste poze cu Larry Scott care a trăit într-o vreme când știința in sport era aproape zero, mâncau mult, se antrenau, doape nu prea erau. Și vedeți pe YouTube, e un filmuleț cu el la 60.

Edited by andreim77, 30 January 2023 - 00:26.


#3895
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.03.2006
Fara suparare,esti foarte credul.Larry Scott a folosit dianabol si poate si alte chestii.Nu ajungi ca Frank Zane natural nici in 100 de ani.

#3896
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

View Postandreim77, on 30 ianuarie 2023 - 00:14, said:

daca faci sala 20-30 de ani și arăți tot ca aia din pozele din paginile anterioare atunci pierzi timpul. Mi se pare hilar sa ridici tone de greutăți și să te mulțumești cu... ce am mai văzut pe aici. Care e rostul daca după 50 de ani s-a terminat?

Pai daca ti se pare hilar de ce nu demonstrezi personal ca se poate ajunge la nivel de Scott/Zane natural?  Iti faci jurnal cu poze inainte si dupa, cu progresul pe parcurs, program de antrenament, alimentatie, suplimente

#3897
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.03.2006
Sau macar 80% din Larry Scott.

#3898
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postandreim77, on 30 ianuarie 2023 - 00:14, said:

Nu așa definiți că nu ne dedicam viața mâncării și slăbitului in paralel cu pasiunea pt sport, dar daca faci sala 20-30 de ani și arăți tot ca aia din pozele din paginile anterioare atunci pierzi timpul. Mi se pare hilar sa ridici tone de greutăți și să te mulțumești cu... ce am mai văzut pe aici. Care e rostul daca după 50 de ani s-a terminat?
Am spus un nivel similar nu identic, priviti niste poze cu Larry Scott care a trăit într-o vreme când știința in sport era aproape zero, mâncau mult, se antrenau, doape nu prea erau. Și vedeți pe YouTube, e un filmuleț cu el la 60.

O poza face cat 1000 cuvinte. Arata-te!

#3899
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
N-am ce sa arat. Și nici nu simt nevoia sa demonstrez cum faceți voi :-)

#3900
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
N-ai ce sa arati, dar stii cum trebuie sa arate altii?

#3901
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da, esti si tu de ala care are o problema ca discut un subiect sau am nevoie si de la tine de permisiune?

#3902
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Discuta, doar nu o sa te intrerup cand te dai de gol

#3903
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postandreim77, on 29 ianuarie 2023 - 19:59, said:

Am mai spus, in zilele noastre cu disciplina și studiu se poate ajunge și menține natural nivel similar cu Larry Scott sau Frank Zane chiar și la 60 de ani. Dificil dar nu imposibil.

De la spus si pana la realizat e cale lunga. Hai sa zic ca daca un tanar are acum 15ani si are genetic si finante, il vede un antrenor serios si corect, il pune sa faca ce trebuie, pana la 25 de ani poate ajunge la un fizic similar cu Zane. Mai continua asa inca 10 -15 ani din "pasiune" sau poate ca face bani din asta.  Dar dupa ce treci de 40 pe natural, descresti. Toti descersc, inclusiv Florin Uceanu despre care exista atatea controverse. La 50 de ani deja, dupa 35 de ani de tras la sala.....te si saturi banuiesc, te dor oasele, ai alte probleme, nu-i ca atunci cand faci alergare in prac si mai tragi un pic de gantere.  Ca sa mentii un nivel din tinerete, bine spuneau Bursucel si The_Lion, tre sa tragi tare ca-n tinerete, tre sa te alimentezi doar ca....nu prea mai poti.   Iar la 60 de ani ajungi ca Uceanu, adica nu mai ramane aproape nimic, te paradesti.  Asta daca chiar esti natural la 60 de ani,  altfel sunt destule exemple cu "mosi" care zici ca se pregatesc de Olympia masters.


Si n-am mai inteles o chestie: ce s-a schimbat (ca sa fie relevant) din 1970 si pana acum in materie de antrenament si alimentatie? tot tre sa faci impins, presa, umeri, ramat ca sa ai masa musculara. Si tot tre sa mananci o jumate de pui zilnic sau na, fiecare ce doreste.




View Postandreim77, on 30 ianuarie 2023 - 00:14, said:

Mi se pare hilar sa ridici tone de greutăți și să te mulțumești cu... ce am mai văzut pe aici. Care e rostul daca după 50 de ani s-a terminat?


Aici ai vrut sa fii ironic. Ce ai vazut tu pe aici? niste baieti care nu arata ca Larry Scott desi ridica greutati mari. Si te intrebi care e rostul? Rostul e sa incerci, sa traiesti acele momente, sa te antrenezi, sa-ti placa, sa te simti bine, sa crezi ca te ajuta sa fii sanatos (chiar daca realitatea nu e chiar asa), sa ai un obiectiv , sa nu-ti irosesti tineretea inutil(fiind doar sedentar). La 40 de ani daca te apuci de sala nu se mai uita nimeni la tine eventual colega de la munca sau vecina, dar daca faci asta la 25 cum e? E bine, ca poti alege tu, nu femeile sa te aleaga.

#3904
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vorba aia: Sa futti capul nu e ca si cum ai cara saci.

E usor sa mananci la bors ca ce ai vazut pe aici "e hilar sa ridici greutati daca arati asa" si cand ti se spune sa faci tu mai bine "aaa, dar nu, eu doar privesc si comentez, nu am voie?"  Nu ai voie, fa asa in viata reala daca tot esti smecher. Apropie-te de baieti care se antreneaza din greu, care au 90-100kg si poveste-le cat de varza sunt ei si cat de capabil esti tu pe plan fizic :D

#3905
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Asa e unii, iau totul personal și se lauda ce tari sunt ei la 100 de kg, daca i-ai supărat, ai incurcat-o. Dar tu mereu te raportezi la tine, de parca numai ție îți este adresată o părere. Stresanta stare :-)

Quote

Aici ai vrut sa fii ironic. Ce ai vazut tu pe aici? niste baieti care nu arata ca Larry Scott desi ridica greutati mari. Si te intrebi care e rostul? Rostul e sa incerci, sa traiesti acele momente, sa te antrenezi, sa-ti placa, sa te simti bine, sa crezi ca te ajuta sa fii sanatos (chiar daca realitatea nu e chiar asa), sa ai un obiectiv , sa nu-ti irosesti tineretea inutil(fiind doar sedentar). La 40 de ani daca te apuci de sala nu se mai uita nimeni la tine eventual colega de la munca sau vecina, dar daca faci asta la 25 cum e? E bine, ca poti alege tu, nu femeile sa te aleaga.
Nu eram ironic, pur și simplu mi se pare că dacă ai o pasiune o poți urma și la 60 de ani. Și poți să ai rezultate și atunci chiar daca nu e ușor iar scopul nu e sa întorci privirile, asta e un bonus poate.

#3906
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Repeti si tu ca papagalul faza cu luatul personal? :)

Nu-s stresat deloc, nici nu am motive sa fiu. E amuzant sa vezi naivi care spun ca totul e posibil insa cand le vezi nivelul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate